SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 30-05-2017 21:25:45

Lukas44
Člen
Registrovaný: 19-11-2011
Příspěvky: 41

Rozdíl v způsobu zapalování oblouku

Zdravím zdejší odborníky. Pročetl jsem tady o plazmách celé fóru a i internet ale co mi chybí je nějaké shrnutí v způsobu zapalování oblouku při řezání plazmou. Proto by jsem byl rád kdyby jste mi potvrdili či vyvrátili mé prozatím získané vědomosti. Co se týče zapalování oblouku tak by měli být tři způsoby jak oblouk zapálit. Kontaktně, HF bezkontaktně, bezkontaktně Pilotní zapálení oblouku. Kontaktně mi je jasné. Musí přijít do kontaktu elektroda s páleným materiálem. Podobně jako u metody TIG (náškrab či lift ARC). Bezkontaktně HF. To znamená Pomocí teslova transformátoru se vyvine vysoké napětí a proběhne výboj mezi elektrodou a páleným (u tig svářeným) materiálem. Tak a čemu vůbec nerozumím jak se zapaluje oblouk Pilotně. To znamená že se použije HF zapálení ale výboj neproběhne mezi elektrodou a materiálem, ale mezi elektrodou a něčím co je v hořáku? Všiml jsem si že hořáky s pilotním startem mají jaksi o kabel navíc proto mě to vede na myšlenku že ten oblouk startuje v hořáku a né mezi základním materiálem a hořákem. Popis jak funguje zapálení Pilotního oblouku mi není úplně jasný. Najšel jsem zde popis ale není moc podrobný. Proto by jsem rád kdyby mohl někdo toto dopodrobna vysvětlit Pilotní oblouk a napsat i výhody i nevýhody jednotlivých způsobů zapálení. Děkuji


Fronius Transteel 2200, EWM tetrix 230 2.0 AC/DC, Speedglas 9002V,

Offline

 

#2 31-05-2017 00:29:07

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: Rozdíl v způsobu zapalování oblouku

Teslův transformátor tam určitě není big_smile Je to uplně stejné zapalování jako u TIGu
Pilotní oblouk = drát navíc do hořáku který je omezen proudově třeba na 15A a 2S (odpor nebo regulace zdroje u lepších )
Pak oblouk zapálí i ve vzduchu bez materiálu na 2s . využití je u totálně zrezlého železa nebo při silné vrstvě barvy nebo řezání děravého síta.

Dotykové zapalovaní je už asi uplně out a pokud není třeba pilotní oblouk tak HF je jasná volba big_smile


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#3 31-05-2017 17:04:35

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Rozdíl v způsobu zapalování oblouku

Už jsem to sem někam sice psal, ale ....
Jestli budu mít večer čas tak ze své přednášky vytáhnu příslušné schema - stejně už tady někde je.
Pilotní oblouk hoří při velmi malém proudu mezi vnitřní a vnější elektrodou. Musí být spuštěný tlakový vzduch.
Po dotyku špičky pilotního oblouku s materiálem se uzavře elektrický okruh, spustí se plný řezací proud. I při něm vlastně "hoří" oblouk mezi vnitřní a vnější elelktrodou. Vysoce ionizovaný vzduch je tlakem vyfukován a tvoří plazmový kanál (paprsek), ve kterém teplota dosahuje až 20 000 K.

Offline

 

#4 31-05-2017 21:38:19

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Rozdíl v způsobu zapalování oblouku

jirkati napsal(a):

I při něm vlastně "hoří" oblouk mezi vnitřní a vnější elelktrodou.

domnívám se, že dospělé plasmy (Hypertherm) tuto pomocnou kostru při náběhu hlavního oblouku odpojí. Přece jen oblouk (i když malý) vnitřek hořáku dost devastuje.
  Myslím že výrobce to popisuje - zbytečně nenechávat pilota běžet.
  Existuje ovšem režim na řezání tahokovu a podobných přerušovaných věcí, tady bude pomocná kostra připojená furt, nebo aktivovaná přerušením kontaktu zkrz hlavní oblouk.
Jako zajímavost dodám že dokážu hlavní oblouk při 100A natáhnout cca 50mm od materiálu a stále hoří.

Vážený pan kolega styles (nebo někdo jiný kdo má možnost schémat) by mohl zjistit jak to s těmi kostrami pro pilota je.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#5 18-03-2018 15:43:11

freeman
Člen
Registrovaný: 14-11-2015
Příspěvky: 42

Re: Rozdíl v způsobu zapalování oblouku

Já mám doma starou plasmovou řezačku ještě ze západního německa. Je u ní hořák od binzela. Přepínač má tři rychlosti 1 , 2 , LO. Na jedničku se zapálí pilotní oblouk na cca 2 vteřiny a pak zhasne a dál to neřeže. Na dvojku to samý, akorát větší proud a na LO hoří pilot po celou dobu řezání. Teď je otázka jestli na ty první dvě polohy nemá opravdu řezačka jen zapálit oblouk a potom by to mělo jet už samo (a mě to neřeže, protože to je rozbitý) třetí poloha by byla třeba na řezání děrovaných plechů. Nebo ty první dvě polohy jsou jen na dělání děr ? Nenašel jsem k tý řezačce žádné dokumenty, protože to je mašina z 87 roku

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče