SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 10-02-2009 18:14:51

kraken
Člen
Registrovaný: 10-02-2009
Příspěvky: 8

zkoušky

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaké mezní hodnoty svarů(převýšení kořene, převýšení svaru,vnitřní nečistoty,zápaly atd.)jsou u úřední zkoušky svářeče na plechu(jedná se o svař.obalenou elektrodou).Jsem v kurzu a nikdo nám tohle nevysvětlil.Prý to máme na zkoušky zavařit jak nejlíp to umíme a komisař rozhodne.Tak bych chtěl poprosit o nějaké rady a na co jsou komisaři háklivý a co prominou spíš.Děkuji moc

Offline

 

#2 10-02-2009 21:24:06

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: zkoušky

Vůbec nechci zpochybňovat váš příspěvek. Pokud by ale existovala taková svářečská škola, kde by nedostali svářeči při teoretické výuce v rámci zkoušky podle ČSN EN 287-1 všechny potřebné informace, byl by to důvod k přezkoumání oprávnění takové školy k výuce svářečů.
Sváry ke zkoušce jsou až ta třešnička na svařovacím dortu. Ty děláte až když se cítíte při svařování dostatečně jistě. Komisař provede na svárech zavařených samozřejmě podle WPS v první řadě podrobnou vizuální kontrolu podle ĆSN EN 970, vady svárů posuzuje podle ČSN EN ISO 5817. Pokud je svár v pořádku může požádat o jeho rozlomení. Na lomu posuzuje případné vnitřní vady a strukturu lomu. Žádný z komisařů nemá v úmyslu kohokoliv poškodit, spíš se snaží poradit, čeho se vyvarovat. Všichni ale nesnášejí jakékoli náznaky podvodů.

Editoval jirkati (10-02-2009 21:25:37)

Offline

 

#3 11-02-2009 16:33:10

kraken
Člen
Registrovaný: 10-02-2009
Příspěvky: 8

Re: zkoušky

Děkuji za odpověd i když jsem se nedozvěděl nic z toho,co jsem potřeboval vědět.Teorie se v našem kurzu nevyučuje.Jen jsme dostali sešit s bezpečností práce a na stole v šatně máme testy z bezpečnosti a teorie které prý budou na zkoušce.WPS jsem ještě žádnou neviděl, z práce ale vím zhruba o co se jedná(postup pro svářečskou práci)Svářečská škola je součástí podniku kde pracuju a mistr nebo instruktor pro svařování(nebo jak se mu správně říká) v ní není každý den,spíš když má po noční.Pracuje ještě jako normální svářeč a školu má jako druhou práci.Je ale pěkně nerudnej a nabručenej, takže ho raději nikdo moc neotravuje a on sám neporadí.Když tak jen řekne že stejně svářet umí jen on a ostatní jsou nemehla.Tady jsem se chtěl dozvědět kolik mm může trčet kořen a kolik mm povrch.Já vím že by to mělo být co nejméně, nejlépě zároveň nebo tak jeden mm, ale to se pokaždé nezadaří.Jo ještě jedno.Donedávna tahle svářečská škola učila Vietnamce co u nás pak pracovali než je nedávno propustili a ti neuměli vůbec česky, jen někteří trochu.To by mě zajímalo, jak oni udělali teorii.Pochybuju že když je támhle sebrali z rejžového pole,tak že měli nějaké znalosti.Svářet se ale naučili Céočkem docela slušně,byli hodně pilní a jeli jak motorové myši.Ale pochybuju že třeba znali kolik m2 má připadat na jednoho svářeče nebo Ohmův zákon:-)

Offline

 

#4 11-02-2009 18:45:02

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: zkoušky

Na to se nedá krátce odpovědět. To hodnocení záleží na stupni podle kterého vás budou hodnotit ( D,C,B) D- nejméně přísné hodnocení; C-střední hodnocení; B-nejpřísnější hodnocení. Dále záleží na síle materiálu, který svařujete ( do 3 mm a nad 3 mm). Hodnocení se provádí podle normy ČSN EN ISO 5817 a má 36 stran A4.
Jen pro ilustraci převýšení kořene.
h- převýšení kořene
b- šířka kořene
Hodnocení ve skupině D:
Pro sílu mat. 0,5-3mm : h<1mm+0,6b
Pro sílu mat. >3mm : h<1mm+1,0b max. 5mm
Hodnocení ve skupině C:
Pro sílu mat. 0,5 - 3mm: h<1mm+0,3b
Pro sílu mat. >3mm: h<1mm+0,6b max. 4mm

Offline

 

#5 11-02-2009 19:23:52

kraken
Člen
Registrovaný: 10-02-2009
Příspěvky: 8

Re: zkoušky

Děkuji za odpověd.Bohužel nevím v jakém stupní budu hodnocený.Je to normální úřední zkouška jakou dělají všichni na svařování konstrukcí.Zkouška je na plechu 12 mm v poloze PF.Ani jsem nevěděl že je víc druhů úředních zkoušek podle stupně hodnocení.Tahle zkouška co budu dělat má označení:
EN 287-1 111 P BW 1.1 B t12 PF ss nb a krom té stoupačky prý budu ještě svařovat kouťák bud na stoupačku nebo vodorovně, jak se rozhodne komisař.Ten bude  z České Třebové.Děkuji za další odpovědi.

Editoval kraken (11-02-2009 19:26:44)

Offline

 

#6 11-02-2009 19:56:24

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: zkoušky

No potěš, vy děláte úřední zkoušku! Víte alespoň co ta zkratka znamená?
287-1 - označení normy ( Kvalifikační zkoušky svářečů - tavné svařování - část 1 -Oceli )
111 - metoda svařování ( obalená elektroda )
P - zkušební vzorek ( plech )
BW - tupý svar
1.1 - skupina materiálů na kterou se vám zkouška vztahuje
B - obal elektrody ( bazická)
t12 - síla vzorku
PF - poloha svařování ( zdola nahoru )
ss - jednostranný svar
nb - bez podložky

Offline

 

#7 11-02-2009 21:33:55

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: zkoušky

Jsem velmi znepokojen zřejmě nízkou úrovní výuky ve Svářečské škole navštěvované krakenem. Kdybych věděl o kterou svářečskou školu jde, okamžitě bych to ohlásil na CWS ANB. Tento typ škol kazí pověst všem ostatním a vytváří jakési falešné vědomí, že navštěvování Svářečské školy je zbytečné, protože se tam člověk stejně nic nenaučí. Mám dokonce pocit, že zmiňovaný komisař z České Třebové je touto školou podváděn, pokud se ovšem dokonce sám takové hry nezúčastní.
Krakene, pokud je to aspoň trochu reálné, požádejte vedení svářečské školy o zlepšení nebo aspoň o rozšíření teoretické výuky.

Offline

 

#8 12-02-2009 16:25:12

kraken
Člen
Registrovaný: 10-02-2009
Příspěvky: 8

Re: zkoušky

Tak k nějaké teorii máme přístup.Jak jsem říkal, tak na šatně je několik brožur s bezpečností práce a testy z technologie se zatrženou správnou odpovědí.Z toho se člověk něco naučí.Ze základního kurzu mám ještě doma učebnici pro Z-E1 a tam je toho opravdu hodně.Já jsem si tady nestěžoval, jen jsem prostě chtěl od znalých vědět jak se hodnotí úřední zkouška!!!To je jediná věc, kterou potřebuju vědět.Jinak výhoda téhle sv.školy je neomezená možnost praktického cvičení svarů.Člověk si může vzít plechu kolik chce a elektrod taky.Když jsem v jiné svářečské škole dělal základní kurz, tak si pamatuju že se svary musely vypalovat až z plechu zbyly jen nudle.Tady se to neřeší a to je větší výhoda než kdybych znal bůh ví jak teorii a mohl si zavařit za den dva svary.Jinak podvod bych v ničem neviděl.Svary se budou normálně svařovat v den zkoušek za přítomnosti komisaře a prý i nahlíží do boxů jestli se nepodvádí a ty co nachytá vyhazuje.Ten co přijede je prý dost přísný, co jsem se ptal ostaních co už nějaké zkoušky dělaly.Jinak děkuji všem za odpovědi.Takže si myslím, že ta úřední zkouška bude asi hodnocená v "C"?V déčku už je to asi moc málo přísné a v béčku jsou asi nějaké svary pro jaderné elektrárny,ne?Takže si myslím, že asi tady bude platit zlatý střed:-)

Editoval kraken (12-02-2009 16:25:40)

Offline

 

#9 14-02-2009 19:07:06

Haufra
Člen
Registrovaný: 08-07-2007
Příspěvky: 139

Re: zkoušky

Asi to zatebe platí firma krakene,protože bych za ten kurz nedal ani kačku.HRŮZA.Kurz se platí nejen za certifikát,ale i zato,že se ti někdo věnuje a poradí ti.Jenom číst z norem můžeš klidně doma v kuchyni.

Offline

 

#10 20-02-2009 17:45:01

kraken
Člen
Registrovaný: 10-02-2009
Příspěvky: 8

Re: zkoušky

Tak jsem po úspěšně složených zkouškách.Byla to docela pohoda, ta zkouška neni moc těžká a je velká tolerance chyb.Můj kořen měl 3,5 mm převýšení a krycí svar 3,7mm.Nějaké zápaly a po rozlomení říkal komisař, že vidí nějaké pórky.Já jsem ale v tom lomu neviděl nic.Divím se, že s toho něco vůbec vyčetl:-D Nejdřív jsem si myslel, že ten můj svar neprojde, ale komisař prý že to je ještě v normě a ještě by se nějaká desetina navíc prý snesla:-D Takže kdo budete dělat úřední zkoušky, nic to není a zvládne to každej.U nás dal svar předělat jen dvěma ukrajincům co měli ve svaru studené spoje(Céočko)Prý je tahle metoda na studené spoje hodně náchylná.Podruhé to ale měli dobré.Ted mě čeká základ na Céočko a pak taky úřední zkouška.Jinak k plechu na stoupačku jsem ještě vařil jeden kouták na stoupačku, ten chtěl rozlomit, ani ho nějak nezkoumal.Teorie dva testy.Technologie a bezpečnost.Pár věcí jsem nevěděl, tak mi poradil vedoucí ze svářečské školy:-)
Jinak Haufro, jasně že jsem si to neplatil sám,ty snad jo???

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče