SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 07-10-2020 23:41:40

Štěpán
Člen
Registrovaný: 01-02-2008
Příspěvky: 197

začouzené sváry

Dobrý den Rád bych požádal o radu co dělám špatně Chtěl jsem odzkoušet praktickou možnost svařování Al jeklů pomocí odbočkové svářečky Alfa in 180.  Použil jsem drát Al Mg 5 průměr 0,8mm , kladku ponechal klasickou V na ocel drát průměr 0,8 , bovden v hořáku klacický ocelový, špičku na konci hořáku jsem vyměnil za novou určenou na hliník, hořák má délku 3m. Ochranný plyn Argon 4.8. místa svarů na jeklech jsem okartáčoval nerezovým kartáčem.
S posuvem drátu , žádné problémy nebyly, drát podavač sune naprosto plynule a i při přibzdění prsty má dostatečnou rezervu.
Zkoušel jsem svařit nějaké jekly 20x20x2 uřízlé na koso a zabrousit  a taky jsem zkoušel udělat nějaký koutový svár. Ono to nějak svařuje a po přebroušení svarů na jeklech nebyly viditelné žádné díry, nebo pory a po 24 hodinách jsem udělal trhací zkoušku těch svařených a přebroušených rohů z jeklů a všechny se roztrhly mimo svar , což jsem neočekával. Sváry mám ale po svařování značně začouzené a špinavé a rád bych se zeptal Vás , kdo máte s touto metodou  zkušenosti , co dělám špatně.  Zkoušel jsem zvyšoval množství ochraného plynu ( Argon 4.8 )  z 8l / min až na tak 12l / min ale žádná změna. ( průtok jsem měřil na konci hubice) Protože jsem měl nově naplněnou lahev Argonem, tak mne napadlo, jestli není třeba náplň znečištěná a tak jsem , zkusil Argon z druhé lahve ,se kterou už jsem svařoval tigem  nerez a bylo to normální jako vždy ale po připojení této lahve byl výsledek zakouřeného svaru na Al stejný. Předem moc děkuju za rady co vylepšit  Zdravím Štěpán



http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/303_img_1044.jpg



http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/303_img_1045.jpg
]


http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/303_img_1042.jpg


http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/303_img_1029.jpg


http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/303_img_1030.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/303_img_1031.jpg


http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/303_img_1032.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/303_img_1036.jpg

Editoval Štěpán (07-10-2020 23:45:05)

Offline

 

#2 08-10-2020 07:19:04

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: začouzené sváry

Hliník chce větší průtok plynu alespoň těch 12l... Pak taky záleží jestli je přídavný materiál vhodný zrovna k tomu svařovanému materiálu...


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#3 08-10-2020 07:41:26

vyrobca
Člen
Místo: Bratislava
Registrovaný: 05-05-2012
Příspěvky: 1277
Web

Re: začouzené sváry

Ach jaj... vsetko sa to tu na svarfore riesilo uz niekolko krat... tak este raz..
Vsetko co si robil bolo spravne. Podstata tvojho problemu s ocudenym zvarom je ta, ze ked zvaras, tak tahas zvar za horakom. Vtedy je zvar ocudeny cierny. Skus zvar pred horakom tlacit, a ver mi, ze sa budes veelmi cudovat.
Ten ocelovy bovden je v pohode, aj ta V kladka, ja som tak zvaral hlinik dlhe roky. Nikdy som nemal potrebu menit ocelovy bowden za teflonovy, a ked som si ho zo zvedavosti vymenil, tak teflonovy som po dvoch, troch tyzdnoch vyhadzoval, pretoze sa velmi rychlo zaniesol bordelom... nepomahal ani stipec s handrickou pred podavacom.
Prietok plynu si vyskusaj tak, ze zacnes uberat napriklad z tych 12L/min a mozno skoncis na 5-6L/min kedy by to este malo zvarat. Dofuk si vypni alebo minimalizuj pokial sa da. Nepotrebujes ho. Argon 4,8 je uplne v pohode.
Pokial potrebujes tie ocudene zvary vycistit, mal by postacit suchy stetec ktorym ich prebehnes. Pokial to nestaci, da sa to aj s kyselinou solnou. Poriadne ju rozriedit na nejaky 5% roztok a tak isto stetcom prebehnut. Vtedy treba mat na ociach okuliare.

Editoval vyrobca (08-10-2020 08:43:26)


Formica FOR mig 169, Kuhtreiber KIT in 1500 HF, ALFA in Pegas 40A Plazma,Welder Fantasy JET TIG III AC/DC 200, Dnipro M SAB 210,Speedglas 9100XX, Kowax KWX820 ARC+, Bomar STG 120, Bezolejový kompresor - HECHT 2089, Profi3Dmaker, Ender 3 PRO,Ender 5+,10x BIQU B1,Tronxy XY-2,Creality LD-006,pieskovaci box Lincos 110L,klima Whirlpool PACW12CO :-) https://lnk.sk/pE05 - vypocet rozostupov tyciek v rame

Offline

 

#4 08-10-2020 07:45:22

AndyS
Člen
Registrovaný: 09-06-2020
Příspěvky: 401

Re: začouzené sváry

k tomu lomu, je to správne že sa to tak roztrhlo, začína na najslabšom mieste (vrub/ostrá hrana) v mieste najvačšieho ohybového napätia a postupuje miestom s najmenším prierezom. Vo zvare sa ti to nikdy nezlomi (ak je správne zvarený) pretože pridavný material ma vačšiu pevnosť, a dochadza k narastu napatí v tepelne ovplyvnenej oblasti preto je viac náchylná na lom.


Omicron Gama 1500
IDEAL Praktik TIG 200 AC/DC

Offline

 

#5 08-10-2020 22:32:10

Štěpán
Člen
Registrovaný: 01-02-2008
Příspěvky: 197

Re: začouzené sváry

Dobrý večer Děkuji všem moc za rady . Zajímané je ale poněkud protichůdné doporučení hodnoty průtoku plynu.Min 12L a oproti tomu poloviční hodnota 6l Přiznám,se že mne napadlo i to , že  jsem přesnost toho průtokoměru nekontroloval, žádným kalibrovaným měřidlem a tak vlastně nevím, zda ukazuje skutečný průtok. Mám ho několik  let a nastavuji s ním průtok při tig svařování a tam jsem žádné problémy nezaznamenal. Děkuji za radu " tlačit svár před hořákem" , to určitě odzkouším. Zdravím Štěpán

Offline

 

#6 08-10-2020 22:38:49

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: začouzené sváry

6litru na hliník je málo  dej těch 12 ale i tak to nemusí být 100%. To očouzení  jsou nečistoty a nebo špatné pokrytí svaru. Také MIG není TIG.

Offline

 

#7 09-10-2020 09:14:04

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: začouzené sváry

Zkoušel jsem výrobcovo doporučení 6l, ale to není dobře (viz moje vlákno o tomtéž).
Nicméně výrobci u svých drátů udávají v materiálovém listu i průtok plynu. Třeba Lincoln u Superglaze MIG 5356 udává 14,2-23,6l/min. Ale i když jsem zkoušel takhle vysoké průtoky, tak jsem se očouzení na počátku nezbavil. Prostě první zapálení oblouku se očoudí, ať dělám co dělám.

Offline

 

#8 09-10-2020 11:40:51

vyrobca
Člen
Místo: Bratislava
Registrovaný: 05-05-2012
Příspěvky: 1277
Web

Re: začouzené sváry

Ono je to s tym prietokom tak... Pokial ste zvyknuty zvarat s cistym CO2 tak viete, ze si pri plnej flasi nastavite prietok a nemusite sa starat o tlak na vystupe redukcaku, pokial mate vo flasi aspon za kavovu lyzicku
"tekuteho alebo vlockoveho" CO2. Potom Vam prietok na vystupe prudko stupne a klesne. A flasa je prazdna. Pri argone je to trochu inak. Pokial mate flasu a na nej redukcak, tak pri plnej 200 bar. flasi si nastavite minimalny mozny prietok z redukcaku, ale pri klesajucom tlaku vo flasi sa vam bude prietok pekne krasne plynulo zvysovat. Je to proste fyzika a mechanicke redukcaky takto pracuju. Nepomoze ani za redukcak povesit setric plynu. Proste je to tak. Preto si ja osobne vzdy nastavujem na argone minimalny mozny prietok pri ktorom sa da krasne zvarat "samozrejme v bezvetri dielne bez prievanu". Trosku tomu pridam o nejaky pol liter pre istotu a zvaram.. Samozreje sa clovek niekedy pozabudne a neskontrolujem si prietok za taku hodinu dve na korekciu smerom dole, a prietok je hned o nejaky ten liter vyssi.. Takze ked si niekdo nastavi 12l/min, za hodinu dve, ma z toho aj 14 - 15 - 16l/min. pri 20litrovej flasi. Ked je mensia flasa, tak tie prietoky letia pri praci hore este rychlejsie. Kedze argon nie je zadarmo, resp. nie je taky lacny ako CO2 a pokial si ten argon platite vy osobne, naozaj je na mieste mat minimalny mozny prietok. Inak vyhadzujete peniaze von oknom..
Samozrejme ze na velkost prietoku ochrannej atmosfery pri zvarani vplyva vela inych premennych, velkost hubice, jej cistota, priemer drotu atd., preto som sa zameral na minimalizaciu prietoku. Ked ma niekto na pracu velku hubicu samozrejme ze tam ten prietok bude musiet byt vyssi.
Prepacte za taky dlhy elaborat, ale ja som ukecany...  big_smile

Editoval vyrobca (09-10-2020 11:54:30)


Formica FOR mig 169, Kuhtreiber KIT in 1500 HF, ALFA in Pegas 40A Plazma,Welder Fantasy JET TIG III AC/DC 200, Dnipro M SAB 210,Speedglas 9100XX, Kowax KWX820 ARC+, Bomar STG 120, Bezolejový kompresor - HECHT 2089, Profi3Dmaker, Ender 3 PRO,Ender 5+,10x BIQU B1,Tronxy XY-2,Creality LD-006,pieskovaci box Lincos 110L,klima Whirlpool PACW12CO :-) https://lnk.sk/pE05 - vypocet rozostupov tyciek v rame

Offline

 

#9 09-10-2020 18:57:59

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: začouzené sváry

Dneska jsem vřil to čelo a také  nic moc jak tam jsou nečistoty nic nenaděláš a to bylo TIG

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/7156_059.jpg

Offline

 

#10 09-10-2020 19:01:12

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: začouzené sváry

Prasklina ,vařil jsem to v pozici  nechtělo se mi čolo demontovat

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/7156_058.jpg

Offline

 

#11 10-10-2020 10:12:52

cechuldo
Člen
Registrovaný: 26-08-2009
Příspěvky: 106

Re: začouzené sváry

Tam kde sa nejde na vzhľad sa to nerieši. Tu absorber nárazníka.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1335_img_20201009_072531.jpg

Offline

 

#12 10-10-2020 17:25:52

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: začouzené sváry

A když řeší  očistí se to jako nerez big_smile kyselinou a štětečkem s AC

Offline

 

#13 10-10-2020 19:37:18

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: začouzené sváry

cechuldo - ještě ale musíš dodat, že po strojním (robotizovaném) zavaření následuje docela složitá katoforézní barevná úprava, kde se nejdříve díly moří v kyselém prostředí, pak pasivují a nakonec pod napětím máčí do specielní barvy. Úmyslně jsem nepopsal celý postup se všemi mezichody. Když se podíváš do lakovací linky, tak po operaci pasivace už žádný sajrajt kolem svárů kromě případných neodstraněných kuliček není.

Offline

 

#14 11-10-2020 10:41:12

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: začouzené sváry

jirkati napsal(a):

cechuldo - ještě ale musíš dodat, že po strojním (robotizovaném) zavaření následuje docela složitá katoforézní barevná úprava, kde se nejdříve díly moří v kyselém prostředí, pak pasivují a nakonec pod napětím máčí do specielní barvy. Úmyslně jsem nepopsal celý postup se všemi mezichody. Když se podíváš do lakovací linky, tak po operaci pasivace už žádný sajrajt kolem svárů kromě případných neodstraněných kuliček není.

Záleží  pak  na celkové  koncepci  svařování  plus povrchovka, jestli uznají  za levnější díly při  svařování  lehce zprasit a potom  je odmořit nebo  jestli uznají  za levnější svařovat  pořádně a nešetřit plynem  a díly neodmořovat. Jde taky o  to,  že v současné  době je likvidace jakýchkoliv trochu  víc toxických odpadních vod včetně mořicích slušně drahá.  Už  i  ta pasivace před forézou se směřuje tak,  že odpady z  ní  jsou  málo  toxické.

Offline

 

#15 11-10-2020 12:26:46

Štěpán
Člen
Registrovaný: 01-02-2008
Příspěvky: 197

Re: začouzené sváry

Dobrý den Ještě jednou bych chtěl poděkovat všem za jejich příspěvky a snahu poradit. Já jsem teď svařoval zase ocelové díly ale v týdnu mne čeká ta konstrukce z Al jeklů tak budu ještě laborovat s množstvím plynu a polohou hořáku. Mne šlo spíše o estetický vzhled svarů , kterého by šlo reálně s danou metodou a svářečkou dosáhnout. Po okartáčování nebo broušení svaru to vypadá přijatelně a celá konstrukce se potom bude lakovat. Děkuji také za radu čištění ve zředěné kyselině solné, což je sice v tomto případě, vzhledem k velikosti konstrukce nereálné ale na nějaké drobné díly by se to třeba mohlo hodit, samozřejmě s následnou pasivací nebo kartáčováním. Pokud dosáhnu v týdnu lepších výsledků tak podám zprávu.
Ještě jednou díky všem. Zdravím Štěpán

Offline

 

#16 31-10-2020 22:07:43

Štěpán
Člen
Registrovaný: 01-02-2008
Příspěvky: 197

Re: začouzené sváry

Dobrý den Minulý týden jsem konečně svařoval tu hliníkovou konstrukci . Chtěl bych poděkovat za rady od pana Výrobca ohledně vedení hořáku.
Úpravou vedení hořáku jsem dosáhl lepších výsledků. Laboroval jsem ještě s průtokem plynu. Mně se při průtoku cca 6l čistého svaru dosáhnout nepodařilo .  Při průtoku těsně nad 12l a vedení hořáku  dle doporučení Výrobca jsem dosáhnul čistých svarů a začouzené bylo pouze okolí svaru..
Při dalším zvyšování průtoku už jsem výrazně lepších výsledků nedosáhnul. Musím také říci, že když jsem zkoušel svařovat pokusně vzorky jeklů  tak se mi zdálo že posuv s normálními kladkami na ocel drát posouvá bez problému ale když jsem potom vařil ´v té konstrukci a hořák jsem ohnul tak už to tak slavné nebylo, tak že kladky na hliník by to možná chtělo.  Zdravím Štěpán


http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/303_img_1115.jpg

Offline

 

#17 31-10-2020 22:23:07

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: začouzené sváry

Hliník je celkově měkčí než ocel, takže při delší hadici hořáku a větším ohybu by mohl být problém. Jestli máte drát 0,8mm, nebyl by lepší 1mm? Jen se ptám.

Editoval varok (31-10-2020 22:23:47)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#18 31-10-2020 22:37:41

vyrobca
Člen
Místo: Bratislava
Registrovaný: 05-05-2012
Příspěvky: 1277
Web

Re: začouzené sváry

Takze sa to podarilo... :-)
Ohladom toho prietoku 6 litrov, som spominal ze v tejto litrazi by to este malo zvarat. Estetika zvarov sa pri konstrukciach z hlinika riesi malokedy pokial sa maju dane zvary napriklad nasledne brusit. Pri nizkom prietoku sa riesi prevazne ekonomika zvarania ktoru som tiez spominal.
Ohladom toho, ze pri ohnuti horaku sa stava, ze drot zacne v kladkach preklzovat, tak na to treba davat pozor. Hlinik sa najlepsie zvara ked je horak rovny, nezauzlovany, bez zbytocnych zakrut. Pritlak na kladkach pri zvarani hliniku sa riesi uplne rovnako ako pri oceli. Ukazovakom a palcom by sme mali vediet zastavit drot vychadzajuci zo spicky. Ten by mal nasledne preklzovat na kladkach. Moja osobna skusenost je taka, ze pokial je pritlak vacsi, a drot sa pri zvarani napriklad zalepi v spicke, urcite sa mi zmuchla hned za kladkami, a este sa dokaze aj zvlnit v bowdene..  Hovorim samozrejme o AlMg5 drote. ALSi drot je este viac citlivejsi.  Najlepsie sa samozrejme zvara MIGom hlinik pomocou Spool Gun-u... Tam netreba prakticky riesit skoro nic.

Varok - oteruvzdornost hliniku je ovela mensia ako u oceli. Pri posuvani hlinikoveho drotu v bowdene dochadza k vacsiemu treniu o steny ako u oceloveho. Preto je to citlivejsie pri zvarani na ohyb horaku. Ja osobne mam na zvaranie hliniku osobitne spravene kolienko pri hubici, ktore je mierne vyrovnane aby som este zmensil trenie ktore tam vznika.  A taka otazka na teba osobne - zvaral si niekedy migiom hlinik? Alebo ti to len nedalo a musel si nieco napisat do otvorenej temy?

inak samozrejmost je ze sa pri zvarani hlinika MIGom nepouziva separacny spej ...

Editoval vyrobca (31-10-2020 22:50:20)


Formica FOR mig 169, Kuhtreiber KIT in 1500 HF, ALFA in Pegas 40A Plazma,Welder Fantasy JET TIG III AC/DC 200, Dnipro M SAB 210,Speedglas 9100XX, Kowax KWX820 ARC+, Bomar STG 120, Bezolejový kompresor - HECHT 2089, Profi3Dmaker, Ender 3 PRO,Ender 5+,10x BIQU B1,Tronxy XY-2,Creality LD-006,pieskovaci box Lincos 110L,klima Whirlpool PACW12CO :-) https://lnk.sk/pE05 - vypocet rozostupov tyciek v rame

Offline

 

#19 31-10-2020 23:00:14

Štěpán
Člen
Registrovaný: 01-02-2008
Příspěvky: 197

Re: začouzené sváry

Dobrý den Ještě jednou děkuji za rady. Přítlak kladky jsem přesně takhle zkoušel .  Hořák jsem samozřejmě  schválně nijak neuzloval smile ale i ohnutí bylo trochu znát. Já tu svářečku Alfa in 180 používám normálně na ocel, kde zejména při svařování tenkých plechů vaří perfektně a někdy taky při svařování nerezu.   Zdravím Štěpán

Offline

 

#20 01-11-2020 00:08:50

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: začouzené sváry

vyrobca: zkoušel jsem, ale svary nebyly moc hezke. Taková škaredá hrubá kresba. Asi jsem měl něco špatně nastavené. Svářečka nějaká Kemppi. Už je to ale dávno. Bovden byl ten plastový, kolečko v podavači přímo na hliník. Ale jen jsem zkoušel.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#21 01-11-2020 11:58:12

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: začouzené sváry

Štěpán napsal(a):

....Musím také říci, že když jsem zkoušel svařovat pokusně vzorky jeklů  tak se mi zdálo že posuv s normálními kladkami na ocel drát posouvá bez problému ale když jsem potom vařil ´v té konstrukci a hořák jsem ohnul tak už to tak slavné nebylo, tak že kladky na hliník by to možná chtělo.

U hliníku se doporučuje kladka s U drážkou, teflonovej vnitřek do bovdenu, co nejmenší délka hořáku, doporučené množství plynu. A vždycky se najde někdo, kdo se to snaží ojebat, protože si myslí, že to výrobci uváděj proto, aby vydělávali. A pak si přijde na svarforum stěžovat, že to nesvařuje, nepodává, sváry jsou hnusný ....
Jestli to myslíš se svařováním hliníku MIGem vážně a často, tak si pořiď extra 3m hořák, strč do něj teflonovou vložku, kup si kladky na hliník a budeš mít půlku problémů vyřešenejch.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče