SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 18-08-2020 10:38:16

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2656

Re: Brána z jeklů - začátečník

zahajskej napsal(a):

Pán na to bude muset do konce života šáhnout určitě. Plastové plotovky šisují a je to pak hnusné, takže je vymění za dřevěné a bude občas natírat. Zkušennost z okolí.

Jsou už pár let na plotu kolem. Už vyšisovaly. Místo ořechově hnědé jsou ořechově vyblité. Ale jsou všechny stejně vyblité, takže se na to sahat nebude. smile Však na té bráně se taky časem dostanou na stejnou barvu.

Offline

 

#27 19-08-2020 21:41:40

Adamw140
Člen
Registrovaný: 12-03-2019
Příspěvky: 441

Re: Brána z jeklů - začátečník

No to je jako zinkovat nerez taky uz jsem o tom slysel

Offline

 

#28 24-08-2020 11:26:50

RHtronix
Člen
Registrovaný: 19-02-2020
Příspěvky: 24

Re: Brána z jeklů - začátečník

Tak jsem se do té brány a branky pustil...
Rám jsou jekly 80*60x3mm, výplň 80x20x2mm. Branka váží odhadem 50-60kg, brána by měla cca 120, uvidíme.
řeším teď povrchovou úpravu. Horní, pohledová, vrstva bude černá, plánuju komaxit. Otázkou je jestli je nutné konstrikci zinkovat. Osobně se mi do toho nechce. Jednak kvůli ceny, protože cena za zinkování je cca tolik co železo + komaxit dohromady a druhak mám strach že se to při zinkování zkroutí.
Otázka je za jak dlouho to bez zinkování zrezne zevnitř. Momentálně je to uděláno tak že výplň není po kratší straně přivařena k rámu a je tam provedeno cca 3mm zabroušení (jak radil "bourač"), takže výplní může proudit vzduch/odtékat zkondenzovaná voda. Do rámu bych vyvrtal zespod nějaké díry v rozích, aby nebyly vidět. Co vy na to?

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9522_20200819_181632_copy_1008x567.jpg http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9522_20200821_194748_copy_567x1008.jpg http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9522_20200822_145819_copy_567x1008.jpg

Offline

 

#29 24-08-2020 13:58:08

R2JTB
Člen
Registrovaný: 22-04-2018
Příspěvky: 87

Re: Brána z jeklů - začátečník

jestli ti mohu poradit tak nepouzivej 80x80x3 prumer materialu kvuli vaze  a praci s tim ale zkus treba tech 70-80x60 a nebo tech 60x40 jak tady nekdo zminil....

Offline

 

#30 24-08-2020 13:59:23

R2JTB
Člen
Registrovaný: 22-04-2018
Příspěvky: 87

Re: Brána z jeklů - začátečník

RHtronix napsal(a):

Tak jsem se do té brány a branky pustil...
Rám jsou jekly 80*60x3mm, výplň 80x20x2mm. Branka váží odhadem 50-60kg, brána by měla cca 120, uvidíme.
řeším teď povrchovou úpravu. Horní, pohledová, vrstva bude černá, plánuju komaxit. Otázkou je jestli je nutné konstrikci zinkovat. Osobně se mi do toho nechce. Jednak kvůli ceny, protože cena za zinkování je cca tolik co železo + komaxit dohromady a druhak mám strach že se to při zinkování zkroutí.
Otázka je za jak dlouho to bez zinkování zrezne zevnitř. Momentálně je to uděláno tak že výplň není po kratší straně přivařena k rámu a je tam provedeno cca 3mm zabroušení (jak radil "bourač"), takže výplní může proudit vzduch/odtékat zkondenzovaná voda. Do rámu bych vyvrtal zespod nějaké díry v rozích, aby nebyly vidět. Co vy na to?

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … 08x567.jpg http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … 7x1008.jpg http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … 7x1008.jpg

super parada!!! dobre si udelal s tim prumerem... tesim se na koncovou praci a vzhled prace smile

Offline

 

#31 24-08-2020 19:01:20

jees
Zablokovaný
Registrovaný: 14-01-2013
Příspěvky: 1709

Re: Brána z jeklů - začátečník

Žárový zinek bude tak 25-27 Kč/kg vč. DPH, ale jestli se to má lakovat, tak by se muselo počkat až bude čistá lázeň a potom ještě možná lehce přebrousit tam, kde zůstanou nějaké nerovnosti - lidově řečeno nalepený bordel z lázně. Zkroutit by se to nemělo, pokud je to dobře svařené. Já osobně bych to do zinku dal a spíš bych vynechal tu barvu, ale mě zinek nijak nevadí, naopak někdo jiný je na něj alergický.

Díry dolu určitě udělat, jinak to shnije, držela by se tam vlhkost

Za jak dlouho shnije, mě třeba silně zrezla branka z Royasu která má být údajně zinkovaná a ještě zeleně lakovaná během ca 10-ti let. Zrezla tedy dole, kde je nějaký otěr od keřů, trávy a v zimě sníh

Offline

 

#32 24-08-2020 20:04:33

RHtronix
Člen
Registrovaný: 19-02-2020
Příspěvky: 24

Re: Brána z jeklů - začátečník

jees napsal(a):

Žárový zinek bude tak 25-27 Kč/kg vč. DPH,.....  Zkroutit by se to nemělo, pokud je to dobře svařené.
Díry dolu určitě udělat, jinak to shnije, držela by se tam vlhkost
....Zrezla tedy dole, kde je nějaký otěr od keřů, trávy a v zimě sníh

Cena cca sedí, počítal jsem 27 - 30Kč/kg. železo mám za 21,5Kč/kg +  ten komaxit...

Právě kvůli vlhkosti tam ty díry dělám (i pro to případné zinkování). Finální barva bude černá, přes to nejede vlak, takže je otázka jestli pod to pozink. Věřím tomu že jestli je to dobře svařené tak se to nehne, ale i viz název vlákna moc nevěřím tomu že to je svařené dobře a nějaké to pnutí tam bude...
Jestli to vydrží 10 - 15 let tak budu spokojen. keře kolem nebudou (ikdyž kdo ví co bude za 10 let), s tím sněhem je to dobrý postřeh, to bude chtít odhrnovat...

Offline

 

#33 24-08-2020 20:10:07

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: Brána z jeklů - začátečník

ja by som sa na pozink asi vysral, otec má bránku skoro 40 rokov a diery v tom nemá. Povrchovo to hrdzavé je, lebo sme na údržbu tak trošku cigáni smile. Naposledy sa to natieralo možno pred 15 rokmi, ale ako vždy šetrne syntetikou, čiže naprd.

Offline

 

#34 24-08-2020 20:29:41

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8504

Re: Brána z jeklů - začátečník

Komaxit se dá udělat i základní barva a potom vrchní vrstva. Tentokrát píšu z osobní zkušenosti z práce. Náš lakýrník tak komaxituje a dnes jsem se to taky trošku učil. Super. big_smile


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#35 24-08-2020 20:52:45

Adamw140
Člen
Registrovaný: 12-03-2019
Příspěvky: 441

Re: Brána z jeklů - začátečník

Zrovna vcera jsem potkal branu stejneho vzhledu - nahoda
Uprimne - na tyhle maly rozmery zbytecne humpolacky, monstrozni a diky tomu tezky a nasledne na zinek drahy. V zinkovnach vnitrni svrtani neberou takze nevim jak ale diry musi byt docela velke aby vse probehlo v poradku. Nevim co si kdo predstavuje pod nazvem komaxit - vetsinou praskova lakovna a me osobne vychazi cena zeleza = cena zinku = 1,3 cena laku ale prasek kterej nechavam davat je drazsi nez obycejny odstin dle ral.
Posledni vec kterou bych zminil by asi bylo Celkem sileny nechat prsty jak se nekdy stane ve dverich a pribouchnout si je tou 50kg brankou ktera mahla vazit polovic....... par zraneni kolem me probehlo a neni o co stat

Offline

 

#36 24-08-2020 21:25:51

Welda
Člen
Registrovaný: 23-04-2017
Příspěvky: 722

Re: Brána z jeklů - začátečník

Adamw140:Uprimne - na tyhle maly rozmery zbytecne humpolacky, monstrozni a diky tomu tezky a nasledne na zinek drahy.

Do šutru tesat. Všechny technicky elegantní věci jsou jednoduché až vzdušné, všimnuli jste si?

Adamw140:Posledni vec kterou bych zminil by asi bylo Celkem sileny nechat prsty jak se nekdy stane ve dverich a pribouchnout si je tou 50kg brankou ktera mahla vazit polovic.......

Přesně. Může se stát, že upadne pant a jede se na pohotovost. V lepším případě. A ještě bych podotknul, že by mohla vážit i mnohem méně. Neboj, až tady dám branku já, můžeš se mi klidně zasmát. Stejně počítám, že ji budu dělat alespoň dvakrát/třikrát jako všechno. O těch ,,lamelách,, či jak to nazvat, uvažuji taky, ale z plechu. Jsou i různě lisované a perforované, tak snad si něco vyberu. Naši předkové to dvakrát lehce ohli přes vinkle a kolik to vydrželo.


O 160, Magnum 210 Synergy.

Offline

 

#37 24-08-2020 22:07:59

jees
Zablokovaný
Registrovaný: 14-01-2013
Příspěvky: 1709

Re: Brána z jeklů - začátečník

U masivního domu může být i tato branka vzdušnou a kromě toho, každý má jiný vkus a vizi.

Možná proto dělají v Číně tolik barev na stejnou svářečku, aby si mohl člověk vybrat podle malby v dílně nebo podle montérek

Offline

 

#38 24-08-2020 22:10:43

jees
Zablokovaný
Registrovaný: 14-01-2013
Příspěvky: 1709

Re: Brána z jeklů - začátečník

RHtronix - záleží kolik je ti let, kdyby ti vydržela 15let a bylo ti třeba 60, už bys mohl mít problém svařit později jejího nástupce a člověk pak má i jiné starosti a práci, než napravovat nedostatky kolem domu

Offline

 

#39 24-08-2020 22:28:25

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Brána z jeklů - začátečník

3mm jekl vydrží i bez údržby (v normálním obytném prostředí) do doby kdy už tady Svarfórum nebude. Jen TOO (tepelně ovlivněná oblast) - teda sváry a okolí cca 10mm budou náchylnější na korozi. Počítal bych s dalším nátěrem cca po jedné zimě, pak to už bude držet.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#40 24-08-2020 22:57:59

Adamw140
Člen
Registrovaný: 12-03-2019
Příspěvky: 441

Re: Brána z jeklů - začátečník

Nemyslel jsem zrovna ze by musel upadnout pant ale u branek obecne je oblast patky nebou chcete - li kapsy pro zamykani v kombinaci s jistym kovanim velice bolestiva. K tomu prictu setrvacnost uvedene branky a zraneni tfujtajxl je na svete.
Vzhled vubec nekritizuju to je velice zajimavy pocin a i monstrozni brany jdou udelat na pohled kruty ale lehky. Bez udrzby ale vydrzi i 2mm jekl nejakej ten rok ale i kdyz se mi zinek hnusi tak na jekl musi. Nepodcenit pripravu pro zinek na tom dost zalezi jestli se zkrouti a po zinku pekne flexu a ten bordel kde je to hnusny dobrousit. Zaklad+ antracit, vypalit a je to na hooidne dlouho - tak to delam ja. Spatna priprava na zinek muze ale znamenat ze to zevnitr schnije na prach samo od sebe a nepomuze nic - nezinkovany skutecne pak vydrzi vic.
Co pisu neni proto ze bych chtel neco kritizovat ale jen zkusenost kterou mam. Svary samozrejme musi mit urcitou kvalitu - nikoliv ale vystavni podle norem a rengenu je to prece jen brana.

Offline

 

#41 06-09-2020 08:27:34

RHtronix
Člen
Registrovaný: 19-02-2020
Příspěvky: 24

Re: Brána z jeklů - začátečník

Tak jsem trochu pokročil... Sváry nejsou nic extra, ale jak jsem psal, jsem začátečník a to že se něco naučím je jeden z benefitů...
Už z osobní zkušenosti vím co se děje když dochází plyn, Že svařovat MIG/MAG venku když pofukuje není úplně ono... Ale taky že udělat kouťák v poloze PG není zase tak obtížné...

A co se týče povrchovky, tak mi to ani v zinkovně moc nedoporučili - kvůli připadnému zkroucení a nutnosti ručního dobrušování po zinku (možná se jim jen taková zakázka nechtěla dělat). I z cenových důvodů jsem se nakonec rozhodl pro povrchovou úpravu vnitřku že to celé vyliji základovkou, takže jsem si už pořídil 16l barvy a půjdu na to...

Také jsem se rozhodl, že z váhových důvodů použiji 3ks pantů (klasický stavitelný závěs M18 s plotnou 90x90mm. Bude v pohodě když závěs navařím přímo na rám (80x60x3mm), nebo musím v místě pantu stěnu rámu zesílit?

http://svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9522_20200905_180801_copy_1008x567.jpg http://svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9522_20200905_182033_copy_1008x567.jpg

Offline

 

#42 06-09-2020 09:14:43

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8504

Re: Brána z jeklů - začátečník

Jestli chcete vnitřek ošetřit základem, tak si moc nepomůžete. To raději nafoukejte voskem na dutiny aut. Nebo nějaký Resistin. Zase tak drahé to není a tyto přípravky vzlínají, takze zalezou i do spár. Základ právě naopak tahá vodu, takže by vám ro zrezlo možná ještě dříve než bez úpravy.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#43 06-09-2020 09:22:34

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: Brána z jeklů - začátečník

Tiez mam skusenost, ze zaklad je proti hrdzi celkom k hovnu. Mne sa ta branka paci, ja mam masivne veci rad.
Ak tam budes fukat nieco voskovo mastne, tak si najprv nafinal dokonci vonkajsie steny, lebo to uz nikdy neodmastis.

Editoval jean (06-09-2020 09:23:38)

Offline

 

#44 06-09-2020 09:24:34

zahajskej
Člen
Registrovaný: 07-01-2015
Příspěvky: 291

Re: Brána z jeklů - začátečník

A jak to zevnitř odmastíš, aby základovka držela? Jak poznáš, že je nalitá všude? Vyhozené peníze. Udělej povrchovku, pak vnitřek, pokud to chceš mermomocí ošetřit, vystříkej něčím na dutiny aut. Nejlepší je domácí směs petrolej, vazelína A00 a Resistin na dutiny, vše rovným dílem, ohřát na 60 stupňů. Jen počítej s tím, že si to v létě občas ukápne.

Offline

 

#45 06-09-2020 09:31:43

RHtronix
Člen
Registrovaný: 19-02-2020
Příspěvky: 24

Re: Brána z jeklů - začátečník

Díky za názory. Tím pádem bude vnitřek bez povrchovky... Aby mi z toho pak v létě něco vytékalo moc nechci... Ale otvory, které mám v kratší straně mezi rámem a výplní asi nechat, ne? Aby to trochu větralo a kondenz mohl pryč...

Offline

 

#46 06-09-2020 12:17:05

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Brána z jeklů - začátečník

A v mieste kde navaris pant tak stenu zosilni neakym hrubysim plechacom


Kutil s.r.o.

