SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím,
chtěl bych se zeptat na volbu druhu nerezové oceli pro malou tlakovou vodní nádobu. Jedná se mi o to, zda postačuje "běžná" ocel 1.4301 nebo je nutné použít 1.4404 z důvodu mezikrystalické koroze. Díly nádoby se k sobě budou svařovat.
Díky
Josef
Offline
Pre úvod by bolo doplniť čo bude v nádobe, veštec nie je na fóre dostupný.
Offline
Tlaková vodní nádoba takže asi voda odhaduji
Použil bych tuto
1.4401
ČSN 17346, AISI 316
odolnost vůči korozi podobná 1.4571, avšak bez stabilizace titanem
chování při svařování odpovídá 1.4301, avšak obrobitelnost je v porovnání snížená
odolnost proti kyslíku, dokonce i v oblasti sváru
použití: výroba celulózy, např. pro vyhnívací nárže, rozvody potrubí a bělící přístroje, v chemickém průmyslu, pro tlakové nádoby, rozvody potrubí a vybavení pro produkci všech druhů solných, organických a anorganických kyselin, pro výrobu tanků, pro uskladnění kyselin a rozpouštědel, potrubí pro výrobu páry
Offline
V nádobě bude voda, při provozu o teplotě lehce pod 100 °C, tlak do 10 barů. Konkrétně se jedná o bojler kávovaru. Podle specifikace jednotlivých druhů nerezových ocelí bych asi také zvolil 1.4401 nebo 1.4404 - z důvodu lepší obrobitelnosti. Budu si nechávat vyrobit nějaké díly (spustružit, frézovat). Zároveň bych ale potřeboval využít některých "polotovarů" (např. trubky, jekly) a nevím, jaká je jejich dostupnost v těchto provedení oproti klasické 1.4301. Z toho důvodu mě přimělo se zeptat, jestli někdo nemá zkušenost, že ta koroze představuje opravdu v tomto případě problém. Ale vzhledem k trvalé přítomnosti vody asi ano.
Offline
Hlavně nerez oceli jsou náchylné ke korozi pokud je voda železitá Mě nedoporučili nerez bojler z důvodů 30 x překročený obsah železa ve vodě o proti normě máme hodně tvrdou vodu ve studni Takže i toto bych bral v potaz
Offline
pokial je to na beznu vodu, mala by stacit aj 1.4301 (304) - robime z toho bezne potravinarske nadoby
1.4404 (316) pouzivame az na farmaciu, alebo napr. na demineralizovanu (hladovu vodu), ktora spolahlivo 1.4301 zlikviduje
ceny a dostupnosti by som sa uz nejak nebal - cena a dostupnost 304 a 316 sa cim dalej viac zrovnavaju
aj ked nejaka "specialka" bude asi drahsia
napr. taky 1" nipel je v 316 dokonca lacnejsi ako v 304 (oba su skladom)
1.4301 https://www.inerez.cz/nipl-typ-308-1-4301-1-95186.html 43,- bez dph
1.4404 https://www.inerez.cz/nipl-typ-308-1-4401-1-92318.html 40,- bez dph
u trubiek a profilov je 316 cca o 1/4 drahsia
pokial to robis 1kus pre seba, siel by som do 316 - nema vyznam setrit
pokial toho ides robit desiatky/stovky kusov, tak 304 bude lacnejsia
PS: inerez.cz nie je prave najlacnejsi, ak toho potrebujes viac poobzeraj sa po nejakom velkosklade
na male veci ale ok
Editoval rcp (03-05-2020 13:58:37)
Offline
Dobře, díky moc za radu. Dělám pro sebe jen jeden kus, je to takový můj dlouhodobější projekt, tak mi vyšší cena nevadí. Půjdu tedy raději touto "jistější" cestou.
Offline
RCP, teď jsi mě zaskočil. Když jsem před několika roky zjistil, že tahle firma je v HK, tak jsem se tam šel podívat- moc se se mnou nebavili. Proto jsem ji úplně vypustil a kupuji v MATEZEXu. K těm tvarovkám, 1.4301 nazývají "potravina" a 1.4401 nazývají "chemie". Ve fitnkách byla "chemie" vždycky levnější někdy i o 30%, trubky naopak.
Také bych to udělal z 316.
Online
famater>
berieme od nich nejake veci na drobne zakazky - napr. tie konstrukcie co som tu daval minule
je to taky "zelovoc" - ceny maju vyssie, ale zase to mam za 2 dni na dielni a bez starosti s dopravou
taktiez, ked potrebujem nejake srobenie, ventil, atd.
inak je zaujimave, ze nerezove srobenia a zavitove fitinky su dnes uz lacnejsie ako mosadzne - mosadz uz vobec nekupujem - vsade davam nerez (voda, kurenie, vzduch, atd.)
na normalne zakazky kupujeme material napr. z https://www.nova-trading.com/, ale do ciech a na slovensko mi pridu vypalky z plechu po objednani tak do 2 tyzdnov ich dopravou - profily tak do tyzdna
takze to uz treba trosku planovat.....
Editoval rcp (03-05-2020 15:25:38)
Offline
Využil bych ještě příležitosti a zeptal se místních odborníků, jak připravit materiál (díly) pro svaření (ocel 1.4404). Jestli se dá obecně poradit. Jde mi zejména o sražení hran (velikost a úhel). Všechny sváry budou obvodové uzavřené a to:
- trubka 101.6 mm, t = 3 mm a na její konce navařit čela přesahující trubku. Jde mi o případnou velikost sražení vnější obruby trubky
- 2x jekl 60x30x3 mm pod úhlem 130 ° - případné sražení vnějších hran jeklů
- jekl na trubku viz výše, kdy v trubce bude otvor vnitřního rozměru jeklu - opět případné sražení vnějších hran jeklů
Všechny díly by byly yvrobeny tak, aby k sobě těsně přiléhaly. Svařování budu teprve poptávat, ale rád bych dokončil podklady a zadal díly do výroby.
Offline
na tlakovu nadobu ziadne cielka, ale klenute dynka - obecne na plast tlakovej nadoby nie su ziadne kutove zvary to prave-orechove....
maju aj z 316, za tie peniaze sa ti ani nevyplati nejake kruhove cielka vyrezavat
https://www.inerez.cz/nerezove-armatury … din-28011/
k tomu kupit prisluchajucu trubku (napr. 106x3, 108x3, 114,3x3)
aj ked na taky maly priemer a 10barov by som to kludne spravil aj s 2mm hrubeho materialu
nadobu postehovat, aj s vyvodami, polepit zvary papierovou paskou, nafukat argonom a postupne jednotlive zvary odliepat a zvarat
Editoval rcp (03-05-2020 16:39:15)
Offline
OT To jsem dělal v KRIFu , ale na tu stranu jsem chodil jen pro svačinu . Až pojedu příště do HK , tak se tam stavím . Také beru v Matezexu . Jako rcp dělám doma pro sebe jen z nerezu a to i spojovák na cokoliv .
Offline
pifko sorry, ze ti zaseriem temu, ale Všeobecná diskuse - pokec je zamknuta a toto je jedina aktivna tema s nerezom
teraz k prispevku - ja viem, ze 1. april uz bol, ale musim
dostal som pred chvilou fotku z dielne z kladna - toto nam poslal dodavatel, aby sme navarili na nerezovu nadrz - je to (resp. mal to byt prulez na nadrz) - ma to aj tesnit! dodacia doba 3 tyzdne!
podotykam, ze to cudo na fotkach nie je "cierne zelezo", ale 1.4301
vizualne v kybli, ovalita v kybli, rozmery v kybli, .......
hlava mi to neberie, co za odvazlivca sa pusti do niecoho takeho
da sa vobec taky "remeselnik" nazvat zvaracom?
ja viem, ze je vynimocny stav, korona, atd. - ale toto ma zlozilo........
Editoval rcp (03-05-2020 19:33:28)
Offline
Pokud nebude bojler kávovaru šroubovací, na dna můžeš použít normovaná dýnka varná.
Jaký objem bude mít? S teplotním vrstvením, vířením při extrakci, stíněním vstupu atd. počítáš? Topné těleso bude přírubové nebo šroubovací?
Offline
Tak nějak vypadá když se vaří 82% argonu a 18% oxidu uhličitého. Taková nouzovka Čínskou multi svářečkou. No a svářeč se moc nesnažil.
Offline
Tak dělal to nějaký nešťastník na koleně co mu to poručili udělat někde na údržbě. Všechno řezal ruční flexou někde na zemi.
Offline
Je to "kopie" kávovaru od La Marzocca, konkrétně GS3. Je to ten levý bojler na tomto obrázku:
Čela jsou platny tloušťky 6 mm, z obou stran budou závity pro připojení různých prvků (teplotní senzor, topné těleso, přívod vody apod.) Ten krk bude svařený ze dvou jeklů, jinak je konstrukce stejná. Objem je cca 1,25 litru, takže takový drobek.
Už to mám nakreslené a vymodelované, jen mám nejistotu ohledně svaření toho krku, zejména napojení na hlavní tělo bojleru a na tu hlavu. Jestli je potřeba nějaké zkosení těch jeklů, případně zda do tloušťky 3 mm se úkosy dělat nemusí a pouze stačí, aby vše co nejlépe lícovalo.
Offline
kua, to musi byt strasne dobra kava za 8300€......
Offline
Jo drobek....
Nemáš to na domácí použití, že ne?
Editoval j.bill (04-05-2020 09:07:17)
Offline
V průběhu se konstrukce vyvíjela, tady je krk ještě šroubovaný. Ten větší bojler je parní. Já páru nepotřebuju, stačí mi tedy jen ten "menší" bojler, zajišťující vlastní extrakci. A mám to jen na domácí použití Baví mě to, každý má nějaký koníček, a saturovaná hlava by byl můj konečný stav.
Cena kávovaru je samozřejmě raketa, proto jsem se dal do vlastní konstrukce. Tak uvidím, jak to dopadne
Offline
rcp: Teď teprve koukám na ty ukázky svarů. Vypadá to moc pěkně. Po výrobě dílů budu poptávat jejich svaření, tak kdybys náhodou měl zájem... Je mi jasný, že to asi nebude moc zajímavý. Koukal jsem, že tady na fóru není sekce poptávky práce. Popravdě, vůbec nevím, jak se ceny takového svařování pohybují. Ale jde mi zejména o výbornou kvalitu, cena je vedlejší parametr.
Offline
v úterý budu mluvit s šéfem od vodáku, zeptám se ho konečně jak řeší ten argon uvnitř potrubí když mění armatury ve vodojemech.
Sorry za offtopic, jak píše mister rcp, jiný vlákno nerez tady není.
Offline
pifko> teraz som na "korona" prazdninach doma na slovensku, ale dost casto sa pohybujem po CR (kladno a okolie)
taku drobnost urobim aj za dobru kavu - samozrejme z toho kavovaru, nie zo sacku
kavu z kavovaru na 8300€ som teda este asi nepil - resp. si nepamatam
ale az ked skonci korona-sialenstvo
j.bill> to na tvojej fotke je original (starsia verzia toho na pifko-vej fotke), alebo uz nejaka samo-domo kopia?
vyzera to o kus jednoduchsie
bourac>
mozem si tipnut? myslim, ze na to seru - pri tom objeme, co cez to pretecie.....
dovolim si jeden velky velky offtopic:
mal som pred casom debatu s clovekom, co sa pohybuje okolo autocisterien na prevoz roznych medii - od potravin, cez nebezpecny odpad, kyseliny, az po hovna
ked vysvetloval, ako jeden den vezie cisterna z nemecka extra panensky olivovy olej na slovensko, potom na umyvarku a naspat vezie zmes kyselin na neutralizacku, potom nejake hovna na COVku, potom zase mlieko.... a medzitym, to niekde striekaju WAPkou....vsak tam toho zostane len stopove mnozstvo....
kde su tie casy, ked mal kazdy vacsi potravinarsky podnik vlastne cisterny, len na potraviny? teraz objednaju "sukromnika" a nikto neriesi, co viezol den predtym
Editoval rcp (04-05-2020 00:39:00)
Offline
rcp napsal(a):
j.bill> to na tvojej fotke je original (starsia verzia toho na pifko-vej fotke), alebo uz nejaka samo-domo kopia?
vyzera to o kus jednoduchsie
http://www.espresso-restorations.com/P1.html
LM GS3 je ikona.
Offline