SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
jean napsal(a):
... dno to ma, ...
Ten boční přívod vzduchu (pokud nebude regulovatelný) už při slabém větru dost rozhodí teplotu (žár vs. plamen) pod masem.
Po celoživotním výzkumu (různá síta, děrované plechy, rošty apod.) jsem se dopracoval k otvorům ø10mm (cca 60mm od sebe) jen ve dně grilu.
Stačí to na propadávání popela i na přívod vzduchu, nevadí ani silnější vítr.
Moje (snad už poslední) aparatura má rozměr 550x700mm (1.4828, 2mm - v#46 chybně uvedeno 3mm), kapacita 10kg masa/4 jehly až po krůtu (nebo pomuchlané selátko) ø430mm.
Různé nápisy a loga doporučuji gravírovat, ne pálit skrz!
Editoval davor (20-04-2021 20:53:58)
Offline
Davor, je tam supatko, len to na obrazku nevidno. Bohuzial, laser pali len skrz, gravirovat nelze. Mojim cielom je sem supnut gril, na ktoreho stavbu staci len zvaraci aparat a vrtacka s jednym zavitnikom. Ak tam nakreslim frezovane a sustruzene veci, tak to bude mat moznost postavit minimalne % kutilov. Aj ten pohon sem doplnim, vsetko bude bez pouzitia frezky a sustruhu. Len ten si overim najprv v reale, aby som nebol za blbca, ak by to nezahralo.
Zmenit rozmer v hociktorom smere nie je problem, napisy takisto.
Offline
jean napsal(a):
.............Bohuzial, laser pali len skrz, gravirovat nelze............
to ta niekto zle informoval
laser aj graviruje - hod mu to do inej vrstvy, a kazdy dnesny laser ti to vygraviruje
jean napsal(a):
.....Mojim cielom je sem supnut gril, na ktoreho stavbu staci len zvaraci aparat a vrtacka s jednym zavitnikom...........
rozumny zamer - suhlasim
este by som skusil nejak spevnit vrchny okraj koryta - nieco na sposob davora - ohyb, alebo obehat nejakym profilom, ako na foto
Editoval rcp (20-04-2021 21:05:53)
Offline
Rcp, my gravirovaci laser mame, ale zas - kolko ludi ma k tomu pristup? Zosilnenie doplnim
Offline
jean napsal(a):
Davor, je tam supatko, len to na obrazku nevidno.
Bohuzial, laser pali len skrz, gravirovat nelze.
Mojim cielom je sem supnut gril, ... mat moznost postavit minimalne (v kontextu max.) % kutilov...
Aj ten pohon sem doplnim...
Regulaci vzduchu chválím.
Laserem i plasmou lze "gravírovat".
Jsem myslel, že stavíš gril pro sebe? Ne že sem chceš dát jednoduchý návod.
(Samozřejmě, že málo kdo zadá někomu výrobu něčeho podobného. Co si neuděláš, nemáš. Ten převod/náhon byl takový hec...)
Domníval jsem se, že to chceš na ruční otáčení (každou jehlu zvlášť), bez motoru. Prozradíš zamýšlený pohon? Můj tip: článkový řetěz a řetězky?
Každopádně jsme už ale opustili původní nepoužitelnost směsky s 18%CO2 na nerez a snad i Tvůj, dle mého nešťastný nápad, s 0.8mm anticoro plechem...
Offline
rcp napsal(a):
...este by som skusil nejak spevnit vrchny okraj koryta - nieco na sposob davora - ohyb, alebo obehat nejakym profilom, ako na foto...
Ten ohyb je asi nejschůdnější řešení. I při bodování (čelních) výztuh se mi to začalo kroutit tak, že jsem toho okamžitě nechal a odřezal to...
Nemám ale Tvé zkušenosti, možnosti ani dovednosti. Funguji pokus omyl. Ale rád se učím!
Offline
Davor, 0,8 mm plech chcel pouzit niekto iny, ja som tam dal 2 mm. Nepouzivam plechy pod 1,5 mm.
Offline
jean napsal(a):
Davor, 0,8 mm plech chcel pouzit niekto iny, ja som tam dal 2 mm...
Omluva. Jarynn...
Offline
Joe66 napsal(a):
Akurat som vcera rozoberal susedovi este ten starsi elektricky kultivator z lidlu-Florabest-700watovy co este lepsie kypri a kultivuje podu ako uz ten silnejsi 1400w parkside co nema taku ucinost ako starsi florabest. No a na niektorych ochadzaju motorceky tie 700watove a na dalsich zase tie snekove kolecka v tej ,,prevodovke,, a niektore su v oleji a niektore bez oleja-asi vtedy cinske deti zabudli doliat Ze z dvoch kultivatorov som urobil jeden kultivator a presne take snekove kolecko by som potreboval urobit do rezervy
A jak jsi na to přišel?
Offline
tiez sa vyhral
https://www.youtube.com/watch?v=C7VK5OpcAG0
Offline
rcp :
já jsem nakonec vyměknul a včera dovezl flašku ar/co2 98/2%, čekám už týden na objednaný matroš ,zvítězila myšlenka 3ky plechu a grilu na věčnost a budu tvořit sám.Sehnal jsem totiž borca s ohraňovákem co mi ohne to základní účko a přivařím jen boky. No a když jsem koupil teda celou tabuli plechu tak udělám i dekl a možná i odnímatelné boční ohniště pro případ kuřat nebo kýty.. Ty samohyby jsem v první fázi zavrhnul, ale líbí se mi to čím dál více ,ale spíše nasazovací , něco jako toto :https://youtu.be/s-KqhfBcYmQ . No jsem sám zvědav co nakonec vytvořím, půvoně jsem chtěl jednoduchou bednu a už se z toho zase stává atomová elektrárna...
Offline
Natrafil som na zaujímavé MIG/MAG plné drôty na antikor značky US-FORGE, ktoré oficiálne uvádzajú ochranný plyn 75%Ar+25%CO2.
http://us-forge.com/Products/Welding/mig.htm
Bolo by dobré preskúmať zloženie a porovnať to s "klasickými" antikorovými drôtmi, ktoré vyžadujú ochranné plyny M12 alebo M13.
Editoval FF (30-05-2021 00:00:26)
Offline
FF napsal(a):
Natrafil som na zaujímavé MIG/MAG plné drôty na antikor značky US-FORGE, ktoré oficiálne uvádzajú ochranný plyn 75%Ar+25%CO2.
http://us-forge.com/Products/Welding/mig.htm
Bolo by dobré preskúmať zloženie a porovnať to s "klasickými" antikorovými drôtmi, ktoré vyžadujú ochranné plyny M12 alebo M13.
Nenapadlo vás, že se jedná o chybu? Ty jmenované MIG dráty se nesmí svařovat ve směsi ochranného plynu 75%Ar/25%CO2. Docházelo by během procesu svařování k nadměrnému nauhličení svarového kovu, což je nepřípustné. Tyto dráty, pokud jsme je kdy ve firmě používali, vyžadují směs 98%Ar/2%O2.
Podle poslední literatury se ke svařování nerez ocelí doporučuje toto:
Nerezové oceli
Nejlépe svařitelné jsou austenitické nerezové oceli, ale i zde jsou určitá úskalí.
Jde hlavně o teplotu interpas, která by neměla překračovat dle typu oceli 100 – 200 °C, z důvodů zcitlivění oceli k MKK (mezikrystalické korozi). Pro svařování nerezových ocelí je určena řada plynů Inoxline, kromě klasických dvousložkových na bázi argon Ar + CO2 a argon Ar + kyslík O2 (Inoxline C2, Inoxline X2) pro metodu MAG, též Inoxline N1, Inoxline N2 s 1 %, respektive 2 % dusíku N2 pro svařování duplexních ocelí metodou TIG.
Pro svou výkonnost je oblíben plyn Inoxline He30 H2 C s obsahem 30 % helia He, 2 % vodíku H2 a 0,12 % CO2 a hojně je užívaný také Inoxline He15 C2 s 15 % helia He a 2 % CO2, který se hodí i pro chromové oceli. Rychlý ohřev a zchladnutí u austenitických ocelí není na závadu. Množství CO2 v ochranných plynech bývá z důvodů zcitlivění na MKK nižší, zpravidla 2,5%. Použití směsi pro „černý - uhlíkatou ocel - nelegovanou i nízkolegovanou ocel“, tj. materiál (s vyšším obsahem CO2 než 3%) je chybou, která se může projevit až po letech. Dosud jsme hovořili o metodách MAG. U nerezových ocelí je ovšem velmi rozšířena metoda TIG, s použitím netavící se wolframové elektrody. Tam použijeme čistý argon Ar, případně ve směsi s vodíkem H2, ale jen pro austenitické oceli. Vodík H2 jak do hořáku, tak k ochraně kořene, je pro feritické a také chromové oceli z důvodů vodíkových vad nepoužitelný. U duplexních ocelí lze s výhodou použít směsí argonu Ar s až 2,5 % dusíku N2, nebo i trojkomponentní plyn s heliem He (Inoxline He15N - 15 % He a 1,25 % dusíku N2).
Pro tupé spoje je nezbytné u nerezových ocelí chránit kořen svaru tak zvaným „forming gasem“ kořene (tj. u trubek z vnitřní strany). K tomu se používá formovací plyn na bázi dusíku N2 s 5 % až 25 % vodíku H2 – u austenitických ocelí. Pokud jsou ale oceli legované titanem, tvoří dusík N2 a titan Ti nitridy, které jsou velmi tvrdé (nejdou mechanicky jednoduše odstranit) a jejich žlutá barva kazí výsledný dojem. Svarový kov je ochuzen o stabilizující titan Ti. V těchto případech se použije na ochranu kořene argon Ar, nebo u austenitických ocelí i směs argon Ar + vodík H2 (90 % + 10 %, 95 % + 5 %). Relativně dobře svařitelné jsou také duplexní oceli, u kterých záleží na složení přídavných materiálů a na rychlostech chladnutí. Mnohé tyto materiály jsou legované i dusíkem N2, a tak je třeba jako ochranný plyn použít směs s dusíkem N2. Směsi s vodíkem H2 pro svařování duplexních ocelí nedoporučujeme, a to ani pro plynovou ochranu kořene svaru. Nejobtížněji svařitelné jsou chromové oceli, kde je řada limitujících podmínek, od nemožnosti ochránit kořen plyny s obsahem vodíku H2, až po předehřevy s následným tepelným zpracováním dle konkrétního materiálu.
Offline