SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím,
potřeboval bych poradit se spotřebou při řezání. Palime na place výpalky na rozměr 40x40 a spotřeba v přepočtu na tunu je šílená.. je to i tím, že se jedná o materiál v rozmezí 5 až 10mm, takže ty tuny tolik nenaskakují.. nemáte nějaký fígl jak ušetřit na plynech? Palime z 600l či 800l POS, hořáky x511, hubice velikost 1 (3-50mm)
Za každou radu budu moc vděčný.
Díky
Offline
Kua, ty mas smolu
Taky dotaz akurat, ked si hlavny palic/bourac vyvaluje sunky niekde v trantarii...
Editoval rcp (28-08-2019 19:38:43)
Offline
Sakra, nevíš kdy se vrátí?
Offline
Ahoj.
Pokud jsem to dobře pochopil, tak podle označení hořáku používáte jako hořlavý plyn PB. Ten má téměř nejmenší výhřevnost, ale zase v jeho prospěch hovoří cena (v porovnání s acetylenem).
Mám tady tabulky s řeznými rychlostmi a spotřebou plynů pro různé tloušťky materiálu - ale jedná se o strojní pálení (MGM Tábor), nicméně i z nich je patrná větší spotřeba plynů při pálení PB.
Jsem lama a neumím sem vložit obrázek, tak ti ji můžu zaslat @.
Pokud pálíte jen tloušťky 5-10 mm použil bych plazmu.
Editoval fedesign (29-08-2019 07:41:51)
Offline
Plazma by se nevyplatila?
Offline
pl_paulie napsal(a):
Palime z 600l či 800l POS,
600l kapalného kyslíku to je ekvivalent nějakých 65 - 70ks velkých (50l) flašek natlakovaných na 200bar. S tím už se dá zbourat celá fabrika.
Ten obsah kyslíku v tak velké nádobě nemůže být moc přesný - vždy je v neprospěch kupujícího. Tekutý kyslík cca -176°C se normálně hadicí napouští do odtlakované a otevřené nádoby.
Přitom se vaří jak voda při 100°C a bouřlivě bublá. Obsluha na pumpě připravuje naplnění takové POS krátce před prodejem a to tak že až začne přepadem tryskat "pěna" a bubliny kapaliny tak přívod zavře. Že tam může být nikoliv 600l ale třeba jen 550l nikdo neřeší. U mého dodavatele se to řešilo a už několik let prodává nikoliv na litry, nýbrž na kg.
Takže první faktor je skutečné množství kyslíku na začátku práce.
Druhý faktor jsou paliči. Mám partu svých, který jsem si sám vychoval a ti pracují relativně úsporně.
Mám také partu slováků, když mám "velkou" akci povolám je, přijedou 2 - 4 maníci, jsou zkušení, netřeba jim nic vysvětlovat, přivezou si svoje hadice a řezáky.
Dokážou za den nařezat 100tun kolejnic na 12 - jenže - ta spotřeba, řežou Chotěbořskejma hořákama, řezací kyslík na plný pecky a nějaká spotřeba je nezajímá.
Musím to zakalkulovat do ceny.
Před mnoha lety jsem přešel na nářadí Harris, byl jsem překvapenej jak málo to žralo ve srovnání s Chotěboří (GCE) i když oba systémy byly velmi podobné. A oběma se dělala stejná práce.
Směšování až v hlavě těsně před tryskou vymyslel John Harris v USA (čau Frenku ) někdy před 100lety. GCE to začli kopírovat teprve nedavno (vypršela licence?)
Také volit velikost trysky dle doporučení výrobce není optimální, tryska č.1 u toho x511 má příliš malý nahřívací plamen a trvá dlouho než se železo ohřeje na zápalnou teplotu.
Roli hraje i délka hadic a nastavený tlak na RV. Tlak na redukčákách je potřeba ohlídat - nastavit třeba jen 4Bary, vono to bude řezat stejně jako při 5Barech ale úspora je vidět ihned.
Jak píše pan fedesign PB plamen má nízkou teplotu, trvá dlouho než se železo ohřeje a protože dělat z výpalků kupol je furt a furt jen nahřívání a krátký řezy této činnosti se vůbec nevěnuju.
Kovošroty to nechtějí zaplatit - nechápou související náklady.
Hledám paliče (a pomocný síly) k občasné spolupráci v Čechách.
Offline
Bourači-dotaz
Měl jsem doma hliníkovou termosku na tekutý dusík 50l.Na kyslík se používá asi něco podobného s přetlakovým ventilem.Když to naplníš tekutým O2
jak dlouho to vydrží než to takzvaně vyprchá? Rád bych si rozšířil vědomosti.Dík.
Offline
hliníkovou termosku? Ty POS (přepravitelná odpařovací stanice) a taky MOS (mobilní odpařovací stanice) jsou nerezové nádoby vložené do větší nerezové nádoby a prostor mezi nimi je hluboké vákum - (kvůli tepelné izolaci). Toto vákum v potřebné kvalitě vydrží jen cca rok a musí se obnovovat. Vlastní nádrž + obal se dotýkají jen v několika málo bodech + armatury.
Izoluje to tak že POS stojí na slunci, leštěný povrch venkovní nádrže je horký od slunce a vnitřek si drží těch cca -178°C a odpařuje se minimálně, tlak na hraniční teplotu - nějakých 20Bar vystoupá asi za týden (10dnů) potom si přetlakový ventil odfoukne.
Nevím jak byla izolovaná ta termoska a jaký měla tepelný most ale viděl jsem podobnou u doktora na kožním. Měla pod stolem tuhle nádobu s dusíkem a když jsem přišel s bradavicemi na ruce
odklopila víko namočila do dusíku špejli s kouskem vaty - tím mi bradavici popatlala což ji zmrazilo a zničilo, za pár dnů odpadla a jizva není téměř vidět.
Tato lékařská piksla měla vnější objem tak 20litrů kolik bylo uvnitř a jak dlouho obsah vydrží přiklopený víkem nemám ponětí.
K těm origo POS bych ještě dodal že při masívním odběru - velký odpar - se obsah opět podchladí a tlak zase roste velmi pomalu. Mám zrovna jeden minitank (180l) pod oknem a zatím má jen 10Bar. Cena tohoto produktu je nesrovnatelně výhodnější než stlačenej ve flaškách. Dá se tím uživit.
Offline