SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 29-11-2017 13:42:44

mirekk
Člen
Registrovaný: 19-11-2015
Příspěvky: 7

nieje DIN ako DIN

Zdravim Vas, prosim Vas vie mi niekto poradit? jedna sa o banalitu ktora ma zaujima. Su to vlastnosti samostmievacej kukly voci obycajnej s vymenitelnym sklom.

Mam dve samostmievacie kukly ( kovwax kwx 730 a proteco 600 ) a jednu klasicku, skusal som aj ine samostmievacie kukly co som si par krat pozical ale nejde mi do hlavy jedna vec a to je DIN. Na jednej kukle nastavim DIN 11 na ten isty sposob zvarania s rovnakymi parametrami musim druhu nastavit na DIN 12 inu na DIN 10, na klasickej si na to iste zoberiem sklo DIN 10 vzdy si to doladim podla potreby, ale vznika tym moj dotaz, co je teda etalonom pre DIN?

Inymi slovami nemalo by byt DIN 10 na vsetkych kuklach ci uz samostmievacich alebo s klasickym sklickom predsa rovnake? Zamyslali ste sa tiez nad tym niekedy?

Offline

 

#2 29-11-2017 18:49:20

Brembo
Člen
Registrovaný: 24-04-2012
Příspěvky: 598

Re: nieje DIN ako DIN

Malo by byt rovnaké,no na lacných samostmievačkách to funguje hocijako-bud je to prisvetlé alebo pritmavé-optimum neexistuje. A zrejme to ani nik nekontroluje.

Editoval Brembo (29-11-2017 18:49:59)

Offline

 

#3 29-11-2017 19:36:29

mirekk
Člen
Registrovaný: 19-11-2015
Příspěvky: 7

Re: nieje DIN ako DIN

Ved prave, rovnake by to malo byt ale nieje a tie rozdiely su velke, dajme tomu ze zvarac ktory sa bude drzat doporucenych hodnot nastavenia tmavosti si nastavi DIN 10 a na zvar pomaly neuvidi zoberie si druhu kuklu nastavi  tak isto 10 a vypali si oci ( obrazne povedane).

Ja ked som chytil prvy krat v zivote pred 20 rokmi zvaracku do ruky bola vo firme jedna kukla zo sklickom zaprskanym ze ani vidiet cez neho skoro nebolo a zvaralo sa s nou vsetko od 50 po 300 A a nikto nemal ani potuchy ani to neriesil ja tiez nie ze ake tam je vobec sklicko smile

Dnes je vsak doba ina ale napriek tomu by som rad vedel podla coho zistim skutocnu tmavost, aj ked je to iba pre moju zaujimavost, no predsa mozno niekto z Vas pozna odpoved.

Editoval mirekk (29-11-2017 19:39:36)

Offline

 

#4 29-11-2017 20:58:55

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: nieje DIN ako DIN

Už to tu bolo na fóre spomínané. Dnešný spôsob výroby v obrovských sériách nepočíta s precíznou kontrolou a nastavovaním (kalibráciou) výrobkov. Časy potrebné na uvedené úkony sú dlhšie ako samotná výroba a predpokladajú využitie ľudského potenciálu, čo značne predražuje produkciu. Len rozptyl parametrov takého potenciometra vyrábaného v Čine je značný. Pre užívateľa požadujúceho lacný produkt je väčšia tolerančná odchýlka obyčajne akceptovateľná, lebo požadovaný parameter sa dá nastaviť, aj keď stupnica nezodpovedá skutočnosti. Samozrejme nejaká výstupné kontrola u výrobcu, zrejme na automatickom zariadení prebieha, najmä sa overí, či je to vôbec funguje, prípadne či sa parametre nepohybujú za hranicou prípustnosti. Ak je zistená závada, výrobok ide do šrotu, oprava je drahšia, ako nový diel. Ďalší stupeň kontroly urobí užívateľ. Ak sa prejavia ďalšie závady, užívateľ to bude reklamovať. Tak sa reklamovati komponenty PC, ako CD-cigan, grafická karta, HDD a pod.

Offline

 

#5 30-11-2017 12:06:11

Kramlik
Člen
Registrovaný: 21-08-2010
Příspěvky: 713

Re: nieje DIN ako DIN

senior píše:
Samozrejme nejaká výstupné kontrola u výrobcu, zrejme na automatickom zariadení prebieha, najmä sa overí, či je to vôbec funguje, prípadne či sa parametre nepohybujú za hranicou prípustnosti. Ak je zistená závada, výrobok ide do šrotu, oprava je drahšia, ako nový diel.

a já si myslím že to do šrotu nejde ale jde to právě na český trh kde se prodá všechno, kdejaký hajzl a šmejd

a lidi kupují jak smyslů zbavení a to sem ti teď koupil v lídlu tak levně tohleto, no jo ale k čemu to je když kukla nekuklí a baterka nebaterkuje a klíče na matice nematicují a nebo jen velice málo

Editoval Kramlik (30-11-2017 12:08:56)

Offline

 

#6 30-11-2017 16:46:20

mirekk
Člen
Registrovaný: 19-11-2015
Příspěvky: 7

Re: nieje DIN ako DIN

Ja osobne prave nejsom zastanca lacnych veci, Proteco som dostal zdarma k zvaracke, pouzival som ju asi pol hodku a letela do zabudnutia, vzdy mam po ruke klasiku zo sklickom, potom som kupil Kowax kwx730 vzhladom na jej dobre recenzie a doporucenie zvaraca ktory ju ma narazenu na hlave cely den, nejaky cas som mal pozicanu speedglass 9100 ale ako pisem na kazdej jednej ine zatmavenie pri nastaveni rovanekeho DIN. V podstate o nic nejde lebo s vynimkou sklicka na klasike si na samozatmievacej kukle nastavim to co mi vyhovuje najviac bez ohladu na to ake cisielko je na stupnici ale aj tak zastavam nazor ze proste tieto nastavenia by mali myt vsetci vyrobcovia zhodne avsak v konecnom dosledku to tak podla mojho nazoru nieje, tak ma zaujimalo ci s tym mate niekto podobnu skusenost alebo ako to vlastne je.

Editoval mirekk (30-11-2017 16:52:33)

Offline

 

#7 30-11-2017 18:19:36

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: nieje DIN ako DIN

Podle mého na různé zatmavení pro jedno DIN kupující většinou ani nepříjde. A když přijde tak to neřeší. Když jsem koupil svou kuklu, tak jsem sice porovnával zatmavení se svářecím sklem. Připadalo mi to jiný, ale tím že jsem si ho mohl nastavit, tak jsem to neřešil. Víc mě zajímaly ostatní parametry.

Otázkou je, jak změřit správnost zatmavení? Použít expozimetr, nebo světlo a fotoodpor, nebo fotodiodu či fototranzistor a měření porovnávat vzhledem k svářecímu sklu. Je tam spoustu otázek a nakonec se zjistí, že stupnice neodpovídá DINum. Hodně práce a co z toho?

Mam obavu, že různé zatmavení je i u různých kusů jednoho modelu pokud nejsou z jedné série.

Editoval Charon (30-11-2017 18:32:30)

Offline

 

#8 30-11-2017 22:59:32

mirekk
Člen
Registrovaný: 19-11-2015
Příspěvky: 7

Re: nieje DIN ako DIN

Charon napsal(a):

Podle mého na různé zatmavení pro jedno DIN kupující většinou ani nepříjde. A když přijde tak to neřeší. Když jsem koupil svou kuklu, tak jsem sice porovnával zatmavení se svářecím sklem. Připadalo mi to jiný, ale tím že jsem si ho mohl nastavit, tak jsem to neřešil. Víc mě zajímaly ostatní parametry.

Otázkou je, jak změřit správnost zatmavení? Použít expozimetr, nebo světlo a fotoodpor, nebo fotodiodu či fototranzistor a měření porovnávat vzhledem k svářecímu sklu. Je tam spoustu otázek a nakonec se zjistí, že stupnice neodpovídá DINum. Hodně práce a co z toho?

Mam obavu, že různé zatmavení je i u různých kusů jednoho modelu pokud nejsou z jedné série.

Tak aspon vidim ze niesom sam co to porovnaval smile
A mas pravdu, v podstate hodne prace a na konci z toho nic ine ako nejaky poznatok nevypadne.

Akurat som o poznatok mudrejsi smile a tym padom aj kazdy kto si to precita a kupi si samozatmievacku dojde k poznaniu ze drzat sa nejakych nastaveni DIN podla tabulkovych hodnot pre jednotlive druhy zvarania stoji za staru backoru, a k spravnemu nastaveniu sa musi skusanim dopracovat sam.

Logicky mi tu mozu vsetci povedat ze aj tak si to musi nastavit kazdy sam podla seba ale verte tomu ze poznam ludi ktory su schopny sa drzat tabulkovych hodnot aj ked je to vo vela pripadoch proti zdravemu rozumu.

Offline

 

#9 01-12-2017 19:24:31

kemppin
Člen
Registrovaný: 24-05-2011
Příspěvky: 940

Re: nieje DIN ako DIN

Žádné doporučení neexistuje. I u skel někdo u stejných parametů používá sklo č9,někdo i č11.
U samostmívacích kukel je rozdíl ještě větší. Důležité je najít si pro sebe to nejlepší
nastavení bez ohledu na číslo..........................U mé Aristo Tech 5-13 čísla zhruba souhlasí,
ale po nastavení stejně nevím jaké číslo používám.


Už jenom doma.
KEMPOWELD 4000w , AFIN 280AC/DCw ,  KITIN 1700hf , KM 12c , BERLAN BPS 40 ,
autogen + řezací RS 12 , ARISTO tech , ARISTO air

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče