SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 20-10-2009 18:00:01

Maproko
Člen
Registrovaný: 19-10-2009
Příspěvky: 2

Jak svarit EN AW-5754 H114 [AlMg3]

Zdravim
Mam svarecku OMICRON invertor GAMA 1750 a potreboval bych si neco svarit z 3mm hlinikoveho plechu z ferony, material pod oznacenim    
EN AW-5754 H114 [AlMg3] . Potrebuji poradit, jestli je to s timto pristrojem mozny a jak? Mam si prikoupit horak TIG, treba
http://www.nejnaradi.cz/horak-tig-4m-s- … cetne-dph/ + plyn argon a patricny svareci drat, a nebo na to existuji
nejake obalovane elektrody MMA?
Ja uz se v tom po procitani ruznych clanku tady ve foru proste neorijentuji, budu vdecny za kazdou radu. Dekuji

Offline

 

#2 20-10-2009 21:44:16

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4407

Re: Jak svarit EN AW-5754 H114 [AlMg3]

Myslím, že moc elektrod pro tento materiál nebude. Naprostou většinou se svařuje metodou TIG s přídavným drátem stejného označení.

Offline

 

#3 20-10-2009 21:49:07

MiraGSX
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 03-08-2008
Příspěvky: 476

Re: Jak svarit EN AW-5754 H114 [AlMg3]

Ke svařování hliníku je potřeba AC/DC zdroj proudu. Tzn, že vašim invertoren jej jen těžko svaříte. Vařit hliník elektrodami lze, ale je pro začátečníka sebevražda (já s nimi žádný schopný svár nevytvořil).

Pokud opravdu trváte na tom, že si to povaříte sám tak je možnost pokusit se to vyřešit jako já viz., ale kupovat kvůli tomu hořák a pak ještě shánět plyn je asi blbost.


ISTP Kutil
WSME-200A AC/DC TIG; KITin 170 TIG LA; SioMIG 351
svářecí kabely do 160A; TIG hořák ESAB BTF 150 a ZHT-315 + čína (unknown); P600e

Offline

 

#4 22-10-2009 08:21:07

Maproko
Člen
Registrovaný: 19-10-2009
Příspěvky: 2

Re: Jak svarit EN AW-5754 H114 [AlMg3]

Diky za rady, zkusim to elektrodou, zajima me to, jak se to bude chovat, a pokud to nepujde, tak asi nekoho budu muset sehnat.

Editoval Maproko (22-10-2009 08:22:16)

Offline

 

#5 02-11-2009 21:52:14

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: Jak svarit EN AW-5754 H114 [AlMg3]

Pokud jde o elektrodu, jde AlMg3 docela dobře svařit elektrodou UTP 49 nebo UTP 485. Použitelné od 2 mm tl. stěny, ale to pro dobrého svářeče. Pro amatéra bych troufnul tak až od 3 mm. A ve vodorovné poloze. Elektrodou 2,5 se vaří při 50-70 A. Jinak tato metoda je vhodná např. u olejových van, kde je materiál promaštěný a u WIG stále pění, to jen na okraj.
Každopádně je nutno dostatečně dimenzovat svar, tzn. koutový, přeplátovaný atd. Totiž nejpevnější přídavný materiál pro dural je AlMg4,5MnZr, ale i ten je pod pevností duralu. A uvedené slitiny AlMn a AlSi jsou ještě měkčí. A nic se s tím nenadělá, ať je legování jakékoliv. Pořád je svar litá struktura, zatím co méně legovaný dural je tvářený a vytvrzený.
Já osobně bych vzal ty UTP 485, protože jsou univerzálně vhodné pro všemožné hliníky a hliníkové slitiny a jejich kombinace mezi sebou. Takže by se časem využily. Dodává se dóza 2 kg á ca. 750,- Kč/kg. I když se jich pár vyplácá při trénování na zkušbním plechu, pořád to vyjde levněji, než pořizovat střídavý WIG, hořák, cérem legované wolframové elektrody, plyn...

Offline

 

#6 04-11-2009 18:20:22

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2434
Web

Re: Jak svarit EN AW-5754 H114 [AlMg3]

JardaK napsal(a):

Pokud jde o elektrodu, jde AlMg3 docela dobře svařit elektrodou UTP 49 nebo UTP 485. Použitelné od 2 mm tl. stěny, ale to pro dobrého svářeče. Pro amatéra bych troufnul tak až od 3 mm. A ve vodorovné poloze. Elektrodou 2,5 se vaří při 50-70 A. Jinak tato metoda je vhodná např. u olejových van, kde je materiál promaštěný a u WIG stále pění, to jen na okraj.

Vážně? Přiznám se, že elektrodou jsem Al v životě nevařil smile. TIGem hodně, ještě než jsem se dostal do USA, pracoval jsem m.j. 9 let v podniku Frigera Kolín jako TIG svařeč Al. (mezi roky 1970 - 1979) Jako melouch jsme tam svařovali poškozené olejové vany pro blízký podnik ČSAD. Ten olej - přišel jsem na trik jak se ho zbavit a potom lze TIGem snadno provést svár bez pórů. Zahřívat autogenem až se olej odpaří.  Stejný způsob používám při svařování zaolejovaných odlitků z šedé litiny.  U Al pozor! ohřívat do 500°C, z důvodu nízké teploty tání AlSi odlitků. Že to jde elektrodou bez očištění (odstranění oleje),  slyším poprvé. Jak se tam dosáhne toho, že ten svár nepění? Princip.

Offline

 

#7 05-11-2009 15:35:50

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: Jak svarit EN AW-5754 H114 [AlMg3]

Neříkám bez očištění a do mastného. Říkám, že je to podstatně spolehlivější. Optimální samozřejmě je, postupovat jako u litiny. Tzn. vyčistit, odmastit, obrousit, případně opálit autogenem s přebytkem kyslíku, znovu odmastit a svařovat. Někdy je potřeba proceduru opakovat. Po zavaření jsou tam póry,  tak se svar vybrousí a znovu zavaří, každý nový svar je lepší a tak se to opakuje, až je povrch kvalitní.
Ale kdo by se s tím tak dělal, že wink Navíc třeba u 3 mm plechu. To si prakticky nedovedu představit.
WIG je na drobné opravy optimální metoda, ale má jednu nevýhodu, stejně jako MIG/MAG. Plyn sice ovlivňuje oblouk, ale jinak má pouze funkci ochrannou.
Oproti tomu obal z elektrody nejen chrání a formuje svarovou lázeň, ale navíc reaguje se svařovaným materiálem.
A u elektrod na hliník obal obsahuje i tavidlo, takže má stejně jako u pájení funkci dezoxidantu. 

Frank napsal(a):

JardaK napsal(a):

Pokud jde o elektrodu, jde AlMg3 docela dobře svařit elektrodou UTP 49 nebo UTP 485. Použitelné od 2 mm tl. stěny, ale to pro dobrého svářeče. Pro amatéra bych troufnul tak až od 3 mm. A ve vodorovné poloze. Elektrodou 2,5 se vaří při 50-70 A. Jinak tato metoda je vhodná např. u olejových van, kde je materiál promaštěný a u WIG stále pění, to jen na okraj.

Vážně? Přiznám se, že elektrodou jsem Al v životě nevařil smile. TIGem hodně, ještě než jsem se dostal do USA, pracoval jsem m.j. 9 let v podniku Frigera Kolín jako TIG svařeč Al. (mezi roky 1970 - 1979) Jako melouch jsme tam svařovali poškozené olejové vany pro blízký podnik ČSAD. Ten olej - přišel jsem na trik jak se ho zbavit a potom lze TIGem snadno provést svár bez pórů. Zahřívat autogenem až se olej odpaří.  Stejný způsob používám při svařování zaolejovaných odlitků z šedé litiny.  U Al pozor! ohřívat do 500°C, z důvodu nízké teploty tání AlSi odlitků. Že to jde elektrodou bez očištění (odstranění oleje),  slyším poprvé. Jak se tam dosáhne toho, že ten svár nepění? Princip.

Offline

 

#8 05-11-2009 16:57:57

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2434
Web

Re: Jak svarit EN AW-5754 H114 [AlMg3]

JardaK napsal(a):

Neříkám bez očištění a do mastného. Říkám, že je to podstatně spolehlivější. Optimální samozřejmě je, postupovat jako u litiny. Tzn. vyčistit, odmastit, obrousit, případně opálit autogenem s přebytkem kyslíku, znovu odmastit a svařovat. Někdy je potřeba proceduru opakovat. Po zavaření jsou tam póry,  tak se svar vybrousí a znovu zavaří, každý nový svar je lepší a tak se to opakuje, až je povrch kvalitní.
Ale kdo by se s tím tak dělal, že wink Navíc třeba u 3 mm plechu. To si prakticky nedovedu představit.
WIG je na drobné opravy optimální metoda, ale má jednu nevýhodu, stejně jako MIG/MAG. Plyn sice ovlivňuje oblouk, ale jinak má pouze funkci ochrannou.
Oproti tomu obal z elektrody nejen chrání a formuje svarovou lázeň, ale navíc reaguje se svařovaným materiálem.
A u elektrod na hliník obal obsahuje i tavidlo, takže má stejně jako u pájení funkci dezoxidantu.

Jistě, samozřejmě jsem nemyslel začít svařování na zcela neočištěném (neodmaštěném) povrchu. Na Al výkovky,  tažené profily, plech, trubky a pod. stačí dobré odmaštění a očištění povrchu a potom to TIG, MIG jde docela OK. Já měl na mysli zejména AL  zaolejované odlitky. Tam ta homogenita materiálu není taková jako u výkovků a olej zřejmě prostoupí do materiálu, což způsobuje při svařování TIG, MIG metodami porositu i po dokonalém odmaštění povrchu. Jednak přímo tím odpařováním oleje  z materiálu a potom také tím, že se olej (uhlovodíky) rozkládají teplem na uhlík a vodík a i nepatrná stopa H2 způsobuje v Al droboulinké póry, jakoby materál pěnil.
A uhlík v podobě sazí znečišťuje svarovou lázeň rovněž. Kyslík by tepelným rozkladem uhlovodíků vznikat neměl, tudíž vznik oxidu hliníku tam nehrozí. Takže by to po dostečném zahřátí a celkovém odpaření oleje před začátkem svařování mělo jít TIG, MIG v pohodě zavařit. Praxe je však často taková, jak popisujete Vy. Po zavaření první vrstvy tam obvykle póry jsou i přes veškerou předešlou proceduru a je potřeba svár znovu odbrousit a proces opakovat a to i vícekrát k dosažení bezpórového svaru. S tím souhlasím.
Mě zaujalo to, že by elektrodou (MMA) to mělo jít provést bez toho ohřívání a odparu oleje rovnou a bez pórů. Souhlasím s Vámi, že obal elekrody v tom může hrát velkou roli. Já bych si to i osobně vyzkoušel, sice se teď neživím jako svařeč, ale do dílny mám neomezený přístup a provádět experimenty není problém smile
Na problém jsem tu narazil v tom, že tady vůbec nemohu sehnat Al elektrody. V Americe se to snad vůbec neprodává smile Jinak díky, oceňuji Váš přehled.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče