SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 11-11-2008 16:24:26

junior
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 11-11-2008
Příspěvky: 18

Dotaz na svařování od začátečníka

Ahoj, mám problém, jsem úplný začátečník co se týká svařování, ale rád bych se to naučil. Občas potřebuji něco svařit na aute - výfuk, plechy k sobě atd. Hodně jsem toho pročetl a vybral svářečku CO2 - Telwin CO2 Bimax 4135 MIG-MAG. Bohužel v mých prostorách nemůžu mít bombu s plynem, tak používám plněný drát.

Zkoušel jsem svařovat 2 plechy šířka 1mm, jenže výsledek je dost mizerný. Navíc z toho návodu se človek nic nedozví, zkoušel jsem i ruzné nastavení svářečky, ale výsledek je pořád stejný. Jde o to, že ten svár není plný, ale pořád se přerušuje, jsou to jen takový "kapky", který ani pořádně nedrží - určitě víte co myslim:) Občas se mi stane, že ten plech i propálim, to ale znamená asi moc velký výkon, ne?

Poradíte někdo kde dělám chybu? Případně ukážete někdo naživo v Brně?smile

Offline

 

#2 11-11-2008 17:12:52

arno
Člen
Registrovaný: 02-08-2007
Příspěvky: 778

Re: Dotaz na svařování od začátečníka

problém je v tom( len typujem) že pri rúrkovom dráte bez plynu sa musí meniť polarita, určite má aj vaša zváračka takúto možnosť, vyzera to ako dve svorkovnice kde ja napísané +-, je to vasščinou v priestor kde sa nachádza podávač a drát.Tam treba vymaniť káble, ale určite to máte napísané v manuáli


Zablokovaný z vlastní vůle z důvodu napadení jiným uživatelem.

Offline

 

#3 11-11-2008 17:19:58

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Dotaz na svařování od začátečníka

Profíci sorry, tenhle text není pro vás!

Juniore, učit se na tom milimetrovém plechu není moc dobrý nápad. Zkus nejprve jenom návarové housenky na plechu 3-4 mm. Toho Bimaxe nastav na MIN+2, nebo MAX+1 a potenciometrem rychlosti posuvu drátu nastav optimální rychlost podávání.

To můžeš udělat klidně i tak, že hořák budeš držet více šikmo a opřeš ho hubicí o plech, tak aby konec toho průvlaku s drátem (trysky) byl asi 8 mm nad materiálem. To opření se sice běžně nedělá, ale jesli svařuješ trubičkou, měla by tam být válcová (rovná) hubice s velkým průměrem a ta to umožní. Stiskneš spínač a pomalu ho potáhneš po plechu a zároveň budeš dolaďovat tu podávací rychlost až to bude plynulé, nebude to střílet ani kopat do ruky (dá se poznat i po sluchu). Pak už hořák můžeš zvednout a trochu narovnat a zkoušet ty housenky. Prvotní nastavení potenciometru dej asi na 1/4 rozsahu a postupně přidávej. Jakmile to začne kopat (hořák se bude mít tendenci zvedat od materiálu), je to moc a musí se ubrat. Když to prskne a pak se chvilku "nic neděje" a pak to zase prskne, je rychlost podávání malá a musí se přidat. Správně nastavená svářečka musí jen "šustit" smile

Pak můžeš přikročit ke svařování dvou plechů k sobě. Zase začni s tou 3-4 mm tloušťkou. Při svařování dvou plechů na tupo musíš zachovat tzv. kořenovou mezeru, která by zhruba měla být stejná jako je tloušťka těch plechů. Takže mezi 3 mm silnými plechy musí být mezera 3 mm! Zkus je svařit s parametry, které sis nastavil při těch návarových housenkách. Nejprve si je na obou koncích sestehuj krátkými svary, aby se ti plechy nerozvíraly a nezvětšovala se ta kořenová mezera. Pak je prostě svař... smile

Až tohle zvládneš, zkus nastavit nižší proud MIN+1 a zase správně nastavit tu podávací rychlost. Pak už můžeš trénovat slabší plechy 1-2 mm. Jen nazapomínej na kořenovou mezeru.

Máš doufám svářečku správně napólovanou? Při svařování trubičkovým drátem by hořák měl být připojen na MINUS pól a "kostra" na PLUS pól (záleží co je napsáno na štítku toho drátu).  Někde u podavače bude svorkovnice, kde se to dá přehazovat. Ale jak vidím, v tom už mě arno předešel smile

Offline

 

#4 11-11-2008 17:47:36

junior
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 11-11-2008
Příspěvky: 18

Re: Dotaz na svařování od začátečníka

Perfektni prace admine! Děkuji, zítra to vyzkouším a dám vědět. Napolované to mám samozřejmě dobře.

Offline

 

#5 12-11-2008 18:14:38

junior
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 11-11-2008
Příspěvky: 18

Re: Dotaz na svařování od začátečníka

Takže jsem to dneska zkoušel znovu, podle toho postupu od admina. Nerozumím pár věcem : ten hořák mám mít kolmo k materiálů nebo jen rohy se ho opírat? Ten svařovací drát co z toho hořáku leze má být venku, nebo má být při svařování schovaný v te hubici? Zkoušel jsem svařovat plechy co mám z auta, tzn. byly nalakovaný, lak jsem odbrousil flexou na místě svařování i na místě ukostření, je to tak správně, že?
Jestli on nebude problém i v té kontaktní trubičce, nějak se mi rozpadá :-) a ta díra kterou leze ten drát uz má cca 1cm, což asi není dobré že? :-) Zítra koupím nové ty trubičky, stačí 0,8mm když mám 0,9mm drát FLUX, nebo jsou na to nějaké speciální? Nějak jsem nenašel, u toho prodejce, kde jsem to kupoval.

Ještě by mě zajímal úhel pod kterým mám hořák držet, někde jsem četl 60 stupňů, ale směrem doboku nebo dopředu? A krouživými pohyby svařovat, že? A poslední věc co mě napadá - jak rychle svařovat, prostě jak rychle mám tu ruku posouvat. Dneska když jsem to zkoušel tak jsem ten plech jen opálil a když jsem to dělal rychlé, tak to zase střílelo kapky. Když jsem hořák opřel o materiál a velmi pomalu posouval, tak ten drát zůstával v té hubici a hořel tam. Rychlost posuvu jsem měl ale jen 2 (z 8).

Předem děkuji :-)

Offline

 

#6 12-11-2008 21:03:54

MiraGSX
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 03-08-2008
Příspěvky: 476

Re: Dotaz na svařování od začátečníka

Ve tvém případě by nebylo na škodu vyhledat strejdu zámečníka a půl hodinky okukovat jeho um.
Hořák má být 60° nahnutý k tobě, trubičku kupuj na přesný rozměr drátu, oblouk ti má hořet 7mm od hubice, jestliže ti drát zahořel až do hubice máš nastaven moc velký proud.
A jak píše admin nejdřív se nauč dělat kousenky pak zkus nějakej I svar V svar kolmej vše na tlustým materiálu, až se ti bude zdát housenka v pohodě a budeš si +- jistej nastavováním posuvu a proudu pak přejdi na menší.
Doporučuju kouknout na YouTube.com určitě tam najdeš videa jak borci nastavují COčko, poslechni ten správnej zvuk a dle něj to určitě nastav.
Taktéž nastavuju MAG podle zvuku a následně už jen jemný doladění...


ISTP Kutil
WSME-200A AC/DC TIG; KITin 170 TIG LA; SioMIG 351
svářecí kabely do 160A; TIG hořák ESAB BTF 150 a ZHT-315 + čína (unknown); P600e

Offline

 

#7 12-11-2008 21:50:29

Bohouš
Člen
Registrovaný: 15-06-2007
Příspěvky: 325

Re: Dotaz na svařování od začátečníka

Jo jo už se tu to nastavování rychlosti posuvu drátu taky probíralo a je to dobře vidět na tomhle videu:

http://www.mig-welding.co.uk/wire-speed.htm

Jinak na těch stránkách je spoustu jiných věcí a jsou dobře popsaný. Tenhle odkaz se tu už taky v minulosti objevil....


Svářeč (lepič) amatér MMA, MAG, TIG
KS 250R, KITIn 165, Gude 145+HFU 400
Maximal 2005 (MAG); TIG AC/DC 200A P
Plasma Berlan BPS40, autogen

Offline

 

#8 12-11-2008 21:54:53

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Dotaz na svařování od začátečníka

MiraGSX - "jestliže ti drát zahořel až do hubice máš nastaven moc velký proud"
Tady tě budu muset poopravit. Má naopak nastavené velké napětí na zvolený posuv drátu ( proud ). Takže by měl naopak proud (posuv) přidat.

Offline

 

#9 12-11-2008 22:30:47

MiraGSX
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 03-08-2008
Příspěvky: 476

Re: Dotaz na svařování od začátečníka

Petr> Omlouvám se Petře bral jsem proud jako výkon agregátu ne jako posuv drátu. Děkuji za opravu smile


ISTP Kutil
WSME-200A AC/DC TIG; KITin 170 TIG LA; SioMIG 351
svářecí kabely do 160A; TIG hořák ESAB BTF 150 a ZHT-315 + čína (unknown); P600e

Offline

 

#10 12-11-2008 22:52:05

junior
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 11-11-2008
Příspěvky: 18

Re: Dotaz na svařování od začátečníka

MiraGSX> ano to by bylo nejlepší, bohužel v mém okolí není nikdo kdo by uměl svařovat a platit za kurz 10tis když chci svařovat 5x do roka nemá smysl.

Bohouš> díky za link, vypadá to jednoduše, mám zase co zkoušet přes víkend.

Každopadně zatím díky za další užitečné rady, snad se tím brzo prokoušu

Offline

 

#11 13-11-2008 20:23:00

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Dotaz na svařování od začátečníka

Juniore, tady na následujícím obrázku (kliknutím to zvětšíš) máš nákres, jaký má být sklon hořáku. Vlevo je vidět jak vysoko nad materiálem má být konec průvlaku. Je to cca 10-ti násobek průměru drátu. Takže pro 0,8 mm to bude 8 mm. Tahle obecná poučka platí pro svařování pod CO2. Ve směsném plynu, nebo při svařování trubičkou s vlastní ochranou (bez plynu) to může být malinko jiné, ale pro první pokusy to nech na tom desetinásobku.

Hořák je odkloněn o 25° od kolmice, tedy asi 65°od materiálu. Svařovat můžeš dvěma směry:

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2_svarovani_mag.gif

Při svařování zleva doprava (dle obrázku) bude svár hodně převýšený, bude široký a nedosáhneš takového průvaru (ideální pro tenké materiály)

Při svařování zprava doleva (dle obrázku) bude svár plochý, úzký a dosáhneš většího průvaru (snadněji se propadneš na tenkých materiálech)

To, co popisuješ v poslední větě tvého příspěvku znamená, že rychlost posuvu byla moc malá.

Offline

 

#12 13-11-2008 20:28:35

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Dotaz na svařování od začátečníka

MiraGSX napsal(a):

Petr> Omlouvám se Petře bral jsem proud jako výkon agregátu ne jako posuv drátu. Děkuji za opravu smile

Miro to je v pohodě. Petr má pravdu, že přepínačem (přepínači) se na odbočkové MIG/MAG svářečce nastavuje napětí a potenciometrem proud. To je ustálená terminologie a měla by se dodržovat. Tak je to správně. Ale přesto spousta lidí (mně nevyjímaje smile ) nastavuje přepínači proud a potenciometrem rychlost podávání. A napětí? Mnooo, to se nám tam asi dostává nějak samo... Ale hlavně, že si rozumíme smile

Offline

 

#13 14-11-2008 10:32:29

Tipi
Člen
Registrovaný: 17-09-2008
Příspěvky: 122

Re: Dotaz na svařování od začátečníka

Už dávnejšie som chcel napísať resp. sa spýtať či ste neuvažovali o nejakom "rýchlokurze" pre úplných začiatočníkov - domácich kutilov. Sám tápem v tme, prakticky všetky informácie zbieram len takto po kúskoch a často len náhodou. Skrátka sa debatuje o niečom a tam niekto fundovaný povie dačo, tam ten zase povie dačo, tu sa dačo dočítam a pomaly (zdôrazňujem pomaly!) pozliepam informácie ako také puzzle. Je to pomalé nepresné a chaotické... Skrátka by ste mohli spísať nejaké všeobecné rady, ako postupovať, čoho sa vyvarovať, (pre Vás) banality ako držať horák, ako pripraviť materiál na zváranie, základná terminológia atď. Veď keď sa zamyslím ani neviem ako mám zvárať, aké pohyby robiť aké nerobiť – zapálim oblúk ale potom už neviem ako ďalej smile Skrátka všetko čo je pre Vás samozrejmosť - nejaký ten „debilník“ pre začínajúcich.  Niečo ako je na stránke http://www.mig-welding.co.uk/ iba „po našom“. 
    Som si vedomí toho, že nejeden z Vás zaplatil nemalú čiastku za to aby ho to naučili. A nemôžem chcieť aby ste svoju múdrosť len tak rozdali a to všetko ešte vo voľnom čase a zadarmo pravdaže. Ale predsa by som si dovolil Vás poprosiť... Veď nechcem(e) aby ste z nás vyškolili profíkov, len aby sme sa vyvarovali chybám, zbytočne nenabrali nejaké zlozvyky a zbytočne neotravovali na fóre s každou hovadinkou... big_smile

Editoval Tipi (14-11-2008 10:32:43)

Offline

 

#14 14-11-2008 12:29:15

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Dotaz na svařování od začátečníka

Narazil jste na již mnohokrát diskutované téma, zda školit či neškolit svářeče jakýmsi korespondenčním způsobem. Automaticky by se z takové činnosti stal tzv. rychlokurz. A jak by se vám líbilo jezdit po silnici s vědomím, že okolní auta či autobusy řídí absolventi korespondenčních rychlokurzů. Možná to trochu přeháním, ale nikdy bych nenapsal prodloužení Základního kurzu svářeči, který by nesplnil výsledky předepsaných testů. Kdo v tomto oboru žije ten ví, že svářeči jsou hned po politicích největší škodnou národního hospodářství, protože způsobují skoro 30% všech průmyslových požárů.
   Není problém si u firmy ZEROSS objednat školící materiály pro svářečské zkoušky, včetně různých DVD s ukázkami svařovacích metod v praxi. Za stejné peníze je ale možné v nejbližší svářečské škole absolvovat třídenní kurz na zaškolení na příslušnou metodu svařování.
   Zdejší rady jsou sice zadarmo, ale také nikdo za ně nenese zodpovědnost. Až budete u soudu dotazován kdo že zavařil svár na oji karavanu, který po ulomení ve sváru narazil do protijedoucího osobáku a vy řeknete, že vy  a že jste se to naučil podle rad z internetu....... sad

Online

 

#15 14-11-2008 14:36:38

jenda
Člen
Registrovaný: 14-07-2008
Příspěvky: 157

Re: Dotaz na svařování od začátečníka

"jirkati" ví o čem mluví. Nepatřím sice mezi odborníky, pracuji jako konstruktér výrobků těžké vzduchotechniky. Ale občas doma ledacos svářím. Naučil jsem se to už někdy ve 14 letech, ale když jsem měl možnost udělat si ve škole Základní kurz, šel jsem do toho. Né z potřeby splňovat nějaké předpisy, ale spíše z vědomí možných rizik. Nikdy nevíte, co se může stát. Ať již zmiňované požáry, ale co víc, nejsou od věci úrazy el. proudem, popáleniny. Myslím, že takový týdení pobyt v nemocnici s popáleninou už nebude žádná hračka, protože s penězmi od pojišťovny lze jen těžko počítat. Proto je dobré mít alespoň to základní zaškolení.

Offline

 

#16 14-11-2008 14:53:49

Tipi
Člen
Registrovaný: 17-09-2008
Příspěvky: 122

Re: Dotaz na svařování od začátečníka

Myslím že sa na vec pozeráte úplne z druhého konca (z toho najdruhejšieho smile ), alebo ste ma zle pochopili. Skrátka sú tu ľudia, ktorý budú tak či tak zvárať - či budú na internete návody - či nie. A práve týmto ľuďom by prišli vhod rady typu „ako to úplne nedod...bať“. Nikto po Vás nechce aby ste za nás garážových lepičov zobrali akúsi zodpovednosť. Silne pochybujem, čo pochybujem? Priam vylučujem(!), že sa nájde firma  ktorá zamestná zvárača, ktorý im povie že sa učil zvárať na internete...
Ale pravdepodobne ste ma len zle pochopili. Možno nebolo múdre použiť slovo "rýchlokurz". Mal som na mysli taký nejaký ucelený článok (články), kde by boli na jednom mieste nejaké všeobecné rady pre oných garážových lepičov.  Aby som žil s vaším prirovnaním, čo by sa Vám ľúbilo viac. Ak by na ceste behali ľudia bez vodického, alebo ľudia ktorý síce tiež nemajú vodický, ale majú aspoň základnú osvetu? Ale toto prirovnanie je predsa len silné. Myslím si že Gejza kutil si tú bránku pozvára tak-či-tak, otázne je len to či to bude robiť aspoň v rámci možností dobre, alebo bude tápať v tme a urobí to (možno) úplne nap...d.   
Alebo to mám chápať tak, že zastávate názor, že zváračku by mal vlastniť len človek so zváračským preukazom???

Editoval Tipi (14-11-2008 14:56:02)

Offline

 

#17 14-11-2008 15:09:49

jenda
Člen
Registrovaný: 14-07-2008
Příspěvky: 157

Re: Dotaz na svařování od začátečníka

Tipi: já jsem Tě pochopil myslím dobře, reagoval jsem na příspěvek "jirkati"

Také patřím k těm, kteří používájí sváření na "takové to domácí lepení". A kdybych se náhodou nedostal ke kurzu, také bych svářel bez osvědčení bez větších vrásek na čele (jako jsem jezdil s čímkoli bez řidičáku). I já jsem byl a neustále jsem rád za každou radu. Už při Tvém předchozím příspěvku jsem si vzpoměl na to, že mám doma knihu Obloukové svařování. Dle mě je to velmi dobře sepsaná kniha, řeší konkrétní případy svařování. Jsou v ní popsány metody MMA / MIG-MAG / Tig. Neslibuji, že by to bylo hned, ale mohl bych ji naskenovat a poskytnout případným zájemcům.

Offline

 

#18 14-11-2008 16:36:55

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Dotaz na svařování od začátečníka

Tipi, ten "rychlokurz" už se rodí. Ale ten čas... Ovšem, jak píše jirkati, absolvování řádného kurzu svařování to nenahradí. Bude jen takový soubor rad pro úplné začátečníky.

Offline

 

#19 14-11-2008 16:42:13

780622
Člen
Místo: dechtice sr
Registrovaný: 05-10-2008
Příspěvky: 367

Re: Dotaz na svařování od začátečníka

ahojte, tiez by som chcel reagovat na prispevok od jendu a tipi-ho, som na tom ako vy teda v praxi, teoriu ovladam dobre lebo som toto vystudoval ale tiez stale len experimentujem... to co bolo v skole je daleko - daleko od praxe... a navyse sa teraz ani zvaraniu nevenujem, ale ked sa vratim zo zahranicia by som chcel zacat.... mam nejake dokumenty - natocene videa - zvarovanie obalenou elektrodou 2 CD, zvarovanie plamenom 1CD a zaklady TIG 1CD. jazyk je anglina. rad by som to aj poskytol dalej a aj som vcera zacal upload na server aaaale moja rychlost uploadu je tak do 10kbps takze jak som zacal som aj skoncil... kazdopadne sa este o to pokusim u znamych v Corku, ty maju velmi rychly net a linky Vam dam.... mozno to posluzi na nieco....


EWT (Ingsteel)
9002X + RallyMig161i + Ideal Praktik MMA220

Offline

 

#20 14-11-2008 17:52:20

junior
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 11-11-2008
Příspěvky: 18

Re: Dotaz na svařování od začátečníka

Děkuji všem za rady, dnes jsem konečně s tím pohnul a už jakštaš svařuju. Pomohly mi i ty videa, přece jen vidět to v praxi je nejlepší. Ještě s tím ale trošku bojuju, občas materiál propálim, nebo to moc stříka, ale hlavně, už mi jakštakš jdou dělat ty housenky. Nevím jestli je to tím, ale chyběla mi tam ta kontaktní trubička (špička), koupil jsem novou a i ten mezikus na kterým je to namotnované a už je to mnohem lepší.

Offline

 

#21 14-11-2008 18:44:21

pa
Člen
Registrovaný: 17-05-2008
Příspěvky: 247

Re: Dotaz na svařování od začátečníka

juniore ,koukni na jirkatiho avatar a hned ti musi bejt jasny ,jak vest hubici smile
ja sem zatim svarel jenom MMA ,jenom jednou sem si pujcil na ram z jackelu tl. steny 2mm takovou MAG lepicku cebora s 0.6mm dratem. celkove nadsenej sem z toho nebyl ,krome koutovych svaru. ty se svarely nadherne ,jako kdyby to clovek zatmelil[nemyslim pevnost ,ale vzhled]

situace na nasich silnicich je pro jirkatiho srovnani zcela nevhodna. nehody vetsinou nezpusobuji lide ,kteri by neznali predpisy ,nebo neumeli ovladat vozidlo. me by nevadili na silnicich absolventi rychlokurzu ,pokud by dodrzovali rychlost ,byli ohleduplni ,neriskovali ,jezdili s rezervou atd.

Offline

 

#22 14-11-2008 21:21:57

junior
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 11-11-2008
Příspěvky: 18

Re: Dotaz na svařování od začátečníka

pa> co je prosimte avatar? :-)

Co se tyka tech 3 dennich kurzu jak tady kdosi psal, tak jsem hledal na netu a nasel jsem jen 160hod za nejakych 10-11tis, coz jak rikam, pro me je zbytecne moc, nezivim se tim. Klidne bych neco takoveho absolvoval, ale nevim o nicem (Brno + okoli).

Zasady bezpecnosti prace snad dodrzuji a myslim, ze je zbytecne diskuzi smerovat timto smerem, myslim tim situaci na silnicich. A jeste jednou opakuji - to co budu svarovat budou drobnosti na aute - vyfuk, prah ap. (zadny napravy, rizeni ap.). Jednalo se mi spis o uplny zaklady, ktere jsem diky vam vsem, snad trosku pochopil.

Kazdopadne diky za link na to vydavatelstvi knih, urcite si nejakou koupim.

Offline

 

#23 14-11-2008 21:46:14

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Dotaz na svařování od začátečníka

Zkuste si zavolat do nejbližší svářečské školy a požádejte o nabídku na typ kurzu, který se jmenuje " Zaškolený pracovník - ZP 135 -1 W01 podle ČSN 05 0705 ". To je ten cca třídenní kurz. Na tuto odbornost vám dokonce vystaví oficielní průkaz. Stejnou "službu" vám může udělat u vás doma i svařovací technik či svařovací inženýr s Oprávněním na přezkušování svářečů se Základním kurzem.
Avatar je ten obrázek v okně s adresou vedle textu.

Editoval jirkati (14-11-2008 21:47:40)

Online

 

#24 01-12-2008 19:43:28

junior
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 11-11-2008
Příspěvky: 18

Re: Dotaz na svařování od začátečníka

Po delší době mám (zase) problém. Koupil jsem si už i knížku základy MIG/MAG svařování i pročetl jsem ten web, který tady někdo psal. Silnější materiály cca 3mm mi už jdou svařit, ale ty slabší 1-1,5mm pravidelně propálím, zkoušel jsem všechny možný nastavení. Nakonec 1, min, rychlosti posuvu 5, ale pokaždý ten materiál propálím. Zkoušel jsem to i svařovat bodově, ale i po velmi krátké době je v materiálu díra. Je problém v nastavení svářečky nebo v rukách? :-)

Offline

 

#25 01-12-2008 20:31:06

killer
Zablokovaný
Registrovaný: 19-09-2007
Příspěvky: 549

Re: Dotaz na svařování od začátečníka

junior napsal(a):

Po delší době mám (zase) problém. Koupil jsem si už i knížku základy MIG/MAG svařování i pročetl jsem ten web, který tady někdo psal. Silnější materiály cca 3mm mi už jdou svařit, ale ty slabší 1-1,5mm pravidelně propálím, zkoušel jsem všechny možný nastavení. Nakonec 1, min, rychlosti posuvu 5, ale pokaždý ten materiál propálím. Zkoušel jsem to i svařovat bodově, ale i po velmi krátké době je v materiálu díra. Je problém v nastavení svářečky nebo v rukách? :-)

To uz jsi v jine kategorii, problem je ve svarecce smile je potreba zvolit jinou metodu nebo jiny prumer dratu,ale ted nevim jak je to s tim trubickovym.  Bylo by lepsi zvolit napriklad TIG.  Tak tenke materialy uz migovou svareckou dost dobre svarit nejdou, nerikam ze to neni nemozne.

Editoval killer (01-12-2008 20:55:05)


Servis, revize, MIG/MMA/TIG/PLASMA/SPOTTERY - svářeč amatér.
Hlášky z praxe: "Včera bylo pozdě!" "Neexistuje nejde" "Nemožné na počkání, zázraky do tří dnů" "Já jsem tak dobrej, kdybych byl ještě lepší, tak mě zakážou!"

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče