SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 21-12-2009 23:18:26

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Suchá bezpečnostní předloha SP 20

Mám menší dilema. Na trhu je suchá bezpečnostní předloha SP 20, která se montuje přímo na držák hořáku. A právě v tom je dle mého názoru problém. Podle ČSN 05 0610 je minimální vzdálenost suché předlohy od plamene minimálně 1 metr a tady mi to ani náhodou nevychází.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/24_2009-12-21_230402.png
Podotýkám, že to není žádná Čína, ale výrobek renomovaného výrobce. Není to z mojí hlavy, ale opět mě dostal do úzkých jeden z žáků svářečské školy. Vím, že jednodušší by bylo zavolat do firmy a nechat si to vysvětlit přímo od nich, ale proč nevyvolat diskuzi. smile

Offline

 

#2 22-12-2009 20:30:42

Zelenej
Člen
Místo: Humpolec
Registrovaný: 08-05-2007
Příspěvky: 176

Re: Suchá bezpečnostní předloha SP 20

Ahoj Petře já používám předchůdce suché předlohy SP 50 která se šroubuje přímo na redukční ventil pak používám pouze pojistky proti zpětnému šlehnutí, které se též montuje přímo do rukojeti. A tak trochu to obcházím tím že je to nová koncepce této pojistky a tudíš na ní tato norma neplatí.. cool a ze zvídavým dotazem jsem se nesetkal... big_smile

Editoval Zelenej (22-12-2009 20:31:39)

Offline

 

#3 23-12-2009 19:27:55

petce
Člen
Místo: Bratislava
Registrovaný: 26-12-2007
Příspěvky: 121

Re: Suchá bezpečnostní předloha SP 20

V tej norme sa nejedná o suchú predlohu ale o hadicovú poistku PH 2, Jedná sa o spätný ventil, ktorý reaguje na zmenu protitlaku v acetilenovej hadici. Nenahradzuje SP. Ten meter nie je záväzný len doporučený. SP-20 sa montuje na rukoväť a má i prikázaný smer prúdenia plynu vyznačený šipkou a má i spätný ventil.  Neviem či sa ešte ten hadicový ventil, PH2, vyrába, keďže SP-20 na rukoväti to zastúpi i zo zhášaním.

Editoval petce (23-12-2009 19:29:46)

Offline

 

#4 30-03-2016 21:52:35

Carcharot
Člen
Registrovaný: 17-07-2015
Příspěvky: 174

Re: Suchá bezpečnostní předloha SP 20

Je SP 20 jednorázová, nebo ne? Narazil jsem na rozporuplné informace... na e-shopu je napsáno že je na opakované použití, ale tady na foru jsem narazil na názor, že je jednorázová.
Tak jak to tedy je?

Offline

 

#5 30-03-2016 22:15:13

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Suchá bezpečnostní předloha SP 20

googl za 5 minut najdene jednorazovka,ta co neni jednorazovka je ovela vacsia,drahsia a ma pupcek ktorym sa opat "zapne"

Offline

 

#6 05-04-2016 16:41:06

Carcharot
Člen
Registrovaný: 17-07-2015
Příspěvky: 174

Re: Suchá bezpečnostní předloha SP 20

Tak uvedu vše na pravou míru - dnes mi došla poštou nová Sp 20 ka od GCE a v návodu je jasně napsáno, že je na OPAKOVANÉ použití, ale že se doporučuje kontrola funkce po zpětném šlehnutí.
Tož tak wink

Editoval Carcharot (05-04-2016 16:43:08)

Offline

 

#7 22-02-2019 14:19:37

Michal58253
Člen
Registrovaný: 21-02-2019
Příspěvky: 4

Re: Suchá bezpečnostní předloha SP 20

Zdravím, potřeboval bych se zeptat na pár informací ohledně autogenu. Koupil jsem autogenní soupravu a je na tom namontováno spoustu "věcí" se kterými jsem se ještě nikdy nesetkal, jedná se mi o "suché předlohy". Snažil jsem se nějak tu soupravu namalovat a znázornit tam co všechno tam mám, mezi hořákem a lahví. Je to takto možné provozovat??? Děkuji Předem za odpověď :-)

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/8937_autogen.jpg

Offline

 

#8 22-02-2019 19:06:36

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Suchá bezpečnostní předloha SP 20

jo je big_smile je tam dost věcí navíc, ale to nevadí, chybí jen řetěz kterým se lahve připoutají ke zdi - aby náhodně nespadly.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#9 22-02-2019 20:04:33

milosak
Člen
Místo: P - z
Registrovaný: 15-04-2013
Příspěvky: 501

Re: Suchá bezpečnostní předloha SP 20

big_smile


autonomous mechatronics, electronic systems - access control

Offline

 

#10 23-02-2019 21:50:43

Michal58253
Člen
Registrovaný: 21-02-2019
Příspěvky: 4

Re: Suchá bezpečnostní předloha SP 20

Jaké věci tam jsou navíc??? 😂 Jako jak říkám v životě jsem tolik věcí na autogenu neviděl 😂 a k čemu je to všechno dobré??? Má to nějaký význam???

Offline

 

#11 23-02-2019 21:51:52

Michal58253
Člen
Registrovaný: 21-02-2019
Příspěvky: 4

Re: Suchá bezpečnostní předloha SP 20

A držák na láhve mám na zdi 😂😂

Offline

 

#12 24-02-2019 03:31:30

Kramlik
Člen
Registrovaný: 21-08-2010
Příspěvky: 713

Re: Suchá bezpečnostní předloha SP 20

ta suchá předloha SP20  to je průtočné i naopak to jest připojení převlečnou maticí na závit připojovacích trubek na rukojeti?
já je mám namontované na výstupním závitu co je na redukčních ventilech jestli to jde i jinak nevím
osobně jsem je připojené přímo na rukojeti hořáku neviděl ani mi to při kupování ve specializované prodejně takto neřekli, v době před dvaceti lety kdy sem si autogen pořídil jsem kupoval veškerou armaturu včetně hadic novou a když jsem měl požadavek na bezpečnostní pojistku zpětného šlehnutí nabídli mi několik variant ale doporučili mi právě tu SP20 a namontovat na redukčáky, co jsem se teď díval na svářecí potřeby tak je v nabídce ta SP20 pro namontování na redukční ventily pro běžné použití a SP34 pro větší průtoky plynů (zřejmě pro nějaké velké pálící hořáky..) taky namontovat na redukční ventily, tak proto je mi divné že ta SP20 tam máte namalované na rukojeti vždyť to je zpětná klapka tak jak to bude fungovat když ji máte naopak?

https://i.postimg.cc/FRBfXztJ/sucha-predloha-gce-sg-3-kyslik-g-1-4.jpg

Editoval Kramlik (24-02-2019 03:34:03)

Offline

 

#13 24-02-2019 11:56:22

Michal58253
Člen
Registrovaný: 21-02-2019
Příspěvky: 4

Re: Suchá bezpečnostní předloha SP 20

Ta sp 20 má na sobě šipky od lahví  k hořáku. Podle vašeho obrázku by se mělo jednat o sp34, které mají převlečnou matici, která se dává na redukční ventil. A ty sp20 mají obrácený průchod vůči závitu a matici oproti sp34. Ještě jednou jsem se byl na to dívat a opravdu to je tak jak to mám namalové na výkresu. Myslíte si, že to má takto nějaký větší vliv co se týče bezpečnosti??? Nebo spíše co se týče zpětného šlehnutí??? Podle mého by to asi mělo být hodně bezpečné, když tam jsou defakto 3 zpětné ochrany. Ale pořád mám trošku obavy to zapálit :-D proto se raději ptám jestli to nemuze něco udělat. :-/

Offline

 

#14 24-02-2019 13:14:29

Kramlik
Člen
Registrovaný: 21-08-2010
Příspěvky: 713

Re: Suchá bezpečnostní předloha SP 20

tak sem ty pojistky trochu víc prostudoval a máte pravdu fakt se vyrábí i pojistky opačně směrované, ona bezpečnost se zvyšuje u všeho tak je asi tehdy nevyráběli a dnes už ano
ale asi takto, pokud máte strach tak to ani nezapalujte protože pak si nedovedu představit jak s tím chcete pracovat, protože autogen to je něco jako automobil, najedete tisíce kilometrů ba miliony, ale nevíte dne ani hodiny kdy do vás někdo ťukne respektive kdy v hořáku práskne a to budete pořád prát spoďáry

Offline

 

#15 24-02-2019 18:32:03

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Suchá bezpečnostní předloha SP 20

tyhle krámy jsou propustné oběma směry - při provozním tlaku, zavře to až (dle šipky)  případná tlaková vlna po šlehnutí...

na kyslík jsem to nikdy nepoužíval, na PB chvíli než jsem zjistil že mastnota a svinstvo které PB obsahuje to zalepí a znefunkční.

Má to smysl pouze pro acetylen, vše ostatní je marketing.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#16 25-02-2019 01:08:34

Kramlik
Člen
Registrovaný: 21-08-2010
Příspěvky: 713

Re: Suchá bezpečnostní předloha SP 20

no to je jasné že to zavře až tlaková vlna
mě to tak doporučili v prodejně tak sem to koupil ale rozhodně prý si nemám kupovat ty pojistky v podobě náustku co se na něj nasazuje hadice a šroubuje se převlečnou maticí na rukojeť hořáku, že to dvakrát lupne v hořáku prorazí to tam nějaký alobalový plíšeček a pak je to nefunkční pozná se to ale až tak že to foukne do flaše což už je mi jedno ale sousedům zmízí střecha

ale jak už sem napsal jestli má tazatel strach z autogenu tak ať to ani nezapaluje protože to bude práce k prdu, třepat se strachy a něco se snažit dělat to je nanic
za celý roky mě to párkrát do hořáku fouklo že byl vnitřek černý od sazí ale když se to hned zavře ve správném pořadí tak se nic neděje ale to sem vlastně nesmím psát protože co kdyby se něco stalo, potom řeknou on řekl..

co sem dělal na mostárně tak tam roztaveny hořáky to bylo tak jednou do měsíce, ono to bouchlo tak to chlápek zavřel a položil s tím že už to teda stačí to nahřátí a ono to tam pískalo v hořáku dál nikdo to přes ten rachot provozu neslyšel až tento nebohý hořák odkápnul na zem většinou to odnesla i rukojeť že když nic tak se vypálili ty teflonové ucpávky, do hadic to nikdy nefouklo, jo jednou jo na pálícím strojku ale to asi co vím tak hadice jak jde s těch tlačítkových kohoutů tak jdou tři hadice na hořák a asi acetylénová praskla a ono to blaflo tak měl opálený vlasy a ksicht černý jak kominík, no poležel si doma a za týden bez obočí už makal jak bulhar

v kováku co sem pálil s propanbutanem to nechytlo v hořáku nikdy a to kolikrát prásklo když třeba se pálili nějaké kulatiny nebo trubky, že všichni okolo měli v trenclích od těch petard, ale nic, pojistky jak píše bourač nebyli nikde, možná tak u majitele firmy v šupleti
a nebo dodnes nechápu (nebo chápu mám to přečteno dojde k rychlému okysličení atd) ale prakticky co se stane kyslík + mastnota olej, že dojde k explozi? no když se pálil nějaký diferák z náklaďáku tak kyslík foukal přimo do oleje a ještě tam pršel ohňosttroj, olej tekl po tom žhavém a po hořáku, tak se čoudilo občas nějaký plamen ale nic hrozného, spíš pak bylo nevolno ze smradu, bolení hlavy a tak, ale to se spravilo večer v hospodě pár rumů a bylo po bolení

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče