SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 19-09-2020 09:30:34

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2660

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

Ta MN80 za 62 tisíc by byla dobrá cena, kdyby byl v pořádku a byly u toho i kleštiny, který jsou pro tenhle soustruh ta "třešnička na dortu". Ale jelikož tam visí už půl roku, jak tvrdí Carls, tak s ním nebude něco v pořádku, protože tyhle stroje jdou na dračku. Bez těch kleštin tak jak to je (pokud by byl jinak v pořádku), tak za plus mínus 50k. Viděl jsem i stroje za 80k, a zmizely okamžitě. Ale byly s kompletním příslušenstvím, tak jak je šlo koupit z fabriky.
Pokud to má malarad kousek, zajel bych se na něj podívat s hodinkama a kusem materiálu, a zkusil bych usmlouvat cenu, pokud by byl OK.

Offline

 

#27 19-09-2020 10:33:15

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

Ony tie MN80 sú síce lepšie, ako alumíniové PRC hračky, ale aj MN80 sú len hračky. Ak sa niekto chce naučiť seriózne pracovať na sústruhu, nech si radšej obstará, hoci malý, ale plnohodnotný sústruh s nortonovou skriňou a z normálnej liatiny, nie z Al. Do malých priestorov by sa dal umiestniť aj nejaký z pojazdnej dielne napr. E2N a pod.

Offline

 

#28 19-09-2020 10:56:58

Štěpán
Člen
Registrovaný: 01-02-2008
Příspěvky: 197

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

Dobrý den Pokud kupovat soustruh MN 80 tak podle mne pouze s kompletním příslušenstvím protože právě to mu dává ty rozšířené možnosti obrábění
Samotné příslušenství se sice v inzerci objevuje ale je poměrně drahé a tak to ve výsledku nebude výhodnější.

Na tomhle soustruhu jde opravdu udělat spousta věcí , pokud se tam rozměrově vejdou, samozřejmě na větším stroji uděláte součástku i větší ale zase máte doma velkou mašinu no a stejně se vám stane, že se vám tam některé součástky nevejdou...............
Já jsem třeba potřeboval osoustružit opěrnou plochu na sloupu mého brousícího stroje  model roku 1907.........

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/303_p1040075.jpg


http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/303_p1010571.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/303_p1010603.jpg


http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/303_img_20180601_212043.jpg

Tady vidíte , že nejsem žádný zapřísáhlý odpůrce práce na větších soustruzích  smile

Offline

 

#29 19-09-2020 12:24:11

ihlan
Člen
Místo: Obec Ihĺany
Registrovaný: 11-05-2012
Příspěvky: 3418
Web

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

Co je to konkretne za farbu a odtien ? hlavne to tienidlo lampy ma zaujalo co je za nater.


Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

Offline

 

#30 19-09-2020 15:29:47

malarad
Člen
Registrovaný: 20-08-2015
Příspěvky: 31

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

Zatím přemýšlím nad tímto
https://eshop.vyrobnistroje.cz/product/ … 0x550g/828
A to hlavně i z důvodu, že prodejce nabízí seřízení a vyčištění soustruhu. Opravdu nemám čas dávat do hromady soustruh z bazaru.

Offline

 

#31 19-09-2020 17:58:38

j.bill
Člen
Registrovaný: 23-03-2017
Příspěvky: 709

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

Ještě mrkni i sem:
https://forum.strojirenstvi.cz/viewtopi … 21#p379721
http://www.cnc1.eu/sk/sustruhy.htm
Stejně bys udělal nejlépe, kdybys mohl k někomu na soustruh a tam si to napřed alespoň rámcově ochytal a vyzkoušel. Popřípadě pochytal pár rad jak se co dělá. Nebo se s někým domluv na malém zaškolení a až budeš trochu v obraze, pak teprve kupuj soustruh.


Lepič vlaštovčích hnízd.  smile
GÜDE GE145W + Proteco P550  ---> Berlan BWIG 180, Omicron OMI 246, LGK60 + Speedglas 9100XX, Predátor a další hračky... - všechno na takové to "domácí žvýkání"

Offline

 

#32 19-09-2020 18:20:19

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

Malarad   musíš být ale hodně bohatý ,že chceš kupovat takový soustruh. Bude neprodatelný a hlavně nepoužitelný. jen pantíky a průvlaky do ceočka můžeš točit. Jak už tady psali  taková TOS18 to by byla výhra. Mám pocit ,že tam hodnota ještě roste,novou mašinu nikdo nezaplatí. Já mám SN50 stál mě 9000 a už tu byla nabídka za 45000.

Offline

 

#33 19-09-2020 20:12:51

Atlan
Člen
Registrovaný: 18-07-2011
Příspěvky: 1400

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

Mn80 jedine ze by si chcel vyuzivat klestinove upinanie, inak mn80 kludne nahradi cina. Navyse luneta na cinu za 40E.

Offline

 

#34 19-09-2020 22:00:22

Carls
Člen
Registrovaný: 16-03-2019
Příspěvky: 322

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

Podívej  ještě jednou napíši soustruh musí mít podélný a příčný posuv musí mít možnost řezat závity nožem jak metrický tak palcový  a příslušenství
Což podle mne je pravítko na soustružení uhlů. lícní desku  pevnou a pojízdnou lunetu  Univerzálka a příruba pevný hrot s vložkou do vřetene a unášecí desku  To je čím by jsi se měl řídit při výběru a užitné hodnoty soustruhu  Vynechat můžeš pravítko na uhly  Co se týká kleštin tak za svuj soustružnický život sem je nepotřeboval tak posledních 20 let  ale je to dáno tím co vyrábím a na čem dělám v práci SN 50C su63  Sv 18 a tos žebrák 32
Proto co vím doporučím sežeň slušnýho žebráka s výbavou  sice ti zabere místo ale to ten stolní taky pokud ho pokaždý nebudeš stěhovat do skříně či ho nebudeš mít v bytě
Prostě tyhle stolní číny jsou předražený nemají výkon motoru a nejsou na trošku větší soustružničinu co se ti naskytne dělat

Offline

 

#35 19-09-2020 22:54:36

nellospeed
Člen
Registrovaný: 28-09-2009
Příspěvky: 366

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

Též nejsem vyučený obráběč, ale začal jsem tak že jsem měl možnost chodit volně do fabriky na mašiny kde jsem se naučil nebo spíš mě tam nechali vždycky na mašině která byla volná a já jsem si tam točil nebo frézoval co jsem si pro sebe vymyslel a potřeboval. Takže jsem postupně definoval nároky a našetřil tím pádem na dílnu a pak na další. ňáký malí prcky z číny to bude pouze pro zlost. Chce to pořádnou mašinu a dílnu taky pořádnou já mám SUI40 na metr a ten stroj se už dávno zaplatil a hlavně dělat v k tomu určeným prostředí je taky důležitý než to mít strčený někde na botníku. Udělám H7 díru jak nic, větší kusy menší kusy, závity, nic neni problém, musíš myslet hlavně pokrokově a politicky jak říkají v černejch baronech.

Offline

 

#36 20-09-2020 09:37:48

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

Znovu jsem si přečetl první příspěvek, abych si připomenul proč a na co ten soustruh chceš.
Proč: naučit se na soustruhu (někde to v diskuzi zaznělo)
Co se na tom bude dělat: menší věci
Klíčové vlastnosti: přesnost
Cena: do 60tis.Kč

Možná by stálo po informacích z diskuze doplnit, přepracovat a konkretizovat zadání o další podstatné věci. Požadavky jsou formulované vágně, například přesnost, pro někoho je přesnost 0,05mm dostatečná a pro druhého nepřijatelná.

Důvod „Proč“ splní asi každý soustruh co bude mít funkce popsané kolegou v http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 32#p159032

Požadavek „Co“ splní každý soustruh do kterého se věc vejde

Požadavek na „Klíčové vlastnosti“ mají šanci splnit jen nové soustruhy nebo soustruhy po generálce.

Prošel jsem martyriem porovnávání a výběru, co a kde koupit pro radost a domácí použití. Prošel k tomu kdejaké video v angličtině, ruštině, …  Ostatní jazyky neuvádím, klíčový byly videa v těch dvou uvedených. Pobavil se s pár lidmi co mají soustruh doma. Hodně informací je na CNC foru. Zúčastnil se aukci na výprodej strojního zařízení, třeba z bývalé Liberty.

Došel jsem k závěru, že v současné době dostupné soustruhy z druhé ruky nejsou nic pro mě: trpí nepřesností (víc než 30 let práce dělníka kterému stroj nepatří se na strojí podepíše negativně a k tomu běžné opotřebení), malé soustruhy jsou předražené (32tis Kč za MN80 v dezolátním stavu bez příslušenství kam to vyhnali překupníci mi připadá dost), náhradní díly a příslušenství není nebo je předražené, stroj je morálně zastaralý (spousta věcí se teď řeší jinak, třeba modla malých soustruhů MN80 je z toho hlediska hrozná, př.: motor, řemeny, regulace otáček, směr otáčení, bezpečnost …), váha. I ta váha a prostor co stroj zabere je důležitý. Nemam možnost za hubičku v nějaké dobře vybavené dílně seřizovat stroj a vyrobit poškozené a chybějící díly, pro to jsem zavrhnul soustruh z druhé ruky.

Vracím se na začátek. Důležité je pořádně nadefinovat požadavky, vycházejí z tvých očekávání a možností.

Editoval Charon (20-09-2020 09:40:13)

Offline

 

#37 20-09-2020 09:50:06

malarad
Člen
Registrovaný: 20-08-2015
Příspěvky: 31

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

Charon napsal(a):

Znovu jsem si přečetl první příspěvek, abych si připomenul proč a na co ten soustruh chceš.
Proč: naučit se na soustruhu (někde to v diskuzi zaznělo)
Co se na tom bude dělat: menší věci
Klíčové vlastnosti: přesnost
Cena: do 60tis.Kč

Možná by stálo po informacích z diskuze doplnit, přepracovat a konkretizovat zadání o další podstatné věci. Požadavky jsou formulované vágně, například přesnost, pro někoho je přesnost 0,05mm dostatečná a pro druhého nepřijatelná.

Důvod „Proč“ splní asi každý soustruh co bude mít funkce popsané kolegou v http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 32#p159032

Požadavek „Co“ splní každý soustruh do kterého se věc vejde

Požadavek na „Klíčové vlastnosti“ mají šanci splnit jen nové soustruhy nebo soustruhy po generálce.

Prošel jsem martyriem porovnávání a výběru, co a kde koupit pro radost a domácí použití. Prošel k tomu kdejaké video v angličtině, ruštině, …  Ostatní jazyky neuvádím, klíčový byly videa v těch dvou uvedených. Pobavil se s pár lidmi co mají soustruh doma. Hodně informací je na CNC foru. Zúčastnil se aukci na výprodej strojního zařízení, třeba z bývalé Liberty.

Došel jsem k závěru, že v současné době dostupné soustruhy z druhé ruky nejsou nic pro mě: trpí nepřesností (víc než 30 let práce dělníka kterému stroj nepatří se na strojí podepíše negativně a k tomu běžné opotřebení), malé soustruhy jsou předražené (32tis Kč za MN80 v dezolátním stavu bez příslušenství kam to vyhnali překupníci mi připadá dost), náhradní díly a příslušenství není nebo je předražené, stroj je morálně zastaralý (spousta věcí se teď řeší jinak, třeba modla malých soustruhů MN80 je z toho hlediska hrozná, př.: motor, řemeny, regulace otáček, směr otáčení, bezpečnost …), váha. I ta váha a prostor co stroj zabere je důležitý. Nemam možnost za hubičku v nějaké dobře vybavené dílně seřizovat stroj a vyrobit poškozené a chybějící díly, pro to jsem zavrhnul soustruh z druhé ruky.

Vracím se na začátek. Důležité je pořádně nadefinovat požadavky, vycházejí z tvých očekávání a možností.

Já právě ani neumím přesně definovat co mám vyžadovat, na soustruhu neumím, tak ani nevím, co chtít. Ale umím svařovat, baví me práce s kovy.
Pro začátek bych asi šel teda do tohodle, kde ho za příplatek seřídí a vyčistí. Ale nevím, jestli tomuto soustruhu nechybí něco podstatného.

https://eshop.vyrobnistroje.cz/product/ … 0x550g/828

Všem opět díky za odpovědi

Offline

 

#38 20-09-2020 09:52:32

ihlan
Člen
Místo: Obec Ihĺany
Registrovaný: 11-05-2012
Příspěvky: 3418
Web

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

co keby si sa naucil poslat prispevok inak ako citovanim pomaly 20 riadkov  pises hned pod neho nakeru ANčU?
- je tam este EDITOVAT to quote ide zmazat...
ty nevidis ze je tam rychla odpoved alebo zaslat prispevok ? si to este neobjavil?

Editoval ihlan (20-09-2020 10:35:08)


Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

Offline

 

#39 20-09-2020 09:55:24

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

Urcite si priplat aspon za tento https://eshop.vyrobnistroje.cz/product/ … cjm250/829 ma zmenu prevodov pakami a netreba prehadzovat zakazdym kolecka - strasliva pakaren

Toto je asi mimo rozpocet, ale ma to preklzovu spojku, ak je to nieco ako spojka na sv18, tak to je neocenitelna vec, ohromne to ulahcuje robotu, netreba strazit nonius, len si to narazi na doraz a postoji, kde treba. https://eshop.vyrobnistroje.cz/product/ … sv-470/831

Editoval jean (20-09-2020 09:59:09)

Offline

 

#40 20-09-2020 09:59:33

Atlan
Člen
Registrovaný: 18-07-2011
Příspěvky: 1400

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

Tak popisem ti preco zobrat ss550, tj 125 skluvovadlo, 50cm tocna dlzka. Lunety po 40E, maju pevnu aj pohyblivu.
Vysuv pinoly 70mm, prechod vretenom 26mm.
Na vesinu veci to postacuje (je moznost kupit aj s tocnou dlzkou 70cm ale to uz by som radsej isiel do ss330)

Nema automatizovaby priecny posuv ale to nieje az tak potrrbne, kolieska z prebodovky som aj tak vsetky vohodil a dal tam krokac s displejom, tak ze zmena stupania zavitu je 3s, zarovnat celo prakticky ani netreba, pac to sustruzi presne, robit slepe diery jedna basen a radost. Mozes si tam dat to ruske ELC, posunie yo sustruh niekam inam.
A ak nemas v plane robit charitu a blbost stacanie
Liatinovych bubnou a kotucov tak ti postaci.

Rezanie zavitu
https://youtu.be/Jw3nf0b0sK0

Slepa diera
https://youtu.be/HNuB4eOcqKI

Zo co chces s vyrobnych strojov je v podstate to co ss550 ale je pravda z VS moze byt lepsia kvalita.

Editoval Atlan (20-09-2020 10:02:50)

Offline

 

#41 20-09-2020 10:28:50

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2660

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

pat napsal(a):

Malarad   musíš být ale hodně bohatý ,že chceš kupovat takový soustruh. Bude neprodatelný a hlavně nepoužitelný. jen pantíky a průvlaky do ceočka můžeš točit.

To je dobrej blábol.

Offline

 

#42 20-09-2020 10:39:16

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2660

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

jean napsal(a):

Urcite si priplat aspon za tento https://eshop.vyrobnistroje.cz/product/ … cjm250/829 ma zmenu prevodov pakami a netreba prehadzovat zakazdym kolecka - strasliva pakaren

Už jsem to psal někde dřív; CMJ250 se podle Nešpora zhoršila a nebral je do zásoby, jen na extra objednávku. Ale jsou to 2-3 roky, možná se to změnilo. Chtělo by se to zeptat.
Příslušenství (hroty, lícní deska, lunety ..... ) dodá Nešpor a ve velmi rozumné ceně.
Jinak k těm nevýhodám a výhodám, co jsem psal, přidám jako výhodu tužší provedení (širší lože, kratší, to při stejné váze, jako D250).
Prohazování zubatejch koleček při řezání závitů je opravdu opruz, to uznávám. Naštěstí poměr "normálního soustružení" a závitování je tak 10:1.
Kdybych si měl znovu vybírat mezi těmihle dvěma stroji, tak bych, po zkušenostech, co mám, znovu vzal tu D250.

Offline

 

#43 20-09-2020 10:43:47

Carls
Člen
Registrovaný: 16-03-2019
Příspěvky: 322

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

Takže aby bylo jasno soustruh není bruska  takže přesnost je tak na 0,05 pokud je šikovný soustružník i na soustruhu 50 let starým a vyběhaným
Pokud je nezkušený neudělá přesnost ani na fungl nový super přesným soustruhu s odčítáním na tisíciny, proč protože nemá znalosti
Pracuješ rád s kovem sváříš a zařizuješ dílnu  Ten stolní jak brzo zjistíš nebude vyhovovat  Prostě si zajdi ke nějakýmu kamarádovi  co má doma soustruh a ať tě zasvětí do tajů řemesla  Já se to učil celý tři roky a když sem přišel na dílnu po vyučení sbíral další znalosti co a jak  minimálně 2 roky
Takže buď dej na mý rady a kup dospělý soustruh  hromadu knih a proštuduj si základy soustružničiny a pak k někomu aby vysvětlil co a jak  se nastavuje Jak nabrousit nůž  a jak nastavit řeznou rychlost Prostě to základní minimum aby jsi nepřišel hned k úrazu
Takže nejdřív teorie pak trocha praxe u kamaráda co má trpělivost  a potom teprv vybírej soustruh  To už budeš vědět co doopravdy chceš a potřebuješ

Offline

 

#44 20-09-2020 12:40:58

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2660

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

To jsou rady jak noha. Přihlaš se na odbornou školu, vyuč se soustružníkem, a až budeš vyučenej, tak budeš mít základ na to, abys mohl sbírat další zkušenosti, na jejichž základě si budeš moct koupit soustruh.
Soustruh není bruska, naprostá pravda, takže v učení ti vysvětlí, že dělat na něm s přesností 5 stovek je dostatečné. A toho dosáhneš, pokud nabereš zkušenosti a pokud budeš šikovnej, i na tý číně, pro kterou ses rozhodl. Howg.
Neuděláš to na dva záběry, ale na šest, nebudeš brát na oceli šponu 3 mm, ale půl. Bude to trvat dýl, ale uděláš to. Neuděláš nic, co do toho z důvodu rozměrů neupneš, ale to se ti může stát i u dospělýho soustruhu.A nože se koupíš na VBD plátky a nic nebrousíš.
Pokud máš malou dílnu, tak do ní velkej soustruh prostě nenacpeš, pokud nejsi šikovnej a nemáš nějaký základy, tak ho sám ani neopravíš. Podívej se na videa od Klimbika, co tam předvádí. To je zoufalost. Má dvoutunovou starou frézku (čili "ten ideál", o kterém tu někteří básní), já mám klon BF20 s vahou 130 kilo, a klidně bych se vsadil, že na ní dokážu dělat ve větší přesnosti, než on, a věci, o kterých se mu ani nezdá.

Offline

 

#45 20-09-2020 12:55:39

ihlan
Člen
Místo: Obec Ihĺany
Registrovaný: 11-05-2012
Příspěvky: 3418
Web

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

carls je sustruznik wink a klimbik nieje vyuceny strojar ani sustruznik a ma celkom zachovaleho zebraka wink
To je jedina stara masina co sa mi v jeho dielne/garazi  pozdava a nechce prezradit ako k nej prisiel big_smile

PS: To co predvazda so STRIGON-om je telenovela ale zase lepsie ako "iny kanal" na YT big_smile ze ano ..
Ja si ho rad pozrem vzdy mi pripomene ze nemam tolko casu ako on travit cas opravami stareho stroja.
ani neusetrim ani nerobim co potrebujem. A to by si mal pozret aj ten co chce kupit sustruh

Cinu od vyrobne stroje dostane asi skontrolovanu a nie ako slepa kupa ebay/ali ako v teme
mini sustruh ktoru som mu uz daval kde je kopa mini lathe FAIL videi...

Editoval ihlan (20-09-2020 13:16:30)


Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

Offline

 

#46 20-09-2020 13:22:35

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

malarad napsal(a):

.. tak ani nevím, co chtít. Ale umím svařovat, baví me práce s kovy.
Pro začátek bych asi šel teda do tohodle, kde ho za příplatek seřídí a vyčistí. Ale nevím, jestli tomuto soustruhu nechybí něco podstatného.

Super je tvoje chut se něco naučit a věnovat tomu svůj čas. Ostatní přijde potom a postupně zjistíš co ti tam chybí a nutně potřebuješ.

Zvaž zda bude pro tebe přínosný když bude někdo nový stroj za úplatu dodatečně seřizovat a zejména pokud by to byl obchodník. Pokud bys byl s ním a koukal a ptal se, pak je to přínosný, ale jinak to považuji za negativum. Osobně zařízení nejraději rozeberu a seřídím sám. Při tom si stroj ošahám, zjistim jak byl nastavený (hodně fotím), odhalím hodně slabin a kompromisů. Sežere to spoustu mého času, ale vím, že příště už ho dokáži opravit a seřídit a jak co pracuje. Jak je to nový, tak to jde rozebrat docela dobře. Pokud dopadneš jako já třeba s protahovačkou, tak hned vyměníš originál šrouby za šrouby s šestihrannou hlavou. Ty původný nešly povolit jako nový, jak by to vypadalo až by zarostly se lze jen dohadovat. Koupíš v klidu do rezervy kritické díly, jako řemen do soustruhu 3PJ150 v podobě náhradního dílu od čínana 2ks za 620Kč, nebo od čínana za kus podle rozměrů 250kč, nebo v Praze podle rozměrů 70kč. Netlačí tě čas, jen se na to bude nějakou dobu prášit.

Offline

 

#47 20-09-2020 13:31:56

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2660

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

Charon: převozníku promiň, zase blbá rada. Když o tom nic neví, tak to akorát rozese... Nešpor není jen obchodník, typnul bych si, že je to strojař, kterýho živí a baví prodávat mašiny. Z Výrobbních strojů dostane seřízenou a vyčištěnou mašinu, na které může rovnou začít dělat / učit se. Co bude potřebovat, to časem zjistí. Já jsem začínal stejně, akorát jsem měl malou výhodu, že jsem mohl zajít ke kamarádovi s dospělým soustruhem (ale v takovém stavu, že moje čína je 10x lepší).

Offline

 

#48 20-09-2020 13:41:17

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

Pafiku  možná je to blábol,nedokážu posoudit.Ani Tě neznám a nevím  co opravdu dokážeš. Jen píši že já osobně bych raději  tu 18 Mám tu SN50 a kolikrát jsem vytahoval lože, jinak  jsem se na mašinu nevlezl. Když  ho vytáhnu v klidu přerovnám 17 disk . No každý  jak potřebuje. Já mám hodně práce směrem k dopravě ,asi tam jsou větší věci?

Offline

 

#49 20-09-2020 14:11:50

j.bill
Člen
Registrovaný: 23-03-2017
Příspěvky: 709

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

Byla by opravdu blbost, si v případě autodopravy kupovat stolní soustruh. Stejně tak pro leteckého modeláře by byla blbost si koupit výrobní soustruh SN50. 100 lidí, 100 názorů, 100 potřeb. To musí vědět tazatel, co bude chtít dělat, a podle toho si vybrat velikost. wink


Lepič vlaštovčích hnízd.  smile
GÜDE GE145W + Proteco P550  ---> Berlan BWIG 180, Omicron OMI 246, LGK60 + Speedglas 9100XX, Predátor a další hračky... - všechno na takové to "domácí žvýkání"

Offline

 

#50 20-09-2020 14:26:58

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Soustruh do 60ti tisíc Kč-Proxxon?

J.bill  přesně také jsem stavěl modely . ale jako modelář bych asi nekupoval soustruh za 40t. No nevím možná se pletu. Chodili jsme do svazarmu a tam jsme byli rádi za stolní vrtačku

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče