SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Ahoj, chci se zeptat.
1) Jaké jsou rozdíly při svařování litinové součástky za studena oproti svařování oceli za studena.
2) Jaké jsou rozdíly při svařování součástky ze šedé litiny plamenem oproti svařování oceli plamenem.
3) Jaké jsou rozdíly při svařování součástky z hliníkové slitiny plamenem oproti svařování oceli plamenem.
4) Jaké jsou rozdíly při svařování součástky z hliníkové slitiny obloukem a obalenou elektrodou oproti svařování oceli obloukem a obalenou elektrodou.
Děkuji moc všem co mi dnes odpoví...Potřebuji to do protokolu a nemohu to nikde najít.
Offline
dam to sem mozno sa to bude niekomu hodit nieco o liatine v jazyku ktorumu porozumie hadam kazdy
Offline
No, když uvážím, že každá ze čtyř otázek by při kvalifikované odpovědí s odůvodněním zabrala tak dvě stránky A4, tak to bude velice zajímavá diskuze. Vysvětlovat třeba rozdíly mezi litinou a ocelí znamená zabrousit do různých typů diagramů, průběhů chladnutí v závislosti na obsahu C a dalších legur a rychlosti chladnutí. A jen málokdo si uvědomuje, že i předehřev třeba na 150 stupňů je ještě pořád svařování zastudena. A zamíchat případně do obloukového svařování svařování plamenem, to už je pak superguláš. A ještě porovnávat nedefinované Al slitiny svařované plamenem s ocelemi, to už je docela odvaz. Ono i porovnávání svařování obloukem a obalenou elektrodou svědčí o skutečně hlubokých znalostech dané problematiky.
To vypadá přímo na maturitní otázky.
Offline
jirkati - on uz zmaturoval aj spromoval 12rokov stara tema ale dostal info ja som nevedel kam dat
tu info o liatine tak som si nasiel staru mrtvu temu bolo to najblizsie k zakladom liatiny.
nevadi mozno aj Frank a Jarda nieco dopisu a dozvieme sa este nieco
to len na objasnenie preco tu ta tema vykukla zo zahrobia
Editoval ihlan (17-06-2021 08:02:13)
Offline
Nebo projekt pro statni spravu, tam to vzdycky bylo (alespon v IT) "cim tlustsi sanon, tim lip" (ne ze by to nekdy nekdo cetl). Ale predpokladam, ze podobne postizeni zakaznici se najdou i v jinych oborech (a zrejme i v sokromem sektoru).
Offline
Na všechny čtyři otázky se dá jednoduše odpovědět: rozdíly jsou velké
Offline
Ihlan, a ja som si myslel ze kostlivcov vykopava iba Varok... mohol si aspon vo svojom prvom prispevku na to upozornit... clovek uz zacina rozmyslat co na tie otazky aj zacne odpovedat..
Offline
Ihlan, myslím, že není potřeba, jirkati to vysvětlil v rámci možností srozumitelně. Těch rozdílů v materiálech a způsobu jejich svařování je tam tolik, že se zde v krátkosti nedají podrobně popsat.
Offline
Franku, taky ses chytil. Příspěvek je z roku 2009
Online
V daném případě vůbec nejde o to, že jde o staré téma. Jde o to, že Ihlan "oživil" staré téma, které už tehdy připomínalo maturitní otázky. A zcela správně jsem předpokládal, že se odborníci pokusí na dané otázky reagovat. Ano, technika svařování od doby vzniku tématu hodně pokročila. Jenže základy svařování jednotlivými metodami se nezměnily. Přesto ale mohou už existovat nové postupy, které všeobecně nemusíme všichni znát.
Offline
Já jsem naletěl také. Ten článek jsem přečetl, nedošlo mě ale že si ihlan nedělá z tazatele srandu. Jeho otázky byly totiž těžko zodpověditelné. Že je dotaz tak starý jsem si všiml také až nakonec. Litina je hodně zajímavý materiál. Na př. Britský parlament má střechu krytou litinovými taškami. Co se týká pekáčů "železňáků" jsou dosud nepřekonané.
Online
ihlan,
Ten článek jsem neignoroval, pouze jsem se nevyjadřoval. Jinak dříve se z litiny vyráběly úžasné věci. Ty litinové trubky vodohospodáři používali relativně ještě nedávno a vlastně ani nevím, zda se nevyrábí a nepoužívají dodnes... Když jsem pracoval u fy. Průmstav Praha, tak se vodovodní řády běžně stavěly z litinových trubek. My, co jsme svařovali ocelové vodovody, tak to byly pouze dálkové trasy.
Offline
Zdarec,většina části naší obce má vovdovodní řád ještě v litině.Pamatuju si jako malý děcko hromady trubek na hromadách.Asi tak 35 járů zpět .
Offline
My taky máme hlavní vodovodní řad v litině. Vodovod byl v obci dělaný někdy v 50 letech minulého století, takže je asi z té doby.
Offline
Radim napsal(a):
My taky máme hlavní vodovodní řad v litině. Vodovod byl v obci dělaný někdy v 50 letech minulého století, takže je asi z té doby.
To se sestavovalo z hrdlových trubek a tvarovek a spoj se temoval konopím a olovem. Později se spoj prováděl pomocí gumových těsnících kroužků... Teď se asi používá plastové potrubí, svařované teplem.
Offline
Když už tu mrtvolu někdo vzkřísil :-) tak přidám odkaz na něco co jsem před časem našel já, při snahách o určení materiálu.
https://mck.technicalmuseum.cz/wp-conte … Litina.pdf
Offline
pozor, dany link je download.. stiahne vam do pc pdf subor.. ja ho mam stiahnuty 6x... :-D
Editoval vyrobca (19-06-2021 10:24:45)
Offline
nieje to liatina ale hodi sa presmejdil som link od Juras-a a davam publiku na samostudium
Identifikacia kovov
https://mck.technicalmuseum.cz/wp-conte … ikmpkp.pdf
Identifikacia plastov
https://mck.technicalmuseum.cz/wp-conte … lymery.pdf
Konzervacia kovov je tam aj TANIN na 62 strane napr Radimovi sa to bude pacit
http://krus.slu.cz/slu/cz/projekty/webs … nload/file
ak viete o nejakej teme kam to patri poslite spravu presuniem aby ste neboli zombici
Editoval ihlan (18-06-2021 22:23:54)
Offline