SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 05-11-2014 10:26:56

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: titanový svod výfuku

Výměníky jsme vyráběli z čistého olova . Pájelo se to autogenem .

Offline

 

#27 05-11-2014 10:33:47

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: titanový svod výfuku

K materiálu topného registru do chemické lázně do galvanovny se především musí vyjádřit dodavatel té lázně . Ten by měl vědět nejlépe, co tam všechno jsou za chemikálie a jaká má být teplota a jiné provozní podmínky. Z toho vyjde optimální materiál. Ale optimální materiál ještě neznamená, že ten registr bude fungovat roky. Co jsem stihl pochytit v galvanovně, tak je tam běžné, že takové díly jako topné registry se musí pravidelně měnit.
Pokud to vychází ekonomicky hodně nákladné, je možné zvážit jinou alternativu ohřevu  - místo jednoduché dvouplášťovou vanu.
Co se týká alternativních materiálů místo titanu, je třeba ověřit, že látky z těchto materiálů, třeba nikl, chrom z nerezi, nebudou v použité technologii dělat nějakou paseku.

Offline

 

#28 05-11-2014 11:02:30

evik
Člen
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 438

Re: titanový svod výfuku

Hmm, původní registr byl z cca 10mm síla stěny olověné trubky, změnili topné medium na páru z důvodu rychlejšího náběhu lázně na provozní teplotu a tlak a teplota z toho dělal hadr.Investor navrhl titan, ale ten byl v poho cca měsíc, pak přišlo info že mi tečou sváry a po vymontování registru se zjistilo abnormální ztenčení stěny trubek zejména při kontaktu s rozdílným potencionálem, lázeň-vzduch.Sváry byly též naleptané ale v poho, dávala jsem tam víc, nebude problém v teplotě páry, hodně nad 100 ?Není někde nějaká tabulka závislost použití titanu na teplotě?Děkuji, jen mě to zajímá že jsem si k tomu čuchla, myslila jsem si mylně že titan do kyselin je fajn jen hodně drahý...

Offline

 

#29 05-11-2014 18:29:03

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: titanový svod výfuku

Představy o odolnosti titanu jsou obvykle dost zkreslené.
Např. ve wikipedii je napsáno:

"Základní fyzikálně-chemické vlastnosti:
Titan je šedý až stříbřitě bílý, lehký a tvrdý kov. Je dobrým vodičem tepla i elektřiny. Vyznačuje se mimořádnou chemickou stálostí – je zcela netečný k působení vody a atmosférických plynů a odolává působení většiny běžných minerálních kyselin i roztoků alkalických hydroxidů. Zvolna se rozpouští v horké HCl, naopak kyselina dusičná jeho povrch pasivuje. Pro jeho rozpouštění je nejúčinnější kyselina fluorovodíková HF nebo její směsi s jinými minerálními kyselinami.
Za zvýšených teplot však titan přímo reaguje s většinou nekovů, například s vodíkem, kyslíkem, dusíkem, uhlíkem, borem, křemíkem, sírou a halogeny."

Velice hezké povídání je i na http://new.bibus.cz/pdf/Special_Metals/ … titanu.pdf

Editoval jirkati (05-11-2014 18:31:09)

Online

 

#30 05-11-2014 20:15:53

evik
Člen
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 438

Re: titanový svod výfuku

Jé, děkuji, matroš byl od Bibuse, včetně přídavného, takže jsem to neřešila, těmhle věřím, teď už je to jasný, no na tu teplotu špatně navržený materiál, ta sranda přišla nad 100 kolíků, fujky...

Offline

 

#31 06-11-2014 08:03:05

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: titanový svod výfuku

Ono spousta těch "netečných" kovových materiálů je netečných hlavně proto, protože jsou k tomuto prostředí netečné jejich oxidy, které se na povrchu samovolně vytvoří. Jakmile to je v prostředí, ve kterém ten oxid reaguje, tak ten kov najednou netečný není a může reagovat pěkně rychle. Což může být jen prosté zvýšení teploty o pár desítek stupňů nebo relativně malá změna pH nebo přidání malého množství nějaké nové příměsi  - chemikálie, která nějakým způsobem činí ten kysličníkový povlak prostupným.
Přiznám se, že moc o tom nevím a už je to hezký počet let, co jsem měl do činění s galvanovnou. Nicméně pokud by se mělo dále topit v lázni topným registrem, začal bych hledat možnosti v potažení registru nějakým odolným povlakem. Možná smalt? Smaltované povlaky se dělají třeba ve Vítkovicích v Ostravě nebo kdesi ve Frýdlantě nad Ostravicí. Nebo možná speciální chemicky a tepelně  odolná prášková barva?

jirkati: U té chemické odolnosti je možná problém v tom, že pokud se například centimetrové granule třeba titanu rozpouštějí v laboratoři v lázni déle než hodinu nebo snad déle než půl dne a to ještě za neustálého varu, je titan pro toho laboranta mimořádně chemický stálý. Ovšem když se titanový registr z trubek s 10 mm stěnou a za 100 klacků působením tlakové páry a příslušné teploty za měsíc z poloviny rozpustí do lázně tak, že je na odpis, tak pro provozovatele galvanovny je titan nestabilní a reaktivní kov.

Editoval Radim (06-11-2014 08:13:32)

Offline

 

#32 06-11-2014 09:48:14

evik
Člen
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 438

Re: titanový svod výfuku

Hmm, tady byl problém v tom, že investor si nezjistil změnu parametrů topného média a tím navrhl titan trubku 32/3 tohle se zjistilo až posléze, předtím tam byla nižší teplota,ale déle to nabíhalo po víkendu na provozní teplotu.Tady asi platí / buď furt ve střehu/ ale finančně to bolí.Předtím tam bylo to silné olovo ale zvýšením teploty to začlo praskat a proto se rozhodlo to nějak řešit....no nepovedlo se, děkuji za poskytnuté informace, že se to rozpouští vlivem teploty tak rychle mě překvapilo, svářeli jsme Ti registry do kyanidových lázní a tam je to v poho, topí tam vodou, maximálně jsme přidávali smyčku.

Offline

 

#33 04-08-2016 06:35:52

Radim Mik
Člen
Registrovaný: 04-08-2016
Příspěvky: 2

Re: titanový svod výfuku

Dobrý den , potřebuji poradit  občas svařím titan. výfuk ,zatím bez problému  ale posledně mi to začalo dělat , když se roztavila tavná lázeň tak se mi rozsvítil oblouk a v tu chvíli  nejde dobře vidět do lázně  , to mi nikdy nedělalo . Vařím  v krabici na puštěnou  Argonem a trvale tam pouštím Arg.
Děkuji za radu
Radim Mik

Offline

 

#34 04-08-2016 08:44:40

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: titanový svod výfuku

Titan je sice označení pro jeden kovový prvek, ale to, co svařujeme, jsou už slitiny. Proto se titany řadí do několika skupin (GR). Některé verze se svařují rukou blbě. Dalším problémem může být čistota argonu, zvlášť pokud je to dodávka mimo renomované dodavatele.

Editoval jirkati (04-08-2016 08:45:12)

Online

 

#35 04-08-2016 09:37:08

Radim Mik
Člen
Registrovaný: 04-08-2016
Příspěvky: 2

Re: titanový svod výfuku

Napadlo mě ,zda to nemůže být Argonem byť je  od renomované fa ale je 3 roky starý a je ho tam zbytek

Offline

 

#36 04-08-2016 14:11:59

Evita
Člen
Registrovaný: 27-05-2015
Příspěvky: 915

Re: titanový svod výfuku

No, chce to delší předfuk, samo že hlavně dofuk a pokusit svař.výfuk aspoň zvenku očistit a odmastit, foukat dovnitř podle mě nepomůže ani neublíží, pokud to není nové tak tam je karbon s olejem a další bordel, začínejte svářet před prasklinou aby se to trochu spálilo......zdravím

Offline

 

#37 21-11-2016 11:05:48

performancebikes
Člen
Registrovaný: 24-04-2016
Příspěvky: 42

Re: titanový svod výfuku

Je dostačujicí pro svár titanu podfuk dusíkem?

Offline

 

#38 21-11-2016 16:16:28

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: titanový svod výfuku

performancebikes napsal(a):

Je dostačujicí pro svár titanu podfuk dusíkem?

Přečtěte si příspěvek č.20 na předchozí straně a bude vám jasné že ne a proč wink


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#39 21-11-2016 18:39:39

performancebikes
Člen
Registrovaný: 24-04-2016
Příspěvky: 42

Re: titanový svod výfuku

Ládes napsal(a):

performancebikes napsal(a):

Je dostačujicí pro svár titanu podfuk dusíkem?

Přečtěte si příspěvek č.20 na předchozí straně a bude vám jasné že ne a proč wink

díky, absolutně jsem to přehlídl  roll wink

Offline

 

#40 27-12-2022 07:18:22

lancar
Člen
Místo: Olbramice
Registrovaný: 18-12-2022
Příspěvky: 44
Web

Re: titanový svod výfuku

Tady se to dobře čte, je to napínavé a poučné zároveň. Rád pozoruji a poslouchám opravdové odborníky.
Naopak téma jakou svařečku si pořídit je nudné, ale pro tázajicího jistě přínosné.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče