SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování

Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !

Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování

#126 17-07-2022 17:24:48

bobobo
Člen

Re: stavba kamen

Naneštěstí jsem měl tu zkušenost v poslední době . Odešel mi 2kový kotel Buderus , 10let provozu . tak dnes si člověk nemůže moc vybírat , tak jsem koupil starší Dakon 16F . No slyšel jsem o něm , že netopí , ale on fakt netopí . Mám samospád a tam je úplně nepoužitelný . V dobách kontroly kotlů(3roky?) přišel topenář , koukl na buderus a řekl , no jo to je stejný jako Dakon .  Jsem rád , že jsem se toho Dakona obratem zbavil , ať se s ním trápí někdo jiný . Sehnal jsem naštěstí asi jeden z posledních kotlů Buderus ve 3ce a uhlí mám v uhelně . Takž mohu prohlásit , že tento typ Dakonu 16F se soudruhům konstruktérům z hlediska topení sakra nepovedl . Možná má supr emise smile .

#127 17-07-2022 19:59:32

Radim
Člen
Místo: Severní Morava

Na samospád už  je kotlů  velmi  málo.  Kotel  na samospád má větší  průměr vstupní  a výstupní  trubky na vodu a asi  i  uvnitř je uspořádaný  víc tak,  aby měl  pro  poudící  vodu  menší  odpor, protože samospád má  mnohem  menší  sílu  pro  cirkulaci  než  oběhové  čerpadlo. Pokud se do  samotížné  soustavy nainstaluje kotel  pro  cirkulaci  čerpadlem,  topí  to  blbě. Novější  kotle potom  taky požadují  větší  takh  komína,  protože mají  větší  odpor proudění  spalinami přes výměník. Aby měly taky větší  tepelnou  účinnost. A asi  u  nich  nakonec vychází  potřeba nainstalovat  do  komína kouřový  ventilátor.

#128 17-07-2022 21:24:22

bobobo
Člen

Prosímtě Radime , když nemáš reálnou zkušenost nevrtej . Ty kotle jsou tak podobné , že zadní připojení je identické . Nech to být , nevíš a nedělně pábíš .

#129 17-07-2022 21:35:45

Banung
Člen

Radim napsal(a):

Hledal bych  prospekty a popisy kotlů  podobného  výkonu.
Od raketových  kamen  (rocket stove) po kotle prodávané  u  nás.  Například podobné  rozměry výměníku  měly automatické  kotle na uhlí o  výkonu 12 - 16 kW. Spaliny tam  šly shora dolů,  zatímco  voda v nich  odzdola,  jak  se ohřívala,  tak  nahoru. Výměník  byl  jinak dimenzovaný  tak,  že předpokládal  komín  s kouřovým  ventilátorem,  komín  s přirozeným  tahem  byl  nedostatečný.

Přesně takto postupuji. Topeniště a spalovací komoru plně kopíruji od původní verze Batchrocket. Dále kopíruji princip již postavených kamen s výměníkem (taktéž na principu batchrocket), akorát jsem zvětšil plochu vstupu výměníku (12x výstupní plocha spalin) a mám zadní přikládání. Plocha výměníku bude asi 4m2 + předehřev vody na stěnách kamen bez kontaktu se spalinami. Kdybych náhodou spaliny podchladil (což nepředpokládám), tak můžu jednoduše zakrýt pár trubek výměníku. Vnitřek kamen bude kompletně izolovaný vermuklitem a vatou.

S kouřovým ventilátorem počítám.

Nyní si to celé kreslím, aby to šlo nějak inteligentně postavit. Většina povrchu kamen bude chlazená vodou. Spodek bude chlazený přiváděným vzduchem. Jednoduchá stavba to nebude, ale snad to nebude ani takové drama.

#130 18-07-2022 08:55:18

Radim
Člen

bobobo napsal(a):

Prosímtě Radime , když nemáš reálnou zkušenost nevrtej . Ty kotle jsou tak podobné , že zadní připojení je identické . Nech to být , nevíš a nedělně pábíš .

Já  jen  že už  před hezkými  pár roky jsem  se na tyhle věci  koukal  a už tehdy jsem  našel  jenom jediný prodávaný kotel na samotíž od ŽDB Bohumín.  Všechny ostatní  kotle včetně všech  Dakonů  byly na montáž  s cirkulačním  čerpadlem.

#131 18-07-2022 20:22:51

bobobo
Člen

A zase internetová teorie , kurva píši i pro ostatní realitu , né kydy .

#132 19-07-2022 13:45:41

Radim
Člen

Tak  to je stejná  internetová  teorie,  jako  když  Ti napíšu,  že podle teorie odporem  220 ohmů  teče při  zappojení  do  sítě  proud 1 ampér a topí to  při tom výkonem  asi 230 watt a odporem 2k2  půjde asi  desetina ampéru  a bude to  topit výkonem  asi 23 wattů. Můžeš tomu  věřit a přirozeně taky nemusíš,  když  to  je jen internetová  teorie.

#133 19-07-2022 14:22:35

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové

Dakon 16F má dle projekčních podkladů výrobce při hrdle 6/4" a výkonu 16kW a teplotním spádu tlakovou ztrátu 2,5mm v.sl. To znamená, že je určený i pro samotížné systémy. To dokazuje i doporučené schema zapojení, kde jako první případ je uvedeno samotížné s otevřenou exp. nádobou.

TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

#134 19-07-2022 16:37:29

Radim
Člen

Dakon  16F mi tehdy nejspíš nějak  utekl.

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla