SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 29-03-2007 23:49:15

planeta
Člen
Registrovaný: 23-01-2007
Příspěvky: 8

AC tig

Před nedávnem mě zaujl článek ,,postavte si AC tig,,
A mě by zajímalo jestli někdo zkusil podomácku vyrobit AC tig z obyčejného trafa+HF ionizátoru (tak jak to měla např. MA315 )
Je samozřejmé ,že by zde nebyla možnost změny plnění periody tedy poměr mezi průvarem a čištěním.
Děkuji za odpověď .

Offline

 

#2 08-10-2007 23:26:54

libor
Člen
Registrovaný: 07-10-2007
Příspěvky: 7

Re: AC tig

Ahoj no já jsem včera postavil HF zapalování a přidal k obyčejnému střídavému trafu. Cílem bylo zpříjemnit si zapalování klasických obalovaných elektrod tzv. bezdotykové zapalování. Důrazně však před tím varuji. Fungovalo to perfektně ale asi po desátém pokusu z trafa vyšlehl plamen a bylo poněm. Vysoké napětí z HF zapalování prorazilo primární vinutí a trafo odešlo na závitový zkrat. Dnes jsem zakoupil nové svařovací trafo:).Tímto bych zároveň chtěl poprosit jestli nemá někdo schéma zmiňované MA315 (jak zabránit vysokému napětí uzavírat se přes sekundár svař. trafa)

Offline

 

#3 09-10-2007 21:38:23

hara
Člen
Registrovaný: 23-08-2007
Příspěvky: 8

Re: AC tig

Zdravím Libore

Aká presné zapojenie si použil pre HF ?

Dík Hara

Offline

 

#4 10-10-2007 07:54:32

ss2men
Člen
Registrovaný: 24-08-2007
Příspěvky: 51

Re: AC tig

libor, ak môžeš pošli mi schému podľa ktorej si pracoval, presne nad týmto som rozmýšlal ale neviem nájsť schému.
ss2men(at)zoznam.sk


kitin 165

Offline

 

#5 10-10-2007 12:49:02

pkod
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 26-07-2007
Příspěvky: 211
Web

Re: AC tig

Ano, bez schematu se tezko hada co a jak. Kazdopadne je potreba blokovat prunik VF proudu do sekundaru (kondenzator) a take drzet jeden pol sekundaru vuci kostre (odpor par ohmu pokud je to konstrukcne mozne) aby se neprorazil sekundar na kostru ci primar.

Offline

 

#6 10-10-2007 18:36:59

libor
Člen
Registrovaný: 07-10-2007
Příspěvky: 7

Re: AC tig

Zdravim
Takže všem co se zajímají o schéma ionizátoru (HF zapalování). Postupoval jsem podle schématu z článku postavte si TIG 180AC/DC. Trafo jsem navinul úplně narychlo. 18 závitů sekundár svař. lankem asi 35 průřez a primár 6 závitů izolovaným drátem průřez 1,5 jen tak samonosně bez jádra. Pro napájení jsem použil rozptylový VN transformátor co napájí neony (230/2500V)
K tomu kondík 10nF/20KV jiskřiště....Fungovalo to opravdu pěkně leč svařovací trafo to zanedlouho vzdalo jak už jsem se zmiňoval. Proto buďte při podobných pokusech opatrní. Ale nevzdávám to chystám se totiž na stavbu AC/DC TIGu s HF zapalováním takže proto ty mé pokusy smile Jinak všem přeji mnoho úspěchů při bastlení...

Offline

 

#7 10-10-2007 19:00:03

pkod
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 26-07-2007
Příspěvky: 211
Web

Re: AC tig

Jestli to dobre chapu tak sekundarni vinuti nebylo blokovane kondenzatorem. Ten bych tam rozhodne dal. Kapacitu odhadem 8uF na 400V. Nebal bych se pouzit kompenzacni kondenzator (mozna radeji dva) treba z modernejsiho zarivkoveho telesa (plastovy obal a uvnitr svitkovy kondenzator). Timto opatrenim by se melo zabranit pronikani VF pulsu do vinuti trafa. Dalsi vec je, ze zapalovaci trafo musi byt vrazeno do privodu k elektrode. Vyvod ke svarenci by mel byt spojen s kostrou (tedy PE) alespon pres odpor aby ze zabranilo narustu napeti na sekundaru transformatoru vuci jadru nebo primaru.

Editoval pkod (10-10-2007 19:01:36)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče