SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování

Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !

Navštivte také:     SVAR BAZAR      SVAR INZERT      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARBAZAR - internetový bazar svářeček      SVARINZERT - akční nabídky svářecí techniky      SVARINFO - magazín o praktickém svařování

#1 18-02-2011 16:44:21

hornik115
Člen

Re:TIG AC na svařování hliníku z BauBau trafa.

Dobrý den všem, tak jsem se taky pustil do stavby toho AC TIG. Použil jsem snat všechny poznatky z článku a protože nejsem rodilý elektrikář tak mám několik dotazů.
Po úvaze jsem použil místo rozptylového trafa ten HF ionizátor,cenově mě to vyšlo na stejno a krom toho s tím přišel i stykač tak super.Tak první otázka ten ionyzátor musí být taky připojen na jinou fázi jak to trafo? Druhá otázka ten odpor s těma kondíkama tam je taky? Nebylo mi to zřejmé. A za třetí necht¨ěl jsem motat drát přímo do trafa tak se mě líbila myšlenka z jiného článku kde se to vysoké napětí indukuje přímo do svařovacího kabelu(Postavte si TIG 180 AC/DC :-).Z toho článku není zřejmé na čem je to navinuto tak jsem to motnul na kus novoduru :-)) a kus licny na to cca 15z a výsledek je že to nehází ani jiskru natož aby to drželo oblouk jen se to přilepí tak nevím kde jsem to pohnojil :-)

#2 18-02-2011 16:47:00

hornik115
Člen

Re: Re:TIG AC na svařování hliníku z BauBau trafa.

Ještě omluva žej sem založil staronové téma.Poslední příspěvek tam byl staršiho data a nevěděl jsem jestli tam někdo kouká.

#3 13-08-2013 20:39:37

Wimshurst
Člen

Nevim jak se sem vkladaji obrazky.
Avsak tuto svarecku sem mel v hadrovem provedeni jiz od casu, kdy navod vysel zde.
Mela ale male odlisnosti.
Funkce mela v podstate stejne, fungovala do predlonskeho roku jako zalozni, avsak pak se provalila krize a baubau trafo se po prodeji velkeho invertoru AC/DC vytahlo na svetlo sveta.
Nastal vsak problem, chybeli ruzne funkce, velky invertor je mel, ktere se nasledne doplnili.

Jelikoz vsak casovani 555 a jine zazraky neprezili dik eletrickemu poli pekla jiskriste, muselo se na to jit od lesa..
Jelikoz sem pracoval na vyvoji svarecich stroju do v BEZ 05 *Bratislava, tak sem si to udelal ciste releomechanicke spozdovani a ovladani. predfuk/dofuk
Jediny moderni prvek je "solid state" spinac bautrafa na primaru. ktery spina v nule, zbytek je wintage klasika, jak to mam rad, typu CDD (co dum dal)
Bedna je pouzita z kovosrotu, hlinikova bodovana, releova stanice STT/SNT utajovac hovoru.
Jako zapalovaci a rozptylove trafo, je pouzit zapalovaci transformator z mazutoveho horaku 220V/2x 5kV 5mA, avsak ma jednak pro posun faze impulsu a take pro snizeni vykonu predrazenou beznou tlumivku 40W pro zarivky.
Jiskriste je vytvoreno z medenych ucpavek Cu trubek, pro dobre chlazeni je to na soustruzenych Al chladicich sloupcich.
Jako castecny omezovac produkcniho peaku (prorazel horak do dlane) je zapojena ochranna zarovka v obvodu jiskriste, na misto puv. odporu. J e to ale dumyslny nelinerani clen. Studene vlakno umozni nabeh pulzu a nasledne se snizi proud.
Pridan byl samozrejme ventilator a par ptakovin.
Ovladani je nizkonapetove na 24V.
Puvodni spinani sitoveho napeti umelo prekvapit peckou do dlane.
Jelikoz sem stara skola, tak i plosny spoj je vytvoren jako nytovane pole na sklotextilu, soucastky sou osazeny take na pajeci ocka (stromecky)
Byt sice ovladam i osazovani BGA a prekulickovani, take mam rad stare konstrukce.
Dik svar foru a dlouhe dobe provozu ve vrabcim hnizde se tento vyrobek dostal ku finalnimu provedeni.
Nepiste mi prosim pro radu jak na to, ponevac tento zdanlive jednoduchy stroj je kupodivu velmi slozity, byt schema a obrazky puvodni ideje je jednoducha.
Napriklad  zapalovaci puls musi byt posunut a predchazet nabehu napeti/proudu svarovacimu.
Posun faze prubehu a jeji ladeni na jiskricm spinacim (trigeru) a vypocet kapacity a nasledne proudoveho predrazovani je stejne slozity, jako vypocet sinusoveho a kosinusoveho behu stridaveho stroje.
Na mereni je nutno pouzivat VN sondy k osciloskopu a take proudove sondy.
Pokud neznate spusoby mereni na soubehovych vedenich z pulznimi proudy, radeji to nezkousejte.
VVN pole vznikajici jako korona a sirici se po vedeni ze svarecky vam rado odpravi od hodinek, po mulltimetr, byt je nepripojeny na zarizeni.

Kdo nevi, tak to jiskriste je vlastne kaskadovy transformator.
Trafo 220/5kV pripojenou zarovku 24V50W nerozsviti na sekundaru, ale za pripojenym jiskristem jiz ano.. Pokud se ptate jek je to mozne, tak je to tim, ze jiskra je jako nabojovy spinac na kaskade take soucast tvarovani pulzu a kondensator sbira cinny proud.

http://img819.imageshack.us/img819/9264/wc3m.jpg
http://img14.imageshack.us/img14/6927/knen.jpg
http://img268.imageshack.us/img268/3626/f0kb.jpg
http://img4.imageshack.us/img4/4893/w0yo.jpg
http://img46.imageshack.us/img46/3915/ejcy.jpg
http://img821.imageshack.us/img821/9637/18c7.jpg
http://img203.imageshack.us/img203/9791/w84v.jpg
http://img708.imageshack.us/img708/7550/dbkn.jpg
http://img547.imageshack.us/img547/6647/qb3o.jpg

Je to nevhodna konstrukce pro lamy a zejmena pro lidi, co nemaji sajn o elektrotechnice.
Ac to vypada velmi jednoduse, ani author clanku nemel moc tucha, ze to budou replikovat dalsi z malymi, nebo zadnymi znalostmi.

#4 14-08-2013 07:02:29

bobobo
Člen

Jen by jsi se ještě mohl zmínit o způsobu přivedení HF na svařovací obvod a případně jen se zmínit o tom Itráfku na svářecím obvodu .smile

#5 28-08-2013 16:56:43

Wimshurst
Člen

HF je privadeno tak, jak se popisuje v navodu, ale pravda je, ze dik tlumeni trafa bau bau, muselo byt pouzito pomocne dokrmovaci trafo.
HF je pak stabilnejsi, ale neni to rozhodujici, nemel sem totiz vhodny tepelne odolny hrubsi drat (silikon/sklo oplet) kterym bych navinul to HF vinuti z vice zavity do baubau trafa.
Tak sem pouzil pomocne proudove buzeni.
Zaroven to pri testech slouzilo, jako proudovy bocnik/transformator.
Jadro je zelezoprachovy ferroxcube, da se pouzit i amidon.
Je vykotlane z nejakeho pulzniho trafa.
Pro domaci pouziti vyhovi i feritove nacvakavaci jadro.

Abych to jeste upresnil, HF buzeni ma predrazno na vstupu 220V jeste filtracni clen, pac se to HF sirilo i opacnym smerem do site.
Bau bau trafo ma na primaru take bifilarni tlumivku 6 zavitu na feritovem jadru.
Omezi se tak ruseni do site.
To odruseni se ale musi zkouset, obejde se to ale i bez nej pro kratkodoby provoz to az tak nevadi, zde to ale facha i nekolik hodin, takze sem nechtel problemy v dilnach kolem.

#6 29-08-2013 06:20:29

bobobo
Člen

Nu tak by jsi nám sem mohl hodit to celkové zepojení HFka v Tvém reálu .

#7 28-11-2016 07:11:47

harry31
Člen

Takže jsem se pustil, jakožto správný to kutil domácí, do TIGu z BauBau potvory..., ale stále laboruji nad HF zapalovačem. Koupil jsem ionizátor na allegru, jak zde předeslal jeden z odkazů, žel, nejsem rodilý polák, takže to psané slovo u daného ionizátoru je spíš pokus omyl... Každopádně, celé zapojení ionizátoru vychází z katalogového zapojení integrovaného obvodu (časovače) NE555, který spíná síťové napětí vedené přes oddělovací transformátor jedním tyristorem řádově 200Hz. Originální schéma udává jako zdroj řídícího napětí trafo min 230V/12V/10VA, ke kterému musí být protilehle zapojené identické trafo, které tam plní funkci oddělovacího transformátoru. Kdo se pustí touto cestou, musím ho upozornit, že 10VA trafo je žalostně málo a VN z toho nedostane i kdyby se rozkrájel! 10VA stačí jen jako zdroj řídícího napětí, ale nic víc! Takže jsem použil jedno trafo 230/12V/10VA pro řídící U a druhé trafo klasiku oddělovací 230/230V ovšem 30VA! Pochopitelně jsou zapojeny samostatně! Teď už tahám jiskru pod argonem i 3cm. Bohužel, stejně to ne a nevaří! Dle origo popisu je třeba přidat ještě jedno trafo, jakožto zdroj VN, které má být vyrobené z feritového jádra o min průřezu 20mm na kterém je jeden závit primáru z 1, nebo 1,5 mm2 Cu izol. vodiče a cca 6 závitů sekundárního vinutí izol vodičem o průřezu 10-25mm2. Jako feritové jádro je zde doporučeno vykuchat VN trafa z old TV lampáče. Jen jsem nepochopil kolik by jich mělo být. Na obrázku je vidět VN  jádra z dvou TV, což jsou čtyřikrát U profil, ale píše se tam něco o čtyřech párech (8 kusů), což mi nějak nedává smysl! Když navinu 6 závitů na 20mm2 fe jádra, tak z toho nedostanu ani ň! Takže jich tam mám asi 35z a to je už sada! Jenže, když to zapojím dle návodu k svařovacímu trafu, tak se to VN trafo chová jako tlumivka a změní napěťovou charakteristiku tak, že je to k ničemu! Ale jiskru to dává fakt slušnou! Takže tudy cesta nevede.  Pokud má někdo s tímto už nějakou pozitivní zkušenost, uvítám informaci, kde dělám chybu. Ačkoliv jsem z rodu elektrikářů, tohle je trochu mimo můj obor... To, co dělám, prostě nekope....i kdybych měl nohy v bazénu...:-)) Ještě bych zde zmínil problém"Kde vzít argon"! Už léta beru technické plyny u jedné paní (mimochodem moc hezké...) v Polsku, cca 50km za Ostravou a jsem nebývale spokojený! Nejen, že mi tam naplní lahve, které si dovezu (linde..apod..),taky mi za pár peněz udělají atest i s výměnou ventilu, takže jsem zaplatil za naplnění 30l argonu 5 (99,999% čistota) na 20 atm + atest lahve (byla už propadlá) nějakých 800,-Kč! To se mi vyplatí si tam zajet, že?! Kdo nemá vlastní lahev, za cca 1800,-Kč ji tam koupí (velikost hasičáku CO2, takže cca 8l). A hromadu dalších potřeb pro svařování. Od A až do úplně všechno! Snad to nebude považováno za reklamu... Kdo by chtěl vědět víc, může si vygůglovat něco s názvem EMICA. Najde se i na našem aukru, nebo pl allegru. Ještě bych rád přidal pár obrázků pro úplnost...jenže mi to nějak nejde... Tak aspoň jeden odkaz... http://allegro.pl/jonizator-hf-bezdotyk … ZhNDY1YQ==

#8 28-11-2016 14:05:53

m.evil
Člen
Web

Presne tento ionizátor používam v svojej zváračke.
Funguje jak na AC , tak aj na DC.
Môžem popísať zopár skúsenosti s týmto zariadením .
Napríklad napájanie 230V som tiež použil z oddeľováku.
VF trafo ma primár 1 závit vodičom 1,5mm a sekundár  zhruba 18 závitov plochým silovým vodičom .
Ja som na sekundár použil pásovinu z nejakej starej tlmivku ,ktorú som obalil zmršťovacou bužírkou.
Musí sa to ešte nastaviť tým  malým trímrom na doske .
Nieje to ale veľmi stabilné zariadenie a má tendenciu sa rozladiť.
Asi vďaka obvodu 555 a jeho okolitým súčiastkam , ktoré pravdepodobne reagujú na zmenu teploty v miestnosti .
Plánujem preto 555 nahradiť mikroprocesorom a prerobiť si to zariadenie podľa svojho  .
Na DC zapaľuje  perfektne a nieje s tým žiaden problém .
PS: tých 18 závitov na sekundari by šlo navinúť aj tenkými lakovanými vodičmi , ktoré by boli následne spletené do lanka zodpovedajúceho prierezu.
V profi zváračkách to tak je .

BERLAN BWIG 180 , Plazma DEDRA DESPi40, TMB-125, POWERMAT S-MAT 160 - OMI 165

#9 28-11-2016 19:43:26

pt.kbely
Člen

Jen bych doplnil, v tomto případě použít lakované dráty sice jde, ale protože laku jako izolaci pro takto velké napětí moc nevěřím, je možné použít nelakované, klidně čistá měď nebo i pocínované vodiče. Lakované  je potřeba použít u vyšších frekvencích na  trafa (skin  efekt). HF sice má vyšší frekvenci, ale vysokofrekvenční proud je vzhledem k průřezu malý. Při poměru závitů 1/18 je 18x menší než primár a ten je zde taky z drátu a ne z vf lanka. Pokud nebude lanko spletené a izolace bude volnější, ohýbáním se snadno docílí elipsovitý průřez a lehkým sklepáváním závitů i téměř obdélníkový průřez. U BauBau potvory asi nemá cenu použít větší průřez než 16mm² a při tomto průřezu by tou to metodou neměl být větší problém namotat 22 závitů do tak velkého jádra, jako dobře dostupné U59 z prametu šumperk. Klidně se může motat na oba sloupky (vinutí vyjde kratší a bude lépe chlazené pouze 2 vrstvy). Použít smršťovací bužírku muže být zrádné, při zahřátí změkne, nedovedu odhadnout kolik toho BauBau vydrží, než vypne, proto bych volil materiály, co vydrží 200°C a pár kV.

#10 28-11-2016 20:19:04

m.evil
Člen
Web

Napríklad ja som použil pásovinu 8x3 mm a všetky prepojovacie vodiče majú prierez 25mm2.
Ta pásovina od výroby mala ešte lakované opletenie a zmršťovačky som dal 2 vrstvy.
Výstupné napätie nebude nejak extra veľké.
Na vzduchu to dáva zhruba 1-2 mm dlhu iskru.
Pod argónom ale niekoľko cm .
Trafo ale nemám bau bau ale československé TMB-125

EDIT: Trochu som sa pomýlil , sekundár ma len 14 závitov.

Editoval m.evil (28-11-2016 20:26:33)

#11 28-11-2016 22:05:30

pt.kbely
Člen

Tak to je průřez jak bejk na 125A trafo. Mám vyzkoušeno, že jako propojovací vodiče v PVC, průřez 16mm² pokud nejsou ve svazku a je tam ofuk ventilátorem, tak v pohodě, jsou jen vlažný.

#12 29-11-2016 07:58:07

harry31
Člen

#13 29-11-2016 09:31:47

pt.kbely
Člen

Hezky nafoceno, snad se to někomu bude časem hodit, je vidět, že jste se do toho pustil s plným nasazením.
V tom popisu píše, že je potřeba minimálně 2 komplety tedy 4 C, průřez jádra nevidím.
Ty, co jsem použil já, mají každé průřez 210mm² a při 3 párech byla jiskra téměř o 1/3 delší než při 2 párech. Je to dané tím, že při malé indukčnosti primáru teče velký proud a je pak velký úbytek napětí na parazitním odporu kondenzátoru a na jednom závitu primáru je hodně malé napětí. On tam má ještě navíc 5W odpor 0,1ohm. V některých monitorech byly trafa s mezerou, ty by nešly použít.
4 páry jader se skládají tak, že se dají 2 páry na sebe a 2 tyto skupiny k sobě, tak vznikne střední sloupek s čtyřnásobným průřezem.

#14 29-11-2016 11:34:43

pt.kbely
Člen

Průřez jádra 20 mm² to musí být omyl, to by bylo jadérko s rozměrem sloupku 4x5mm nebo o průměru necelých 5mm.
Podle tvaru na fotu bych řekl, že jde o jádra z prametu (nověji fonox) a ty se s tou dírou ve sloupku vyráběla pouze z materiálu H21 a velikosti U52 (95mm²), U57 (170mm²) a  U59 (210mm²).

Asi i z mat. H20, ale jen krátce, nedostaly se ani do katalogu.

Editoval pt.kbely (29-11-2016 12:01:02)

#15 29-11-2016 13:43:54

harry31
Člen

Ano, to asi je omyl... Min průřez Fe jádra má být údajně 2cm2. Ale čím víc, tím lépe...

#16 29-11-2016 15:40:29

m.evil
Člen
Web

Ešte by som podotknul , že je to len také núdzové zváranie hliníku.
Zavariť  niečo odlomené  atď ...
Pri zapojení na klasický bau bau transformátor  v podstate nieje možné nastaviť žiadne parametre zvárania.
Na pravidelne zváranie hliníku by som radšej volil továrenskú zváračku .
Toto je len taka núdzovka .
Napríklad taká regulácia prúdu počas zvárania je priam nevyhnutná .
Na studený hliník treba pridať prúd a keď sa už rozohreje treba ho naspäť ubrať.

#17 01-12-2016 07:34:32

harry31
Člen

Samo, že je to nouzovka... Ale dobrá nouzovka! Neuvažuji si na tom postavit živnost, jen bych byl rád soběstačný a neshánět někoho, prosit se a uplácet jen proto, že potřebuji zalepit hliníkovej držák, který jinde neseženu (příklad...)! O nic víc nejde! A vysázet za něco, co je k tomuto určené dvacet tisíc na prkno, to se mi zrovna moc nechce, nehledě na to, že by mne stará zabila, přijít na to... Proto tenhle nápad vůbec vznikl, bych tak řekl. Ale klidně mne oprav, pokud se pletu. Nemám problém uznat chybu, pokud to chyba je...

Zápatí

REKLAMA na SvarFóru

O SvarFóru + Pravidla