SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 24-03-2019 07:11:48

Haayek
Člen
Registrovaný: 24-03-2019
Příspěvky: 2

Vliv tloušťky průvlaku a drátu na rozstřik

Ahoj, jsem celkem nováček ve svařování a úplný nováček zde na fóru. Chtěl jsem se zeptat na následující... Svařuju obyčejnou konstrukční ocel S235 směsí 86%Ar+12%Co2+2%O2. Svářečka Kuhtreiber KIT305 Standart. Není to žádný supernadupaný stroj, ale zase úplné hobby ořezávátko taky ne. S nastavením si celkem vyhraju, než něco svařuju. Pořád mě ale trápí celkem velký rozstřik kuliček.

Napadá mě jedna věc, která by to mohla podle mě ovlivňovat. Drát má tloušťku 1mm, ale průvlaky používáme 1,2mm. Měl jsem tam normálně průvlak 1mm, ale často se tam zasekl drát (měl bych zmínit, že to byl sice Esab, ale podle mě ten čínský, už mám připravený ESAB OK, až ten současný dojde). Kolega "stará škola" vyměnil ten průvlak a dal tam právě 1,2mm se slovy, že to ničemu neškodí a zbavíme se toho častého uvíznutí drátu a že to tam tak ve firmě dělají všichni už řadu let (na různých svářečkách, mají i Froniusy). Myslíte, že rozstřik kuliček by mohl být tímto ovlivněn? Samozřejmě vím, že těch důvodů může být mnohem více. Jde mi o to, zda konkrétně toto může mít nějaký vliv.

Moc díky za názory

Offline

 

#2 24-03-2019 08:20:44

davor
Člen
Místo: MSK
Registrovaný: 15-03-2017
Příspěvky: 565

Re: Vliv tloušťky průvlaku a drátu na rozstřik

Opotřebený/vydřený průvlak je třeba vyměnit, dělá to paseku, třeba i s tím rozstřikem. A ne dát ještě větší!
Třeba s rezavým/pokřiveným/špatně namotaným drátem ti taky nepůjde svařovat, tak proč to zkoušíš s nekvalitním, který se zasekává?

Editoval davor (24-03-2019 08:29:02)


Telwin Tecnica 144, [url=http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?pid=110195#p110195]MacAllister MSMW200A[/url], Proteco P800E-C, ERS-50, Meva Pb :-)

Offline

 

#3 24-03-2019 08:32:29

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1508

Re: Vliv tloušťky průvlaku a drátu na rozstřik

Celý svářecí výkon se na drát přenáší pouze špičkou. Pokud je díra velká, kontakt drátu je nepravidelný a prská to.

Offline

 

#4 24-03-2019 09:38:46

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1455

Re: Vliv tloušťky průvlaku a drátu na rozstřik

Když jsem měl svářečku Gude, tak jsem musel často měnil špičku nebo jí aspoň zmáčknout, aby byl průvlak co nejmenší a nastolil se co nejlepší kontakt. Prostě nezvládala pokud byl průvlak mimo toleranci. U tebe to bude zas o tom, že svářečka to zvládne, ale za cenu snížené kvality.

Offline

 

#5 24-03-2019 10:17:25

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Vliv tloušťky průvlaku a drátu na rozstřik

Trocha znalostí kolem teorie svařování by neškodila ani svářečskému laikovi. A zvlášť to zaráží na fóru, kde už se tomu věnovala dlouhá řada nejrůznějších příspěvků.

1, Rozstřik je vždy!! způsobený příliš vysokým napětím na oblouku vzhledem k ostatním svařovacím parametrům. Z 80 % je to obvykle způsobeno špatným vedením hořáku - příliš velký výlet drátu, má být max. 10 x průměr drátu - a ze 20 % nastaveným příliš vysokým proudem, kde se svářeč natažením oblouku snaží udržet lázeň na svém místě.
2, Použití většího průměru průvlaku (tzv. špičky) vede k nedefinovatelnému přestupu svařovacího proudu a napětí do drátu. Jen naprostý svářečský nedoveda použije větší průvlak, protože o vlastním průběhu hoření oblouku nic neví.
3, Směsný plyn se složením podle #1 má také své nevýhody. Kromě toho, že je dražší než standardní směs 82/18 způsobuje větší tekutost svarového kovu v lázni. I to tlačí svářeče s menší svářečskou zručností k "natahování" oblouku a tím k vysokému napětí a tím samozřejmě k rozstřiku.
4, Přímo hloupou chybou bývá i tzv. utopený průvlak vůči hraně hubice. Svářeč spíše jen odhaduje  těch nutných cca 8 mm vzdálenosti hubice od materiálu a stačí zvětšení vzdálenosti o 2 mm a už je napětí moc vysoké - velký rozstřik.
5, Odhořívání drátu až do průvlaku a tím jeho připečení je způsobeno zase buď obecně špatným nastavením času odhoření drátu při ukončení svařování, nebo příliš velkou vzdáleností hubice od svařovaného materiálu, kdy se svářečka "snaží" oblouk udržet co nejdéle.

Takže se dá říci, že kdo o hoření svařovacího oblouku něco ví, ten si takové fígly rychle osvojí. A kdo jede systémem pokus - omyl. ten se nadře (třeba při odstraňování kuliček).

Offline

 

#6 24-03-2019 10:17:27

kemppin
Člen
Registrovaný: 24-05-2011
Příspěvky: 940

Re: Vliv tloušťky průvlaku a drátu na rozstřik

Kit 305 má dvě možnosti nastavení tlumivky. Tím bych začal. Po použití nekvalitního drátu vyměnit i bovden.
Špička označená 1 už má *1,2


Už jenom doma.
KEMPOWELD 4000w , AFIN 280AC/DCw ,  KITIN 1700hf , KM 12c , BERLAN BPS 40 ,
autogen + řezací RS 12 , ARISTO tech , ARISTO air

Offline

 

#7 24-03-2019 10:58:11

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8505

Re: Vliv tloušťky průvlaku a drátu na rozstřik

Taky asi bude záležet na čistotě materiálu. Pokud bude špinavý od rzi, nebo okuje za tepla válcovaného materiálu, tak to bude taky hodně prskat. Osobní zkušenost.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#8 24-03-2019 16:52:08

Haayek
Člen
Registrovaný: 24-03-2019
Příspěvky: 2

Re: Vliv tloušťky průvlaku a drátu na rozstřik

Díky všem za tipy a postřehy. Materiál je čistý, i poměděný drát je skladovaný ve stálém suchém prostředí. Spíše to bude kombinací těch faktorů, které popsal jirkati. Každopádně vrátím tam průvlak 1mm a dám si pozor na vedení hořáku. Uvidím, jaká bude změna.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče