SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Prosím o radu zkušenějších.. Mám tyč o průměru 10.70mm o délce 100cm s tím že
bude na ní kladen požadavek maximální tuhosti, takže budu radši v uvozovkách že se spíše zlomí než prohne při nadměrné síle na páku, otázkou zní jak by to bylo pevné při vynechání popuštění ? Zdali by to bylo tuhé a křehké
nebo pevné?
Nebo popř. poraďte prosím za kterých podmínek bych dosáhl maximální tuhosti při popuštení? Děkuji..
Offline
Zkuste si najít IRA a ARA diagramy pro danou ocel a určete si optimální systém tepelného zpracování. Vždycky se musí začít od pořadovaných vlastností, jinak je to pokus - omyl.
Offline
Každou kalitelnou ocel je potřeba po kalení i popustit jinak může vnitřním pnutím prasknout sama.Při popuštění do 250st.dojde k minimálnímu poklesu tvrdosti při celkem výrazném zvýšení odolnosti vůči lomu.Otázkou zůstává vhodná volba materiálu na požadovanou aplikaci.Existují rozhodně pevnější a tužší oceli které se zlomí aniž by se prohly.
Offline
Tady je vidět velká ovlivnitelnost diváků amerických seriálů . Strčit do oleje a je to.
Offline
pevnost oceli je přímo úměrná tvrdosti - jsou na to převodové tabulky. U té 14260 po kalení je možné jako slušný kompromis mezi tvrdostí a houževnatostí zvolit popuštění na 52 -57 HRC. Jinak tuhost je spíš záležitost tvaru součásti a materiálu (modul pružnosti, mez kluzu, mez pevnosti).
Online
Stránky: 1