SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 03-04-2019 13:01:59

Juraj.A
Člen
Místo: Tekovská Breznica
Registrovaný: 30-09-2013
Příspěvky: 494

Fľašový ventil + redukčný ventil PB

Ahojte, potreboval by som poradiť s prenosnou PB zváracou súpravou, ktorú ešte za čias socializmu vyrábal TEMOS Levice. Podarilo sa mi ju pred nedávnom kúpiť, len som narazil na problém, ženie je kompletná. Na malej - pravdepodobne - 1kg PB fľaši nie je žiadny fľašový ventil a samotný redukčný ventil asi tiež nebude kompletný, lebo z neho niekto evidentne odstránil prevlečnú maticu, ktorou sa upevňoval na fľašový ventil.
Žiaľ na nete som o tejto zváracej súprave nič nenašiel. Našiel som jeden inzerát na českom Bazoši, napísal som dotyčnému, či by mi nemohol odfotiť, ako je redukčný ventil pripevnený na fľašu, ale odpovede som sa nedočkal.
Bol by som rád, ak by mal niekto prístup k takejto zváracej súprave, či by mi mohol buď odfotiť, alebo aspoň podrobnejšie popísať, spôsob pripojenia. Vopred ďakujem.

Offline

 

#2 03-04-2019 14:32:15

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Fľašový ventil + redukčný ventil PB

Nemám originál, ale udělal jsem to tak, že jsem v železářství (potřeby pro grilování) koupil na 2kg lahev ventil s výstupním závitem stejným jako je na 10kg lahvi (ta už ventil má), takže mi stačí jen přehodit redukčák podle potřeby. Redukčák jsem předělal z autogenu (PB má levý závit).

Offline

 

#3 03-04-2019 16:24:44

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Fľašový ventil + redukčný ventil PB

Redukčák původně z acetylénu, matice koupená, trubku jsem si udělal sám, je trochu delší než u kyslíku, tak aby to bylo možno použít větší i menší lahev.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3495_pb.jpg

Offline

 

#4 03-04-2019 16:30:37

Aleš_
Člen
Registrovaný: 13-05-2008
Příspěvky: 425

Re: Fľašový ventil + redukčný ventil PB

Vypadá to jako klasicka 2kg lahev s odtlačným ventilem (kulička). Vhodný ventil je např. MEVA 2156UVB nebo Campingaz 4010023210. Závit pro propan-butan je standardně W21,8L a matice my měli mít v obchodech se svářecími potřebami.
Ale pokud to někdo rozebíral na díly, možná by bylo dobré to před použitím dát nějakému servisu ke kontrole.

Editoval Aleš_ (03-04-2019 16:37:26)

Offline

 

#5 03-04-2019 16:34:00

Juraj.A
Člen
Místo: Tekovská Breznica
Registrovaný: 30-09-2013
Příspěvky: 494

Re: Fľašový ventil + redukčný ventil PB

pt.kbely -  ďakujem za odpoveď, ale asi mi moc nepomôže. Ja som bol s mojou 1kg PB fľašou priamo v železiarstve, len problém bol v tom, že mali štyri druhy fľašových ventilov a každý mal iný závit. Neviem sem vložiť fotku, tak aspoň takto....

https://photos.app.goo.gl/zBmhtWjvaZoUqFEU7

Všetky čo mali na predajni boli pevne zatavené v plaste a predavač nebol ochotný mi ich otvoriť a nechať vyskúšať, že ktorý pasuje na moju fľašu. Takže sám neviem, aký je na tej fľaši závit. Už som uvažoval aj nad tým, že asi kúpim 2kg PB fľašu a na tú ventil zoženiem. Len potom budem mať zase problém, že tú 2kg fľašu nedostanem do pôvodného obalu, v ktorom je PB zvárací prístroj. Tá zváracia súprava vyzerá takto.

https://photos.app.goo.gl/PSLEbCGg1BNsjtjq5

Offline

 

#6 03-04-2019 16:52:10

Aleš_
Člen
Registrovaný: 13-05-2008
Příspěvky: 425

Re: Fľašový ventil + redukčný ventil PB

Juraj.A  Tak já jsem našel asi nějakou novější verzi, protože tady je téměř určitě 2kg lahev: http://www.svarbazar.cz/bazar/starestroje/pb_kysl.jpg a je to také TEMOS. Někdo u nás prodává 1kg PB lahev. Možná je to lahev z tvojí soupravy https://ostatni.bazos.cz/inzerat/102842 … ev-1kg.php

Offline

 

#7 03-04-2019 17:52:21

Růža
Člen
Místo: Nymburk
Registrovaný: 24-01-2009
Příspěvky: 89

Re: Fľašový ventil + redukčný ventil PB

Dobrý den pokud vím tak všechny plnitelné láhve na PB  0,8 ,1 i 2 kg mají stejný závit R 3/8 a pod ním je odtlačovací ventil s kuličkou  , mám stejnou soupravu ventil je na láhvy  z něj slabá trubička do redukčáku , osobně 1 kg láhve nepoužívám a jedu na 2 kg , jinak závit je stejný i na vařičích na láhev ( jsou občas v kovošrotu) a z jednoho mám udělaný ventil na hadici k opalovacímu hořáku .  místo jedné trysky mám hadičník   a druhou zaslepenou .  nafotím  časem až se k tomu v mém skladišti dostanu


kutil  trafo JS-90-2, RTB 3, UTA 200, COčko Einhell 131, autogen PB kyslík, pájení mosazí obloukem hořícím mezi kinouhlíky

Offline

 

#8 03-04-2019 18:23:14

Juraj.A
Člen
Místo: Tekovská Breznica
Registrovaný: 30-09-2013
Příspěvky: 494

Re: Fľašový ventil + redukčný ventil PB

pt.kbely, Aleš_, Růža Vďaka vám za všetky rady a hlavne fotky, veľmi ste mi pomohli. Teraz už mám predstavu, ako to má vyzerať.

Offline

 

#9 03-04-2019 20:25:41

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Fľašový ventil + redukčný ventil PB

Co dokáže PB je možné si ověřit jednoduchým způsobem: Dětský nafukovací balonek navlékneme na flašku a nafoukneme - pozor jen trochu, ne tolik jak se nafukují balonky! Jen kouli cca 15cm!
Tento balonek zavážeme provázkem a položíme na zem na volném prostranství, nějak za provázek zatížíme aby ho neodvál vítr.
Dále si vezmeme minimálně 3metry dlouhou dřevěnou lať, její konec zapálíme, stačí když bude doutnat, nemusí šlehat plameny. Tento žhavý konec dlouhé latě přiložíme k balonku.
Od balonku je nutné stát daleko - na délku latě!! A diváci ještě dál!!


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#10 03-04-2019 20:37:02

Welda
Člen
Registrovaný: 23-04-2017
Příspěvky: 722

Re: Fľašový ventil + redukčný ventil PB

Loni v létě jsem řešil něco podobného. Ventil ke grilu, delší  hadice + regulátor + odtlačný ventil na PB láhev atd... Nejvíce mi pomohli v čaromarketu Kinekus (v tvém případě Prievidza/Bratislava -obojí daleko) a potom ve stavebninách. V těch stavebninách to mají jako doplňkový prodej, nebo co a jsou tam tak nějak zvyklí na to, že přijde pobuda v mofoskách, s nějakým šajsdrekem a oni to zkusí vyřešit. Ani jednou mne neposlali ,,kadě lahšie,, a vyřešili.
bourač >  Co dokáže PB....
Jo, to je právě ten důvod pro další ventil a delší hadici.

Editoval Welda (03-04-2019 20:46:58)


O 160, Magnum 210 Synergy.

Offline

 

#11 03-04-2019 21:32:33

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Fľašový ventil + redukčný ventil PB

Kdysi dávno v bývalém druhém zaměstnání (hned po vojně) měli chlapi na dílně cca 3m rouru, na konci dýnko s malou dírkou, průměr tak akorát aby tam šel zlehka tenisák. Každý den po snídani a kafi vzal parťák hořák, fouknul trochu acetylénu a kyslíku do roury, koštětem natlačil tenisák až po rysku na koštěti. No, a když každý zaujal svoje vyzkoušený místo, tak to hořákem na konci u té dírky zapálil. To byla šleha, tenisák se tak 10x odrazil od stěn. To byl signál k zahájení práce, bez toho se nezačalo. Jo to byly časy.

Offline

 

#12 03-04-2019 23:32:55

kemppin
Člen
Registrovaný: 24-05-2011
Příspěvky: 940

Re: Fľašový ventil + redukčný ventil PB

#3 tak jak je na fotce používám na velký hořák na "ipu" nebo na řezání PB + O2. PB lahev 10 kg. Delší trubka je
pro větší *lahve.


Už jenom doma.
KEMPOWELD 4000w , AFIN 280AC/DCw ,  KITIN 1700hf , KM 12c , BERLAN BPS 40 ,
autogen + řezací RS 12 , ARISTO tech , ARISTO air

Offline

 

#13 04-04-2019 07:54:00

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Fľašový ventil + redukčný ventil PB

Když jsem potřeboval na doma hořák na ipu, udělal jsem si ho z řezáku na autogen (mám jich víc). PB do přívodu na kyslík, do acetylénu nic. Šikmo mimo osu trysky kus jeklu, tuším 80x40, přidělaný stejně jako kružítko, nahřívací ventil nastavený na sporo, řezací ventil pracovní plamen. 10kg láhev bez redukčáku, i v parném létě se dokázala láhev orosit a dole omrznout.

Offline

 

#14 04-04-2019 23:30:29

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Fľašový ventil + redukčný ventil PB

Pánové, trochu opatrnosti by to chtělo, nikdy netušíme, kdo si to tady přečte a bude chtít pokus opakovat! Nemuselo by to dopadnout dobře. Počítejte s tím, že každý je zde dohledatelný, zejména pokud se bude jednat o policejní vyšetřování.

Jinak tazateli na jeho otázky odpovím, že ventil s redukcí na 2kg láhev lze zakoupit, jak již psali jiní bez obtíží a redukční ventil na propan butan se běžně prodává ve svářečských potřebách a lze nechat i starší opravit v Rami servisu Liberec  a dala by se tam dohodnout i přestavba provedení na acetylen na P-B.

Offline

 

#15 05-04-2019 13:00:58

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Fľašový ventil + redukčný ventil PB

v Ramiservisu si nechávám opravovat moje aparáty. Firmu můžu doporučit.

Pokud jde o PB lahev 2litry, obsah plynu je tak malý a malá hladina odpařování plynu že rychle dojde k podchlazení obsahu (při odběru větším než je vaření polévky na vařiči)
Podchlazení obsahu flašky způsobí pokles tlaku a není třeba ho redukovat, může se odebírat rovnou natvrdo bez RV. Nic užitečného s tím dělat nejde, nebo jen chvíli.
Jediný smysluplný využití autogenu s PB dva litry je pro účel tvrdého pájení Cu trubek. Mobilní montéři topení + klimatizací.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#16 05-04-2019 13:19:07

VladaP
Člen
Místo: Strážnice
Registrovaný: 22-08-2007
Příspěvky: 101

Re: Fľašový ventil + redukčný ventil PB

Potvrzuji Bouračova slova. Mám dvoukilovku a na tvrdé pájení mosazí, stříbrnýmá pájkama či mědí (CuP) je to ideál. Zkoušel jsem s tím i řezat ( plocháč 12mm, délka řezu 20cm ) ale jak psal Bourač, po skončení byla láhev pořádně orosená. Bylo to v létě a láhev jsem měl na slunku. Toť vše k využití 2kg PB  láhve. Vše je z vlastních zkušeností.


Gude235TC + dodělaný usměrňovač s malou tlumivkou + úprava pro TIG
Malá souprava  L5 ( ac+O2, PB+O2 ) a U7+RN7 na PB.

Offline

 

#17 05-04-2019 17:29:47

Juraj.A
Člen
Místo: Tekovská Breznica
Registrovaný: 30-09-2013
Příspěvky: 494

Re: Fľašový ventil + redukčný ventil PB

VašekP Aj Tebe ďakujem za odpoveď. Už som zistil, že oprava redukčného ventilu na PB sa dá riešiť aj neďaleko môjho bydliska buď výmenným spôsobom, alebo priamo opravou môjho. Výmenný spôsob je rýchlejší a samozrejme trochu drahší. Výmena starého za repasovaný stojí 35€

bourač - o to ochladzovanie fľaše nemám strach, lebo v práci sme touto PB súpravou bežne letovali medené trubky klimatizácií striebrom. Nemienim to používať na žiadne pálenie joklových profilov, ale naozaj len pri reštaurovaní veteránov na drobmé práce s mosadzou a cínom. Ale v každom prípade ďakujem za upozornenie.

VladaP - vlastne odpovedať Ti ani nemusím, lebo už o pár ridkov vyššie som napísal k akému účelu sa bude používať.

Offline

 

#18 05-04-2019 22:12:26

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Fľašový ventil + redukčný ventil PB

Redukčáky na PB mají velmi dlouhou životnost.  Je to z důvodů nízkých tlaků ve srovnání s RV na jiné plyny.
Pryžová membrána tolik netrpí, sedlo ventilku se tolik neopotřebuje.
Mám redukčáky staré 10let, jsou plně funkční ale  vyřadil jsem je z morálních důvodů.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#19 06-04-2019 10:53:55

Welda
Člen
Registrovaný: 23-04-2017
Příspěvky: 722

Re: Fľašový ventil + redukčný ventil PB

Pane bourač, tentokrát jemný nesouhlas. Karavanisti používají redukčáky na 50 a 30 mb. To podle toho jaké ve voze/karavanu mají trysky v grilech a vařičích (snaží se to mít jednotné). Mění je v závislosti na počtu výjezdů a použití plynu poměrně často. Mám pocit, že uváděli něco mezi 2 až 5 roky. Problémem je obsah kalu a oleje v PB, který se s plynem dostává do redukčního ventilu a degraduje membrány a vede k poruchám. Lahve se totiž plní shora a před plněním se nevyčistí. Takže olej z mazání kompresorů na trase a jemný kal se v nich postupně usazuje a přibývá. Nedoporučují transportovat láhve v poloze naplocho a už vůbec ne takto používat, to je jasné. To jsou zkušenosti lidí, kteří to roky používají a já se jimi řídím.
Používám 2 kg láhve. Hořák jede okolo 4 kW výkonu, na maximu odhadem 5 možná do 5,5kW. Láhev mi vydrží cca 5,5-7 hodin. To odpovídá odběru nějakých 280-360 g/hod


O 160, Magnum 210 Synergy.

Offline

 

#20 06-04-2019 21:00:00

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Fľašový ventil + redukčný ventil PB

správně pane Welda, nevím kde je fórum kuchařů a grilařů tady u svářečů používáme RV dennodenně, tak se nezalepí tím svinstvem o kterém píšeš.
RV jsou uvnitř zasr.ané ale stále perfektně udržují nastavený tlak, nepropouští, po demontáži z láhve natlakovanou hadici neodpouští zpátky atd.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1168_dscn06931.jpg

Po deseti letech jsou jen orezlé zvenku a sem tam upadlé sklíčko. Ty velké  mám teprve pár měsíců - zatím makají.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1168_dscn06901.jpg

Ty kuchyňské jsou naprd, nejdou nastavovat (teda jdou ale musí se kuchnout) a myslím že mají aušus střeva, takže karavanistovi se zalepí když nechá auto odstavené přes zimu třeba.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1168_dscn06941.jpg

na té poslední fotce je zajímavost hodná pozornosti pana kolegy Radima - pokud sem přijde prosím o koment smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#21 07-04-2019 08:00:02

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Fľašový ventil + redukčný ventil PB

Redukční ventily používané k P-B sporákům, kamnům Pohoda a podobným domácnostním spotřebičům bývají nejčastěji nastaveny na přetlak 3kPa (staré značení 300mm v. s. = 0,03 bar), takže jejich porovnávání s red. ventilem pro sváření je trochu nanic, jejich konstrukce je jiná.  Nejsou určeny k uživatelským změnám nastavení tlaku, protože to není třeba.

Redukční ventil pro sváření P-B se nastavuje obdobně jako u acetylenu na 80 až 100 kPa (0,8 až 1 bar), což je zhruba 30x více než u regulátoru pro sporáky.
Přímé připojení na lahev bez regulace nedoporučuji, běžný tlak v láhvi P-B při 20°C je sice zhruba 2 bary, ovšem  se zvýšením teploty okolí bude stoupat. To je běžný stav, který je vyvolán vlastnostmi zkapalněného plynu. Nad zkapalněným plynem je právě takový tlak, jaký je třeba k udržení plynu ve zkapalněném stavu při dané teplotě.)

Temos Levice vyráběl dvě přenosné soupravy P-B / O2. Menší byla v plátěném obalu s kovovou kostrou která obsahovala lahev na kyslík 2 litry a lahev na P-B s obsahem  0,38 kg (nazývaná píšťala) a větší v kovové skříni , kde byla láhev na kyslík 5 litrů a lahev na P-B 2kg. Obě tyto soupravy v základním vybavení obsahovaly hořáky č. 0,1 a 2 (srovnatelné s hořáky 0,5-1, 1-2 a 2-4 pro acetylen). Z obsahu plynů a velikostí hořáků je jasné, že to nebylo určeno pro rozsáhlé práce, ale pro mobilní použití při menších pracech. Výrobce v návodu uváděl zejména tvrdé pájení mosazí a stříbrem a nahřívání.

Offline

 

#22 07-04-2019 22:56:24

Welda
Člen
Registrovaný: 23-04-2017
Příspěvky: 722

Re: Fľašový ventil + redukčný ventil PB

VašekP... je trochu nanic...
Ne trochu, úplně. Stačil pohled na fotku od bourače. Že spím někde po 24:00, to je normální, ale v 10:53:55, to dokáže nas.át.

Editoval Welda (07-04-2019 22:56:53)


O 160, Magnum 210 Synergy.

Offline

 

#23 07-04-2019 23:55:16

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Fľašový ventil + redukčný ventil PB

Welda napsal(a):

VašekP... je trochu nanic...

jestli myslíš ten mikro švajc tak ten je užitečný - chlaďaři a topenáři, mám jich pár okolo sebe, ti nemusí (nemůžou) sebou tahat velký flašky.
Občas jim ty jejich směšný bombičky dofoukávám, ten ruksak mu vydrží na několik zakázek. smile

srovnávalo se životnost a důvody poruchy

Mimochodem chystám velkou debordelizaci, mám (mj.) různý tlakový flašky origo kyslík 1l, CO2 hasičáky, hasičský dýchací přístroje atd. vyměním za drobné Kč.
Autogenní hadice 5 - 10m starší  ale použitelné - za odvoz a spousty dalšího haraburdí.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#24 08-04-2019 00:17:14

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Fľašový ventil + redukčný ventil PB

VašekP napsal(a):

k P-B sporákům, kamnům Pohoda a podobným domácnostním spotřebičům bývají nejčastěji nastaveny na přetlak 3kPa .

souhlas s celým příspěvkem ale ty kPa máš myslím blbě, řek bych že jsou na 30kPa. Rozumím tomu tak že jsi chodil do školy ve stejné době jako já, když jsme brali tlaky zrovna docházelo ke změně z Atm na Mpa, a hned následně na Bary. Takže v to mám dodnes chaos (jedu všechno v Atm což je téměř totéž jako dnešní bar).
30kPa - 0,3 atm - 0,3bar co mají ty kuchyňáky je celkem dost použitelný tlak i na řezání, problém je s průtokem - ten mají jen kolem 1kg/hod a to je málo.

Ten tlak kuchyňských RV mám blbě, je potřeba jej dělit 10, nebudu to mazat ale správně má být 3kPa - 0,03Bar - 0,03Atm.

Editoval bourač (09-04-2019 14:39:40)


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#25 08-04-2019 08:36:18

Welda
Člen
Registrovaný: 23-04-2017
Příspěvky: 722

Re: Fľašový ventil + redukčný ventil PB

bourač ....ten mikro švajc je užitečný....
Jistě že je. Neměl jsem psát o RV na 30 a 50 mb, protože jejich konstrukce, použití a ve finále i expozice jsou zkrátka jiné. S tou školou jsem na tom taky tak. smile

Editoval Welda (09-04-2019 10:26:50)


O 160, Magnum 210 Synergy.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče