SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Zdravím, píšu sem, protože jsem to nikde ve foru nenašel.
V návodu k plazmové řezačce Sharks Cut 60 je uvedeno, že kromě připojení zemnících kleští na obrobek, musí být připojen korektor zemnícího kabelu k zemnícímu kolíku.
K tomuto připojení slouží šroub na zadku krabice, do kterého by se mělo přidělat očko zemnícího kabelu a ten vést někam do země.
Prosím o radu, jsem úplný začátečník, používá se to v běžné praxi? Nikde jsem totiž nenašel diskuzi o průměru ani vhodné délce kabelu uzemnění, zatímco třeba o svorkách je toho plno.
Případně prosím o radu ohledně vhodného materiálu - kabel+kolík.
Omlouvám se pokud je to řešeno jinde, ale nenašel jsem to.
Offline
pravdepodobne je to doplnkove uzemnenie,pouziva sa hlavne tam kde je stroj v dielni na stalom mieste,nechce sa mi hladat aky ma ten stroj prikon...pokial ide na 16A istic tak treba pouzit lankovy vodis 4mm2 ak to potrebuje az 25A istenie tak lanko 6mm2 v praxi to vidiet malokedy
Offline
pavol.sk díky za radu. Vyzkoušel jsem ji bez toho uzemnění, když říkáš že v praxi se to moc nepoužívá, a vše funguje jak má.
Co je nejhorší scénář který může nastat, když tam do doplňkové uzemnění není? Má vůbec nějakou přídavnou funkci oproti zemi, co jde kabelem do zásuvky?
Trochu trnu z toho že v manuálu je instrukce, že se to má přesto zapojit.
Offline
toto nema nic s funkcnostou stroja ako takeho je to dalsi ochranny prvok,neviem k comu to prirovnat...je to ako mat na sebe dve "neprestrelne vesty"
Offline
On by správně měl být uzemněný pracovní stůl (samozřejmě pokud je kovový) a pospojován se všemi ev. dalšími kovovými konstrukcemi pracoviště a na tento potenciál pak připojena i kostra řezačky, pracuje se s napětím nad 100V. Jednak je to zvýšení základní ochrany a jednak se sníží úrovně vyzařovaného elmg. rušení. Když se to neprovede, asi se nic nestane, ale tu svorku (včetně upozornění) řezačky zřejmě musí mít, aby dostaly prohlášení o shodě.
Offline
tonybony napsal(a):
Zdravím, píšu sem, protože jsem to nikde ve foru nenašel.
V návodu k plazmové řezačce Sharks Cut 60 je uvedeno, že kromě připojení zemnících kleští na obrobek, musí být připojen korektor zemnícího kabelu k zemnícímu kolíku.
K tomuto připojení slouží šroub na zadku krabice, do kterého by se mělo přidělat očko zemnícího kabelu a ten vést někam do země.
Prosím o radu, jsem úplný začátečník, používá se to v běžné praxi? Nikde jsem totiž nenašel diskuzi o průměru ani vhodné délce kabelu uzemnění, zatímco třeba o svorkách je toho plno.
Případně prosím o radu ohledně vhodného materiálu - kabel+kolík.
Omlouvám se pokud je to řešeno jinde, ale nenašel jsem to.
JE to doplňkové uzemnění pro případ že by ti někde cestou upadlo uzemnení ze zásuvky. 1. doplněk 2. velmi výrazně to zkracuje cestu uzemnění. zařízení nepozná že je někde vyhořelej drát , poznáš to až při průseru a dostaneš kopanec v lepším případě
do zemně stačí zakopat vodící plát 50x50cm nebo klidně metr vodivé kulatiny tady to nehraje velkou roly hlavně vodivý a do zemně.
Offline
Pokud je v dílně udělané pospojování, není třeba již uzemnění dělat (bylo by užitečné ho ovšem změřit), to by tam už mělo být připojeno k tomu ochrannému pospojování. Na uzemnění je nejlepší koupit hromosvodářskou zemnící tyč, která se pouze zatluče do země, ovšem pozor na místo kde se použije, aby nedošlo k poškození kabelů či potrubí v zemi již dříve uložených. Toto přizemnění je velice užitečná věc, zajistí vyrovnání zemního potenciálu místa s nulovým potenciálem sítě, který nemusí být totožný. Tím se zajistí, že obsluha zařízení nemůže dostat ránu při dotyku na svařovaný (řezaný) předmět. Uzemňovací tyče se prodávají dlouhé od 1 do 2 metrů, je třeba použít takovou délku, která se dostane do země pokud možno celá. Po zatlučení by se měl změřit zemní odpor a popřípadě použí tyče dvě nebo více. Aby vynaložená práce a materiál měla skutečně požadované vlastnosti, je nejlepší přizvat elektrikáře, který poradí a změří zemní odpor (tedy kvalitu uzemnění). Zemnící desku nedoporučuji, je ji potřeba zakopat na stojato, jinak nemá dobré vlastnosti. Důležitý je výběr místa i z hlediska materiálu půdy a vlhkosti,. V písčitém a kamenitém materiálu bývá uzemnění špatné, lepší je hlinitý, jílovitý a vlhký prostor na severní straně objektu.
Offline
Uzemnenie zvaracich stolov na dielni je "perfektny" sposob, ako vypalit kable v stenach - idealne ked to nejaky chytrak uzemni na kolik zasuvky - potom staci, ked zvarac prejde s horakom z jedneho stola na druhy a neprehodi si aj kostru...
Pojem "bludive prudy" vtedy nadobudne uplne novy vyznam a toto uzemnovanie napacha viac skody ako uzitku...
Takze bud to zemnenie a pospojovanie urobit poriadne a poriadnym kablom, alebo vobec....
Editoval rcp (10-11-2019 07:36:47)
Offline
ono je nieco uplne ine uzemnenie ochranne a pracovne,uzemnovanie zvaracich stolov to je kategoria sama o sebe
Offline
U nás to uzemnění není většinou potřeba složitě řešit, máme soustavu TN-C a její zemní odpor je řádově v ohmech, navíc se řeší jako společná zemnicí soustava pro hromosvod. Přístroje se však prodávají do celého světa a spousta zemí (i v Evropě) má soustavu TT s použitím proudových chráničů, tam může být zemní odpor desítky ohmů a můžou vznikat problémy.
Edit.: další samostatný zemnič není potřeba, pospojování se připojuje na zemnicí soustavu objektu. Ten zemnič by k ní stejně musel připojit, jako samostatný by v případě nevhodného umístění mohl při úderu blesku zanést do objektu nebezpečný potenciál.
Editoval Zdenek11 (10-11-2019 10:06:35)
Offline
Já jsem ve svém příspěvku hovořil o připojení pospojování na samostané uzemnění, nikoliv o připojení na vodič PE nebo PEN sítě. Také řádnými vodiči, venku od zemnícího systému FeZn průměr 10mm, uvnitř patřičně dimenzovanými slaněnými Cu vodiči. Pokud nemá objekt hromosvod, je třeba zemnič sestrojit, pokud je hromosvodem vybaven, musí se provést vzájemné propojení, což není vždy úplně jednoduché, nebo musí být jednotlivá uzemnění od sebe dostatečně vzdálená.
Offline
jasne, jasne - ja len aby nejaky aktivny clen svarfora podla "dobrej" rady nepospajal v dielnicke stoly 2,5mm predlzovakom cez zasuvky a nepodpalil si barak
ako som napisal - treba to urobit poriadne, alebo radsej nijak....
Editoval rcp (10-11-2019 12:47:34)
Offline
Doplňující pospojovaní (až na zvláštní výjimky) se musí spojit s ochrannými vodiči zásuvek v místnosti.
Offline
Díky za odpovědi, nejsem z toho úplně moudrej, vidím že je to složitější než to na první pohled vypadá.
Když bych teda vzal metrovou zemnící tyč, zatlouk ji do země, a spojil ji 6mm2 měděným drátem s tím připojením na svářečce, je to v cajku nebo ne? Má to podlě vás vlastně smysl, používáte to?
Offline
V běžné zemině (ornice nebo jíl) bude mít tato tyč zemní odpor kolem 90-100 Ω. Jako ochranné uzemnění proti úrazu je to na nic, jedině by to možná fungovalo jako pracovní uzemnění ke snížení rušení. Ale zatím jsem neslyšel, že by si majitelé plazmy pro ni budovali nové samostatné uzemnění.
Offline
normalne s tou plazmou pracuj...netreba tam nic dodatocne uzemnovat
Offline
Předpokládám, že pro svářečku platí stejná pravidla jako pro plazmu. Zatím teda používám oboje tak jak to je.
Zajímalo by mě ještě to uzemnění pracovního sotlu, jelikož si teď budu dělat celoželezný stůl do dílny. Je fakt, že co mám v dílně powerline (taková krabička co se přes zásuvku spojí s routerem v obýváku a vysílá wifi v dílně), tak když svářím tak to vždycky vypadne. Myslíte, že uzemnění toho pracovního stolu by to mohlo odstranit, že to nějak naváže to rušení na sebe? Plus teda zvýšit bezpečnost při nějaké technické závadě na stroji. Má to i nějaké zdravotní výhody? Díky
Editoval tonybony (13-11-2019 15:41:34)
Offline
Vyzkoušej a pak se pochlub. Myslím že problém budou proudové a napěťové špičky šířící se po síti. To další ano, někdy, ale pokud si někde hrábneš na fázi a současně se budeš rukou opírat o stůl, tak pochopíš, že to nebyl zrovna príma nápad. Pokud potřebuješ občas uzemnit manželku, jako že - na tomhle krásném stole mám teď spoustu práce, tak nezacláněj - to jde i bez uzemněného stolu. Já bych přípojku na wifi router do dílny řešil asi přes FTP, ale zase to nemá ten FUNfaktor vypadne/nevypadne naskočí/nenaskočí.
Offline
Welda napsal(a):
... ale pokud si někde hrábneš na fázi a současně se budeš rukou opírat o stůl, tak pochopíš, že to nebyl zrovna príma nápad...
Kam by sahal na fázi? Ten stůl se uzemňuje proto, že se přes nějakou ostrou hranu může proříznout izolace přívodní šňůry (je to někdy nečekaně rychlé) a na stole je pak plné napětí sítě. Pokud má proudový chránič je to OK, jinak KO.
To uzemnění velkých hmot hodně často pomáhá proti rušení, ale není to vždycky zaručené.
Offline
Pánové. nějak jste zapomněli na pány Marconiho a Teslu a jiskrovou telegrafii. Elektrický oblouk je téměř dokonalým zdrojem celého spektra kmitočtů, které se dokážou dostat i na nepředpokládaná místa - viz signál mobilů ve výtahu. Není proto divu, že hořící oblouk dokáže zablokovat třeba wifi routr v blízkosti. Tomu se dá aspoň částečně zabránit vhodným stíněním nebo aspoň co nejnižší impedancí kolemjdoucích vodičů. Kvalitní přizemnění svařovacího stolu je jednou z cest právě na ono snížení jeho impedance, takže nebude celý sloužit jako vysílací anténa pro kmitočty produkované obloukem.
Offline
I nezapomněli. Proto tam píšu vyzkoušej a pochlub se. Pro mne by to bylo raritní. Stejně úsměvně na mne působí to stínění, zvlášť v souvislosti se svařováním v hobby podmínkách. Profi si umím tak trochu představit. Chlapa zavřeš do Faradayovy klece, nejlépe z více vrstev, kvalitně uzemněné a vzájemně pospojované, anebo taky každá na samostatné uzemnění. Mřížky na větrání musí mít oka o přesné velikosti, v každém bodě kvalitně provařené, uzemněné. Filtry na napájecích a jiných vstupech. Ale i tak to nikdy nebude stoprocentní. Možná pro celou řadu kmitočtů. Zdenku, nic ve zlém, pojďme o tom polemizovat v tom humorném tónu. Pověz mi co to je ta velká hmota? Větší jak kulička z ložiska, nebo auto, nebo panelák? Vem si že panelák je připusťme že dost velká hmota, kvalitně uzemněná, provařené sítě v panelech, opatřená bleskosvodem. Protažená křížem krážem pavučinou elektroinstalace, řada vodičů skvěle uzemněných. Dál obsahuje uzemněný rozvod teplé a studené vody. Kvalitně uzemněný rozvod horké vody pro vytápění a navíc v každém pokoji velký radiátor. To už je dost velká uzemněná plocha, často hliníková (vodivější), mnohem větší než jakákoliv anténa v okolí (například wifi routeru). A přesto všechno stačí aby si soused o dvě patra níže zapnul čínský spínaný zdroj anebo skvělou úspornou žárovku a okamžitě víš o čem to celé je... Detto soused ve vedlejším baráku a jeho karboška s ojetými uhlíky, sousedka a její príma vysavač no a spousta dalších věcí. Zajímavé že o stole hovoříš jako kdyby nějaká vyhláška stanovovala, že stůl uzemněn být musí a to i kdyby hned byl z překližky. Nemusí. Jinak zajímavá věc, co píšeš o té ostré hraně. Možná že jsou svářeči, kteří si postaví svářečku na stůl, někde vedle obrobku, ale viděl bych to spíš jako výjimku. Já si ke stolu beru jen kabely, ale někdo to má zkrátka jinak. A co se týče té ostré hrany, za celou praxi jsem se nesetkal s tím, že by někdo například položil na stůl vrtačku a nečekaně rychle se mu prořízla izolace. Jako propálila kontaktem s něčím velmi horkým, to ano, to známe. Ale obecně napájecí kabely na ručním nářadí jsou na jistý nekomfort stavěny a něco musí vydržet. Ale už jsem viděl i blby, kteří transportovali ruční nářadí za kabely přes rameno a flexky a vrtačky jim klinkaly na prdeli. Nevylučuji, že ostrá hrana na ponku být omylem nemůže, ale myslím že by si o ni pracovník obříznul ten svůj kabel dřív, než napájecí.
Editoval Welda (13-11-2019 22:26:18)
Offline
Zkusím tedy polemizovat v humorném tónu. 1. To vzájemné pospojování okolních vodivých předmětů při svařování nebo řezání plazmou a případné spojení se stolem nebo zemí řešila ČSN 05 0630, mám dojem, že stále platí. Týká se asi hlavně průmyslových zařízení - nevím, do jaké míry se dá vztáhnout na kutilské dílny.
2. Uzemnění stolu při řezání plazmou a vliv na snížení elmg. emisí rozebírala před pár lety nějaká anglická studie, byly tam i jakési výsledky měření pro různá uzemnění, hledal jsem ji, ale zatím nenašel, ještě to zkusím.
3. Doporučení uzemnění pracovního stolu je přímo v některých manuálech, nikde jsem ale netvrdil, že to v ČR nějaká vyhláška nebo norma nařizuje. Jak jsem už psal, pokud má v instalaci PCH, není co řešit. A u té ostré hrany jsem samozřejmě nemyslel hrany na ponku, ale třeba manipulaci s větší plotnou tenkého plechu, upadeného na podlahu na šňůru a přitom opřeného o stůl. Je to možná blbost, ale nějak mě to tak napadlo.
Offline
No vidíš, to ti jde. Které normy jsou závazné a které jen informativní, anebo platí jen jako informativní a který byly anebo jsou lepší, tím je škoda se zdržovat, takže ji ani neoprašuj. Co by se dalo, nebo mohlo vztáhnout na kutilskou dílnu, bych nechal na kutilovi samotném. Každý si přece to svoje prostředí dělá takové jako se mu líbí a jaké mu vyhovuje. Uzemnění velké hmoty v hobby podmínkách má na elektromagnetické emise vliv asi jako krtkovo flatulace na klimatické změny. A jestli to řešili v Anglii anebo Pákistánu může být srdečně jedno. Každá mašinka která jde na trh, musí splňovat hromadu kritérií, které se extra pečlivě kontrolují, mimo jiné i její odrušení. Příbuzný v Piešťanoch by mohl povídat. Chápu, že si v trojce chceš nechat otevřené dveře. Budiž, proč ne. Jenže je fakt, že za ty roky jsem viděl xkrát rozmáčknuté prodlužovačky, všude možně i nemožně se válející. U ručního nářadí kabely vytržené z rukojeti anebo ze zástrčky. Ale plošně nějaký větší problém s tím není, jinak by IP už dávno troubil na poplach a to se zřetelně neděje. Takž dělat okolo toho nějaký větřík? Jedině po fazolačce.
Offline
Welda: uzemnit manželku na dílenském stole? Tak proč ne viď
Chlapi děkuju, přesvědčili jste mě, že nemá cenu se pouštět do nadbytečných opatření. Všechno funguje tak jak má z výroby a můžu si to užívat, jenom mě poplašil manuál, protože s tím dělám poprvé. No pro příště budu vědět. Ponk jsem se nakonec rozhodl udělat s dřevěnou pracovní plochou a železnou konstrukcí, poněvadž nemovitost mám pronajatou a nechci investovat do nějakých složitějších elektrikářských prací+polemiky s majitelem.
Offline
Stránky: 1