Offline

 

#47 06-09-2020 12:45:47

zahajskej
Člen
Registrovaný: 07-01-2015
Příspěvky: 291

Re: Brána z jeklů - začátečník

Vždyť má stěnu 3mm, jekly na ohradu pro slony a chce dát tři panty na křídlo, tak nač zesilovat?

Offline

 

#48 06-09-2020 13:02:53

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Brána z jeklů - začátečník

Jestli je zinek  drahý  a problémový,  tak  bude lepší  ho  nedávat. Barvu  ale bude třeba dát práškovou a najít kvalitní  lakovnu,  kde pod nátěr  dávají elektroforézní  základ. A pod něj  kvalitní  povrch, to  znamená  stoprocentně zbavený  jakýchkoliv okují, ať  už  v lakovně anebo  doma obroušením  či  opískováním  a v lakovně potom  pod forézu  nějaký  dobrý  fosfát.  Taková  povrchovka potom  vydrží  to,  co  vydrží  vrchní prášková barva. A kvalitní  prášková  barva,  pro  vnější  prostředí  tedy odolná  UV záření  a ve fasádní  nebo  automobilové  kvalitě,  to  znamená  cca aspoň  5 let pořád stálý  odstín jako  nová  vrstva  a odolnost  proti  vyšisování  sluncem,  vydrží  na povrchu 20,  možná  i  40 let bez  nějakého  zásadního  zhoršení  vizuální  kvality.
Jediný  rozdíl  daný  tím,  že tam pod barvou  nebude žárové  zinkování,  je v tom, že jakékoliv škrábance a poškození  do  kovu bude bezpodmínečně nutné ihned zatřít,  zatímco  žárový  zinek  dokáže škrábance přes barvu  i přes vrstvu  žárového  zinku  až  do  oceli do  šířky 1 - 2 mm udržet slušnou  dobu, až  nějaký  rok nerezavé. A přirozeně taky ten,  že až  ta barva bude končit, u  dobře nanesené  práškové  barvy to bude nejspíš nějakým  prošoupáním  vrstvy barvy na místech s častým  dotykem za těch  cca 20 - 40 let, tak  žárový  zinek  pod ní  ještě dalších  pár let ochrání proti  rezavění.

Přirozeně to  ale znamená počítat  s tím  už  při  konstrukcí brány, hlavně s rozměry van předúpravy před forézou  a hlavně forézy  v lince příslušné  lakovny. A bránu  dělat  ze segmentů,  které  se do těch  van  vejdou. Plus počítat  s ponořením,  to  znamená  zase výtokové  otvory. Co  se týká  kroucení  svařence,  nevím,  jak  moc je to  podstatné,  ale foréza se obvykle vypaluje při  teplotách  kolem  200 st C,  prášková  barva obvykle o  trošku  méně,  takže tyto  teploty musí  svařence vydržet.


Případně použít práškovou  základní  barvu  a na to práškovou  vrchní  barvu,  s tím  ale nemám  zkušenosti. tam  ale nejspíš bude platit stejná  potřeba použít kvalitně upravený podklad, zase dokonalé  zbavení  okují plus pečlivé  očištění  a odmaštění  a potom dobrý  fosfát.

Online

 

#49 06-09-2020 13:34:59

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2656

Re: Brána z jeklů - začátečník

Radim:
Máš naprostou pravdu. A protože je tam milion podmínek, který nezáležej na tobě, ale na někom, kdo velmi pravděpodobně chce hlavně vydělávat, a kvalita odvedené práce není priorita, tak proto jsem to udělal z nerezu. Tam všechno, co může být špatně, můžu ovlivnit já sám.

Offline

 

#50 06-09-2020 13:52:33

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: Brána z jeklů - začátečník

Dvojzlozkovy polyuretan si natrie sam a vydrzi to nezmysel.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče