SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 27-10-2020 17:03:48

vojta4312
Člen
Registrovaný: 31-08-2020
Příspěvky: 7

Autogen bzučení u rukojetě.

Dobrý den, potřeboval bych se zeptat jestli se tady někdo nesetkal z podobným problémem jako já.
Když otevřu kohoutek na plyn v rukojeti u autogenu tak u ní začnu slyšet bzučení a hadice na plyn se lehce roztřese.
Myslím si že za to může pojistka BV-12 kterou mam pod rukojetí, ale nejsem si jistý, proto bych se raději poradil z lidmi, kteří tomu rozumí víc jak já.

Offline

 

#2 27-10-2020 18:10:08

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Autogen bzučení u rukojetě.

Jo, dělá to pojistka.

Offline

 

#3 27-10-2020 18:44:52

vojta4312
Člen
Registrovaný: 31-08-2020
Příspěvky: 7

Re: Autogen bzučení u rukojetě.

A je to znak toho že pojistka je vadná? Měl bych koupit novou?
Omlouvám se za otázky, jsem ještě dosti amatér.

Offline

 

#4 27-10-2020 21:28:56

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Autogen bzučení u rukojetě.

Že by amatér chtěl pracovat s tak nebezpečnou technologií jako je autogen nevěřím.
Jaké máte nastavené pracovní tlaky na "hodinách"?
Dělá to s každou velikostí hořáku nebo jen s některou?
Pokud máte blbě nastavené tlaky bude výměna "pojistky" k ničemu.

Offline

 

#5 27-10-2020 21:44:52

vojta4312
Člen
Registrovaný: 31-08-2020
Příspěvky: 7

Re: Autogen bzučení u rukojetě.

Pracovní tlaky jsou nastavené takto;
PB - 10 psi (0.6 bar)
Kyslík - 40 psi (2.7 bar)
Vyměnit hořák jsem také skoušel, problém přetrval.

Offline

 

#6 28-10-2020 16:47:41

vojta4312
Člen
Registrovaný: 31-08-2020
Příspěvky: 7

Re: Autogen bzučení u rukojetě.

Zkoušel jsem to dneska podruhé, lépe vyhodnotit odkud bzučení pochází, vypadá to že bzučí regulátor ("hodiny") u propan butanu.

Offline

 

#7 28-10-2020 17:34:38

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Autogen bzučení u rukojetě.

to dělá vždycky těsně před výbuchem, po výbuchu to nebzučí, dělá to "týýýt týýýt týýýt… https://www.youtube.com/watch?v=DRai_dnWBaA


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#8 28-10-2020 19:06:39

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Autogen bzučení u rukojetě.

Teda Bourači, ty máš dnes náladu.

Autogenem vařím 40 let a pojistky proti zpětnému šlehnutí se za to dobu změnily. Dříve bývaly v hadici a měly být umístěné 1,5m od pistole. U nich žádné zvuky nepamatuji. Dnešní pojistky bývají přímo v hadicové koncovce. Činnost zpětné klapky v nich umístěné, tedy výše zmíněné zvukové projevy jsem zaznamenal v případě vyššího průtoku plynu u velkých hořáků. Při použití malých velikostí jsem nic neslyšel. Hovořím o použití u acetylenu. Propan-butan používám vyjímečně a tam se přiznám, že pojistku nemám. Jedná se o malou soupravu, kde jsou použité hadice menšího vnitřního průměru a do ní vhodnou pojistku jsem nesehnal. Při konzultaci s odborníky na autogenní sváření mi bylo řečeno, že u PB není třeba.

Offline

 

#9 28-10-2020 19:22:37

vojta4312
Člen
Registrovaný: 31-08-2020
Příspěvky: 7

Re: Autogen bzučení u rukojetě.

U PB mám jednu PH-2 na hadici, jednu BV-12 za pistolí a dvě SG-3 předlohy u regulátorů, z toho co jsem vykoumal si myslím že ty zvuky dělá regulátor, radši to nebudu podceňovat a donesu ho na kontrolu.
Divné zvuky to dělá jak na řezacích nástavcích tak n a nahřívacích, velikost změny nedělá.
Na regulátoru se třese u východního budíku ručička.

Editoval vojta4312 (28-10-2020 19:23:55)

Offline

 

#10 05-04-2021 16:11:09

Petsem
Člen
Registrovaný: 05-11-2020
Příspěvky: 156

Re: Autogen bzučení u rukojetě.

Bourači, nestraš ľudí!  I keď jedným dychom doplním, že nepodceňujme bezpečnosť pri práci s autogénom !!!!!!!!!!!!!!

Vojto, buď bez obáv. Ja mám klasické veľké fľaše acetylén/kyslík a také to bzučanie, alebo lepšie povedané nejaký slabý zvukový tón, mi to robí už roky rokúce. Myslím, že to vzniká v tej poistke na plynovej hadici, ale stretol som sa už aj s tým, že chlapikovi bzučali "hodiny" na fľašiach. Ťažko je ale povedať presne, kde ten zvuk vzniká. Prenáša sa hadicami a Ty to niekedy požuješ ako keby to vychádzalo z rukoväte. Obyčajná fyzika - teda počuješ to na konci "zvukovodu".  Takže, Vojto, neboj!... :-)


"Nezameňujte si pravdu s názorom väčšiny" (Aristoteles)

Offline

 

#11 05-04-2021 20:38:09

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Autogen bzučení u rukojetě.

protizášlehové pojistky mají smysl při používání acetylenu (proč - se mi popisovat nechce, je to základní zásada pro nakládání s lahvemi a tu by měl znát každý než na autogen vůbec pomyslí)
PB má uplně jiné vlastnosti, tam je použití protizášlehové pojistky zhola zbytečné. To že je někdo nabízí, doporučuje a prodává je pouze marketing.

protizášlehová pojistka obsahuje "volně" vloženou zátku, ta může vlivem proudění plynu vibrovat a vydávat klepáním o sedlo zvuk.
V redukčním ventilu je teflonová uzavírací kuželka, ta je přitlačována do sedla pružinkou a také gumovou membránou, při odběru plynu tato kuželka může taky vibrovat a klepat o sedlo.
Vibrovat může zprostředkovaně také plechový ciferník s vyznačenou stupnicí v manometru (šroubky se časem můžou uvolnit)
Myslím že to nepřímo způsobuje to přehnané množství bezpečnostních elementů.
vojta4312 píše jako zodpovědný uživatel, pokud nepoužívá acetylen navrhnul bych mu všechno vyházet a připojit hadice (při dodržení všech ostatních zásad - těsnost, kvalita hadic) přímo bez tech pojistek.
Rada z praxe - těsnost hořáku a nepoškození hadic provádím v sudu, nebo ve vaně s vodou.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#12 05-04-2021 21:10:48

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: Autogen bzučení u rukojetě.

Nebudem zakladať nové vlákno a zas som klasicky nič nenašiel - ak potrebujem len ohriať oceľ, aby napr. povolila hrdza, ohnúť trubku a pod. Dokáže to aj PB + stlačený vzduch? Ne, žeby som bol lakomý kúpiť kyslíkovú fľašu, ale od strednej mám pred čistým kyslíkom možno neopodstatnený rešpekt, lebo nás majstri strašili z odparenými mastnými prstami a podobne.

Offline

 

#13 06-04-2021 16:27:06

Vedra
Člen
Registrovaný: 21-03-2017
Příspěvky: 49

Re: Autogen bzučení u rukojetě.

Před použitím umýt ruce od kolomazi. Bez čistého kyslíku to nikdy nebude ono.

Offline

 

#14 14-04-2021 21:26:40

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8499

Re: Autogen bzučení u rukojetě.

Jean: pokud se jedná o nějaké tenkostěnné trubky a pod. tak stačí i PB hořákk jako se používá třeba na pokrývání střech. Sice to déle trvá, ale dá se. (Osobní zkušenost)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#15 14-04-2021 21:38:39

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: Autogen bzučení u rukojetě.

Tenkostenna rura je kolko mm stena? Taky horak mam, ale neskusal som to - len na tie krytiny a na prasata

Editoval jean (14-04-2021 21:47:54)

Offline

 

#16 14-04-2021 23:24:23

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Autogen bzučení u rukojetě.

tak použít místo kyslíku stlačenej vzduch už mě tady jednou někdo vyprovokoval, při použití klasického autogenního hořáku to nefunguje.
Něco jiného jsou ty hořáky na IPU (a na štětiny smile ) ty co si samy přisávají optimálně vzduch, to dělá teplotu slušnou na ohřátí trubky do červena s 1 - 2mm stěnou to stačí. Plamen je ale obrovský a pro účel vytvořit ohyb ohřeje moc velkou délku trubky a ohyb se nemusí podařit.
Autogenem a jeho špičatým plamenem ohřeješ přesně co potřebuješ.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#17 15-04-2021 04:23:30

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8499

Re: Autogen bzučení u rukojetě.

jean: Jak píše Bourač, zhruba do 2mm tloušťky stěny. A už se dajjí koupit i menší nástavce, které mají tu tenkou trubku kratší, třeba jen 300mm a tu hubici(trubka na konci) zhruba 30mm. Nemusí být ty velké hořáky na střechy s trubičkou asi 500-600mm a hubicí 50mm.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#18 15-04-2021 05:39:14

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Autogen bzučení u rukojetě.

musím tě Roberte pochválit - že nehraješ automaty, nechlastáš a nehulíš trávu. big_smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#19 15-04-2021 16:22:17

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8499

Re: Autogen bzučení u rukojetě.

To máte pravdu.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#20 25-05-2023 18:46:19

Růža
Člen
Místo: Nymburk
Registrovaný: 24-01-2009
Příspěvky: 89

Re: Autogen bzučení u rukojetě.

Nechci zakládat další vlákno a mám dotaz , čím se dá namazat kyslíkový ventil autogenní rukověti U7 , jde celkem ztuha , byl nový a málo používaný , otec svářeč plynovodu ( již mě sleduje zvrchu) ventily mazal , něco mi říká ,že lukosanem ( pasta podobná transparentímu silikonu ) nevím kde ho koupit , nebo stáhnout návod. nějaký zbytek mám v krabičce bez označení . vím ,že vzpomínal  když mazal hořák nebo ventil tak neznalí utíkali. mohu dát na kus papíru toto mazivo a pustit na něj kyslík  a pokud nechytne tak použít , nebo máte jinou radu ( mýdlo apod) děkuji


kutil  trafo JS-90-2, RTB 3, UTA 200, COčko Einhell 131, autogen PB kyslík, pájení mosazí obloukem hořícím mezi kinouhlíky

Offline

 

#21 26-05-2023 12:34:47

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Autogen bzučení u rukojetě.

Čím  se maže kyslíkový  ventil  nevím,  ale hořlavá  látka ani  v čistém  kyslíku  sama od sebe nehoří.  Potřebuje nějakou  iniciaci,  jiskru  nebo  v čistém  kyslíku možná  jen pořádné  zahřátí  nad 100 - 200 st C nebo možná silný  úder proti  tvrdé podložce nebo tak  nějak. Zato  pokud to  hoří  a v čistém  kyslíku od něčeho chytne,  je to  potom  hukot.

Offline

 

#22 26-05-2023 17:32:35

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Autogen bzučení u rukojetě.

Radime. V horáku s 5 bar samo od seba nechytí nechytí. No skus namazať pripojovací holender na plnú 200 bar O2-fľašu. Ty nezistíš nič, ale, vyšetrovateľ nehody asi áno.
BTW, pokiaľ viem, tak kompresor na plnenie kyslíkových fliaš pre záchranárov bol mazaný glycerínom. Tá informácia pochádza spred cca 60-tích rokov, takže neviem ako je to v súčasnosti.

Editoval senior (26-05-2023 17:38:16)

Offline

 

#23 26-05-2023 19:40:11

Růža
Člen
Místo: Nymburk
Registrovaný: 24-01-2009
Příspěvky: 89

Re: Autogen bzučení u rukojetě.

děkuji našel jsem jen Lukosan M14 – silikonová vazelína o obsahu 70g.  ,ale nikde není napsáno  použití na kyslík , tak přemýšlím koupit v lékárně glycerín a zkusit natřít tím , nebo prostě budu nějaký čas otvírat a zavirat ventil jestli se uvolní , zatuhlost je nepříjemná při seřizování malého hořáčku .


kutil  trafo JS-90-2, RTB 3, UTA 200, COčko Einhell 131, autogen PB kyslík, pájení mosazí obloukem hořícím mezi kinouhlíky

Offline

 

#24 26-05-2023 19:46:21

Růža
Člen
Místo: Nymburk
Registrovaný: 24-01-2009
Příspěvky: 89

Re: Autogen bzučení u rukojetě.

Pak jsem našel toto ,ale již se nedodává
Kyslíkové mazivo je pasta s vysokým obsahem PTFE, bílého vzledu odolná vůči vlhkosti, vodě, páře, louhům, kyselinám, olejům, kyslíku, vakuu a dlouhodobým atmosferickým vlivům. Dlouhodobě odolává nízkým i vysokým teplotám. Je původně koncipována jako životnostní mazivo na mostní ložiska, kde odolává dlouhodobě atmosferickým vlivům. Má však další, velmi široké aplikační využití.
Kyslíkové mazivo je vyrobeno na bázi silikonového gelu s vysokým obsahem PTFE, který dodává základnímu aerogelu bílý vzhled a vynikající mazací vlastnosti. Mazivo vykazuje vysokou tixotropnost a díky nízkému povrchovému napětí kapalné složky má vynikající zatékavost, takže snadno vyplňuje mikropóry povrchů a působí jako účinné separátory. Dobře smáčí a lne k suchým povrchům kovů, keramiky plastům a sklu, které chrání proti vlhkosti, vodě, metanolu, glykolu a minerálním olejům.

Využití:
Kyslíkové mazivo se uplatňuje se jako mazací prostředek pro mazání jemných mechanismů, šoupátek průtokoměrů, ventilů, a to i v potravinářství. V elektrotechnice jako tlumící a dielektrické medium. Rovněž nachází uplatnění jako vysokoteplotní mazivo do teplot až 220°C na pomaloběžná valivá i kluzná ložiska, šrouby, při mazání vakuových zařízení a kyslíkových armatur. Nenarušuje gumu ani plast.hmoty. Má dobré konzervační a životnostní parametry. Teplotní rozsah použití -70°C až 180°C, krátkodobě až 220°C.
ten 1ml by byl optimální množství


kutil  trafo JS-90-2, RTB 3, UTA 200, COčko Einhell 131, autogen PB kyslík, pájení mosazí obloukem hořícím mezi kinouhlíky

Offline

 

#25 27-05-2023 11:54:40

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Autogen bzučení u rukojetě.

Růža napsal(a):

když mazal hořák nebo ventil tak neznalí utíkali.

áááááá moje oblíbené téma kyslík + mastnota = výbuch big_smile

nepohyblivé spoje, např. převlečná matice, hadice nasunutá na hadičník atd. mažu jarem na nádobí.
Klidně i závit hadicové spony.
při utahování přiměřený utahovací moment - tření v takto dotahovaném závitu je minimální proti utahování suchého závitu.

pohyblivé spoje, např. závit ventilové kuželky mažu školní křídou. Křídou nešetřit, případné nadbytky proudící plyn odnese.

Smontovaný a natlakovaný hořák kontrolovat ponořením do sudu nebo vany s vodou.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče