SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování

Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !

Navštivte také:     SVAR BAZAR      SVAR INZERT      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARBAZAR - internetový bazar svářeček      SVARINZERT - akční nabídky svářecí techniky      SVARINFO - magazín o praktickém svařování

#1 24-11-2017 15:13:01

Vlčák44
Člen

WTU 200 - Jednoduchý SOFSTART

Zdravím všechny, mám klasický problém s náběhem svářečky WTU 200, řešení problému jsem si prostudoval, ale sám to dohromady nedám, a proto se na vás obracím, zda-li by byla nějaká možnost pomoci od zkušeného odborníka, kutila, který by mi to sestavil, zapojení hotové sestavy, bych  už zvládnul.
     Ještě mám s touto svářečkou další problém, když už se mi jí na poněkolikáté vyhození jističů, podaří zapnout, tak svařuju bez problémů, ale skončím svařování a nechám jí běhat, třeba půl hodiny. Když potom přijdu a chci opět svařovat, tak elektroda pouze jiskří a nesvařuje, jako kdyby tam bylo- hrozně málo proudu /ale-nastavení je pořád stejné!/. Tak jí vypnu, a třeba po 10. minutách zapnu-tedy někdy, když se mi to na poněkolikáté povede, a když jo, tak svařuje opět normálně? Tak nevím, zdali to souvisí s tím /sofstartem/, nebo jestli je to ještě nějaký další problém, prosím poraďte co to je a co s tím? Předem díky za pomoc a kontakt.

#2 24-11-2017 17:50:54

tomaslad
Člen
Místo: Praha

Re: WTU 200 - Jednoduchý SOFSTART

Před rokem jsem si vlastoručně udělal softstart pro svou WTU 400-34 Mig podle návodu zde: http://www.jk-weld.cz/pages/softstart2.html , akorát zpoždění cívky stykače od rudého vodiče ventilátoru mi moc nefungovalo, resp. ta  400stovka je moc silná na 25A jistič na toto nejprimitivnější zapojení- stykač odpadl příliš rychle, kdy jádro trafa ještě nebylo zcela nasyceno, tak jsem jako zpožďovací člen použil univerzální relé SMR-H za 350 Kč, https://stykace.heureka.cz/elko-ep-4517 … -10-160va/ , nastavil zpoždění asi 1,2 sekundy a chodí to jak z praku. Odpory 5W/47 ohm z GMka  jsem dal 3 paralelně na každou fázi = odpor cca16 ohm, a 3f stykač 50A jsem tam loupl zadara se sběrného dvora z nějakého rozvaděče, + 3 hod práce. Je to bastl ale chodí to 1A

Editoval tomaslad (24-11-2017 17:52:17)

RTB-2, RTB-3, WTU 400-34 Mig, invertor 1.8kg Dnipro CAS 210

#3 24-11-2017 21:25:38

Charon
Člen

Kouknul jsem na schema softstartu na stránkách podle odkazu výše http://www.jk-weld.cz/pages/softstart.html a v první verzi není problém nastavit delší čas na sepnutí. Klasický RC článek kde se čas nastavuje velikostí odporu a kondenzátoru.

#4 27-11-2017 08:05:05

KMU1
Člen

Rozebrat, změřit napětí za softstartem při zátěži, jinak je to plané tlachání. P.S. Věšteckou kouli mám v servisu.

#5 27-11-2017 10:29:54

tomaslad
Člen

Ad Charon, já jsem nejprve se pokusil o ten nejprimitivnější možný popsaný  softstart -  bez kondenzátoru a odporu, tím, že rudý vodič napájící ventilátor, je vytažený ze "středu" silového trafa, takže po zapnutí hlavním vypínačem na něm až se zpožděním začne narůstat napětí, jak se sytí trafo, tedy zatím teče hlavní proud do trafa přes ty odpory softstartu, a až za pár desetin sekundy by napětí už mělo být dostatečné, aby sepnulo cívku stykače a tím přemostilo odpory softstartu. Potud teorie OK, ale v praxi mi to na  WTU 400 a 25 A jističi nefungovalo - ta prodleva, pokud byla, byla sluchem nezjistitelna (cvak vypínače-cvak stykače). S relé SMR-H a 1,2 sec. prodlevou - no problem.

RTB-2, RTB-3, WTU 400-34 Mig, invertor 1.8kg Dnipro CAS 210

Zápatí

REKLAMA na SvarFóru

O SvarFóru + Pravidla