SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování

Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !

Navštivte také:     SVAR BAZAR      SVAR INZERT      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARBAZAR - internetový bazar svářeček      SVARINZERT - akční nabídky svářecí techniky      SVARINFO - magazín o praktickém svařování

Oznámení

Upozornění! Kategorie Všeobecná diskuse - pokec je dočasně nepřístupná. Je nutné zvážit, zda je v současné podobě na specializovaném fóru vůbec žádoucí. Po nezbytných úpravách bude znovu zpřístupněna!

#76 10-12-2019 09:22:16

Charon
Člen
Místo: Praha

Re: Kyslíkové kopí

Pekný Ihlane, jen bych to trochu inovoval, místo 3cm koleček použít mince (třeba 1Kč) nebo podložky a 17cm kruh přepočítat podle průměru mince, třeba trojčlenkou.

#77 10-12-2019 19:45:05

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Web

týýýýý vogo ihlan ty si chytrej, tak jednoduchý řešení by mě nenapadlo big_smile
stříhat nic nebudu, použiju podložky ala Charon smile
Děkuju pánové!

co to je trojčlenka? smile

Editoval bourač (10-12-2019 19:45:51)

Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. HOWGH!

#78 10-12-2019 19:59:53

ctiteljan
Člen

bourač napsal(a):

týýýýý vogo ihlan ty si chytrej, tak jednoduchý řešení by mě nenapadlo big_smile
stříhat nic nebudu, použiju podložky ala Charon smile
Děkuju pánové!

co to je trojčlenka? smile

trojčlenka je něaká moderní matematika, mně stačí prsty :-)

#79 11-12-2019 08:44:42

jirkati
Moderator
Místo: Liberec

Trojčlenka je jednoduché počítání s podmínkou. Učí se to ve čtvrté třídě a děti s tím nemají nejmenší potíže. Pak se s tím potkají až v osmičce a zírají na to, jak tele na nová vrata. Každému pro osvěžení doporučuji přečíst https://matematika.cz/trojclenka
a zjistíme, že to běžně používáme, ani to jako něco zvláštního nevnímáme.

#80 11-12-2019 09:16:34

jirkati
Moderator
Místo: Liberec

Vzorec pro zadání podle bourače je poměrně nepřehledný a proto ho sem nebudu tlačit. Ale pro snadné pochopení se jedná vždy o stále menší kružnice (vždy o průměr vpisovaného kroučku) a dělení jejich délky průměrem vpisovaného kroužku. A tak až do středu. Kdo ale chce být hodně precizní, tak musí zavést několik korekcí (tzv. koeficient plnění), závislých na průměrech. Jde totiž o to, že v některých případech "částečně zapadne kolečko do prohlubně v předchozí řadě", protože se kružnice "nezaplní" po celém obvodu. Což se sice také dá spočítat, ale je to docela otrava.
Druhou variantou je "vpisování" spirály. Ale stejně tam je další řada korekcí. Shodou okolností jsem totiž kdysi na VŠ jako ročníkové zadání programoval (tenkrát v dost nešikovném jazyku Fortran) obrácený postup. Mělo se zjistit do jakého nejmenšího průměru trubky se nacpe dané množství kulatých kabelů ve třech velikostech. Taky jsem stříhal kolečka a skládal do co nejkulatějšího výsledného tvaru. Nejhorší pak bylo to matematicky vyjádřit.
A pro pobavení - po létech jsem se pochlubil s daným výpočtem elektrikářům v údržbě firmy. Jejich reakce byla drsná. Nastříháš si pár deseticentimetrových kousků takových kabelů, sežmouláš je v ruce do co nejmenšího kolečka a změříš posuvkou. No a pak stejně vezmeš trubku podstatně větší, protože bys to do vypočítané nikdy nenacpal. A bylo vymalováno.

#81 11-12-2019 15:48:57

rcp
Člen

Trojclenka? To je ako s tymi lodami plavajucimi do ameriky big_smile
Jednej lodi trva cesta do ameriky mesiac. Posleme lode dve, aby to stihli za dva tyzdne.... big_smilebig_smile

Asi takto rozmysla dnesny priemerny manazer na stavbe alebo montazi - ked sa nestiha, nasadime 2x, 5x,10x, 20x,... delnikov/monterov big_smilebig_smile

Editoval rcp (11-12-2019 15:51:33)

Fronius MagicWave 3000 Job + FK 2500 FC + TTW 3000AF
Fronius MagicWave 230i + CU600t + THP300i + TTB300A/P
Fronius TransSteel 2200 + MTG 2100
Fronius Vizor 4000 AIR Professional, Fronius Vizor 3000 AIR Professional, Speedglas 9100XXi

Zápatí

REKLAMA na SvarFóru

O SvarFóru + Pravidla