SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Mám dotaz pro zdejší odborníky: potřeboval bych zavařit několik otvorů v 1 mm silném nerez plechu (materiál EN 1.4404). Otvory mají průměr cca 4 mm.
Mám šanci to udělat invertorem GAMA 160 a vhodnou obalenou elektrodou? Počítám s tím, že bych otvor vždycky podložil (kusem mědi?). Uvítám doporučení vhodného typu elektrody (musí být kusově dostupná), čili jak materiálu, tak průměru.
K dispozici jsou zbytky toho nerez plechu, takže je na čem zkoušet...
Díky za reakce.
Offline
Jednou jsem něco podobného dělal - byly to jen dvě díry, použil jsem nějakou nerezovou rutilku 2mm, ale přesný typ už nevím. Jako podložku jsem měl betonovou dlaždici a proud co nejmenší, aby elektroda ještě hořela. Ale práce nevděčná, nejvíc času pak zabralo vybrušování. Zavařené a funkční to bylo, ale pohledově výsledek nic moc, navíc se plech ještě kolem svaru zkroutil.
Editoval Zdenek11 (15-11-2016 17:19:21)
Offline
Musím se přiznat, že bych takovou akci nechtěl podnikat. Díry 4 mm jsou na plechu o tl. 1 mm obrovské, neexistuje jednoduché řešení, které by na daném plechu zabránilo deformaci. A rovnání je v takovém případě otázka bohaté praxe, představivosti, znalostí a umění práce s teplem. V případě nezbytnosti volím v takovém případě i komplikované a drahé rovnání na válcích po vybroušení svárů do roviny.
Online
Obalenou elektrodou nesmysl!
Offline
Jediný rozumný spôsob je použitie "ceóčka", k tomu patričný drôt + argon. Elektroda je nezmysel a pri TIG sa to bude vlniť, prehrievať / pórovať lebo od spodu nebude ochrana plynom
Offline
Jdine ceočkem i bez argonu trubičkovy nerezovy drat od bohleru a jako plyn obyčejné co2 jen kvuli chlazení hořaku.. doma jinak nerez nesvařuji pokud je to slaby material. Tig mašinu ješte nemam a zatím neplanuji.. elektrodu jen na silnejší material kupuji jen jako kusovku..
Offline
Pokud byste to chtěl přece jen zkusit, díval jsem se ještě večer a našel zbytek elektrod, které jsem použil - je to v podstatě přechodová, ale je i na svařování nerezi - OK 67.60 2mm, proud byl myslím kolem 30A. Doporučil mi je jeden známý svářeč, na malé věci jsou hodně operativní. Zavařoval jsem tehdy otvory "navíc" v takové stříšce nad brankou. Jak jsem už psal, zavařil jsem je, ale estetika veškerá žádná. Tady to bylo skoro jedno, ty závary jsou víceméně schované. Na nějaké další úpravy jako třeba úplné sjednocení s plochou, leštění, tak to asi nee. Záleží, k čemu to máte.
Offline
Vyplnit nerezovými nýty pr 4, rozklepat a považovat za ozdobu.
Nebo, pokud to není z druhé vidět, podložit kousky nerezi o síle tak 3 mm a zavařit jako kruhový svar a vybrousit.
Editoval Radim (16-11-2016 11:28:23)
Offline
Podložit mědí, zatížit nebo stáhnout a bobek Migem, nerez drát, trubička nejde.
Offline
Když už to má být elektrodou, zvolil bych 316L v průměru 1,6 mm. Kde je sehnat na kusy nevím, ale třeba Avesta 316L SKR 1,6x250 je balena po 1,36 kg.
A plech bych přitáhl na měděnou podložku.
Offline
Schválně jsem to dnes zkusil ,dokonce jsem si udělal i horní přítlačnou destičku s dírou d 12,stáhl jsem to klešťovýma svorkama "nakrív",prubl všechny nerez elektrody co ve 2mm mám a děs a hrůza.Jel jsem to pod doporučenými proudy-mezi 34-40A a díra se jen posunula o kus dál(po odskočení strusky tam uprostřed původní díry zůstala část strusky zavařená a po jejím vyrýpnutí vykoukla dírka).Vyvařil jsem ji ale to samé se opakovalo o kousek dál.Takhle jsem vyvařil celou díru v horním přítlaku z mědi a uspokojivých výsledků jsem nedosáhl.Tou 1,6mm by to bylo určitě lepší,ale práce na 2 věci....
Offline
Ale jde to. Alespoň mně to s tou 67.60 na betonové podložce celkem i šlo, na měděné ne. Před tím jsem to párkrát zkusil nanečisto, chce to krátkou elektrodu, cca do 10 cm a celý svar musí být tak do 2 sekund hotový, prostě projet tu díru po obvodu a na konci kruhu najet do středu původní díry a rychle odtáhnout, elektrodu držet kolmo. Elektroda je od 30A, myslím, že jsem měl ještě o trochu míň, ale to už si moc nepamatuju. Zapaluje perfektně, prakticky napoprvé, má velice stabilní oblouk.
Edit.: díval jsem se do katalogu, je to nějaká rutil-kyselá.
Editoval Zdenek11 (16-11-2016 17:40:59)
Offline
Já to zkoušel 63.30 a 63.80 od Esabu,309 a 307 přechodovkama od Bohlera a nějakým UTPčkem.Ono by to nakonec asi šlo,nicméně už nezbyl čas na testy a osobně si svár představuju kapku jinak.Šlo by to opatrně tigem,nebo jak už uvedla Evita Migem(Magem?Prostě odtavující se drátovou elektrodou).Osobně bych tam nacpal kousek 4 nerez kulatiny a tigem bych ji tam zatavil a zbytek zabrousil.
Offline
jirkati napsal(a):
Musím se přiznat, že bych takovou akci nechtěl podnikat. Díry 4 mm jsou na plechu o tl. 1 mm obrovské, neexistuje jednoduché řešení, .
čau, vidím že si to nikdo z kolegů na 1mm plechu nezkusil 4 díru budiž ale tak ve plechu od 2mm tloušťky výš. A prohne se to v jakémkoliv případě.
Editoval bourač (16-11-2016 21:57:20)
Offline
Včera večer som v dielni skúšal len tak zo zaujímavosti. Použil som SUPRANOX 316L elektródu 1,6mm na medenej podložke aj na keramickej (prúd cca 23-28A). Výsledok nič moc, pri postupnom bodovaní zavarená struska, pri obvarení hrán s ukončením zvaru do stredu nastala deformácia. Elektróda sa na takúto prácu žiaľ moc nehodí. Odporučil by som nabodovanie MAG (ev. MIG)..
PS: Opravoval som (úspešne) deravú misku z nerezového plechu 0,8 práve bodovaním pod argónom (4,8) s 0,6 drôtom.
Editoval jarinox (17-11-2016 09:11:53)
Offline
Ano, ta deformace tam je. Elektroda se na to opravdu nehodí, ale v nouzi nejvyšší se to dá.
Offline
Taky jsem obalenou opravil od díry pro nýtek roztrženou litrovou naběračku z 0,8mm plechu,ale tam šlo o to přivařit ulomené držadlo z 2 plechu,ne vyvařit díru 4x větší než je tloušťka materiálu.Ale v opravdu veliké nouzi proč ne.
Offline
Zabobkovat "CO-ckem" to půjde jako nic. Nerez drát, argon plyn.
Offline
V mém prvním příspěvku jsem se nechtěl moc rozepisovat. Zákazník si na nerezovém plechu tl. 1,2 mm vymyslel výřezy 1,3 x 15 mm. Obchodníci koupili jednu tabuli, z ní vyšly akorát tři potřebné díly. Programátor při duplikování výřezů v programu na laser udělal chybu a seknul tam symetricky jeden výřez navíc. Kolega si toho před ohýbáním na ohraňováku všimnul a přišli na mě, abychom to zavařili. Prskalo se to MIGem po jednom "bodíku", který se nechal vždy vychladnout. Stejně se to pokroutilo, takže jsme to nejdřív prokovali a pak proháněli mnohonásobně skružovačkou. Vyrovnání se sice povedlo a naštěstí šel konečný svařenec do tryskání, takže to ani nebylo moc vidět. A co by člověk neudělal pro kolegu programátora. Never more.
Online