SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování

Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !

Navštivte také:     SVAR BAZAR      SVAR INZERT      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARBAZAR - internetový bazar svářeček      SVARINZERT - akční nabídky svářecí techniky      SVARINFO - magazín o praktickém svařování

#26 10-03-2019 20:01:26

Behemot
Člen
Místo: Stodůlky
Web

Re: Rozběhání trafa+lehká výuka Praha/SČK (obalovaná elektroda)

To se může stát, nicméně si spíš myslim, že na klasickej motorovej bakeliťák můžu startovat raketoplán a nic moc se mu nestane. Je to skutečně starej M, to zhruba odpovídá nějaké dnešní charakteristice D. To je jistič určenej přesně právě pro motory a transformátory s těžkým rozběhem. Budu na to mít cirkulárku a todle svářecí trafo big_smile

#27 11-03-2019 21:26:00

bobobo
Člen

Běž behemote do školy a necpi se sem s nesmysly .

#28 09-06-2019 21:51:37

Behemot
Člen
Web

Tak jako vidlák-začátečník sem lepil skoro furt, než sem to dostal aspoň maličko do ruky, překvapenej sem samozřejmě nebyl ani málo, jistič si ani nevzdechl, drželo to jak skála a trafo taky. Tak mi povykládejte vo tom jak budu nahazovat víc než vařit. Anebo tentokrát radši o Smolíčkovi?

Otec hned přispěchal s radou - obalovaný elektrody před použitím nahřát v pícce, kamnech, na sporáku, troubě, v nouzi aspoň horkovzdušnou pistolí - nabírají vodu a dělají neplechu. A taky že jo, chytit novou elektrodou voblouk bylo teda dílo, stačilo ale párkrát škrtnout a už to šlo jak divý. Tady první cvičnej projekt, zatím jen rám. Většina svárů vypadá běsně, ano, jistě, to mi nemusíte psát, držel sem to v ruce poprvý v životě, místama to ale kupodivu docela jde. Asi statistika :D

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1006_img-20190609-00441.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1006_img-20190609-00442.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1006_img-20190609-00443.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1006_img-20190609-00444.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1006_img-20190609-00445.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1006_img-20190609-00446.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1006_img-20190609-00447.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1006_img-20190609-00448.jpg

Pár věcí co už sem pochytil:
- tavenina kupodivu teče dolů, takže se hodí to dát tak, aby svár byl vodorovně, v nejhorším aspoň vertikálně a vařit dolů :D
- na tydle větší věci potřebuju někoho k ruce, aby držel druhej díl na pozici, jinak je to fakt peklo slepit vůbec nějak, natož to napozicovat podle prvního bodu :D
- na takovýdle relativně tenký profily to chce dát svorku co nejdál, ať to má trochu vodpor, ta věc jede jak mašina a hned to taví díry (a dyž to nechám o trochu míň, tak se to zas nechytne na druhou stranu); tak sem si hned v jednom místě zkusil přidávat materiál v podobě kusu kulatiny (hřídel s tiskárny), výsledek je ten poslední zabroušenej - je to taky hrozný, ale dá se, a hlavně to drží; jináč zbytek zabrušovat nebudu, to jen tak testovně, todle (možná :D) jednou bude rošt na ohniště, tak že to vypadá jak pěst na voko je mi jedno, stejně se to bude vopalovat nad ohněm
- udělám si na příště tady ze svorek druhej kabel a spojím oba vařený kusy kabelem, to by mohlo dost pomoct
- až bude příště v lídlu zase za 799 samozatmavovací elektronická kukla, jedu tam hned první den :P

No, koupím teď velkou krabici rutilek a podle hesla cvičení dělá mistra budu vařit a vařit (a mezitím vybírat banky a záložny ať mám na elektriku :D), snad se to časem trochu zlepší.

Editoval Behemot (09-06-2019 21:53:59)

#29 09-06-2019 22:06:56

jankop
Člen
Web

No svary jak vymalovaný, ještě žes neztrácel čas nějakým čištěním rzi. Nevím, jestli si ty obrázky nedám do skříňky místo Angeliny Jolie.

Gama 160, Proteco 600E, „Hi-Fi" H07RN-F 3G2,5  TITANEX 35m
http://www.fancon.cz/

#30 09-06-2019 22:46:36

Behemot
Člen
Web

No co bych taky čistil na rzi, žejo, všechno sem to rovnou vobrousil flexou big_smile Byl tam nějakej bílej lak.

#31 09-06-2019 23:19:18

Atlan
Člen

Ake elektrody pouzivas?

Kup tieto rutilové oerlikon E 6013, par kusov na skusku.

Editoval Atlan (09-06-2019 23:19:43)

#32 10-06-2019 01:41:08

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Web

Behemot napsal(a):

snad se to časem trochu zlepší.

Votom nepochybuju, připomínáš mi jednoho kluka kterej někdy před 50 lety coby žák ZDŠ si svařil svojí první motokáru, načerno u otce v práci, tajně aby to nikdo neviděl.
Moc to nejezdilo ale nerozpadlo se to.
Ten kluk teď vaří cokoliv se namane - nad hlavou, venku v mrazech i ve vedrech (klidně v trenýrkách - když toho není moc). Tenký plíšky, tlustý traverzy. Nerez.
Kluk se teď zabývá převážně řezáním železa - likvidace ocelových konstrukcí.

Někdy koncem léta budu bourat myčku lahví v Pepsicole na Kolbence. je to velkej stroj cca 20tun.
Bydlíš vod toho kousek. Kdybys chtěl zažít něco poučnýho můžeš klidně na brigádu (120Kč/h).
Jedná se převážně o odtahování těžkých čerstvě uřízlých kusů materiálu.

Mám dva vnuky, nejmenšímu 4 roky, včera přitáhli odněkud šlapací motokáru - prej dědo - nechce zatáčet! Použil jsem trubku se stěnou tl. 0,8mm původem z lustru.
Elektroda Oerlikon, rutilbazická 2mm (menší nemám),  proud 30A.

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1168_dscn0872.jpg http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1168_dscn0873.jpg http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1168_dscn0876.jpg

Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa.

#33 10-06-2019 16:51:07

Behemot
Člen
Web

Elektrody mám na doporučení rutilky, 2 mm, zatím nějaká čína z Baumaxu. Už se to trochu lepší, vobčas se nepovede, tak to zkusím párkrát, v nejhorším zbrousit a začít znova big_smile Už se mi daří i relativně tenkej drát (co to je za průřez, tak 8 mm2?) po přepálení na pár pokusů nadstavit kapkama a pak to svařit dohromady big_smile

Jinak sem si řikal, esli na tudle drobotinu by se nevyplatilo i zapojit si i vývod jen na jednu fázi a vařit tím? To mi dá na výběr i menší proudy než 60 A.

bourač: nebude tam zase na vyřazení i nějaký elektro? Už jsme odtamtud jednou odváželi a likvidovali big_smile Ostatně, VL na elektro mám, teď začnu u člověka snad s lepší domluvou (než u známýho doposud) dělat i praxi, do konce léta bych měl mít minimálně pětku, tak bych se mohl účastnit i demontáže siloviny pod dohledem.

Každopádně, začíná to mít tvar, jen přemejšlím co budu vařit na ty nejmenší části, ve vzdálenosti tak 2 cm od sebe? Prvně zlikviduju kulatinu ze závěsů ze starýho podhledu, to jo. Hřídelky už tou dobou mít nebudu, no a co dál? Asi tam nakonec začnu cpát hřebíky big_smile Vono udělat si rošt nad ohniště na grilování masa o rozměru asi 70×70, to je hoooodně kulatiny aby to bylo dost jemný aby flákota nepropadávala do ohně big_smile

Editoval Behemot (10-06-2019 16:54:03)

#34 10-06-2019 19:39:30

Carls
Člen

Dej na Bourače a kup si ty rutil bazické  já je  taky doma mám sice na invertoru ale s těma si strusku opravdu skoro nezavaříš do sváru  aKouťáky jdou taky lépe jak s čístými rutilkami nebo si skoč do Lidlu pro tyhle https://www.lidl-shop.cz/POWERFIX-Svare … p100255115

Editoval Carls (10-06-2019 19:41:54)

#35 10-06-2019 20:19:28

Behemot
Člen
Web

Jo ty lídlovský sem viděl, sou dobrý? Já je radši nebral pže tam nepíšou co to je za složení. Takže to je nějaká směs?

No neska půl dne bojuju, chvílema to jde, chvílema ne…často se to tváří že to chytá, ale pak jak to chladne se to pnutím rozjede. Je fakt že taky vařím k sobě kdejakej šmejd co najdu a vařit k sobě ty douhý dráty a tyčky tomu dává větší pnutí…

#36 10-06-2019 20:19:53

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové

Ty z lidlu jsem jěště nezkoušel, ale jsou to rutilcelulózové, tak by to s nima mělo jít lépe.

TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

#37 10-06-2019 22:12:24

bourač
Člen
Web

s vařením roštu se netrap, vezmi 5Kč.
Dojdi do Kaufahale pro nákupní košík.
Dotáhni ho domů a vyřezej flexou dno = rošt máš hotový a z nerezu big_smile

#38 10-06-2019 22:12:45

Adamw140
Člen

To co je na obrazku jsem delal pred mnoha lety taky jenze mam mnohem mensi trpelivost tak jsem svarecku znicil. Asi by hodne pomohlo vzit invertor byt cinsky nejlevnejsi za 2200,- a basickou elektrodu.
Bourac: tam jsem byl snad na prvni brigade na tom stroji na ty lahve.

#39 10-06-2019 23:13:28

Behemot
Člen
Web

bourač napsal(a):

s vařením roštu se netrap, vezmi 5Kč.
Dojdi do Kaufahale pro nákupní košík.
Dotáhni ho domů a vyřezej flexou dno = rošt máš hotový a z nerezu big_smile

A co to je potom za cvičení? big_smile Navíc, vařit hned nerez na železnej rám? Nebude výsledek eště horší? :-O

Jinak sem si něco pročítal ve starších vláknech a spíš se doporučovalo proud přidat, že se to prohřeje rychleji a není třeba to tak držet. Je fakt že občas trvá než se tavenina chytne na obě strany, dyž to přeženu tak se materiál roztaví a ukápne. Tak aspoň trénuju zavařování děr s přídavným materiálem (šroubky a co se najde, matičky bych mohl brát, těch mám dost, trolol). Tak přidat, nebo ubrat? big_smile

Adamw140: nač invertor? To je takový to že starý je špatný, zahoď to a kup nejlevnější novej šmejd? Co vaří v kuse 15 sekund a pak se 45 čeká až vychladne? To dává smysl. Tadle věc vaří jednu celou elektrodu za druhou a ani se nezadejchá. Dyž se mi to přilepí, tak furt jede, až se to místo prohřeje a elektrodu odtrhnu. Dyž se přilepí čínskej invertor, tak abych běžel pro hasičák, ne?

Jinak s elektrodama se teda domluvte, nemám založit hlasování? Byly pro střídavý trafo doporučený rutilky, tak sem koupil rutilky. Teď sme se dostali přes celulózový rutilky k rutilbazickejm a bazickejm. Tak kdo mi doporučí eště kyselý, ať je to komplet? big_smile

Jo a jinak na začátku chytají fakt blbě skoro všechny elektrody, čím to? Tak si zatím zkraje škrtám někde na prázdným místu, stačí pár milimetrů a už je oblouk jak víno, ale že to nejde hned :-/

Editoval Behemot (10-06-2019 23:20:53)

#40 11-06-2019 08:42:10

KMU1
Člen

Na zapalování stačí mít na magnetu Fe piliny a konec elektrody namočit do nich. Není to můj nápad, převzal jsem ho odsud a funguje to. Dnes se ale už bez nich obejdu, ale byly doby...

#41 11-06-2019 09:29:41

Famater
Člen

Hele Behemote, tady se ti snaží všichni zatím radit  a ne úplně špatně.  Nebuď líný a něco si o elektrodách a sváření přečti a pak pochopíš, proč ti jak radí a proč je právě mezi rutilkama takový rozdíl. Další je také vědět něco o vedení elektrody a jak by měl vypadat správně provedený svár. Měl by ses nad sebou zamyslet. Myslím, že by ti slušelo trochu pokory. Mě udivuje, že tady ukážeš místo sváru úplný "náblitek" a když se ti tu snaží poradit, dává tomu svůj čas, tak je pak všechny "sprdneš". Vždyť ty to přece víš všechno nejlíp a potřebuješ jen takovou "maličkost". Ono ke kvalifikaci svářeče, tedy toho kdo spojuje materiály svářením, ať amatéského, nebo profesionálního patří i znalost nějaké porce teorie. Tady na fóru neočekávej, že se jedná o školení, ale jen o radu k odstranění chyb, kterých se dopouštíš. A teď se můžeš zase ježit.

TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík

#42 11-06-2019 10:29:56

Behemot
Člen
Web

Zatím co člověk, to názor, takže to jsou úplně bezvadný rady. Tak si to mám vočíslovat, hodit si pokaždý kostkou a pak vařit dycky jeden celej den podle toho a příště zase jinak, nebo co? Když si projdu fórum, tak najdu naprosto všechno, ode zdi ke zdi, viz ty elektrody, mám si koupit bazický, rutilky, rutilkobazický a rutilky s ceculózou. Super, tak že bych si chytl čtyři elektrody a vařil čtyřma najednou? Pak to bude vyhovovat všem, no né? big_smile Pokud to teda konfrontuju a zeptám se jasně natvrdo CO Z TOHO PLATÍ, tak se dočkám akorát výblitku vo tom, že sem arogantní a nějaký plky a ŽÁDNÉ JASNÉ ODPOVĚDI NA PŘÍMOU OTÁZKU? Děláš si taky sranda?

A na rady vohledně toho, že mám vyhodit perfektně funkční stroj a koupit si mrdku, dobrou tak leda na bodování (s těma levnejma prostě NELZE ani jednolitej svár udělat, protože na to jsou zoufale poddimenzovaný a to je FAKT!), takový „rady“ nech si každej nechá. To si děláš sranda na kvadrát, že?

Jo je úplně super dělat rovný housenky na plechu. V reálným světě nebudu dělat housenky na plechu, ty jsou mi na víš co, v reálným světě se vaří blbý materiály k sobě v blbejch pozicích. Zatím se nikdo nepřenesl k tomu, jak svařit dva tenký kulatý materiály křížem přes sebe, asi proto, že tam nelze dělat žádnej úhel 30° a neexistuje tam zleva doprava, takže tydle teoretický poučky tam jdou poměrně blbě aplikovat, že big_smile Jinak gratulace k povšimnutí toho, že dyž sem to držel v ruce poprvý v životě, tak to vypadá na prd (a eště to není očištěný, kdyby někdo náhodou měl vysoký vnímání, tak je to strakatý, překvapení!). No, snad kdybych to sám nenapsal, tak bys přinesl novej poznatek, takhle, ehm…

KMU1: super, taky jednou rada k věci, díky moc, magnety mám a piliny seberu na zemi big_smile

#43 11-06-2019 11:18:02

Famater
Člen

Vidím, že jsem se nespletl. Víš co, zajdi si do lesa a uřízni dubovou větev. Pak ji opižlej na průměr 4 mm a dej do kleští. Nastav 80A. Funguje jak na AC, tak na DC obě polarity. Až to vyzkoušíš, budeš mít jistotu, že to není v elektrodě. Víc už se snad tobě ani poradit nedá.

#44 11-06-2019 16:31:24

Behemot
Člen
Web

Takže zatím aktuální rady:

tomaslad napsal(a):

A pár elektrod rutilek

Radim napsal(a):

Jinak vedle rutilek jdou na trafu použít ještě taky kyselé elektrody. Co jsem zkoušel já, svařovalo se mně s nimi snad snadněji než s rutilkami a svár vypadal líp.

Zdenek11 napsal(a):

Třífázový trafo má tři sloupky. Svářečka je RTB-2 MEZ Brumov. Vzhledem k tomu, že má na výstupu víc než 60V AC, bude velice dobře svařovat s rutilovými elektrodami.

Carls napsal(a):

Dej na Bourače a kup si ty rutil bazické  já je  taky doma mám sice na invertoru ale s těma si strusku opravdu skoro nezavaříš do sváru  aKouťáky jdou taky lépe jak s čístými rutilkami nebo si skoč do Lidlu pro tyhle https://www.lidl-shop.cz/POWERFIX-Svare … p100255115

A tak to na tomdle fóru je úplně se vším, stačí si projít nějaký vlákno se začátečníkama a je to plný naprosto protichůdnejch rad, ale samozřejmě blbec je ten co se příšel zeptat, jak jinak: D Ale což, takový jako ty jsou všude, na každým fóru, nejlepší a nejchytřejší na světě, akorát z nich nikdy žádná reálná rada nevypadne a jenom peskují.

Každopádně sem si vzpomněl na projekt rýč a zdárně to svařil se 3/4kovou pozinkovanou trubkou (včetně hmatníku do T nahoře). Todle teď budu na zahradě používat na těžkou džungli, díky teď nezničitelné násadě na to budu moct nasadit ohromnou páku a předpokládám, že jestli někdy, tak to zajde na roztrženej rejč (páč to je furt jen naohýbanej, sice silnější, ale pelch big_smile).

Poznatky jsou, že 80 A je na tudle 2mm elektrodu fakt moc, hrozně prská. Zrovna tak na vaření tady těch silnějších materiálů a hlavně do velké mezery už budou lepší větší elektrody, klidně 3,2 mm, páč ta dvojka má taky problém to vyplnit a prská. Tam kde byla mezera celkem malá, jakmile se povedlo to aspoň někde spojit (big_smile) už ten svár vypadá na moje poměry celkem k světu, podstatně větší průměr trubky už dovoloval trochu držet úhel a táhnout to za sebou, ať se do toho (tolik) nelepí struska.

Editoval Behemot (11-06-2019 16:32:28)

#45 11-06-2019 17:36:05

jirkati
Moderator
Místo: Liberec

Kdybys věděl aspoň minimum o teorii svařování tak bys poznal, že všichni, které uvádíš v #44 ti ve skutečnosti radí tentýž typ elektrod. Prostě ti radí elektrody, které spolehlivě zapalují a drží oblouk při použití střídavého svařovacího proudu.
A teď ta trocha teorie:
1, délka oblouku - tedy trvale udržovaná vzdálenost konce elektrody od svařovaného materiálu by měla být stejná, jako průměr jejího jádra
2, nastavený svařovací proud by se měl pohybovat v rozmezí 35 až 40 x průměr jádra elektrody, tedy na elektrodě 2,5 mm cca 80 až 100 A
3, naučit se držet správný oblouk je nejsnazší na kusu plechu, třeba tl. 5 mm, po zvládnutí této operace je možné zkusit dát dva plechy s mezerou cca 2 mm k sobě a zkoušet je svařit v poloze PA
4, teprve po zvládnutí polohy PA je možné zkoušet svařovat koutový svár v poloze PB
5, po dokonalém ovládnutí takového postupu je možné přistoupit i k pokusům se svařováním v poloze PF, tedy svisle. Kvalitní svár v PF lze vytvořit jedině postupem zdola nahoru.
6, plechařina do tl. 3 mm se obvykle svařuje elektrodou 2 mm, nad  tl. 8  mm klidně i 3,2 mm

#46 11-06-2019 17:45:20

Famater
Člen

Víš Behemote, tak jsem si přečetl znova celé toto vlákno. Až na pár příspěvků se ti všichni snažili poradit. Že se všichni neshodnou na jednom typu elektrody je normální, každý používá to s čím má dobrou zkušenost a ví kde je kupovat.  Protože máš trafo, které svařovalo dobře, je to zdroj střídavého proudu. Z toho vyplývá jaké elektrody můžeš používat. Nejvíce se na trafo používají rutilky. Teď něco k nim. Mají vodivý obal, proto se lehce zapalují.  Mají ale těžkou strusku, která snadno zatéká pod svarový kov. Další nectností je, že nemají schopnost většího průvaru. To se projevuje při koutových svarech tím, že nejsou schopny u koutového sváru prohřát úplně kout až do "dna" a  při nevhodném proudu a vedení elektrody je výsledek jako na tvých fotkách. Kov na jedné i druhé straně a mezi struska. Aby se tato nectnost potlačila, vyrábějí se různě vylepšené. To jsou s tlustým obalem RR, nebo v tomto vláknu doporučované kombinované rutilbazické (RB), nebo rutil celulózové (RC). Ty poslední přidáním celulozy do obalu vytvářejí větší množsví žhavých plynů, které více prohřívají svár do hloubky. Pokud ti prodali ER117 ( to ve většině obchodů udělají) tak to prodali tu nejnevhodnější elektrodu. Proto doporučení ER113, která je určena na svařování konstrukcí t.j. silnějších materiálů, tak je to rada správná. Doporučení na elektrody z Lidlu, tedy rutilcelulozové je také správné, protože ti to s těmito elektrodami půjde líp.
Doporučení pro sváření s rutilkami: hodně krátký oblouk. Svařenec je dobré položit tak, aby jsi svářel do mírného kopce. Už jsem s tebou strávil moc času. Všechno co jsem napsal by ses dověděl v každé příručce. Pak by ses ptal jen na konkretní věci.

#47 11-06-2019 18:56:17

Behemot
Člen
Web

jirkati napsal(a):

Kdybys věděl aspoň minimum o teorii svařování tak bys poznal, že všichni, které uvádíš v #44 ti ve skutečnosti radí tentýž typ elektrod. Prostě ti radí elektrody, které spolehlivě zapalují a drží oblouk při použití střídavého svařovacího proudu.

I ty kyselý? Ňáký teoretický základy sem měl, spíš je trochu problém v tom, že někdy z přelomu 80. a 90. let. Na druhé straně se přesně s tímto materiálem vařilo několik desetiletí na přesně tomto trafu, takže v tom problém není.

Rutilky mi zapalují spolehlivě - po odpálení prvních pár milimetrů. Před tím se furt lepí nebo jen jiskří. Nemůže to být na konci zoxidovaný? Pamatuju si že starý elektrody často měly obal i na špičce (byla na konci kulatá), toto je zaříznutý, tak možná ta špička mezitím než dojede z Číny zvládne povrchově zoxidovat? Nebo jsou zvlhlý a po odpálení pár milimetrů se to prudce zahřeje a vyschne?

No kupodivu rovnej svár na tlusté ploše sem zvládl relativně hned (možná nevypadá výstavně, ale je ucházející), ten sem si udělal testovně přetím a jdu rovnou na složitější věci. Držení oblouku, jakmile hoří, taky už není (většinou) problém. Spousta problémů, mimo už popsaných s tloušťkou materiálu a šířkou mezery, je daná absencí dalších rukou a dalšího kabelu na připojení druhé, přivařované části (na tom se pracuje). Vono se to možná nezdá, ale zkoušet vařit něco, co se pořád někam posunuje, kutálí a padá, není úplně snadný, mimo další věci big_smile

Taky zainvestuju do té samostvívací kukly, dyž už hoří oblouk, tak je světla dost, ale přetím to znamená tam furt šmátrat po tmě, nebo pořád cyklovat s kuklou, pže vidím prd big_smile Jsou v tom nějaký výrazný rozdíly, nebo je to hlavně marketing? Prosím trochu soudně, na občasný použití nepoletím pro kuklu za pět tisíc, to má smysl pro člověka, kterej se tím živí.

#48 11-06-2019 19:18:23

bourač
Člen
Web

Adamw140 - máš výjmečnou možnost přijít i na úplně poslední. Nová myčka už se vyrábí, jakmile bude hotová - připraví se poblíž. Pepsicola nameje zásobu lahví a výměna která obnáší rozřezání té staré musí proběhnout za jediný víkend. Jinak nebude v Praze co pít a CocaCola bude mít radost. smile. Myčka je jen jedna a meje láhve pro všechny pobočky Pepsi.

Behemonte zcela určitě si kup samostmívací kuklu. Nějaký Kowax za cca 1500Kč. Mimo jiné získáš jednu ruku navíc.

#49 11-06-2019 21:41:44

Carls
Člen

Behemot snažil sem se poradit ale ty poradit zřejmě nechceš  Já svařoval před 30 lety garáž trafo od souseda samo domo výroba  a vše rutilkama bylo to peklo ale prokousal sem se tí m a naučil  garáž stojí dodnes  nyní před rokem sem si koupil invertor ne z lidlu ale Od rulíka JASIC ARC 140  ze začátko jelikož sem začal svařovat po skoro20 letech byl to běs ale zas takový jako na tvých fotkách ne  No koupil sem si bazický a nechytil sem oblouk  tak sem sáhl po čistý rutilce a zas bylo to lepení a struska ve sváru nic hezkýho. Zašel sem za svářečem v práci a dal mi na odzkoušení cca 4 druhy elektrod  odzkoušel sem a musím říc není elektroda jako elektroda a obzvláště pro začátečníka
sice sem skončil na bazických ale mám doma rutil bazicé a jde to s nima opravdu dobřě
Co si vybereš a budeš používat je na tobě  ale věř že to chce cvik a vyvařit zkušebně aspoň balík elektrod než to trochu dostaneš do ruky
Co se týka kukly mam tu někde vlákno  jak sem vybíral já kuklu na domácí svařování a vidět jedna z podmínek svařování

#50 11-06-2019 22:32:26

Adamw140
Člen

Netvrdim ze stary je blby novy dobry jen jde o to ze znam podle tvych obrazku jak je to na zacatku a zmena stroje udela divy. Mnou vyzkousenej cinskej laston vari slusne (uroven domacich kutilu a nouzovych montazi) nestoji moc a je na bazicke elektrody ktere maji kvalitnejsi svar nez dokazes vyrobit s rutilkou. Vytahnout oblouk je s invertorem jednodussi a proto jsem ti to doporucil. Elektroda jedna za druhou a nikdy se nezahral tak se neboj. K trafu se klidne vrat az budes umet trochu varit ja to nerad kritizuju protoze sam vim ze neni lehky se sam neco naucit a terminy jako smrkance nebo pobliony jez me napadli jsem nechtel pouzivat ale ver ze pro zacatek je to lepsi. Jezdim po praze skoro kazdy den klidne ti to necham vozkouset kdyz budes chtit. Jinak naucit te moc nenaucim nejsem profi svarec spis se spoj s bouracem ten ma zeleza jiste hafo vari casteji jak ja a na brigosce ti jiste nektere veci vysvetli.

Zápatí

REKLAMA na SvarFóru

O SvarFóru + Pravidla