SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 11-01-2021 11:26:19

LastOfUs
Člen
Registrovaný: 11-01-2021
Příspěvky: 2

odmaštění hliníku chemickou cestou..

Zdravím místní borce, nemate náhodou tip na firmu která umí odmašťovat hliník chemickou cestou, nejlépe ve vaně/ nějaká lázeň. Díky za tipy. Velké firmy ALBIXON, ROGI, Galvanovny v okolí prahy jsem již kontaktoval... Nevíte náhodou ještě o něčem jiném cca do 50 až 100 km od Prahy?

Díkes

Offline

 

#2 11-01-2021 21:22:21

Štěpán
Člen
Registrovaný: 01-02-2008
Příspěvky: 197

Re: odmaštění hliníku chemickou cestou..

Dobrý den  V těch firmách co jste se dotazoval jste neuspěl ? Proč ? Rozhodla cena nebo něco jiného ?  Těžko radit když nevíme co chcete odmašťovat, jak je to velké a jak je to znečištěné.  Jestli toho je pár krabic nebo 3 tuny každý měsíc. Co se týká galvanoven tak bych se ptal tam, kde hliník eloxují a tak před tím určitě i odmašťují . V Praze tedy např. Galvanovna Hostivař a v minulosti jsem si nechával díly eloxovat také v galvanovně Fiala Čakovice.
O dalším eloxu v Praze současnosti nevím. Otázka je samozřejmě cena i případně to znečištění.  Já dělám někdy tisícové serie destiček se závity a taky se jim zbytky řezného oleje někde nelíbily.    Držím palce ať se vám to podaří zajistit a zdravím Štěpán

Offline

 

#3 13-01-2021 02:59:43

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: odmaštění hliníku chemickou cestou..

Co  tím  myslíte,  "odmašťování  hliníku  chemickou  cestou"? To  jsem  nikdy neslyšel  a to  jsem  do  povrchovek  dělal  slušnou  řádku  let.

Offline

 

#4 13-01-2021 09:37:40

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2658

Re: odmaštění hliníku chemickou cestou..

Radim napsal(a):

Co  tím  myslíte,  "odmašťování  hliníku  chemickou  cestou"? To  jsem  nikdy neslyšel  a to  jsem  do  povrchovek  dělal  slušnou  řádku  let.

Chemická cesta, to je třeba hození do nádrže s ředidlem. Ale jestli myslel autor zrovna tohle .... ?
Nebo do nádrže s louhem? Taky to je chemické odmaštění, ale musí bejt rychlej. Jinak je to chemická likvidace .... smile

Online

 

#5 13-01-2021 10:48:23

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: odmaštění hliníku chemickou cestou..

Hoši, to bol reklamný spambot, napíše nejakú kokotinu a podhodí firmy, kde sa akože informoval. Aj boti sa vyvíjajú...

Offline

 

#6 13-01-2021 13:13:21

Výska
Člen
Místo: Šluknov
Registrovaný: 11-07-2016
Příspěvky: 69

Re: odmaštění hliníku chemickou cestou..

pafik1605 napsal(a):

Radim napsal(a):

Co  tím  myslíte,  "odmašťování  hliníku  chemickou  cestou"? To  jsem  nikdy neslyšel  a to  jsem  do  povrchovek  dělal  slušnou  řádku  let.

Chemická cesta, to je třeba hození do nádrže s ředidlem. Ale jestli myslel autor zrovna tohle .... ?
Nebo do nádrže s louhem? Taky to je chemické odmaštění, ale musí bejt rychlej. Jinak je to chemická likvidace .... smile

Kamarád takhle v minulosti přihodil na louhování vrchní díly masky ze staré Čezety. Tak nějak opomenul, že je z hliníku, z lázně potom vytáhli pouze drát na kterém to bylo přivázané big_smile

Lehce odbočím, například hliníkové plechy, které si necháváme lakovat práškovou barvou mají definovaný proces.

Odmaštění → Moření → Fosfátování a oplach demineralizovanou vodou.

Ale pro potřeby svařování je to stejně k ničemu, tam se musí odmastit a čistit až těsně před svařováním.


EWM Phoenix 301 Concept puls FKG
EWM Tetrix 230 AC/DC

Offline

 

#7 13-01-2021 13:51:58

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2658

Re: odmaštění hliníku chemickou cestou..

jean napsal(a):

Hoši, to bol reklamný spambot, napíše nejakú kokotinu a podhodí firmy, kde sa akože informoval. Aj boti sa vyvíjajú...

Tak jestli to měla být reklama, tak dost blbá. Například já jsem si z toho odnesl, že tyhle firmy to nedělaj (jsou neochotný, jsou drahý ...), ergo na ně bych se už nepokoušel obracet, kdybych cokoliv potřeboval.  smile

Online

 

#8 13-01-2021 20:27:16

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: odmaštění hliníku chemickou cestou..

Ide o to, aby si vyguglil a klikol na ich stranky, to sa pocita.

Offline

 

#9 13-01-2021 20:43:23

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: odmaštění hliníku chemickou cestou..

myslím jeane že tentokrát výjmečně nemáš pravdu smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#10 13-01-2021 21:59:44

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: odmaštění hliníku chemickou cestou..

Bouraci, je to mozne, toz su paranoidne typesek. Divny nick, 1 prispevok, menuje priamo dve fimy, nezaujima ho odpoved.

Offline

 

#11 14-01-2021 01:31:49

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: odmaštění hliníku chemickou cestou..

No,  tak  hození  do  nádrže s ředidlem  není  žádná  chemická  cesta,  to  je fyzikální  cesta. tam  k  žádné  chemické  reakci  nedochází. Stejně tak v lázni  s nějakým  neutrálním  detergentem.
K chemické  reakci  dochází  v tom  louhu,  tam  ale z  podstané  částí  je právě ta nežádoucí chemická  reakce,  s hliníkem.

Offline

 

#12 14-01-2021 09:10:29

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2658

Re: odmaštění hliníku chemickou cestou..

Radim napsal(a):

No,  tak  hození  do  nádrže s ředidlem  není  žádná  chemická  cesta,  to  je fyzikální  cesta. tam  k  žádné  chemické  reakci  nedochází. Stejně tak v lázni  s nějakým  neutrálním  detergentem.
K chemické  reakci  dochází  v tom  louhu,  tam  ale z  podstané  částí  je právě ta nežádoucí chemická  reakce,  s hliníkem.

Považoval jsem rozpouštění tuků v rozpouštědle za chemickou reakci , ale jestli není, tak se ti moc omlouvám, jestli jsem tě urazil... smile

Online

 

#13 15-01-2021 10:51:20

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: odmaštění hliníku chemickou cestou..

pafik1605: Když  urazil,  tak  maximálně ten  hliník,  zatím  jsem  ale od něho  žádný  komentář k tomuhle neslyšel.
A rozpouštění  opravdu  není  žádná  chemická  reakce.
Maximálně kdyby se tím  označilo  "rozpouštění" živočišných,  rostlinných  nebo  hmyzích  tuků  v alkáliích,  kdy tyhle tuky jsou  estery organických  mastných  kyselin s alkoholy,  nejčastěji  s glycerolem.  Tehdy při  tom "rozpouštění" dochází  ke štěpení těch  esterů,  vznikají  mýdla,  to  jsou  sloučeniny té  alkálie a příslušné  mastné  kyseliny a uvolňuje se příslušný  alkohol,  obvykle to  je glycerol.
Stejně je ten  dotaz  buď nějaká  vědomá provokace nebo  si  autor uvědomil,  že o problematice zná  kulový a že když  se někdo  bez  znalostí  blbě zeptá,  dostane v odpovědích  taky kulový,  tak  radši  mlčí.

Offline

 

#14 18-01-2021 15:38:46

LastOfUs
Člen
Registrovaný: 11-01-2021
Příspěvky: 2

Re: odmaštění hliníku chemickou cestou..

Děkuji za reakce.. Kam se to zvrtlo jsem nečekal. Chemickou cestu jsem myslel předúpravu pro lakovaní. Naše lakovna se svojí před úpravou úplně nestačí. Ale jestli jste tady začli s botama na tvoření otázek.. tvl tak to mě poser smile

Offline

 

#15 18-01-2021 18:41:02

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: odmaštění hliníku chemickou cestou..

No tak som sa pomýlil, neni prvý raz smile

Offline

 

#16 18-01-2021 23:03:07

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: odmaštění hliníku chemickou cestou..

tak ale pan Lastofus se neptá úplně blbě, nedělejme hnidopichy nad formulací otázky a někdo chemicky vzdělaný třeba Radim smile může zkusit navrhnout řešení... jak odmastit Al - chemicky nebo fyzikálně...od mastnoty běžně se vyskytující...


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#17 19-01-2021 03:15:35

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: odmaštění hliníku chemickou cestou..

To  by ale bylo aspoň třeba vědět,  co  si  autor představuje pod formulací "Naše lakovna se svojí před úpravou úplně nestačí. "
Jinak  to  funguje v lakovnách tak,  že povrchy vhodné  pro  tu kterou  barvu  určuje výrobce barev. Respektive výrobce barev vyvíjí  tu  kterou  barvu  pro  ten  který  určitý  povrch. A v rámci  toho  taky výrobce barev  určuje kompletní  povrchový  systém. Tak,  jak  to  při  vývoji  té  barvy vyzkoušeli  a otestovali  jeho  vývojáři. od požadavku  na rozmezí  složení  výchozího  materiálu přes požadavky na jeho  očištění,  odmaštění,  případné  fosfátování,  aktivaci,  příapdnou  podkladovou  barvu,  vlastní  barvu,  všechno  předepsanými  postupy a pokud se toto  všechno  dodrží,  získá  se výsledná  povrchová  úprava -  nalakování se slíbenými  parametry a se zárukou.
Tam  není  moc prostoru  co  navrhovat  nebo  zkoušet.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče