SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 06-11-2009 10:39:25

Discovera
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 07-06-2009
Příspěvky: 1421
Web

Mechanický soft start a jeho nevýhoda?

Nedávno tu byl článek o mechanickém soft startu pro svářecí agregáty (je asi jedno jestli na trafo či COčko) ....ale vrtá mi hlavou, jakou že to má výhodu. Proč to říkám...když jsem poprvé řešil problém tu na fóru, že mi COčko einhell 145 vyhazovala jističe při každém sepnutí tlačítka.  Ve zmiňovaném članku, který tu nedávno byl s mechanickými vypínači http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2009091001 ...chyták je podle mě, ale v tom mechanickém vypínači. V elektroinstalaci, která má 16A  B jistič a při nastavenému vyššímu proudovému (napěťovému :-) ) stupni by mi tohle bylo podle mě k ničemu, když mi to co chvíli vyrazí jistič jen k vůli tomu, že tam není nic co by v dané chvíli při sepnutí tlačítka hořáku "srazilo" proudovou špičku....

Možná je to blbé téma, ale jak tu tak sedím, tak přemýšlím, jaký že to má přínos....když relé a mařící odpor mi při každém sepnutí udělá to co mi mechanický soft start neudělá...

Offline

 

#2 06-11-2009 11:18:51

arno
Člen
Registrovaný: 02-08-2007
Příspěvky: 778

Re: Mechanický soft start a jeho nevýhoda?

Discovera, to absolutne neni jedno či je to Trafo alebo Cočko, pri trafe je trafo po zapnutí už magnetizované, chod na prázdno ale pri COčku sa magnetizuje po každom stisknutí knoflíka horáku...


Zablokovaný z vlastní vůle z důvodu napadení jiným uživatelem.

Offline

 

#3 06-11-2009 12:35:20

Discovera
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 07-06-2009
Příspěvky: 1421
Web

Re: Mechanický soft start a jeho nevýhoda?

to arno...to jo....ale když bych dal do cočka elktroniku s body-pulzy s pevně sepnutým silovým zdrojem a spínala by posuv a ventil plynu tak by to bylo tedy tak jak trafosvářečka....ale asi méně pravděpodobné

Offline

 

#4 06-11-2009 16:02:12

arno
Člen
Registrovaný: 02-08-2007
Příspěvky: 778

Re: Mechanický soft start a jeho nevýhoda?

ano to by sa dalo, ale neni to najpraktickejšie, lebo na horáku máš neustále napatie, ale myšlienka to neni zlá


Zablokovaný z vlastní vůle z důvodu napadení jiným uživatelem.

Offline

 

#5 06-11-2009 21:51:39

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Mechanický soft start a jeho nevýhoda?

muj tchan ma kolem toho napad stacilo by podle neho vlozit na vysup z usmernovače stykač 3 fazovy ktery vydrzí i 200 az 250 amper v součtu všech propojenych kontaktu stykače a pri stisku tlačíka by se spustil stykač a tak by se dostalo svářeci napetí na hořák zatim je to teorie, ale me se napad libi mozna i vyskouším tim padem muze byt trafo pořád pod napetím.


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#6 06-11-2009 23:16:47

huat
Člen
Místo: Komárno
Registrovaný: 17-06-2009
Příspěvky: 671

Re: Mechanický soft start a jeho nevýhoda?

A čo tak dať radšej tyristor.


malý PB autogen,kitin tig 170 LA,fronius transpocket 1500,magnum mig,mag 190II,tuson tucana 200 dc multi
+Všetko možné z Lidlu  a Obi a z blšáku

Offline

 

#7 07-11-2009 07:52:23

arno
Člen
Registrovaný: 02-08-2007
Příspěvky: 778

Re: Mechanický soft start a jeho nevýhoda?

alll: existuju také podávače ktoré sú spínane na sekundáry, niekde sme sa aj t om bavili, ale oni majú stykač s jedným kontaktom, ktorý je dimnezovaný na požadovaný výkon. Dalo by sa to spraviť aj cez stykač s troma kontaktami paralerne ako ty píšeš, len tam by bol problém že tie 3 kontakty nikdy nezopínaju naraz, je tam stále rozdiel nejakých ms(milisekúnd) a niektorý kontak sa vždy viac opotrebuje až nakoniec sa odpáli.
A tá cena toho 200A stykača je už "krásna"
haut: to je sofistikovanejší napad už, ale to už vyhodiť usmerňovač a riadiť tyristor, ale to už sme neni v kategorii hobby


Zablokovaný z vlastní vůle z důvodu napadení jiným uživatelem.

Offline

 

#8 07-11-2009 12:06:34

huat
Člen
Místo: Komárno
Registrovaný: 17-06-2009
Příspěvky: 671

Re: Mechanický soft start a jeho nevýhoda?

Asi som sa nedostatočne vyjadril.Mal som na mysli použiť dostatočne dymenzovaný tyristor len ako spínací prvok zaradený za usmerňovačom namiesto stykača.


malý PB autogen,kitin tig 170 LA,fronius transpocket 1500,magnum mig,mag 190II,tuson tucana 200 dc multi
+Všetko možné z Lidlu  a Obi a z blšáku

Offline

 

#9 07-11-2009 22:18:51

pkod
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 26-07-2007
Příspěvky: 211
Web

Re: Mechanický soft start a jeho nevýhoda?

Tyristor? proc ne... ovzem zrejme bude potreba jeste "rekuperacni" dioda kvuli tlumivce. A to vse na tak velke proudy bude dost topit. O cenach soucastek ani nemluvim.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče