SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování

Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !

Navštivte také:     SVAR BAZAR      SVAR INZERT      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARBAZAR - internetový bazar svářeček      SVARINZERT - akční nabídky svářecí techniky      SVARINFO - magazín o praktickém svařování

#1 25-08-2013 19:59:54

Morgan74
Člen
Místo: LIBEREC

měděná hubice svařovacího hořáku SKS

Měl bych dotaz,jestli někdo nemá zkušenosti s Plynem chlazeným hořákem SKS.Respektive jde o měděnou plynovou hubici.Při proudech kolem 200A je všechno v pořádku,ale když sváříme ( automatizovaně) většími proudy,tj.300A ,hubice je rozpálená jako pětník,nedá se na ni šáhnout a uvnitř v oblasti pynového kroužku se usazují kuličky z rozstřiků.Mám velkou šrotovitost na póry.Mechanické čističe fungují dobře,mají i ostřik lubrikantem,ale ta teplota hubic se mi nelíbí.
V SKS mi řekly ,že horká hubice nevadí. Nevěděl by někdo poradit?

#2 25-08-2013 20:53:58

jirkati
Moderator
Místo: Liberec

Re: měděná hubice svařovacího hořáku SKS

Podle mé zkušenosti tyto hubice potřebují maximální množství plynu, který unesou, tedy tolik - 16 až 20 l/min. - aby to ještě nepórovalo. A raději volit větší průměr hubice, než u vodou chlazených hořáků. Při potřebě svařovat trvale proudy nad cca 180 A jsou vhodnější vodou chlazené hořáky. A průvlak by měl být raději zároveň s okrajem hubice, případně malinko vystrčený (o 1 - 2 mm).

Editoval jirkati (25-08-2013 20:56:39)

#3 25-08-2013 21:51:31

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Web

podobný problem se vyskytuje i u ručního řezáku od plasmy Hypertherm, při dlouhých řezech tlustým materiálem se měděná špička hořáku ohřeje až měď mění barvu, teplo se přenáší až na bakelitovou rukojeť že ji nelze vzít do ruky bez rukavice, jde o extrémní výkon 80A a čas v řádu 10minut. Částečně pomáhá vyměnit vířivý kroužek z plastu za úplně nový, zdánlivě je to díl který se neopotřebovává ale ty malinké dírky
- cca 0.5mm které rozvádí vzduch po hořáku můžou být obroušené a nerozvádí chladící vzduch přesně tak jak to výrobce myslel a testoval.

Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa.

#4 26-08-2013 10:04:41

Morgan74
Člen

Hubici jsem zvolil tu větší variantu,kterou tu máme k dispozici a plyn jsem také zvedl na 20l/min.Dokonce jsem nastavil chlazení profukování hořáku vzduchem při otáčení palety ( dvou paletový otočný stůl ) a nic.Ty kuličky se usazuji uvnitř na nějakém Teflonovém kroužku,který je v hubici v místě vířivého kroužku.V podstatě nevím ani ,proč tam ten kroužek je.
Možná má JirkaTI pravdu ,že na větší tepelný příkon je lepší vodou chlazené hořáky.

#5 27-08-2013 20:11:11

Unihero
Člen

u nás ještě než jsme skončili jsem testoval chlazený hořák protékající směsí... ne vodou.. po cca 1 m sváru upadla hubice, na 300A to nevydželo.
chlazený vodou s přehledem.
jinak hubice kde nebylo vodní chlazení po tom jednom metru měla 280 stupnů smile
vzduchem chlazený hořák je tak na domácí prskání, prej s tím v USA svařují normálně, mno ale tak do 150A a ještě v CO, ne v pulzu. hořelo to i v CO na 300A.

#6 30-08-2013 11:43:22

Morgan74
Člen

Měl bych ještě dotaz,zda se nějakým způsobem zohledňuje teplota ochrané atmosféry.Jestli je nějaký vztah mezi horkým a studeným ochraným plynem u MIG-MAG svařování?

#7 30-08-2013 15:00:41

jirkati
Moderator
Místo: Liberec

Teplota nemá vliv. Vždyť v dotykové vrstvě na povrchu taveniny  je klidně i 1800 st.C a v hořícím oblouku třeba 7000 stupňů.

Zápatí

REKLAMA na SvarFóru

O SvarFóru + Pravidla