SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Ahoj, chtěl bych se zeptat ohledně svařování na stolech Sigmund (děrovaný, rychloupínací) a to hlavně těch, kteří s tím mají zkušenosti.
Dřív jsem svařoval maximálně na litinové plotně, takže tento stůl neznám a hlavně jsem nepochopil, jak s ním pracovat.
Dejme tomu, že potřebuju na cca 1,5m dlouhý jekl navařit asi 8 vinglů po 150mm, všechno si upnu, dám do úhlu, naboduju a co dál? Mám všechno komplet zavařit kolem dokola, chvilku počkat na zchládnutí a pak dodělat stranu, která ležela na stole? Nebo nabodovat, potom hned odepnout a nabodovat z druhé strany a až potom povařit? V prvním případě to asi není úplně dobře, ale k čemu by jinak byly ty svěrky, než na upnutí, aby se to nezkroutilo? Když udělám druhou věc, tak už to potom upnout znova nemůžu, když jsou po všech stranách body.
Stejně jsem ale musel rovnat v obou případech, tak nevím, jestli je to normální a k čemu to zdlouhavé upínání teda je. A to ani nemluvím o svařování nějaké roury kolem dokola o průměru třeba 300mm. Snažím se na tom naučit, ale zatím celkem slabota. Výsledek je ten, že to vypadá snad úplně stejně, jako bez upínání. A to, že se materiál po svařování prostě prohne nikoho nezajímá, stejně to potom musím NĚJAK srovnat. Hlavně, že hodinu upínám. Má s tím někdo zkušenosti, nebo jsem jenom nemehlo?
Offline
Mám pocit ,že to děláš dobře ,je to jen na stehováni a každý svar má pnutí. Ten ti stul nepořeší
Offline
Aby nezavazelo bodovani, tak si podkladam material treba 3mm podlozkama, upnu poradne, naboduju, otocim, naboduju druhou stranu, casto uz bez nejakeho slozitejsiho upinani, jen na jednu dve svorky a zavarit co je treba. Nebo pokud ma profil nejaky rozumny rozmer, tak dva, prip. vic bodu na vrchni stranu a z boku nabodovat az dolu ke stolu a usetris jedno otaceni. Vyhoda stolu je rychlost, presnost a opakovatelnost upnuti, deformace treba hlidat tak jako pri praci na jakémkoliv jinem stole.
Offline
Jste nakonec se stolem spokojený? Budu teď vyřit více a zvažuju, že si ten stůl Sigmund taky pořídím, ale pořád váhám, jestli ty vynaložené peníze stojí za to a opravdu mi usnadní a zrychlí práci natolik, aby se mi to celé vyplatilo.
Offline
Nikdy nic nestahuju nesverkuju. Vzdy to ma nejakou logiku kam se to krouti tak premyslet a zkouset. Nekdy se da kriva vec srovnat navarenim svaru jinde a pak ho vybrousit.
Nemehlo jo to si taky nekdy rikam kdyz mi neco nejde ale vetsina nemehel nechodi do dilny svaret ale drzi v ruce telefon a otravuji zivot ostatnim protoze nic lepsiho neumi.
Offline
Jsem spise pouze nadseny kutil, proto mam jenom "bejbystůl" 800x1200x100 s nejakou prostredni sadou prislusenstvi... ale pouzivam ho skoro porad, mnohem vic nez jsem cekal...i na praci se drevem a pod.- lepeni, frezovani, vsechno krasne rovne a do vinglu... Da se opakovane a pohodlne delat v desetinach mm, zabava jako s legem-vcetne rozsirovani o dalsi dily stavebnice a i kdyz to bude treba az za Xlet, vim, ze budou sedet presne jak maji. Jedina nevyhoda je asi jen ta cena, pro hobby je samozrejme mimo, ale profikovi se podle me musi vyplatit, ale nechci tady vypisovat jako nejaky dealer - urcite jsou i jine srovnatelne profi systemy.
Offline
https://www.youtube.com/watch?v=bJVZjhRTEfs&t=54s
dobre video kde recenzuje aj stoly siegmund 28 a siegmund 16 .ten 16 bez presneho vyrovnania stelovacimi srobami na nohach je komplet krivy.za tie peniaze by som cakal nieco s ovela tuhsou konstrukciou.ten z hrubsieho materialu s 28mm dierami je ok ale uz extremne drahy. ale asi s ohladom na cenu system 22 moze byt dobry ,tam je hrubka materalu 19mm
Editoval michal 4985 (25-06-2020 15:35:02)
Offline
Zrovna jsem přemýšlel o nějakém děrovaném stole, žebrované konstrukci vypálené laserem tl. stěny 6mm, ale docela mě to video odradilo....
Offline
to hej upnes tam svorku silnejsie a ten 6 mm plech ohnes ..
Offline