SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 07-05-2020 01:43:19

Serifus
Člen
Registrovaný: 27-03-2020
Příspěvky: 27

Plazmat nikoliv plazma

Zdravím! Dovolím si tu trochu rozjet OT, protože si pamatuji, jaký to byl průšvih, když se na škole řeklo "řezání plasmou." "Krevní plasmou se neřeže!" Tak zněla odpověď. V češtině se ve spojitosti s fyzikálním plasmou využívá střední rod. Jako přejaté slovo z řečtiny tuším, je v jiných oborech ženského rodu. Takže máme krevní plasmu, ale je tu fyzika plasmatu. Tolik k OT. Na technickém fóru by to mělo být v TOPu. Ostatně... to je to kouzlo, kde zainteresovaný například ví, jaký je rozdíl mezi frézou a frézkou :-) Ostatní nechápou. ;-)

Offline

 

#2 07-05-2020 17:53:55

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Plazmat nikoliv plazma

Jsem docela rád, že na technickém fóru jsi vnesl trochu češtiny, jenže jsi to ve svém příspěvku hezky zamotal.
Takže jako češtinář trochu upřesním:

Ta plazma - ženský rod - kapalina tvořící základ živých organismů - skloňování podle vzoru žena

To plazma - střední rod - skupenství hmoty obsahující elektricky nabité částice - skloňování obvyklé u přejatých řeckých slov tohoto typu: 1. pád plazma, 2.p. bez plazmatu, 3.p. k plazmatu, 4.p. plazma, 5.p. plazma, 6.p. o plazmatu, 7.p. s plazmatem.

A aby to bylo ještě zamotanější, tak zatím nejlepší televizory, pokud se týče kvality barevného zobrazení, byly plazmové.

Offline

 

#3 07-05-2020 21:32:41

nellospeed
Člen
Registrovaný: 28-09-2009
Příspěvky: 366

Re: Plazmat nikoliv plazma

nevím jak plazma, ale na dílně kde jsem chodil kdysi dávno fušovat byla fréza jako fréza a byla to velká dílna

leda tak mě napadá řežu tó plazmó

Editoval nellospeed (07-05-2020 21:35:21)

Offline

 

#4 07-05-2020 23:19:59

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Plazmat nikoliv plazma

Jirkati-doplnim Ta ale plazmove televizory neboli ani tak najlepsie v podani farieb ale skor v lepsom podani zobrazeni ciernej farby ked som pocul od fajsmekrov na telky   big_smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#5 08-05-2020 22:24:53

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Plazmat nikoliv plazma

plasma ženský rod - komplet aparát, včetně příslušenství, (kompresor)
plasmo střední rod - pouze paprsek rozbitých atomů unášený proudem média, mezi elektrodou a materiálem

fréza- nástroj
frézka- obráběcí stroj.

Švajc? Autogen!

Televizor je co? To je ta bedna s obrázky kde ovce dostávají instrukce co mají nakupovat?
Tu mám doma taky, bytná na to kouká. Já málokdy. smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#6 16-05-2020 03:02:27

Serifus
Člen
Registrovaný: 27-03-2020
Příspěvky: 27

Re: Plazmat nikoliv plazma

jirkati napsal(a):

Jsem docela rád, že na technickém fóru jsi vnesl trochu češtiny, jenže jsi to ve svém příspěvku hezky zamotal.
Takže jako češtinář trochu upřesním:

Ta plazma - ženský rod - kapalina tvořící základ živých organismů - skloňování podle vzoru žena

To plazma - střední rod - skupenství hmoty obsahující elektricky nabité částice - skloňování obvyklé u přejatých řeckých slov tohoto typu: 1. pád plazma, 2.p. bez plazmatu, 3.p. k plazmatu, 4.p. plazma, 5.p. plazma, 6.p. o plazmatu, 7.p. s plazmatem.

A aby to bylo ještě zamotanější, tak zatím nejlepší televizory, pokud se týče kvality barevného zobrazení, byly plazmové.

Nepřijde mi, že bych to zamotal. :-) Ale jak myslíš... V podstatě jsem řekl to samé. V ženském rodě to nemusí být jen o kapalinách. Objevuje se to i v mineralogii. A tam fakt o živé organismy nejde ;-) Jen to čtvrté skupenství hmoty tvoří výjimku. Protože prostě fyzici to tak chtějí. Proto je to zmíněno i ve slovníku spisovné češtiny.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče