SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 04-06-2009 15:30:41

Růža
Člen
Místo: Nymburk
Registrovaný: 24-01-2009
Příspěvky: 89

Rotační svářečka Praga 160A

Zdravím  manželčin otec -kovář vlastní malou triodynku Praga 160A  a podle mě ji má přepolarizovanou tzn na svorce + je podle měřáku -  regulace taky nic moc  cca od 80 do  140 A celkem plynule  na krajích velké skoky . V mém okolí již nikdo triodynami nevaří ale pamatuji  že ve fabrice jich bylo kvanta a občas se nějaká přepolarizovaná objevila ale již se nevzpomínám jak to řešily. Točí se podle šipky dobře . Taky vzpomínám že občas škrtaly elektrodou o kostru svářečky a pokud zajiskřila tak šla na udržbu proč nevím vždyt vše kovové bylo uzeměno  a kostra se dávala taky na stul který byl uzeměn s rozvodem  objasní mi někdo tyto otázky  a poradí jak srovnat polaritu . Podle mě hoří oblouk dost nestabilně a těžko se zapaluje  proti UTA 250 . Staří praktici však tvrdily že nad triodynu není . díky

Editoval Růža (04-06-2009 15:32:22)


kutil  trafo JS-90-2, RTB 3, UTA 200, COčko Einhell 131, autogen PB kyslík, pájení mosazí obloukem hořícím mezi kinouhlíky

Offline

 

#2 04-06-2009 22:10:52

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Rotační svářečka Praga 160A

Před mnoha desítkami let jsem se nachomýtnul k případu, kdy se přepólovala Pragovka na jedné elektrárně. Příčinou byla nedbalost, kdy na velkém svařenci svařovalo několik svářečů točivými svářečkami. Jeden si "ulehčil" práci a svařoval na rozdíl od ostatních kyselými elektrodami a po skončení svařování vypnul mašinu a nechal kleště na svařenci. Po opětovném spuštění byla pragovka přepólovaná. A protože všichni svářeči byli od stejné firmy, rychle si pomohli. K přepólované svářečce připojili běžící pětistovku pragovku natvrdo při přepínači na rozběhu. Pak spustili tu přepólovanou na rozběh a nechali to při reostatech na cca 50A asi pět minut běžet. Pak obě svářečky přepnuli na druhou polohu po startu a plynule přidávali na obou proud až do maxima té menší přepólované. Po asi 15 minutách obě mašinky vypnuli, rozpojili svařovací kabely a přezkoušeli u obou svářeček polaritu. Byla v pořádku a svařovala naprosto normálně. Zkusil jsem si to. Jestli bude tento poněkud drastický postup fungovat i na Triodynce ale nevím. Točivé svářečky jsou dynama a dávají naprosto dokonalý ss proud.

Offline

 

#3 05-06-2009 16:05:32

Tomáš S
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 28-05-2007
Příspěvky: 85

Re: Rotační svářečka Praga 160A

V principu jde o to vytvořit v dynamu zbytkový magnetismus podle požadované polarity. U dynamosvářečky domácí výroby z derivačního dynama z tanku nebo z autobusu se to vyřeší velmi jednoduše: na svorky vývodů svařovacího proudu z dynama se krátkodobě (několik sekund) připojí 12V startovací akumulátor podle požadované polarity plus na plus, mínus na mínus. Regulace svařovacího proudu se nastaví na plno.
V případě větší triodynky bych zvolil obdobný postup, ale použil bych dva akumulátory v sérii.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče