SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 25-05-2015 10:15:09

Lidka
Člen
Registrovaný: 25-05-2015
Příspěvky: 1

Corten

Dobrý den, potřebovali bychom poradit, ohledně svařování Cortenu. Jakým drátem a případně přídavným plynem svařovat tento materiál, lze jej i normálně brousit běžnými carbo kotouči? Nedělá to při sváření nějako neplechu? Děkuji za odpověď,s pozdravem Muselka

Offline

 

#2 25-05-2015 12:36:45

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1151

Re: Corten

Svařuje se stejně, jak běžný plech. Dokonce jsou tací, co šetří a svařují běžnými G3Si1 dráty a bazickými elektrodami. Svar ale vypadá jinak a netvoří patinu, takže není odolný korozi.
Stejnorodý přídavný materiál je např. MAG drát Union Patinax, plyn EN ISO 14175 M21 nebo CO2, takže klasika, elektrody bazické FOX NiCuCr.

Editoval JardaK (25-05-2015 12:39:22)

Offline

 

#3 14-03-2016 18:04:47

venca praga
Člen
Registrovaný: 29-01-2014
Příspěvky: 3

Re: Corten

Zdravím,
dočetl jsem se,že při svařování cortenových plechů se používá jné označení drátů a plyn Argon s CO2. Tak prosím poradťe,jaké máte stím zkušenosti.
Díky za odpověd

Offline

 

#4 15-03-2016 12:17:35

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Corten

Ale asi záleží, na co ten corten je. Co jsem se díval, corten se hodně používá na výrobu méně tepelně exponovaných dílů kamen a krbů, využívá se tam právě té patiny, která se samovolně vytvoří. Tam by běžné dráty nevadily, takové svary tam i tak vydrží aspoň 10 - 20 let, než proreznou. A to už je dávno po záruční době. hmm
Venku a třebas na nějakém stožáru to je jiné kafe.

Offline

 

#5 15-03-2016 14:38:40

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Corten

5 sekund hledání na Google. Podle http://www.ferona.cz/cze/katalog/detail.php?id=34046  použít  OK ARISTOROD 13.26 z ESABu.

Offline

 

#6 21-07-2018 22:57:05

Romanm
Člen
Registrovaný: 27-03-2017
Příspěvky: 11

Re: Corten

Dobrý den,

rád by jsme si na zahradu vyhotovil nějaké věci z Cortenu (květináče, světla, ohniště, atd...). Jelikož jsem s tímto materiálem nikdy nedělal, tak by jsem chtěl poprosit o nějaké rady.
Vše budu svařovat TIGem (nic jiného neumím). Dohledal jsem tedy přídavný drát Esab OK Tigrod 13.26. Například u květináčů by jsem rád na spodek přivařil skryté nerezové nožky, aby plech z Cortenu nastál přímo na dlažbě. Mohu na svaření nerez-corten použít výše uvedený přídavný drát, a nebo se musí použít nějaký drát pro přechodové spoje?
Dále by mě zajímalo, zda je na rozebíratelný spoj vhodné použít měděné nýty.
Dá se koupit více jakostí plechu Corten? Co jsem zatím našel, tak zpravidla prodejci jen uvádí označení plechu jako Corten. Přitom například Esab u přídavného materiálu uvádí použitelnost na Corten A, B ... Z toho tedy usuzuji, že je více jakostí. Mám to nějak řešit a nebo ne a jen koupit plech, který označují jako Corten?
Na internetu je mnoho rad, jak urychlit vytvoření povrchové oxidace. Máte nějakou ověřenou radu?
No a poslední co mě zajímá je, jaké jsou reálné zkušenosti s životností Cortenu. Opravdu to venku vydrží třeba 20 let, aniž by to shnilo?

Offline

 

#7 22-07-2018 19:13:52

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Corten

No, bude to trošku zajímavé, protože rez na Cortenu jakožto pasivační vrstva, pod kterou už to dále nerezaví, má být pouze na materiálech vystavených atmosférickému vlivu a to ještě spíš čistých srážek. To znamená, že to může občas zmoknout nebo být během vlhkých období mokré, ale jinak to musí poměrně rychle schnout. Takže všelijaké stožáry a jiné venkovní konstrukce atd. V trvale mokrém prostředí, jako jsou ty květináče nebo v půdě by měl materiál typu Corten reznout podobným způsobem jako běžný černý materiál. Nejspíš jen pomaleji. 
Podobně ohniště, pokud se ten materiál střídavě vyhřeje ohnem a potom vystaví trvalému působení vlhkosti někde na zemi. tam by to chtělo , když  se to nepoužívá, to ohniště uklízet někde pod střechu.
Jinak Corten, co jsem hledal, by se měl lišit vedle složení i použitím. Jeden Corten, tuším A, je na venkovní konstrukce, druhý Corten, tuším  B, je právě na ty tepelně namáhané konstrukce.
To  je asi tak všechno, co o tom vím.
Nýty jinak nejsou rozebíratelný spoj, minimálně pokud je nýtování provedeno pořádně. A měď nemá co dělat na ocelovém materiálu, pokud to není někde uvnitř v úplně suchém prostředí.
Jinak Corten  je založen právě na tom, že ve venkovním prostředí rez na něm působí jako patina a zabraňuje dalšímu rezavění. Ale aby to vypadalo pěkně a stejnoměrně, musí být ten povrch ještě před vystavením venkovnímu vlivu taky stejnoměrně zpracovaný.

Editoval Radim (22-07-2018 19:20:00)

Offline

 

#8 24-07-2018 23:37:25

Romanm
Člen
Registrovaný: 27-03-2017
Příspěvky: 11

Re: Corten

Radim napsal(a):

No, bude to trošku zajímavé, protože rez na Cortenu jakožto pasivační vrstva, ...

Děkuji za reakci. Sice to není pro můj záměr úplně povzbudivé, ale alespoň mě to vedlo k zamyšlení. S těmi nýty jsem se špatně vyjádřil. Beru to tak, že je v případě potřeby odvrtám. Potřebuji u světel mít možnost v případě úmrtí zdroje světla ho vyměnit a nechce se mi tam dávat nějaké šrouby. Měď mě napadla kvůli barvě, ale na základě připomínky jsem si již dohledal, že by to nebylo rozumné. Použiji tedy nerezové nýty. To už snad bude O.K.
Jistě je i pravda, že není vhodné Corten zasypat hlínou. Možná za pár let poreferuji o tom, zda to byla blbost. Net je plný Cortenových květináčů, obrub kolem záhonů, atd... Tak snad to zrezne pomaleji než obyčejná ocel. Než to zasypu hlínou nechám plech zoxidovat. Pro urychlení oxidace použiji doporučovanou směs peroxidu, octa a soli. Dále mě napadlo, vnitřek květináče před naplněním zeminou obložit extrudovaným polystyrenem, aby hlína neležela přímo na železe.
Ještě by mě zajímalo, zda se dá odhadnout, za kolik let orezne třeba na polovinu 3 mm obyč. plech zahrnutý v hlíně. To aby jsem věděl co mě čeká, když by ten Corten nebyl takový zázrak jak čekám :-)

Offline

 

#9 25-07-2018 09:25:26

Antihero
Člen
Registrovaný: 26-04-2011
Příspěvky: 79

Re: Corten

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2852_dsc08658.jpg

Kašli na Corten, to je dobrý tak na fasády kde ti jde o hmotnost, proto se to dělá z kortenu tl.1,5mm.
Todle je klasickej podesťák 3mm kterej byl 2 roky za stodolou na dešti, pak jsem z toho vytvořil květináč a vypadá to takhle.
Ocelový obrubníky mám na zahradě taky z 3mm černýho plechu a když jsem teď po 10 letech předělával cestu, byly orezlý, ale dal jsem je zpět, bo dalších 10-15 let vydrží.
Do toho květináče určitě ten extrudovanej polyš dej, ne kvůli reznutí plechu, ale kvůli kytkám, ten plech se na slunku rozpálí a nic ti v tom neporoste.
V.

Offline

 

#10 25-07-2018 11:24:11

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Corten

Z hlediska rzi bude podle mně v podstatě jedno, jestli bude mít corten přímý kontakt s půdou nebo bude obložen polystyrenem. Jak se mezi těmi polystyreny dostane voda, bude to prakticky totéž, protože s vodu se tam dostanou i částečky půdy.
Co se týká rychlosti koroze, přímo corten nevím. Všelijaká "železa", která náhodou nebo úmyslně jsou třeba u mně na zahradě zatlučena či zapravena do půdy, reznou obvykle rychlostí odhadem 1 - 2 mm za 10 - 20 let. V čisté spíš jílovité půdě, ne třeba blízko hnojiště či žumpy či někde, kde půda v zimě prosolená.
A ne třeba "železa" "automotive" , například hlubokotažná ocel na karosérie, ta rezne násobně rychleji.

U květináče z cortenu bych zvažoval vnitřek opatřit nějakou kvalitní barvou. Možná  by toto šlo "splichtit s práškovou barvou, že by se práškem nastříkal vnitřek a vnějšek před vypálením ometl nějakým kartáčem. pokud by se corten předtím odrezil a protáhl linkou kvalitní předúpravy pod prášek, v\ydržela by ta barva uvnitř květináče roky.

Jinak ještě jedna věc, květináče a podobné předměty z podobného reznoucího materiálu, pokud budou venku, ve velmi krátké době na místě, kde budou položeny, zanechají na každém pórovitém  materiálu v podstatě nesmazatelnou rezavou stopu. Na betonu, kameni, dřevu. Odstranit to půjde pouze pořádným opískováním.
Pokud budou položeny třeba na pozinkovaný plech, rez velice rychle ten zinek "sežere" a plech pod tím předmětem velmi rychle prorezne.
nebo spodek opatřit taky kvalitním nátěrem či ochrannou vrstvou z nějakého tmelu přilnavého k oceli . neutrální silikon, poyuretanový tmel...

Editoval Radim (25-07-2018 11:36:31)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče