SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 28-10-2009 20:59:15

honbri
Člen
Registrovaný: 28-10-2009
Příspěvky: 3

Poradí někdo polozkušenému amatérovi s výběrem nové svářečky a plynů?

Prosím zkušené o radu. Jsem mnohaletý amatér, začínal jsem asi v r.1975 se svářečkou Mini 65A (už je dávno pryč), pak přišla polská STA (asi 120A, k ní jsem vyrobil podle "Udělej si sám" usměrňovač) a nakonec invertor cca 100A.
Protože s elektrodami nejsem moc kamarád (sušení obalů, otloukání strusky, občas vměstky atd.)
chtěl bych teď přejít na MIG/MAG a TIG. Bydlím ale v malém panelákovém bytě, kde mám k dispozici jen malou komoru jako dílnu a pak lodžii, navíc jde jen o hobby svařování (občas). Z toho vyplývá, že uvažuji o nepříliš drahé a výkonné svářečce - asi do 150-170A/230V.
Zatím jsem vytipoval univerzální Telwin Bimax 4195 (má 6 stupňů - nižší typy jen 4,
váhu pod 30kg) - Telwin je spolu s Einhelem doporučován ve "SVARINFO" jako spolehlivý...
Svářečky KIT 169 nebo Omicron 165 se mi zdají vzhledem k jen občasnému kutilství, vyšší ceně, rozměrům i váze zbytečně vybavené a drahé.
Hlavní otazník je plyn - pro moje "domácí kutění" se mi na oceli jako univerzální jeví CO2, ale nevím, jestli stačí čistý CO2 v "hasičské" láhvi, nebo jestli mi do ní naplní např Corgon?
Jako druhou malou láhev bych uvažoval argon v nějaké dostupné verzi - na nerez a hliník,
kromě toho bych postupně také rád invertor s TIGem, kde by se ten argon využil lépe.
Jaká "univerzální směs" by byla pro všechny případy vhodná? Nechtěl bych doma moc lahví...
Jsem již důchodce, uvázaný doma s invalidní manželkou, a domácí kutění je můj největší celoživotní koníček smile

Offline

 

#2 04-11-2009 22:19:28

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Poradí někdo polozkušenému amatérovi s výběrem nové svářečky a plynů?

Vítám Vás na fóru honbri!
Odpověď na Vaši otázku není vůbec jednoduchá ( díky požadované univerzátolnosti svařovacího zdroje ). Být Vámi zůstal bych u klasické nelegované konstrukční oceli, protože použití jiného plynu než CO2 je poměrně finančně náročné. Plynařské firmy si totiž účtují nekřesťanské peníze za denní pronájem lahví. Pokud nemáte nějakého známého, který by Vám občas trochu plynu přepustil do vlastní láhve, raději na to zapomeňte.
Ten hasičák Vám bude určitě stačit, jen je nutno z něho demontovat stoupací trubici. Další možnost je pořídit si láhev s CO2 v nějaké prodejně. Co vím firma Chobola má docela velké pokrytí republiky a u nich se dá ta láhev pořídit a měnit bez nájmu. Pro Vaše kutění bude ten Telwin dostačující, ale určitě ne na hliník.
Plny pro MIG/MAG:
Běžná ocel: Stačí CO2
Nerez: 98% Argon+2%CO2 ( ne čistý Argon )
Hliník: Argon min. 4.6
Bohužel žádný univerzální plyn neexistuje.
Plyny pro TIG:
Pro všechny materiály Argon min. 4.6
Pro svařování hliníku metodou TIG úpotřebujete speciální zdroj.
Více se dozvíte v článcích na Svar info

Offline

 

#3 05-11-2009 12:06:58

MartinW
Člen
Registrovaný: 14-11-2007
Příspěvky: 60

Re: Poradí někdo polozkušenému amatérovi s výběrem nové svářečky a plynů?

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče