SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 08-01-2020 09:05:04

Greenhorn
Člen
Registrovaný: 05-01-2020
Příspěvky: 6

Re: Miniautogen a medene trubky 1"

Radim: Vystup zo 7,5kW vymennika je 1" a od vymennika po jediny obrovsky radiator (jedna velka miestnost) je vsade dodrzane 1". Tak isto spiatocka je vsade 1".
Zdenek11: Ano, ocelove by boli lacnejsie. Pre mna je to hobby - skladacka a ak v buducnosti bude potrebne pridat nejaku odbocku, je pre mna lahsie spajkovat ako zvarat ocel.
Vcera som to zacal spajkovat - podla odporucani makkou spajkou a ide to celkom dobre.

Offline

 

#27 08-01-2020 10:10:30

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Miniautogen a medene trubky 1"

Zdenek11 napsal(a):

My jsme měli na samotížku hlavní vedení z kotle trubky DN 65, to je myslím 2,5", na jednotlivé radiátory a k expanzce pak 1", stejně, jak psal Radim. Kotel byl 18kW. V případě slabých trubek hrozí, že se nevytvoří dostatečný průtok a kotel se přehřeje. Je to potřeba dost přesně spočítat.
Edit.: je taky otázka, jestli konkrétně u samotížného systému bude mít použití mědi místo svařovaných ocelových trubek nějaký přínos, cenový rozdíl bude značný. U nuceného oběhu je používání Cu trubek samozřejmě opodstatněné.

Kotel  jsme měli  taky tak  nějak kolem 18 kw,  byl  to samodomo kotel  podle výkresů,  co  kdysi ,  před rokem 1970 kolovaly mezi lidmi. Když  se kotel  navalil černým  uhlím  a rozfajroval, tak  to  vařilo - klokotalo  v něm  i  tak s těmi  velkými  trubkami.
Potom  jsme tam  připojili  kotel  H4,  ten  měl  tuším 12 kW a opravdu  byl  znatelně slabší. Systém  byl u  nás,  co  jsem  slyšel  pamětníky,  naprojektován  praktikem  od oka na místě. Takže výpočet  není  potřeba, pokud není  nutné  za každkou  cenu  šetřit na materiálu. Ono podle mně u  některých  věcí je výpočet samotížky přesný  výpočet  s velkým  rozsahem  konečného  výsledku  kvůli  nepřesnosti  některých  vstupních  údajů. Podstatné  je podle mně to, aby hranice, při  které  to  v samotížném  kotli  začne vařit,  bykla dostatečně vysoko v hodně až  extrémně vyfajrovaném kotli, kterého  se v běžném  režimu přikládání  do  kotle  ani  zdaleka nedosáhne. Jinak  při  zatápění  se studeným  topením  bylo dotykem  na potrubí  krásně poznat,  kde až  zrovna doputovala ohřádá  voda z kotle a kde je ještě studená  voda. Šlo  to  dost  pomalu,  voda se v systému  otočila tuším  asi jen 1 x za hodinu.
Jinak  měděné  trubky stejného  vnitřního  průměru  jako  ocelové  by měly teoreticky propustit o  něco víc vody, protože mají  hladší  vnitřek  než  ocelové.  V praxi to  asi  bude stejné.  Dlouhodobě ale bych  řekl,  že ocelové  trubky budou  rychleji  zarůstat rzí.

Editoval Radim (08-01-2020 10:11:32)

Offline

 

#28 08-01-2020 10:49:38

zahajskej
Člen
Registrovaný: 07-01-2015
Příspěvky: 291

Re: Miniautogen a medene trubky 1"

Snažím se nějak sestavit z toho, co pouštíš za info, co vůbec budeš vyrábět. Výměník 7,5kW, takže asi nějaká krbová kamna a k tomu jeden obrovský radiátor. Vše bude na jednom podlaží? Tady bych asi samospád pustil z hlavy, na 1" to nebude běhat, málo vody, tj.malé rozdíly vah a přetápět se to bude, protože voda nebude dostatečně rychle běhat. Zásuvka s elektřinou asi někde bude, tak proč nedat čerpadlo?

Offline

 

#29 09-01-2020 09:02:19

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: Miniautogen a medene trubky 1"

Takový navržený systém od oka na místě a zvlášť pro samotížku může fungovat a taky nemusí. Měl jsem dlouholetou kolegyni topenářku a vím, že výpočty pro samotížku byly dost náročné, alespoň co tvrdila, vždycky radši dělala systémy s nuceným oběhem. Takový „odborný odhad“ prý nějak bude fungovat třeba v 80% , někdy bude topit hůř, kotel se může přehřívat, taky to nemusí topit vůbec. Co si pamatuju, základní návrh vychází z rozdílu výšek středu kotle a radiátorů, délky tras, zásadní jsou spády a délky trubek, množství vody. Podle toho se pak vypočtou potřebné dimenze. Ten můj příspěvek nemá žádnou souvislost k úvodnímu dotazu pájení, jen jsem chtěl upozornit, že by návrh měl být v každém případě aspoň konzultován s nějakým odborníkem.

Offline

 

#30 09-01-2020 10:32:30

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Miniautogen a medene trubky 1"

Ano, samotížný systém není tak jednoduchý jak se to zdá. Několik jsem jich počítal. U zařízení krbová kamna s výměníkem je problém regulace. Kamna zpravidla vytápějí místnost, ve které jsoi umístěna. Teplo odevzdané do výměníku je neregulované a musí se spotřebovat, aby se výměník nepřehřál. Proto musí být rozvod a otopná tělesa dimenzována na odvedení všeho tepla- v tomto případě 7,5k.
Toto považuji za podstatně dúležitější než zpúsob pájení.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#31 10-01-2020 10:35:23

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Miniautogen a medene trubky 1"

Taky je otázka,  jaký  to  je výměník v  tom  krbu. Jestli  to je výměník z  obyčejné  vinuté  trubky stejného  průměru,  jako  má být rozvod - coulky nebo  dokonce ještě menšího, ,  jako  krbové  výměníky,  co  jsem  viděl,  bývají, tak  to  je podle mne pro  samotížku  úplně nevhodné kvůli  velkému  odporu trubky kvůli  proudění  vody.  Tam  to oběhové  čerpadlo  prostě být musí.

Offline

 

#32 10-01-2020 21:39:28

Antihero
Člen
Registrovaný: 26-04-2011
Příspěvky: 79

Re: Miniautogen a medene trubky 1"

7,5kw do jednoho radiátoru....tak to good luck, to neuvaří návštěva, ale hned ty sám, pokud nebudeš přikládat opravdu s citem.
Bez čerpadla naprosto nereálný a nepraktický.
Pokud tam není elektřina, řeší se tydle věci běžně trakčníma bateriema.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče