SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý den, pokud má svářečka předepsané jističe 16A char. D, mohu nechat původní jističe 20A, avšak char. B? Děkuji.
Offline
jistice charakteristiky D se skoro vubec nedavaji. charakteristika C se pouziva pro rozbeh motoru kdy narust proudu pri rozbehu je minimalne 5xIn.Koknete na www.oez.cz jsou tak charakteristiky.Ale presne jak pise kolega admin pokud to nepada tak se nic nedeje.U D jisticu jde o mensi citlivost na kratkodoby narust proudu pri sepnuti stroje.
Offline
dobry den ... vlastnim svarecku WTU 315 starsi,ale mam problem s jisticem...nevim jaky druh a hodnotu.nebot ho neudrzi 32b a hlavni do domu je 32 a urcite bych ji chtel sprovoznit. na stitku je pri plne zatezi tj.400a 36a,dekuji
Offline
stačí udělat softstart a ten jistič to udrží viz. http://www.jk-weld.cz/
Offline
Předělávám kompletně elektroinstalaci v dílně (od domovního rozvaděče) a řeším jaký jistíč a dráty použít. Domovní přívod mám 10 mm2 Cu, pojisky na domě 32 A. Jde mi o bezproblémové používání UTA 200, Einhell SGA 170, časem pak snad TIG 30. Díky za jakýkoliv postřeh rád bych se vyhnul problémům s předěláváním .
Offline
Záleží na hlavním jističi. Pokud máš na baráku pojistky 32A tak jistíč bude 25A , takže do dílny by měl být 20A , Můžeš tam dát i 25A , ale nevím jestli to stačí na UTA 200 . Na UTA 315 ne .Jinak já mám v dílně podružný rozvaděč takže nemusím běhat do 1p. když mi něco vypadne.
Offline
dajte si pozor, lebo selektivita ističov nemusí byť rovnaká pri rôznich výrobcoch. To zanamená že pri vypálení žiarovky ti môže odopnúť hlvaný istič, hoci by nemal. Ja mám stým problém. V dome mám Shrak ale hlavný istič mám Moeller
Offline
Neviem čo to len u mňa a či ostatní máte iné prípady......
Mám v dome ističe 25A staré typy tie veľké čierne bakelitové , zváračku WTU 200 bez softstartu, a ešte NIKDY sa mi nestalo že by ich vyhodilo ani pri zapínaní ani pri zváraní . Tieto staré typy sa vyrábali len jeden druh na isté ampére, nevoli tam A B C D ako tie dnešné malé ištiče. Pochlubte se.....
Offline
garaz...istic pri "hodinach" bakelitak 21,7A (tusim) v garazi je hlavny istic 20C bezproblemove zapinanie motora 5,5kw
u kamarata po vymene elektromerovej skrine nahodili nove hodiny a vymenili bakelitak za istic 25B uz tam nezapne skoro nic,frezka,sustruh a kompresor su mu tam uz len na ozdobu
Editoval pavol.sk (17-02-2021 18:12:02)
Offline
Ale boli a sú tam . ITV či ITM , alebo istič napr. č.25 sa rovná napr. 25A motorový .
Offline
kovboj2000 napsal(a):
Tieto staré typy sa vyrábali len jeden druh na isté ampére, neboli tam B C D ako tie dnešné malé ištiče.
To není pravda - bylo ITV - pro vedení - rychlé
a ITM - pro motory - pomalé
jističe J1K50, kde byla pouze hodnota např. 20A nebo bylo označení tzv číslem např. č. 28, byly pro vedení - rychlé
jističe označené např. M24,7A byly pro motory - pomalé
Online
kovboj2000 napsal(a):
Neviem čo to len u mňa a či ostatní máte iné prípady......
Mám v dome ističe 25A staré typy tie veľké čierne bakelitové , zváračku WTU 200 bez softstartu, a ešte NIKDY sa mi nestalo že by ich vyhodilo ani pri zapínaní ani pri zváraní . Tieto staré typy sa vyrábali len jeden druh na isté ampére, nevoli tam A B C D ako tie dnešné malé ištiče. Pochlubte se.....
A jsi si jistý, že je to ještě jistič?
Offline
Lepší , než dnešní , v každém případě .
Offline
pafik1605 napsal(a):
kovboj2000 napsal(a):
Neviem čo to len u mňa a či ostatní máte iné prípady......
A jsi si jistý, že je to ještě jistič?
Nevím, vyskúšam nekde jinde najbližšie čo to bude robiť.
Editoval kovboj2000 (12-03-2021 20:45:28)
Offline
bobobo napsal(a):
Lepší, než dnešní, v každém případě .
To je velice diskutabilní. Pokud vezmu starý, dobře skladovaný, ale nepoužitý jistič, tak mohu věřit, že jeho parametry odpovídají normovým požadavkům dané doby. Ty se nijak zásadně neliší od dnešních požadavků. Ověřit to ovšem není tak snadné jako např. u proudových chráničů. Jiná je situace u již používaného jističe. Tam již změny parametrů budou jisté. Záleží na počtu zkratů, které jistič musel za danou dobu odpojit, jak byl přetěžován, jak trpěl povětrnostními a jinými vnějšími vlivy.
Zakorodovaný jistič plný písku ze staré malty a posléze olepený novou maltou, na kterém jsou také vidět mapy potom, jak na něj při každém dešti kape voda skrz rozsušenou a vyhnilou dřevěnou bednu, kterou někteří nazývají rozvaděč, možná potěší majitele tím, že nevypadává při provozu svářečky. Jaké bude ale překvapení, až kvůli takovému jističi začne hořet dům.
To, o čem píši, je na mnoha starších objektech běžný stav a majitelé si to nejen neuvědomují, ale tvrdě ignorují i upozornění na nebezpečnost věci a argumentují právě fiktivní spolehlivostí těchto jističů. Samozřejmě, že se vidí i rozvaděče ve velice dobrém stavu s těmito jističi, které jsou také v dobré kondici, ale těch je již výrazně méně. Je třeba si uvědomit, že jističe IJV, ITV a J1K50 a příbuzné typy jsou minimálně 30 let staré (výroba všech těchto typů skončila mezi roky 1984 až 1990) a nejstarší mohou být staré 60 a něco let.
Za více jak 50 let své elektrotechnické praxe, je znám velice dobře. Byly to povedené a spolehlivé výrobky. Ovšem i ty stárnou a je k tomu třeba přihlédnout. I dnes se dají najít v sortimentu nabízených typů a značek kusy, které se vyznačují výbornými parametry a dlouhou životností, je to pouze o volbě zákazníka. Když vezmu, že jistič IJV stál kolem r. 1980 Kčs 39,-, tak dnešní velice kvalitní jistič Eaton z řady 10kA stojící v maloobchodní ceně kolem 120,- Kč, je docela levný.
Online
Starší baráky přece mají hodiny a jističe uvnitř baráku ne? Tam přece pršet prakticky nemůže, pokud barák není v rozvalu a i kdyby se v té místnosti netopilo, tak i tepelné výkyvy jsou mnohem menší než u hodin umístěných venku.
To až v poslední dobe se "zjistilo" že venkovní prostředí, rozdíl letního horka a zimního nočního mrazu, totéž sucho a vlhko údajně nevadí a tak se hodiny a jističe stavějí venku.
Offline
Nebuďte na omylu, již ke konci 50, let se v některých oblastech u RD vyžadovalo umístění elektroměrného rozvaděče vně objektu. Nebylo to ale v plotě, stačilo umístění zvnějšku na budově. Lidé tam obvykle umístili i jističe nebo pojistky jednotivých okruhů, aby neměli doma další "bednu". Tehdá právě vznikalo nejvíce dřevěných skříní uvnitř s elektroměrovou deskou a dalšími přístrojovými deskami s jističi pro okruhy. Zhruba na začátku 80. let se teprve začaly vyžadovat elektroměry v oplocení, ovšem již v ocelové skříni, která mohla být vybavena ještě deskou s křížem . Nejprve se to vyžadovalo u chat a chalup, protože se tím řešil problém odečtů v prázdných objektech. Postupně, asi tak do začátku 90. let se to začalo vyžadovat i u RD, to se už uvažovalo, že je to také ochrana před nežádoucími zásahy majitelů objektů. Také se postupně začalo vyžadovat, aby byl použit schválený rozvaděč. Dnes při jeho nákupu je třeba zohlednit, pro kterého z distributorů ho potřebujete (ČEZ, PRE, EON), protože každý má jiné požadavky.
Jističům změny teploty a vlhkost stále vadí, běžný jistič bez zástavby do rozvaděče má IP 30, teprve použití homologovaného rozvaděče zajišťuje jeho další aslepoň částečnou ochranu.
Online
takych drevenych "vtacich budiek" je po dedinach plno,pokial sa neroby kompletna rekonstrukcia el.rozvodov v dome nema zmysel tu drevenu krabicu menit,vecsinou je v nich vlozena pertinaxova doska na ktorej je vsetko namontovane
Offline
Hm tak to tady stačilo tak do roku 1990 umístění uvnitř baráku. Aspoň jsem nikde u starších baráků neviděl elektrorozměrný rozvaděč venku. Mimo provizorního na stavbách. Hlavní pojistky byly ve skříňce na venkovní zdi, asi aby v případě požáru hasiči mohli odpojit elektriku, ale hodiny bývaly uvnitř.
U novějších baráků či novostaveb už jsou ty unifikované, snad z plastu nebo kovu, umístěné venku.
Offline
Zřejmě si tu někteří zase poměřují pinďoury. V projektu na můj barák z roku 1984 už bylo předepsáno umístění elektroměru v normované kovové krabici mimo uzavřený prostor domu vedle vstupních dveří do objektu. Dokonce je pod tou plechovou krabicí ještě jedna betonová, ve které jsou nožové pojistky 120 A a samozřejmě připojený smyčkovaný kabel v zemi. Podle toho kabelu je tažený po celé délce ulice pozinkovaný pásek, který je v té betonové skříni propojený s "nulákem".
Editoval jirkati (12-03-2021 18:19:25)
Offline
Já jsem popsal situaci, jak ji pamatuji za víc jak 50 let elektrotechnické praxe. V minulosti se dost věcí lišilo i mezi okresy, někdy dokonce mezi rajony. Bylo to obvykle na technikovi, který oblast spravoval. Mnohdy stačilo, že technik odešel do důchodu a nebo měl dovolenou a jiný, co ho zastupoval, měl jiný názor. Dnes je to hodně sjednocené, ale vyjímky stále existují, tou nejzákladnější je, že pokud se nic nepředělává, nechtějí změnu, pokud je zařízení ještě provozuschopné. Někdy při výměně elektroměru k cejchování nechají v provozu odběrné místo, které já bych již nedovolil dále provozovat. Sice vyjímečně, ale i dnes se ještě potká elektroměr na desce sklížené z dubového nebo bukového dřeva a na ní nový digitální (statický) elektroměr.
Moje zkušenosti z dob dávnějších jsou vázané zejména na Prahu, okresy Praha-západ, Praha-východ a Mladá Boleslav.
Online
Já jsem zase popsal situaci z doby, kdy se u nás na vesnici ještě vypomáhalo se stavbami a přestavbami baráků a chodilo i dost na návštěvy a podobně. Dnes spíše platí "Můj dům, můj hrad".
Dubovou desku mám v baráku dodnes, elektroměr a příslušné vybavení je na plastové, ale vedle rozvodná deska je klasické dřevo. Tuším někdy z 30 let minulého století, kdy se barák dost přestavoval.
Offline
A za bé je dnes k dispozici spousta jističů z paneláků . Ty jsou opravdu jako nové . Také jsem nepsal , že má vysypat popelnici a vybrat bordel . Ze SD jsem přinesl několik kompletních risek . Zato mám zkušenost , že dost dnešních jističů vydrží jen jeden zkrat . Toto tedy dříve nebývalo .
Offline
Bobobo já také nemluvím o vyhozených jističích, já hovořím o namontovaných, ale z různých důvodů vyžilých jističích, které někteří stále považují za jistič. Pak se tito majitelé diví, proč jistič nevydrží potřebnou zátěž v rámci své hodnoty a nebo naopak nevypadává vůbec a způsobí daleko větší potíže.
Já mám také v zásobách nějaké starší jističe z řady IJV a ITV, které jsou zachovalé, u kterých většinou znám i to, že nebyly přetěžované a nezažily mnoho zkratů. A používám je na opravy starých zachovalých rozvaděčů, kde mi připadne řemesně správnější osadit starší dobrý jistič místo přebastlování. Elektriku dělám přes 50 let a nikdy jsem neměl snahu rušit něco, co bylo v pořádku jen proto, že je to ze starší doby. Kolikrát jsem i zákazníkovi navrhoval zachování zařízení a jen jeho opravu nebo doplnění, byť jsem si s tím zkazil větší kšeft. Druhá strana mince je, že dnes někteří chtějí udržet v chodu zařízení, která je pouze ohrožují na majetku i životě a toho se nehodlám zúčastňovat.
Že dnes existují výrobci jističů, jejichž výrobky vydrží jen jeden zkrat - tedy je to zbytečně složitá pojistka, která se hůře vyměňuje - to moc dobře vím a nepoužívám takové jističe. Já preferuji jističe FaG-Moeller-Eaton, což jsou stále stejné výrobky (jen se přejmenovaly v rámci fúzí firem) již 30 let a mám je vyzkoušené i ve vlastních objektech. Dále jsou velice dobré Siemens a OEZ - LSN, Schrack a Hager. Pokud si někdo nakoupí jističe jednofázové za 49,- Kč, tak je hlupák. Jen pouhým zauvažováním nad cenou mu musí bý jasné, že je to smetí. Stačí vzpomenout, že IJV stávalo před 40 léty 39,- Kčs, což je v reálu dnes srovnatelné se 400 Kč.
Online