SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 18-01-2010 22:22:50

Discovera
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 07-06-2009
Příspěvky: 1421
Web

Hořák - přestavba na hliník

Pěkný večer Všem.
Mám na Vás prosbu. Ať dělám co dělám mám problém zjistit co opravdu vše je potřeba předělat pro svařování hliníku drátem 1mm metodou MIG.  Můj hořák Binzel MB15AK 3m (při svařovaní natažený bez oblouků).  Když jsem začal řešit co je potřeba vše na předělání, každý měl jiné řeči....nikdo se neshodoval, tak prosím o informaci.
V hořáku mám teflon 3m červené barvy, průvlak zesílený 1mm, kladka AL 1mm hnané obě kladky.   A tím výčet končí.   Hádám, že bych měl teflon táhnout přímo od kladky (to nedělám....od kladky je do eurokonektoru mosazná trubka a až za eurem:) je teflon, což je špatně to je mi jasné....to se dá napravit, ALE nikdo se neshodne se samotným hořákem...jeden trvdí, že přímo v hořáku se mění krk ( ? ) a druzí tvrdí, že už nic jiného.....fakt je, že než jsem chytil ten správný grif a stabilizoval své napjaté nervy, tak to bylo k pláči....teď už to jde, ale relativně rychle se zanáší bovden a průvlak není asi ten správný (velmi rychle se dostává na neúnosnou teplotní mez a taví se drát u špičky průvlaku, zde je asi zapotřebí použít průvlak 1,2mm.....je také potřeba použít vždy o stupeň vyšší nastavený proud (napětí....stupňů 6).
Použité dráty AlSi5 a AlMg5 1mm. + horkovzdušná pistole na předehřev.

Předem díky za odpovědi.

Editoval Discovera (18-01-2010 22:26:28)

Offline

 

#2 18-01-2010 22:53:25

Discovera
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 07-06-2009
Příspěvky: 1421
Web

Re: Hořák - přestavba na hliník

No tak to jsem slepý....řeším tu něco co tu už rešeno bylo....no ale  i tak....zajímal by mne ten samotný hořák resp. ten mosazný konec? ....také mě zaráží, že nejde u Choboly koupit průvlak pro AL dráty s přísadou stříbra....takže používám klasiku zesílenou

Editoval Discovera (18-01-2010 22:53:50)

Offline

 

#3 25-02-2010 18:09:01

ppiltr
Člen
Registrovaný: 20-02-2010
Příspěvky: 17

Re: Hořák - přestavba na hliník

Když budu mít 0.8 hliníkový drát tak jaký mám použit vnitřní průměr v bovdenu??

Offline

 

#4 25-02-2010 18:54:15

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Hořák - přestavba na hliník

ppiltr napsal(a):

Když budu mít 0.8 hliníkový drát tak jaký mám použit vnitřní průměr v bovdenu??

ja osobne bych dal bovden velikosti 1.2 nebo 1.6 aspon bude velka rezerva treba budete chtít nekdy vařit ješte vetší silou dratu hlinik nebo nerez vetsího prumeru...


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#5 25-02-2010 20:49:22

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1509

Re: Hořák - přestavba na hliník

Nejlepší bowden na hliník je černý uhlíkoteflonový.Podstatně se zlepší svařovací vlastnosti , pokud je posledních 10 cm v krku hořáku kovových.Jednak je to z důvodů lepšího kontaktu a také je drát lépe chlazen.Mosazná trubička v eurokoncovce není na závadu pokud vede až těsně ke kladkám a neposkytuje tak prostor pro muchlání drátu. Já považuji za nejlepší hořák na hliník 2m typu RD , ve kterém zůstane v krku kovový minibovden ke kterému vede uhlíkoteflonový bowden.

Offline

 

#6 25-02-2010 21:20:29

Discovera
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 07-06-2009
Příspěvky: 1421
Web

Re: Hořák - přestavba na hliník

Nevíte zda jde RD hořák 2m koupit s tímto bovdenem už hotový? Rád bych si jej koupil, abych nemusel neustále přehazovat v MB15AK 3m bovden. Další věc, které se bojím je závit na eurokonektorech zakoupený eurokonektor do mé svářečky při stavbě nešel našroubovat na hořák s omicronu 215D (byl podobný jako binzel MB15ak 3m) eurokonektor byl koupen u Choboly olomouc (není to problém prodejce ale asi výrobce) šel našroubovat jen na právě zmíněný binzel řady MB 15. Jiný hořák jsem na tom nezkoušel. Každopádně to je zkušenost jednoho hořáku zatím.

Offline

 

#7 25-02-2010 21:32:44

1b
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 513

Re: Hořák - přestavba na hliník

Přestavba hořáku a mašiny mig na hliník je základem svařování hliníku, protože jak se dá něco jinak, už člověk víc opravuje, než vaří.

Pokud bych začal od začátku, tak kladka samozřejmě tvaru U podle průměru drátu, přítlak minimální tak, že když se drát zastaví u průvlaku, musí kladka proklouznout, ideální je 4-kladka a hořák samozřejmě max. 3m.

Bovden červený na 1.2, na slabší modrý, musí jít přímo od kladky (tedy vyjmout mosaznou trubičku v €-zásuvce), nejlepší je napojit ho kleštinou a bronzovým (případně měděným) bovdenem, který je v oblouku hořáku a výborně přenáší proud. Průvlak o 0,2 mm větší průměr, než drát.

Pokud jde o samotný oblouk, nejlepší je RD25, pokud by se použil TB15/25, je dobré provrtat šroubení tak, aby šel bronzový bovden přímo až k průvlaku.

Kovové kousky bovdenu a trubičky nedoporučuju, ve větší výrobě se také používá černý plastový bovden, který je levnější, ale musí se koupit po 100m.

Offline

 

#8 26-02-2010 13:57:03

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1509

Re: Hořák - přestavba na hliník

Hořák se dá běžně objednat u Choboly v Olomouci. Je potřeba ještě říci jaký průměr drátu budete používat.

Offline

 

#9 28-02-2010 20:03:56

ppiltr
Člen
Registrovaný: 20-02-2010
Příspěvky: 17

Re: Hořák - přestavba na hliník

vyjmout mosaznou trubičku v €-zásuvce proč když mám trubičku až ke kladkám??

Offline

 

#10 28-02-2010 20:47:14

1b
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 513

Re: Hořák - přestavba na hliník

Pro hliník to je lepší, ale jestli to někomu jede s ocelovým bovdenem, tak proč ne

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče