SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Snazim sa zistit co je unosnejsie pri zatazeni na vzper pri dlzke/vyske 2500mm.
Dva zvarene U profily sirky 100mm do tvaru I profilu.
Alebo
Dva zvarene L profily 80x60mm do tvaru uzatvoreneho profilu.
Neviem ci to vie niekto zo skusenosti odhadnut, alebo ako ci sa to da zratat aj ako pre samostany profil nezvareny a porovnat.
Offline
A co dva U profily svařené proti sobě, vznikde jakoby velký jekl? To se používá běžně na sloupy různých přístřešků apod. Nosnost velká.
Offline
martin55 napsal(a):
Neviem ci to vie niekto zo skusenosti odhadnut, alebo ako ci sa to da zratat aj ako pre samostany profil nezvareny a porovnat.
Na odhad by som sa nespoliehal, hlavne keď to zrejme bude zaťažené v hraničných hodnotách. Inakšie by sa takáto otázka tu neobjavila.
Áno spočítať sa to dá. K tomu je potrebné špecifikovať spôsob ukotvenia oboch koncov. Najnepriaznivejší spôsob je , keď je nosník dole zakopaný (zabetónovaný) ale horný koniec je voľný, čiže stožiar. Naopak najpriaznivejší je spôsob keď sú oba konce smerovo aj pozične uchytené napr. prírubou a skrutkami. Výsledky pri výpočte sú diametrálne odlišné až 1:16
Pre jednoduchý príklad nosníka v tvare jökl 100x100x10 kĺbovo uchytenému hore aj dole vychádza 32,63 kN, no pri pevnej päte a klbe v hlave je to už 66,6 kN. Napr. pri tzv. stožiari by to bolo iba 8,16 kN a pri pevnej päte aj hlave až 130,5 kN
Offline
Daj email, poslem ti subor..
Pozor na vypocet, rata sa idealny stav dokonale priamy nosnik a sila priamo v osi. Treba to nasimulovat s miernym priehybom, ale uz som to takto dlho nepocital, vacsinou sa nasimuluje cela prutovka..
Editoval AndyS (26-07-2020 21:31:57)
Offline
Ahojte, dik za rady.
Sustava je funkcna, je to preklad zvareny z dvoch U profilou stojinou k sebe, ktory je podoprety na jednej strane murivom a na druhej strane zvarenym stlpom z L profilov ako som presne vcera zmeral 65x80mm do uzatvoreneho profilu. Takto to funguje. vid. obrazok.
Kedze je teraz moznost a je to rozobrate a podoprete chcel som vymenit ten stlp, ktory je teraz mierne prehnuty /netusim ci posobenim zataze, alebo pri zvarani / pevnejsim kusom.
Pravdepodobne to urobim ako navrhuje Varok, ze vezmem dva U profily 100mm alebo 120 a tie privarim k sebe tak aby tvorili uzatvoreny profil. To bude urcite pevnejsie na ohyb ako momentalna zostava tie dve L-ka 65*80.
Chcem sa este poradit ohladne zvarania:
Tie dve U-cka
Zvarim to elektrodou E-B 121 2.5. Zvary planujem v dlzke cca 50mm s medzerami asi 300mm po celej dlzke symetricky voci sebe a zacnem z jednej strany, vzdy zvarim obe strany voci sebe a budem sa posuvat k druhemu koncu, aby mal kam material dilatovat a neprehlo sa to.
Chladit to budem klasicky mokrou handrou.
Ked to bude votknute spodnu cast privarim k platni a hornu k prekladu.
Offline
Při tom svařování bych to vodou nechladil. Svařujte to postupně a nechte sváry vychladnout přirozeně. Třeba uprostřed oba sváry naproti sobě. Potom bych zavařil sváry asi v polovině mezi těmi prostředními sváry a konci Uček. Až vychladne, tak zavařit konce a stále tak na přeskáčku.
V jedné firmě jsme to tak dělali, ale Učka myslím 160mm, ale už si nepamatuji přesně.
Editoval varok (27-07-2020 11:58:24)
Offline
Pokud se ti to trochu prohne, tak navař z druhé strany další svár, ten to případně stáhne zpět.
Pravdou ovšem je, že takový svařenec bude z vnitřní strany venku docela slušně korodovat. Je to tak maximálně řešení na snížení nákladů, pokud má člověk U profily levně, nebo už doma. Mnohem lepší technické řešení je použít buď Jekl 100 x 100 x 8 nebo ještě lépe trubku, v daném případě průměr 133 x 6 mm. Trubka je při zatížení na vzpěr nejstabilnější.
Offline
jirkati napsal(a):
... Jekl 100 x 100 x 8 nebo ještě lépe trubku, v daném případě průměr 133 x 6 mm. Trubka je při zatížení na vzpěr nejstabilnější.
Pri stejnem objemu materialu urcite, ale v tomto konkretnim pripade bych si vsadil na jekl ( diagonala 141 a 8 tloustka )
Offline
Peta62, tu stavku by si prehral
Offline
jean napsal(a):
Peta62, tu stavku by si prehral
Ja to nepocital, ale ja snad o vikendu oprasim stare vzorce, abych si to overil. Ty jsi to pocital presne nebo take odhadujes ?
Editoval peta62 (27-07-2020 21:39:57)
Offline
Nepocital, ale na 99% to rura nad joklom vyhra. Diagonala s tym nic nema.
Offline
jean napsal(a):
Nepocital, ale na 99% to rura nad joklom vyhra. Diagonala s tym nic nema.
Samozrejme, trubka nad jeklem, kruh nad obdelnikem, ale pouze pokud maji stejnou hmotu. Tento pripad jsem cvicne pocital, ne na minimalni kvadraticky moment prurezu ( vsechny ostatni promenne ve vzorci jsou v tomto zadani konstanty ), ale na lezaty jekl a ma nosnost o 20% vyssi nez ta trubka. Verim ze by se mozna nasla osa, kde by byl kvardaticky moment mensi, ale ne o tolik, to budu presvedceny dokud mi to nekdo nevyvrati vypoctem. Tu diagonalu jsem psal jen pro predstavu, kam az ten jekl dosahne od osy.
Offline
ako hovori stara monterska mudrost > trubka na stojaka a zena na lezaka vydrzia vsetko!
varok > neviem, ako to robis , ale ked citam tvoje prispevky v tejto teme, tak presne takto by som to robil aj ja
osobne nechladim ziadny zvar vodou - okrem austen. nerezu > tu je to uziticne.....
Editoval rcp (27-07-2020 22:45:20)
Offline
martin55 napsal(a):
Neviem ci to vie niekto zo skusenosti odhadnut,
Tipnul bych si že ten původní sloup byl ohnutý už před montáží, už ho tak někdo svařil - ty dvě L. Spěchal, vařil jednu stranu vcelku, najednou a prohnulo se mu to.
Jak dlouho tam ten původní sloup stál a co podepíral?
Jak je ten vodorovný nosník dlouhý?
Jaká je výška tech dvou U svařených do I?
Jak je tento nosník upevněn do zdi? Nebo tam jen leží?
V jakém stavu je ta zeď?
Proč jej vyměňuješ?
Čím to máš podepřené nyní když je starý sloup demontovaný?
Sloupek 120/80 ale záleží na tloušťce toho L!! unese hodně tun.
podmínka - musí být zajištěný proti pohybu - nahoře, prostřednictvím toho vodorovného překladu který má druhý konec ve zdi a ten překlad samotný ve zdi musí být nějak zajištěn!
A totéž v kolmém směru na ten vodorovný překlad. Dole to je přes platli zajištěné do nějakého základu předpokládám.
Pokud to nahoře nejde řešit - vodorovný nosník ve zdi jen leží - pak je nutno zavětrovat, aspoň trojúhelník z plechu (5mm)
Offline
rcp napsal(a):
osobne nechladim ziadny zvar vodou - okrem austen. nerezu > tu je to uziticne.....
já chladím velmi často protože pospíchám a potřebuju se svařencem manipulovat. Dokonce jsem si při poslední rekonstrukci dílny vybudoval velké umyvadlo.
Jasně že některý věci chladit nelze (pnutí) ale kraviny ano.
Offline
bourač
Jak dlouho tam ten původní sloup stál a co podepíral?
Stalo to takto cca +40 rokov, bola to tehlova stena v 1.podlazi, drevenej chaty, ciastocne podopiera nosne drevene profily 2.podlazia, ciastocne preto, lebo len urcita cast z nich asi 1/3 sa opierala aj o tu stenu ktorej nosnou sucastou bol aj tento kovovy nosnik, Murovana stena je prec. Zostal len nosny ram/preklad a stlp.
Jak je ten vodorovný nosník dlouhý?
Ten vodorovny preklad ma dlzku necele 3m su to dve U 100 zvarene do I
Jak je tento nosník upevněn do zdi? Nebo tam jen leží?
Na jednej strane je ulozeny na tehlovom stlpe 3x3 plne tehly. Na druhej strane bude stat na tych mojich zvarenych Uckach. Zaklad je zelezobeton pata, na nej 3mm plech 300x300mm na rozllozenie tlaku a horny koniec som chcel privarit k nosniku. Zavetrit som to neplanoval, ale nie je problem tam navarit kus 5mm stvorca 50x50mm, alebo kusok L-ka.
Čím to máš podepřené nyní když je starý sloup demontovaný?
Dobra otazka, dal som tam do 2/3 dlzky t.j. blizsie k tomuto odstranovanemu stlpu obycajny dreveny hranol 100x120mm vysoky 231cm. Ked som to zacal rezat, pre klud duse som tam dal este jeden, mierne sikmo, lebo je dlhsie zrezany
Takze teraz to stoji na jednom kolmo a jednom krivom drevenom hranole.
takto
Proč jej vyměňuješ?
Vzhladom na stav povodneho stlpu sa mi to zdalo vhodne, ked sa to uz preraba, ale ano mohol by som sa na to aj vykaslat a nedrazdit
Rura je dobry napad, len ide o hrubku steny, a nasledne cenu. Pozriem, ako to vyzera.
Offline
Dnes sa k tomu dostanem, odfotim to a postnem nech sa nemusite pozerat na tie moje smiesne kresbicky.
Offline
ty kresbičky jsou OK, ale co ten nosník 2xU100 podepírá? Jen podlahu?
Offline
bourač napsal(a):
...co ten nosník 2xU100 podepírá? Jen podlahu?
Konečně správná úvaha, dost podstatná...
Offline
uvidíme co kolega nafotí, třeba tam měl původní majitel v patře kachlový kamna (nebo soustruh)
Offline
Tak se pridam k uvaham - dnes mi volal letity zakaznik ze mu opakovane zbourali branu ale i se sloupkem ktery to uz asi 4x odnesl a vzdy se tak nejak porovna ale je to mizerny a ted se bude delat novy. Puvodni zabetonovany byl 100x60x3 jekl tak zvazuju co tam dat aby to zastavilo treba i nakladak. Uvazuju nad 2x 120 U ve kterem bude z pasoviny vevareny jeste 2 komory. K tomu v zemi do stran 16 roxory pul metru na kazdou stranu a zalit mixem rekneme beton c35. Zvazuju ale jestli by nebylo bytelnejsi udelat to z heb 120 + zavrit strany plochacem 100x10 a dlooouhym svarem v cele delce a toho brouseni aby to bylo cisty. Neprehanim to zbytecne?
Offline
existujou i hodně tlustý jekly a trubky, třeba 20mm stěna. Třeba trubky v hutích pro dopravu písku (pro formy). Hebko potažený plechem dávaj projektanti na hodně zatížený místa.
Dneska sem se ti sra.l do řemesla. Zejtra vyfotím.
Offline
A nepomohlo by misto super pancire to vylit treba betonem ?
Offline
No trubka tam bejt nemuze a 100 jekl v 8 ma uz tak strasnej radius ze to zas vypada skoro jako trubka ktera tam bejt nesmi...😀 u hebka me odrazuje vaha kde se budu pohybovat kolem metraku s blbym jednim sloupkem. Nevim jestli se morit s tolika svary?
Offline
Betonem je dobrej napad ale uvnitr profilu povede kabelaz a beton nevim jestli je zrovna fajn rvat do kabelu.
Offline