SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Výměníky jsme vyráběli z čistého olova . Pájelo se to autogenem .
Offline
K materiálu topného registru do chemické lázně do galvanovny se především musí vyjádřit dodavatel té lázně . Ten by měl vědět nejlépe, co tam všechno jsou za chemikálie a jaká má být teplota a jiné provozní podmínky. Z toho vyjde optimální materiál. Ale optimální materiál ještě neznamená, že ten registr bude fungovat roky. Co jsem stihl pochytit v galvanovně, tak je tam běžné, že takové díly jako topné registry se musí pravidelně měnit.
Pokud to vychází ekonomicky hodně nákladné, je možné zvážit jinou alternativu ohřevu - místo jednoduché dvouplášťovou vanu.
Co se týká alternativních materiálů místo titanu, je třeba ověřit, že látky z těchto materiálů, třeba nikl, chrom z nerezi, nebudou v použité technologii dělat nějakou paseku.
Offline
Hmm, původní registr byl z cca 10mm síla stěny olověné trubky, změnili topné medium na páru z důvodu rychlejšího náběhu lázně na provozní teplotu a tlak a teplota z toho dělal hadr.Investor navrhl titan, ale ten byl v poho cca měsíc, pak přišlo info že mi tečou sváry a po vymontování registru se zjistilo abnormální ztenčení stěny trubek zejména při kontaktu s rozdílným potencionálem, lázeň-vzduch.Sváry byly též naleptané ale v poho, dávala jsem tam víc, nebude problém v teplotě páry, hodně nad 100 ?Není někde nějaká tabulka závislost použití titanu na teplotě?Děkuji, jen mě to zajímá že jsem si k tomu čuchla, myslila jsem si mylně že titan do kyselin je fajn jen hodně drahý...
Offline
Představy o odolnosti titanu jsou obvykle dost zkreslené.
Např. ve wikipedii je napsáno:
"Základní fyzikálně-chemické vlastnosti:
Titan je šedý až stříbřitě bílý, lehký a tvrdý kov. Je dobrým vodičem tepla i elektřiny. Vyznačuje se mimořádnou chemickou stálostí – je zcela netečný k působení vody a atmosférických plynů a odolává působení většiny běžných minerálních kyselin i roztoků alkalických hydroxidů. Zvolna se rozpouští v horké HCl, naopak kyselina dusičná jeho povrch pasivuje. Pro jeho rozpouštění je nejúčinnější kyselina fluorovodíková HF nebo její směsi s jinými minerálními kyselinami.
Za zvýšených teplot však titan přímo reaguje s většinou nekovů, například s vodíkem, kyslíkem, dusíkem, uhlíkem, borem, křemíkem, sírou a halogeny."
Velice hezké povídání je i na http://new.bibus.cz/pdf/Special_Metals/ … titanu.pdf
Editoval jirkati (05-11-2014 18:31:09)
Online
Jé, děkuji, matroš byl od Bibuse, včetně přídavného, takže jsem to neřešila, těmhle věřím, teď už je to jasný, no na tu teplotu špatně navržený materiál, ta sranda přišla nad 100 kolíků, fujky...
Offline
Ono spousta těch "netečných" kovových materiálů je netečných hlavně proto, protože jsou k tomuto prostředí netečné jejich oxidy, které se na povrchu samovolně vytvoří. Jakmile to je v prostředí, ve kterém ten oxid reaguje, tak ten kov najednou netečný není a může reagovat pěkně rychle. Což může být jen prosté zvýšení teploty o pár desítek stupňů nebo relativně malá změna pH nebo přidání malého množství nějaké nové příměsi - chemikálie, která nějakým způsobem činí ten kysličníkový povlak prostupným.
Přiznám se, že moc o tom nevím a už je to hezký počet let, co jsem měl do činění s galvanovnou. Nicméně pokud by se mělo dále topit v lázni topným registrem, začal bych hledat možnosti v potažení registru nějakým odolným povlakem. Možná smalt? Smaltované povlaky se dělají třeba ve Vítkovicích v Ostravě nebo kdesi ve Frýdlantě nad Ostravicí. Nebo možná speciální chemicky a tepelně odolná prášková barva?
jirkati: U té chemické odolnosti je možná problém v tom, že pokud se například centimetrové granule třeba titanu rozpouštějí v laboratoři v lázni déle než hodinu nebo snad déle než půl dne a to ještě za neustálého varu, je titan pro toho laboranta mimořádně chemický stálý. Ovšem když se titanový registr z trubek s 10 mm stěnou a za 100 klacků působením tlakové páry a příslušné teploty za měsíc z poloviny rozpustí do lázně tak, že je na odpis, tak pro provozovatele galvanovny je titan nestabilní a reaktivní kov.
Editoval Radim (06-11-2014 08:13:32)
Offline
Hmm, tady byl problém v tom, že investor si nezjistil změnu parametrů topného média a tím navrhl titan trubku 32/3 tohle se zjistilo až posléze, předtím tam byla nižší teplota,ale déle to nabíhalo po víkendu na provozní teplotu.Tady asi platí / buď furt ve střehu/ ale finančně to bolí.Předtím tam bylo to silné olovo ale zvýšením teploty to začlo praskat a proto se rozhodlo to nějak řešit....no nepovedlo se, děkuji za poskytnuté informace, že se to rozpouští vlivem teploty tak rychle mě překvapilo, svářeli jsme Ti registry do kyanidových lázní a tam je to v poho, topí tam vodou, maximálně jsme přidávali smyčku.
Offline
Dobrý den , potřebuji poradit občas svařím titan. výfuk ,zatím bez problému ale posledně mi to začalo dělat , když se roztavila tavná lázeň tak se mi rozsvítil oblouk a v tu chvíli nejde dobře vidět do lázně , to mi nikdy nedělalo . Vařím v krabici na puštěnou Argonem a trvale tam pouštím Arg.
Děkuji za radu
Radim Mik
Offline
Titan je sice označení pro jeden kovový prvek, ale to, co svařujeme, jsou už slitiny. Proto se titany řadí do několika skupin (GR). Některé verze se svařují rukou blbě. Dalším problémem může být čistota argonu, zvlášť pokud je to dodávka mimo renomované dodavatele.
Editoval jirkati (04-08-2016 08:45:12)
Online
Napadlo mě ,zda to nemůže být Argonem byť je od renomované fa ale je 3 roky starý a je ho tam zbytek
Offline
No, chce to delší předfuk, samo že hlavně dofuk a pokusit svař.výfuk aspoň zvenku očistit a odmastit, foukat dovnitř podle mě nepomůže ani neublíží, pokud to není nové tak tam je karbon s olejem a další bordel, začínejte svářet před prasklinou aby se to trochu spálilo......zdravím
Offline
Je dostačujicí pro svár titanu podfuk dusíkem?
Offline
performancebikes napsal(a):
Je dostačujicí pro svár titanu podfuk dusíkem?
Přečtěte si příspěvek č.20 na předchozí straně a bude vám jasné že ne a proč
Offline
Ládes napsal(a):
performancebikes napsal(a):
Je dostačujicí pro svár titanu podfuk dusíkem?
Přečtěte si příspěvek č.20 na předchozí straně a bude vám jasné že ne a proč
díky, absolutně jsem to přehlídl
Offline