SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 30-07-2007 10:41:51

roverider
Člen
Registrovaný: 30-07-2007
Příspěvky: 6

jaká metoda sváření je pro mě nejlepší? (začátečník)

Chtěl jsem se zeptat jaká metoda sváření je pro mě nejlepší -zda TIG,obalovaná elektroda či MIG.
Jsem laik, zatím se svářením nemám prakticky žádné zkušenosti.

Co jsem vyčetl z netu je že nejjednodušší (stačí přiložit a zmáčknout čudl) je metoda MIG, jenže svářečky tohoto typu stojí 10000+ a navíc ještě potřebují plyn v lahvi což není nejlevnější,navíc starosti s plněním a pod nebo svářet trubičkovým drátem, který je zase drahý.

Co se týká sváření obalovanou elektrodou tak zde bych viděl výhodu v nižší ceně trafosvářečky/ invertoru a nepotřebnosti plynu, ovšem je potřeba nějaká zručnost- zapálit a držet oblouk... Dál jsem se chtěl zeptat jaký je vlastně rozdíl mezi bazickými a rutilovými elektrodami a zda je až tolik výhodné usměrnění trafosvářečky z hlediska použití i stejnosměrných elektrod- zda mají nějakou výhodu

Co se týká TIGu tak tady nevím- vidím zde nevýhodu ve vyšší ceně svářečky,nutnost plynu, a složitosti pracovního postupu(udržovat oblouk a ješte přidávat materiál) a easy TIG (s automatickým přidáváním materiálu) je drahý, jinak jakou má TIG vlastně výhodu oproti ostatním merodám?

Svářečku bych chtěl nadomáci kucení,rači pro 230V nebo 230/400V, jelikož se možná vbudoucnu přestěhuju na místa kde 400V není.
Poté so by se mi sváření dostalo trochu do krve bych chtěl si chtěl svařit plot, vrata, semtam zrezlou karoserii auta>aby šlo svářet v různých polohách, a časem rám k motokáře. Hodilo by se mi kdyby svářečka uměla i hliník, ale nevím zda by to nebyl zbytečný luxus
Do svářečky bych chtěl vrazit kolem 5ti tisíc, max 10

dekuji za odpovědi...

Offline

 

#2 30-07-2007 11:23:24

Zelenej
Člen
Místo: Humpolec
Registrovaný: 08-05-2007
Příspěvky: 176

Re: jaká metoda sváření je pro mě nejlepší? (začátečník)

Ahoj roverider... vezmem to od spodu pokud chceš svářečku kolem 5ti tisíc tak to jsme na svařečce na obalenou elektrodu.. idalní na kotění doma plot s tím zavaříš vrata taky seženeš obalenou elektrodu na hliník... svařečku koupíš někde v baumaxu a jsi spokojenej.. smile i když budeš velkej machr tak i tou elektrodou se nechá svařit ta zrezrá karoserie u auta..  pokud by jsme se začali pohybovat na částce deseti tisíc.. tak se nechá koupit i to nějaké CO2 ( MIG )... tak a teď trochu všeoobecně.. každá metoda má svoje pro a proti nedá se jednoznačně říc tahle metoda je pro Tebe nejlepší.. a tahle ne... Já osobně bydlím na vesnici a doma trochu hospodaříme... když mám čas a chut a svár si připravím svařuju ho CO2 když nemám čas na velké přípravy a chvátám svařuju ho elektrodou..  pokud budu svařovat nějakej velkej kus železa na zemědělském stroji použiju elektrodu pokud budu svařovat kapotáž použiju MIG. Jinak při svařování jde o vnos tepla do materálu MMA ( elektroda ) ho má největší TIG nejmenší. Ale jak píšeš pokud to chceš na nějakej ten plot branku  nějakej ten rám motokáry myslím si že v pohodě to zvládneš elektrodou při trochu snažení.. a pokud se jedná rozdíl mezi bazickou a rutilkou je to v obalu elektrody.. a připojení elektrody osobně bych zvolil stejnosměrnej zdroj protože všeobecně ( ne vždy ) platí že se elektrodá která je na střídavej zdroj nechá připojit i na stejnosměrnej ale ne obráceně..

Offline

 

#3 30-07-2007 11:26:31

Zelenej
Člen
Místo: Humpolec
Registrovaný: 08-05-2007
Příspěvky: 176

Re: jaká metoda sváření je pro mě nejlepší? (začátečník)

ahoj lukas musím nesouhlasit i na MIG potřebuješ kovově očištěné místo pro svár. Už jsi někdy svařoval MIGem rezaté místo... wink

Offline

 

#4 30-07-2007 17:54:13

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: jaká metoda sváření je pro mě nejlepší? (začátečník)

ono vůbec svařovat 0,5 mm plech je na h........

Offline

 

#5 30-07-2007 18:45:24

Zelenej
Člen
Místo: Humpolec
Registrovaný: 08-05-2007
Příspěvky: 176

Re: jaká metoda sváření je pro mě nejlepší? (začátečník)

mno ono i co2 svařovat plech 0,5 mm v domácích podmínkách je nesmysl.. wink to raději volím bodování.. wink no ale mluvíme o brankách a plotech a tam určo 0,5 mm plech nebude.. smile

Offline

 

#6 30-07-2007 18:57:10

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: jaká metoda sváření je pro mě nejlepší? (začátečník)

Pro Roveridera:
Takže od začátku. Asi jsi špatně pochopil svařování MIG/MAG ono zde nestačí přiložit hořák a zmáčknout čudl. Nejdříve si musíš nastavit dva parametry, které spolu souvisí a to je napětí a posuv drátu ( proud ). Pokud to dobře nevyladíš, tak ti to bude kopat nebo zahořívat do kontaktní špičky ( průvlaku). Další nevýhoda pro tebe je menší mobilnost tohoto zařízení. Někde zde probíhá diskuze o značkách Telvin a Einhel, jelikož je to dle mého názoru podvod na lidi ( v jejich označení a tím výkonu ), bych ti to nedoporučoval. Dále je zde daleko menší účinnost zdrojů odbočkových typů.
Nyní metoda TIG. Výhoda této metody je v tom, že ve velkém množství případů není nutno vůbec použít přídavný materiál. Ty ceny co tě od této metody odrazují se týkají pouze zdrojů s tzv. vysokofrekvenčním zapalováním. Nebudu se zde rozepisovat o principu, ale jedná se o bezdotykové zapalování. Jelikož nebudeš dělat sváry na rentgen je to zbytečné. Ale co je důležité metodu TIG umí i většina lepších invertorových zdrojů na obalenou elektrodu. Rozdíl je pouze v zapálení oblouku, kdy wolframovou elektrodu přiložíš na svařovaný materiál a oddálením zapálíš oblouk. Na co si musíš dát pozor je aby jsi měl zemnící svorku na plus pólu.
Takže já bych ti radil 150 A invertorový zdroj na obalenou elektrodu s přepínačem na dotykový TIG. U obou těchto metod ti stačí jeden ovládací prvek na proud. Nemusíš si hned k tomu zdroji pořizovat hořák na TIG, ale budeš mít tu metodu v záloze.
Dále zapomeň na Bauhausy a výrobky z dálného východu, jelikož by jsi měl problém s případným servisem.
Takže radím navštívit specializovanou prodejnu svářecí techniky ( nemusí být jen jedna ). Ceny se dost liší. Ale myslím, že se do 10 000 dostaneš.

Offline

 

#7 30-07-2007 20:03:29

roverider
Člen
Registrovaný: 30-07-2007
Příspěvky: 6

Re: jaká metoda sváření je pro mě nejlepší? (začátečník)

táákže moc vám děkuji za rady, jak to tak vypadá tak si pořídím asi nějaký ten invertor na obalovanou elektrodu/TIG

ještě bych se chtěl zeptat jakou byste mi doporučili literaturu či web kde by byly pěkně popsány netody a postupy sváření různých  materiálů srozumitelně pěkně od základů+ nějaké ty rady tipy návody...

Offline

 

#8 30-07-2007 22:41:28

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: jaká metoda sváření je pro mě nejlepší? (začátečník)

Je to nakladatelství Zeross. Ty knihy mají většinou ke koupi ve svářecích školách. Internetová adresa je http://www.svarovani-eu.cz/zeross.cz, ale asi nefunguje. Tel: 596 624 789

Offline

 

#9 30-07-2007 22:59:10

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: jaká metoda sváření je pro mě nejlepší? (začátečník)

roverider napsal(a):

Co jsem vyčetl z netu je že nejjednodušší (stačí přiložit a zmáčknout čudl) je metoda MIG....

Petr napsal(a):

Asi jsi špatně pochopil svařování MIG/MAG ono zde nestačí přiložit hořák a zmáčknout čudl.

Jasně. Je potřeba o tom taky něco vědět než se zmáčkne čudl big_smile  To by pak bylo moc jednoduchý. Mačkat čudly... smile smile

Offline

 

#10 31-07-2007 16:44:55

Zelenej
Člen
Místo: Humpolec
Registrovaný: 08-05-2007
Příspěvky: 176

Re: jaká metoda sváření je pro mě nejlepší? (začátečník)

Petr napsal(a):

Je to nakladatelství Zeross. Ty knihy mají většinou ke koupi ve svářecích školách. Internetová adresa je http://www.svarovani-eu.cz/zeross.cz, ale asi nefunguje. Tel: 596 624 789

Ahoj ano tahle adresa nefunguje mají jinou už jsem jí tu psal. Mrkně te na www.zeross-svarovani.kvalitne.cz

Offline

 

#11 08-08-2007 13:43:19

lukas
Člen
Registrovaný: 19-04-2007
Příspěvky: 466

Re: jaká metoda sváření je pro mě nejlepší? (začátečník)

me se osobne lip vari stridavym proudem

Offline

 

#12 28-08-2013 12:32:31

svarovaci
Člen
Registrovaný: 09-07-2013
Příspěvky: 11
Web

Re: jaká metoda sváření je pro mě nejlepší? (začátečník)

Petr napsal(a):

Je to nakladatelství Zeross. Ty knihy mají většinou ke koupi ve svářecích školách. Internetová adresa je http://www.svarovani-eu.cz/zeross.cz, ale asi nefunguje. Tel: 596 624 789

Aktuální adresa je http://www.zeross-svarovani.cz/ ..

Offline

 

#13 28-08-2013 16:33:44

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: jaká metoda sváření je pro mě nejlepší? (začátečník)

Asi se to už naučil .  Anebo se na to vykašlal.
big_smile

Offline

 

#14 15-09-2013 15:19:01

Tekol
Člen
Registrovaný: 15-09-2013
Příspěvky: 1

Re: jaká metoda sváření je pro mě nejlepší? (začátečník)

Dobrý den,

hlednám nějakou firmu, která provádí difúzní svařování.

Za vaše nápady budu vděčný na emailu: hmcalorimeter@gmail.com

Děkuji
Kolejka

Offline

 

#15 28-09-2013 18:58:45

proud
Člen
Registrovaný: 28-09-2013
Příspěvky: 10

Re: jaká metoda sváření je pro mě nejlepší? (začátečník)

Dobry den,otazka amatera kterej kdysi svaroval jako kluk pro radost trafosvareckou.http://www.svarecky-obchod.cz/invertory/863-gama-160-akce.htm#tabs-1    , staci mi tenhle kousek do dilny?:-) Jsem pravda uz ted tak trochu dost starsi kluk,varit budu jen sem tam,jekly,pasovinu a podobne,veci na zahradu,nejaky naradi,proste kutil.Pocitam ze moderator Petr tak nejak poradi:-).Snazil jsem se o svareckach a svareni poucit,ale shledavam to bez zakladnich teoretickejch znalosti jako prilis slozitou a na cas narocnou zalezitost.Dat k sobe dva profily ,svarit je a k nim navarit pasovinu je asi tak cirka vsechno co momentalne potrebuju nez se naucim vic,nejaky stojany a podobne.Byla by tohle dobra volba i do budoucna na "lepsi" svareni podle potreby??

Offline

 

#16 28-09-2013 20:05:54

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: jaká metoda sváření je pro mě nejlepší? (začátečník)

Na domací vaření velmi dobře stačí. Sam ji mam doma a nemužu si stežovat..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#17 28-09-2013 21:36:43

pawka
Člen
Registrovaný: 22-07-2010
Příspěvky: 732

Re: jaká metoda sváření je pro mě nejlepší? (začátečník)

co2 to budes umet za tejden


plamen je plamen
omi204,js90n,uda160,perunT
miga tiga ac/dc
plamen je plamen

Offline

 

#18 29-09-2013 04:03:15

jaryn123
Člen
Registrovaný: 04-04-2009
Příspěvky: 227

Re: jaká metoda sváření je pro mě nejlepší? (začátečník)

pawka napsal(a):

co2 to budes umet za tejden

Za tejden těžko mag sváření je prevít na vnitřní vady svaru na oko vypada ok ale ulomis ho rukama.
Na občasne sváření je mma lepší než mag a gama 160 ti bude dobře složit.

Offline

 

#19 29-09-2013 13:13:22

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: jaká metoda sváření je pro mě nejlepší? (začátečník)

To můžu podepsat - pořídil jsem Omi 206 a i když sváry vypadaj krásně, tak jdou překvapivě snadno zlomit. Nevím co dělám blbě. Na 5mm proud stupeň 7-8 z 10, na 3mm stupeň 3-5 podle toho jeslti je díl malej nebo velkej, ale není to ono. Plyn CO2, drát 0,8.  U elektrody se mi to nikdy nestalo aby pohledově pěknej a rozlitej svar nedržel.

Offline

 

#20 29-09-2013 13:54:06

milosak
Člen
Místo: P - z
Registrovaný: 15-04-2013
Příspěvky: 501

Re: jaká metoda sváření je pro mě nejlepší? (začátečník)

Pruduch napsal(a):

To můžu podepsat - pořídil jsem Omi 206 a i když sváry vypadaj krásně, tak jdou překvapivě snadno zlomit. Nevím co dělám blbě. Na 5mm proud stupeň 7-8 z 10, na 3mm stupeň 3-5 podle toho jeslti je díl malej nebo velkej, ale není to ono. Plyn CO2, drát 0,8.  U elektrody se mi to nikdy nestalo aby pohledově pěknej a rozlitej svar nedržel.

Měl jsem podobný problem s půjčeným Cočkem od souseda - pořád jsem přidával proud a sváry šly lehce
ulomit (vařil jsem kulatinu na na 5 ku plocháč)

Teď používám vlastni Alfa MigSyn se směsným plynem a vše je OK.

Dříve co jsem vařil MMA, tak mi nikdy nic neupadlo.

Editoval milosak (29-09-2013 13:56:29)


autonomous mechatronics, electronic systems - access control

Offline

 

#21 29-09-2013 20:59:56

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: jaká metoda sváření je pro mě nejlepší? (začátečník)

svařečka je blbě nastavena na 0.8 drat ja sam používam max 6 stupen bežne 4-5 posuv dratu 4až6 aby nebyly sváry roztečené musi to jit vice do skratu a trošku pomaleji svařet at se stačí hrany svařence natavit pak to bude pořadne držet... co2 ma hlubší pruvar než směsny plyn korgon_8%co2 zbytek argon obdoba je stargon ajine podobne směsi.. ve smesi je videt natavení do skratu  nebo nebo do sprchy, pro Podruha skuste na vaší mašine slabší nastavení a jet pomaleji a at sestačí hrany svařence natavovat... taky jsem v tydnu byl na skoušce svařovani, kvuli nove praci tam zrovna svařeči nejsou "to jsou pokladači svarú" přivyrobě kotlu... stama bych sikotel nekoupil bal bych se že mi zachvilu poteče.. leda obednat  kompletni kostru jen naohybane plechy a kotel si radši svařím sam  jde o automaticky kotel z retorovym hořakem... firmu radši zminovat nebudu...


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#22 29-09-2013 22:23:49

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: jaká metoda sváření je pro mě nejlepší? (začátečník)

Zkusím dle rady ubrat na 5-6 a více šněrovat (posuv zhruba opdovídá, je kolem 5). Tyhle bezrozměrný číslíčka to je tedy věc, radši bych napsal hodnotu V (nebo A) a m/min, ale ještě to nemám přesně změřený, takže pokud 1 je cca 30A při 15,5V a 10 je 200A při cca 24V tak by, šestka měla být něco přes 100A, což m přijde na 6mm sílu materiálu a kouťák jen tak tak, ale ještě to vyzkouším, každou radu beru v úvahu. Zkoušel jsem už lecos. Když je malý proud, housenka je hodně převýšená a očividně jen povrchově naplepená. Když uberu posuv (aby to mělo víc času se natavit), tak to samozřejmě vaří blbě - přerušovaně to prská, není to ten správný ostře bzučivý zvuk kdy je slyšet frekvence jednotlivých zkratů v desítkách Hz. Jenže když jedu pomaleji, tak se tam zase nakydá moc materiálu. Nemám problém na hranách a podobně, materiál se nataví, ale třeba vařit do plochy plocháče 5x120mm bodově nějakou packu z 5x30 (šest bodů cca 15-20mm podélně tři z každé strany), tak to je prostě studeňák jak vyšitej. Podobnej problém jsem měl teď když jsem vařil držák výfuku na mopeda. Plech držáku 3x20 ke zbytku zhruba stejnýho rozměru. Svar krásnej, cca 5mm housenka jak malovaná, ale při "testu ve věráku" to prostě jde ulomit, a to od obou ploch. Na housence která jde s úsilím menším než bych čekal vylomit z materiálu zbyde taková lehce ježatá struktura vytržená ze základního materiálu. Původně jsem si myslel že to dělají okuje (ty to samozřejmě hodně zhorší), ale děje se to i na kovově lesklým materiálu. Dost mně to trápí, protože "COčko" byl vysněnej stroj (často popřebuju vařit různý krátký svary na různých držáčcích a podobně a s tímhle tedy bojuju hodně. Když jsem vařil nedávno rám z profilů 60x60x5 a plocháčů 5x120 a k němu různý packy atd, tak mi to na několika místech pnutím při chladnutí ulítalo. Nevím jeslti by nepomohl silnější drát, přeci jen má větší tepelnou kapacitu. Ta 0,8 mi přijde na 5-6mm silnej materiál a 160-180A už dost tenká... je to znát i na tom že je třeba udržovat hodně malej výlet drátu jinak ten proud drát prostě nepřenese. Zkratově to hoří zcela určitě. Pokud by někdo měl tip jak na to, budu vděčen, jinak se vydám tradičně metodou pokus/omyl dokud na to nepřijdu. Zatím jsem sehnal hořák MB24 místo obligátní MB15, vyměnil zemnící kabel za 4,5m 25mm2 místo tý tkaničky co tam byla v originále, objednal 1mm kladku a kus drátu, tak uvidím jak to půjde se slinějším drátem. Videa na Youtube samozřejmě taky usilovně studuju...

Editoval Pruduch (29-09-2013 23:04:10)

Offline

 

#23 29-09-2013 23:22:47

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: jaká metoda sváření je pro mě nejlepší? (začátečník)

to je dobře že studuješ ty videa, ja taky používam na silnejší matroš drat 1" na ten už nastavuju stupen 7 a posuv cea 4,5až 5,5 muj stroj umožnuje přidaní modulu ktery bude ukazovat volty a ampery, ale nemam potřebu jekož to poznam od oka vyřdy mam v dilne nejakej skušební kus matroše kde udelam kus houseny a hned vidim kde to chce přidat nebo ubrat na jednou nebo druhem až mam vylazeno jdu vařit aby to drželo jak má byl jsm nedavno na svaovací skoušce kde se vařily tela kotlu z 6mm plechu topenište a vyměnik a vnejsí  dil byl už z 3mm plechu tam se valilo 320A ja zvyklej jet pomaleji byl jsem nekolikrat propalenej na druhou stranu svařečka byla fronius  typ nevim ale mela označení 5000 nataveni hrubé C a jemne 7 a posuv dratu možna 10 prskalo to jak prase kuli všude jak svina, ale prej uvnitř kotla nejdou videt tam kde je voda, prej aby hlavne aby netekl tam kde to pídí voda při natlakovaní se opravuje elektrodou rutilkama bez tlaku vody a taky je tam pekně nahulakano přes 350A inventor fronius nejakej transtig na 3faze.. jinak  binzel MB 24 je dobrej ja mam udelanou MB 24 z těla MB 25ak jen vymenou kolena za 24čtverku.. jinak když se neco boduje tak ten bod se musí plnym svarem dobře natavit aby ztoho byl plny svar  a ne studěnák..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#24 30-09-2013 21:22:44

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: jaká metoda sváření je pro mě nejlepší? (začátečník)

U magu je taky hodně důležitá příprava svárových ploch před svařováním.To že vše musí být očištěno až na čistý kov minimálně v centimetrové šíři kolem  budoucího sváru by mělo být samozřejmé.Pokud jde svarek lehce rozlomit můžou být chyba třeba v tom že to máte studený.Ona vysoká svařovací rychlost velkými proudy v kombinaci s nesprávně vedeným hořákem je prevít.Lázeň celkem snadno předběhne elektrodu(drát) a na průser je zaděláno.Na první pohled krása,ale z kořenové strany už to je mizérie(sprostě přilepený).Ze začátku je lepší nechat si drobet větší kořenovou mezeru,kořen svařovat pomaleji nižším proudem pomaleji rychlé vedení hořáku při vyšších proudech a požadavku na nižší počet vrstev už chce mistrné vedení.Mag je metoda kde se většina "svářečů" dost přeceňuje-Prostě zmáčnu čudl a ono to vaří.


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#25 01-10-2013 19:56:38

proud
Člen
Registrovaný: 28-09-2013
Příspěvky: 10

Re: jaká metoda sváření je pro mě nejlepší? (začátečník)

Zdravim a diky za rady,poridim tedy tu gamu 160 :-),jeste otazecka,nejaky svarovaci kukly a kleste jsem doma nasel,takze pro snizeni nakladu,jaky svarovaci kabely mam koupit? Mysim tim jen kabel,samozrejme,koncovky si nandam,kleste mam.......ale nejsem si jistej co mam vlastne shanet,jakou velikost,jak je to znaceny....?

Editoval proud (01-10-2013 19:58:09)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče