SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 09-02-2015 16:47:01

koumes
Člen
Registrovaný: 09-02-2015
Příspěvky: 63

Průvar kouťák - hliník

Zdravím všechny na fóru,
mám problém s průvarem hliníkových jeklů (2 mm), když je svářím kouťákem. I když na začátku sváru dostatečně dlouho čekám na řádné natavení, tak stejně svár vypadá dost podobně jako na obrázku. - Je to jakobych jen můstek mezi těma stěnama, ale není to provařené do masy materiálu. Po rozkliku obrázku to bude vidět i na té mojí ilustraci. Zajímalo by mě, co dělám špatně. Zkoušel jsem to i různě s rozkyvem. Balance tak na 30 procent, proudu tam mám kolikrát tolik, že se to už propaluje a stále mi to dělá tohle. Je to u hliníku normální? Jak to udělat líp? Mám starou mašinu ještě s trafem a bez pulzu. Takže co se přímo svářecích parametrů týče, můžu hýbat akorát s balance, proudem, náběh/doběh a svýma rukama. :-)

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/6248_fullsizerender_2.jpg

Offline

 

#2 09-02-2015 17:09:42

Szabitch
Člen
Místo: Liberec(ko)
Registrovaný: 23-07-2009
Příspěvky: 501

Re: Průvar kouťák - hliník

Nebýt to trafo tak Vám poradím přidat frekvenci smile Jakou používáte elektrodu? zkuste zlatou nebo modrou průměr 2,4 mm nabrousit do otupené špičky, držet co možná nejkratší oblouk(důležité) a v začátku sváru nepřidat materiál dokud se obě svařované plochy samy neslijí. Jestli nemáte pedál tak si uberte startovací proud ať to nepropalujete a trpělivě počkejte až se to prohřeje a spojí. Musí to jít smile


Migatronic PI 250 AC/DC
AlfaIn ATA 350 Puls 2 Mobil
Lorch Handy 180
Speedglas 9100XX, Speedglas 9100XX + cleanair

Offline

 

#3 09-02-2015 17:18:51

koumes
Člen
Registrovaný: 09-02-2015
Příspěvky: 63

Re: Průvar kouťák - hliník

Používám vlastně odjakživa na hliník zelenou a na ocel šedou. Zkusím tedy modrou nebo zlatou, jestli v tom bude schválně nějaký rozdíl. Na hliník elektrody nebrousím, jen srazím hrany, tak uvidíme, jestli třeba i to vybroušení nepomůže. To slití dvou ploch dělám. Když si to ale třeba vyzkouším na odřezech a rozlomím to, tak vidím, že to stejně pořádně do hloubky provařené není. Ne, že by to na nějaké rámečky nebo skříňky vadilo, spíš jsem perfekcionista a deptá mě to. Rád dělám věci pořádně. :-)

Editoval koumes (09-02-2015 17:22:31)

Offline

 

#4 09-02-2015 17:25:36

Szabitch
Člen
Místo: Liberec(ko)
Registrovaný: 23-07-2009
Příspěvky: 501

Re: Průvar kouťák - hliník

Zlatá nebo modrá elda nemá takovou tendenci dělat kuličku - získáte tím trochu "ostřejší" oblouk, rozhodně ale nečekejte při frekvenci 50 - 60 Hz perfektní ovladatelnost v koutu. smile


Migatronic PI 250 AC/DC
AlfaIn ATA 350 Puls 2 Mobil
Lorch Handy 180
Speedglas 9100XX, Speedglas 9100XX + cleanair

Offline

 

#5 09-02-2015 18:38:02

samb
Člen
Registrovaný: 18-04-2014
Příspěvky: 205

Re: Průvar kouťák - hliník

Co nejkratsi oblouk to chce. S trafem jsem jeste hlinik nezkousel, teprv ho stavim, tak jsem tedy zvedav zda to pujde hure provarit koren. :-(


CO2
tunning baubau trafo + usměrňovač + TIG

Offline

 

#6 09-02-2015 19:28:54

Warlockvw
Člen
Registrovaný: 03-08-2009
Příspěvky: 717

Re: Průvar kouťák - hliník

tak jak napisal Szabitch: chcelo by to vecsiu frekvenciu v kute,ja varim v kute aj na 100 hz a spicka co najostrejsia-najlepsie je zlata elektroda,viac prudu a pockat s pridavanim dratu až tam bude pekna lazen a sup sup smile

Offline

 

#7 19-02-2015 11:50:46

jasuchos
Člen
Registrovaný: 08-02-2011
Příspěvky: 3

Re: Průvar kouťák - hliník

Já osobně si myslím, že je to normální, nejde ani o frekvenci, trafo, či něco jiného. Je to tím, že elektrický oblouk přeskakuje tam, kde to ma nejblíž a to je u koťáku po stranách. Kdyby to byla elektroda, tak ji do toho koutu vmáčneš, ale ten oblouk tam nikdy nedostaneš. Kdo má něco odsvařováno tigem- hliník , ví, že je to stejné i u tupého sváru, pokud ho chceš provařit, nikdy nedosáhneš stejného kořene jako u oceli. Musíš  přesně trefit okamžik, až se materiál začne propadat a přidat materiál a stejně nebude svár provařený, jelikož se z druhé starny okysličuje a tudíž se neslévá.

Offline

 

#8 06-03-2015 21:43:25

barborka
Člen
Místo: Sabinov,SR
Registrovaný: 10-08-2010
Příspěvky: 60

Re: Průvar kouťák - hliník

moja osobna skusenost je ta ze zlata elektor. je super mam masinu magnum viper a ostal som po pravde dost mimo ked som vymenil zelenu elektro. za zlatu masina lepsie startuje, da sa pekne regulovat plamen a halvne gulicka sa pekne drzi a nemeni tvar lebo pri zelenej ihle sa mi gulicka pocas zvarania menila stale mi akokeby utekala niejako na bok elektrody nedrzala sa pekne na strede ako pri zlatej.


Kuhtreiber KIT IN Majster 1700HF
Bodovka STIFO
Zvaranie MIG,MAG,TIG,

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče