SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#151 14-12-2018 08:43:53

ihlan
Člen
Místo: Obec Ihĺany
Registrovaný: 11-05-2012
Příspěvky: 3418
Web

Re: minisoustruh

pohoda diskusia okolo MINISUSTRUHu vobec nevadi aj to co sa pyta RG je k veci akurat tie piesty skor do kecalkova
vies nejde ani o to ze diskutujete ale ze sa dolezite info strati medzi 3 stranami povodnej temy a uz to nejde napravit (precistit) ako na CNC alebo inom fore to je jediny dovod preco vrcim..


Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

Offline

 

#152 14-12-2018 09:03:50

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: minisoustruh

Právě, protože má píst nějak rozložené hmoty a v provozu nějaké teplotní pole, tak musí být obrobený za studena do takového tvaru, aby po zahřátí na provozní teploty měl správný tvar. Proto u hlavy, t.j. nad kroužky musí být obroben na menší průměr a v oblasti ok pro pístní čerp, kde jsou velké hmoty a tedy po zahřátí nabude, je obráběn do oválu s kratší stranou v ose čepního otvoru (někdy se dělá odlehčení). Tvar musí být takový, aby se  při provozní teplotě vytvořila co největší nosná plocha zachycující sílu kolmou ke stěně válce. Protože teplotní pole je plynulé (spojité), je potřeba, aby i tvar byl plynulý.  Navíc musí být povrch vhodnou strukturu, aby se co nejlépe držel olejový film. Tento žvar se přenášel kopírováním z etalonu. (dnes to je už jinak). Diamantem se to soustružilo u vysokokřemíkových slitin, které obsahovaly krystaly křemíku v eutektiku. Tvrdým diamantem se to uřízlo tak, že vznikl povrch s otevřenou srukturou (nerozmazalo se eutektikum přes krystaly křemíku), která dobře udržovala olejový film a rychle se zabíhala. Jak se řešil tvar, tak prvně výpočtem, pak podle záběhového obrazce se provedla korekce. Takže asi tak. Třeba to ihlan pro jednou zkousne.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#153 14-12-2018 09:12:29

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: minisoustruh

Famater napsal(a):

.... Co se týká přesnosti geometrie , t.j. ty souososti a kolmosti a rovnoběžností tak u těchto strojů to bude loterie. To se týká i rovinosti kluzných ploch....

Toto je asi ta podstatná věta k celému vláknu.
Rozptyl v kvalitě levných čínských výrobků (nejenom soustruhů) je všeobecně známý a pokud se zadaří koupit minisoustruh špatně vyrobený a sesazený + ještě navíc nedostatečná tuhost celé sestavy, je pak těžké hodnotit a porovnávat kvality jednotlivých typů. Ono se sice skoro všechno dá opravit a doladit, ale ne každý má ty možnosti a zkušenosti vč. desítek hodin času.

Offline

 

#154 14-12-2018 09:27:47

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: minisoustruh

davor napsal(a):

Proč chceš pořád porovnávat "ako presne robí"? Zvlášť v díře...
Vždy to záleží na stavu stroje, seřízení vedení či koníku, délky vyložení i nabroušení nože, druhu materiálu, velikosti třísky a dalších desítkách okolností.
Přičemž je úplně jedno, jak velký je to stroj, soustruh či frézka, šeping nebo obrážečka, CNC nebo manuál. Vždy záleží především na obsluze, zkušenostech a dovednosti.

Máš samozřejmě recht, já jsem to bral jako dotaz, jestli se to dá na takovém soustruhu dosáhnout (po seřízení, zaškrabání, výměně něčeho, ne zásadního). Na některejch čínách se to nedá ani náhodou, na některejch vyklechtanejch starejch (a opěvovanejch) taky ne. Přebroušení lože už považuju za zásadní věc. Takže odpověď je, že dá. To, že na dobrém velkém bych to udělal nadvakrát, první šponu 2 mm a druhou 0,1, a na malém na pětkrát, to je jiná věc. Ale dá se.
A Zdenek to koukám shrnul stejně.

Editoval pafik1605 (14-12-2018 09:29:34)

Offline

 

#155 14-12-2018 09:50:12

Robi G
Člen
Registrovaný: 15-09-2014
Příspěvky: 978

Re: minisoustruh

Ja som po nikom nechcel aby niečo porovnával , ale poprosil som aby zhodnotil svoj konkrétny stroj. Predpokladám že keď niekto vyhlási že s presnosťou nie je problém , tak to nemeral šublerou. Bol som zvedavý na praktické skúsenosti pri sústružení niečoho presnejšieho. Za pafikovu odpoveď o dvoch stovkách som vďačný. Pomenovať čo sa nedá je lahké , ja chcem ale vedieť čo sa urobiť dá.

Offline

 

#156 14-12-2018 16:56:48

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: minisoustruh

Teď ti napíšu něco, co se nedá smile
Když se podíváš na #128 s fotkou, co jsem točil, tak točit to šlo. Ale upíchnout se to nedá big_smile
Občas prostě narazíš a musíš to nějak oblafnout. Třeba pásovou pilou smile

Editoval pafik1605 (14-12-2018 16:57:03)

Offline

 

#157 14-12-2018 19:16:45

TaggerxXx
Člen
Registrovaný: 28-01-2012
Příspěvky: 595

Re: minisoustruh

pri upichovani zastavilo vreteno ci ?

Offline

 

#158 14-12-2018 20:14:21

Atlan
Člen
Registrovaný: 18-07-2011
Příspěvky: 1400

Re: minisoustruh

Hlavne nezabudnut ze v serii cinan nema klinove listy na vymedzovanie vole.....

Upichuje sa odpruzenym upichovakkom. Alebo opacnym chodom a upichovakom dole hlavou.

Offline

 

#159 14-12-2018 22:19:45

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: minisoustruh

S upichovaním majú problémy aj dospelejšie sústruhy. Túto požiadavku na malý, ľahký a prenosný sústruh by som nedával. Taktiež, ako už bolo spomenuté by som nepátral po stroji, ktorý má v pinole unášač.

Offline

 

#160 15-12-2018 09:46:51

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: minisoustruh

TaggerxXx napsal(a):

pri upichovani zastavilo vreteno ci ?

Zastaví se vřeteno. Aby to upichovalo, musí se tlačit do záběru. V tom okamžiku to stojí.
Odpruženej nůž nepomůže. Při takhle velkém průměru upichovaného materiálu a dané tuhosti stroje se to při "šolíchání" rozvibruje, obvykle se ulomí špička nože. Nůž prostě musí krájet a na to nemá 130 kilovej soustruh dost síly a tuhosti.
U 50mm materiálu není problém. Ještě taky záleží na materiálu, automatovka se upichuje líp, než třeba 11600 smile

Offline

 

#161 15-12-2018 10:44:30

Robi G
Člen
Registrovaný: 15-09-2014
Příspěvky: 978

Re: minisoustruh

Osobne upichujem minimum , čo nemusí byť doslova upichnuté , to radšej odpílim. Je to šikovnejšie , rýchlejšie.

Offline

 

#162 15-12-2018 11:12:58

michal84
Člen
Registrovaný: 02-08-2011
Příspěvky: 199

Re: minisoustruh

A prave tam sa ukaze v akom stave je sustruh. Ja prave naopak, ked sa da tak upichujem. Je to sice adrenalin pretoze si mozem doje*at celu robotu ale ten pohlad jak upichovak zere to zelezo......

Offline

 

#163 15-12-2018 22:24:45

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: minisoustruh

Vzít soustruh do podpaží a dát na stůl třeba v kuchyni, strčit do zásuvky a jet, by šlo tak leda u hodinářského soustruhu, ten je obvykle na dřevěné desce s gumovýma nožičkama. Soustruhy bez litinové vany mají podstavec dost malý a bez přišroubování by pěkně cvičily. Taky porovnávat hohou čínu cca za 20000kč a MN80 za 80000 (pokud je ve slušném stavu a s plným příslušenstvím je taky úplně mimo, protože jen někam dát vyrobit to příslušenství pro tu čínu by stálo víc). Taky to chce nádobu na špony, zástěnu.
Já mám čínu cca 130kg (koupeno v 2007, stála okolo 10000kč) a pak jeden historický kousek. Po půl roce jsem koupil ještě za 6000kč frézku cca 55kg. Po krizi šla cena dost nahoru.
Ta čína mně až tak nelimituje, duralovou řemenici na 13 řemen jsem dělal největší 160cm, ale nedá se zajet nožem na řemenice kolmo na materiál a udělat drážku najednou. Je potřeba nejdřív upichovákem udělat na třikrát střed, pak natočit suport, vyměnit nůž a udělat kužely, případně to pak ještě kalibrovat tím nožem na řemenice už se srovnaným suportem.
Upichovat ocel automatka na číně jde, ale musel jsem minimalizovat vůle. To jak popisuje na soustruh borec a frézka borec, tak to je nutnost, protože pouze po výrobě redukce na čtyř patnovou univerzálku TOS, se zvětšily znatelně vůle. Hlavně matice suportů, proto jsem je udělal z bronzu (udělal jsem od každé dva kusy), přidal na ně maznice, přidal jsem na rozměrech, tak aby šli v budoucnu naříznout a vymezit vůle, zatím nebylo potřeba. Pochopitelně bylo potřeba do suportů vyfrézovat pro větší matice místo.
Když už jsem byl pro bronz, tak jsem udělal i ty pro frézku (vlevo). Menší soustruh bych nekupoval, protože tam by byly ty matice a šrouby ještě menší.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3495_matice_s.jpg
Jedna, vpravo je polotovar, čep jsem zatím nedělal, kdyby se vymačkala díra, udělal bych větší.
Vůli v ložích zatím řeším tak, že jsem na frézce srovnal třecí a dosedací plochy na přítlačných lištách. Zhruba jednou za dva roky uberu cca 0,2mm na dosedací ploše a vazelinou na ní přilepím tenkou hliníkovou folii (cca 0,1mm) a oříznu lámacím nožem. Za rok pak folii odstraním, tím se zase k sobě třecí plochy přiblíží, až budu v důchodu, tak třeba předělám na klíny. Vzadu by nebyl problém, ale vpředu je málo místa, musel bych něco udělat s krytem na šroub.
Bylo toho potřeba předělat dost, proto bez frézky o tom nemá cenu uvažovat.

Oprava: ta řemenice byla jen 160mm, 160cm by se tam pochopitelně nevešlo.

Editoval pt.kbely (16-12-2018 08:17:39)

Offline

 

#164 15-12-2018 22:49:41

TaggerxXx
Člen
Registrovaný: 28-01-2012
Příspěvky: 595

Re: minisoustruh

https://www.youtube.com/watch?v=iedoTYqFmCQ
pred repasom to aj mne hnusne drncalo a otupilo noze toto video je po repase upichoval som strojnym posuvom a aby som masinu posanoval som objednal drziak na radeka nech je upichovacia ploocha co najmensia a snad dalsich par rokov nezadrnci a az v najblizsej dobe ano ( to by znamenalo ze som to nespravil dobre ) tak by ma cakalo vybranie vretena zabrusenie podloziek na klznych loziskach a znova ich preskrabat brusenie vretena uz nebude nutne to je cca 3 dni prace a fungujem znova  pri cine nespravis nic
Tu jedne poliak pohnal na plno tokarku do materialu big_smile
https://www.youtube.com/watch?v=TAEt8jSKQY8

Prekvapilo to aj mna ze upichovanie je pri sustruzeni kategoria sama o sebe

Offline

 

#165 16-12-2018 12:51:54

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: minisoustruh

No, modifikace SV18 jsou trochu jiná kategorie než stolní soustruh 130kg. Cca 13x vyšší váha to řadí v domácích podmínkách do kategorie „betonová deska na ní soustruh a pak obezdít“. Je to jako porovnávat nebrzděný (400kg) vozík za auto a dodávku.
Proto mohu upichovat automatku asi 3x pomaleji a radekem max 2,5mm a v kategorii 30kg to bude ještě horší, proto jsem psal, že menší bych rozhodně nechtěl. V kategorii 130kg ve dvou není přesun problém, v případě nouze je možno to rozebrat tak, abych to přemístil i sám bez mechanizace do kufru auta, je potřeba brát to tak, že je to takový kompromis za mobilitu.

Offline

 

#166 16-12-2018 13:39:46

ihlan
Člen
Místo: Obec Ihĺany
Registrovaný: 11-05-2012
Příspěvky: 3418
Web

Re: minisoustruh

Povodne som hladal taky ten drziak na zavitove ocka do konika a nasiel som toto chlapik vyraba na Opti 180x300
https://www.youtube.com/watch?v=NPj5EuJrzIQ
hrozna onania.... utrpenie uz len pozerat..
(nezavisle celuste asi menil povodnu hlavu za vacsiu a konik klucom utahoval) ale koniec uspesny pripravok vyrobil.

Editoval ihlan (16-12-2018 13:46:30)


Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

Offline

 

#167 16-12-2018 14:05:26

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: minisoustruh

tu su tiez dake drobnosti na sustruh https://www.kovonastroje.cz/sk/Nastroje … -soustruh/

Offline

 

#168 16-12-2018 20:20:40

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: minisoustruh

ihlan napsal(a):

Povodne som hladal taky ten drziak na zavitove ocka do konika a nasiel som toto chlapik vyraba na Opti 180x300

Taky jsem si chtěl kdysi něco podobného vyrábět. Pak jsem si koupil hodinky na závity a mám pokoj. Na šroubu závity jedině nožem smile

Offline

 

#169 16-12-2018 21:13:29

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: minisoustruh

Pre malé sústruhy, najmä ak nemajú nortonku, je uvedený prípravok skoro nepostrádateľný. K svojej MN80 som si tieto držiaky závitových očiek vyrobil medzi prvými pomôckami. Rezať nožom je fajn, ale zakaždým meniť zubaté kolesa, no... Tiež to má opodstatnenie pri rezaní na mosadzi, a tiež pri anglických stúpaniach, na ktoré kolesa nie sú k dispozícii.
BTW, ak sa dá niekto tou cestou, odporúčam hlavičku 16 mm a v držiakoch prevŕtať trn na rozmer o niečo väčší ako je priemer závitu najväčšieho očka.

Offline

 

#170 16-12-2018 22:30:56

huat
Člen
Místo: Komárno
Registrovaný: 17-06-2009
Příspěvky: 671

Re: minisoustruh


malý PB autogen,kitin tig 170 LA,fronius transpocket 1500,magnum mig,mag 190II,tuson tucana 200 dc multi
+Všetko možné z Lidlu  a Obi a z blšáku

Offline

 

#171 17-12-2018 08:30:12

TaggerxXx
Člen
Registrovaný: 28-01-2012
Příspěvky: 595

Offline

 

#172 17-12-2018 08:33:22

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: minisoustruh

Na Mn80 jsou kola na whithwort, např zde: https://www.kovonastroje.cz/Nastroje-pr … -MN80.html
Jen nevím, jak je ten převod přesný, protože na starém soustruhu mám všechny závity palcové a na převod na metrické, je tam kolo se 127 zuby.
Na číně mám tabulku i na whithworty, ale kola tam nedodali. Počítal jsem to, protože tam nepoužívali k převodu 127 kolo a na každém stoupání jim pak vychází jiná velikost chyby, řádově promile někde jen desetiny promile.
Řešil jsem to tak, že jsem to tak, že jsem kopil nějakou sadu kol a pak ještě jednu tuším od Tumlika, jsem koupil rozšířenou sadu kol (modulová, whithwort) na Mn80 a předělal jsem středy kol. Chybělo mi pak jen asi 2 -3 kola, protože mám jiný převod, hlavně to 127 kolo a ta jsem kopil v polotovarech.
Na řezání drobných závitů jsem chtěl udělat taky nějaký podobný přípravek, ale narazil jsem na sadu 2ks hlaviček na závitníky a držáky na očka, je to na osmihran, ten se upíná buď do držáku MK2 nebo do řehtačky, dále je v sadě spojka a prodloužení. Vedení je kratší, vůle je vymezena gumovým O kroužkem, dá se to použít na malých soustruzích, kde je lehký odbrzděny koník, přesnost mi stačí. Prokluz nepotřebuji, protože krátké závity řežu ručně klikou, je tak podstatně lepší cit, hlavně pro malé M3 závity. Na ten držák s MK2 jsem musel udělat objímku, protože při větších závitech, pokud se to silou nedokleplo, MK2 prokluzovala. Držák je kalený, proto jsem do něj neřezal závit na tyčku.

Offline

 

#173 17-12-2018 10:14:05

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: minisoustruh

pt.kbely. Je potrebné si ujasniť, aké stúpanie má pohybová skrutka, resp. v akých mierach je dodaná. Ak je metrická, napr. 3 mm, tak koleso so 127 zubami nepoužiješ. Ak je napr. 1/8" čo je 3,175 mm tak tam áno, tým sa prevedú hodnoty posuvov na dekadické hodnoty. To kolo 127 zubov je polovica hodnoty 254, čo je hodnota odpovedajúca 10-tím inch. Takéto prevody som mal kedysi na SR200 a tam bola skrutka v cólových mierach.

Offline

 

#174 17-12-2018 11:07:36

Grad
Člen
Registrovaný: 07-09-2018
Příspěvky: 29

Re: minisoustruh

Pokud se nechce měnit kola lze jít následující cestou
https://www.youtube.com/embed/o6n8qdpJ-zI

Editoval Grad (17-12-2018 11:08:34)

Offline

 

#175 17-12-2018 12:52:21

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: minisoustruh

senior, když píšu, že mám na starém soustruhu všechny závity v palcových mírách, tak nemyslím jen v rybinách, ale i šroub posunu suportu. Zrovna tak vím, proč jsem si pořídil právě 127z kolo do číny, kde má šroub stoupání 3mm, převodovka má trvalý převod 4:1 a 40:1, řešeno koaxiálním výstupem na dvě 56 z kola.
Tu čínskou tabulku jsem přepočítával z toho důvodu, protože vím, že rozměr palce se v minulosti měnil, tak jestli nemají nějaký svůj, nezamrzli někde v koloniální éře, nebo se jen nespletli. Tím že u každého stoupání vycházela jiná délka palce, je jasné, že jen minimalizovali počet kol, aby ušetřili, nic jiného.
Co nevím, je to, jestli má MN80 metrický šroub posunu suportu, nebo je ještě v palcové míře, případně se to dělalo v obou verzích. Ale pokud je v palcových mírách, tak nevím proč je problém řezat závity v palcových mírách. Taky jsem dal odkaz, kde se dá kromě Tumlíka sehnat sada kol na palcové rozměry závitů.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče