SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 24-03-2021 08:04:46

JA83
Člen
Registrovaný: 24-03-2021
Příspěvky: 5

Přepálený svar - nerez

Ahoj, jsem uplný začátečník s TIGem a učim se samodomo. Mam Kowax GeniTig AC/DC a stále se mi nedaří přijít na to, jak správně svařovat nerez. Pokaždé mám svár spálený (šedé zbarvení). Zkouším na 3mm nerez plechu a 2mm trubky svařovat k sobě. Zkoušel jsem různě měnit ampéry (od 50 do 120) a pokaždé stejný výsledek. Používám WL20 2,4 elektrodu, plynovou čočku, zkoušel jsem i 1,6 elektrodu, přídavný drát 347si. Mam něco špatně nebo je problém čistě v mých rukou? Popř. co zlepšit, aby se to aspon trochu zlepšilo. Díky 👍 vložil bych obrázek, ale nevim jak 🤷♂😀

Offline

 

#2 24-03-2021 08:20:46

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: Přepálený svar - nerez

Postimage.org


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#3 24-03-2021 09:16:33

JA83
Člen
Registrovaný: 24-03-2021
Příspěvky: 5

Re: Přepálený svar - nerez

https://i.postimg.cc/F13cq9fZ/0-BBE3-BAA-84-AE-4-CF5-A3-B7-053-C55-C03-E32.jpg

https://i.postimg.cc/gLVZ6D95/E012-FB56-BD3-D-4851-BC7-B-55756-C90-C957.jpg

https://i.postimg.cc/vxFnBKKf/E76-D3-ADF-B133-4-C85-A633-9-B16-D52-B8998.jpg

Editoval JA83 (24-03-2021 09:17:24)

Offline

 

#4 24-03-2021 10:27:42

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Přepálený svar - nerez

Bohužel, neumíš svařovat metodou TIG. Zvolená cesta je ta nejhorší a taky nejdražší, kterou jsi ze všech možných mohl zvolit. Když uvážím kolik už jsi vyplácal drahého argonu a drahého přídavného materiálu, tak za ty peníze už jsi měl dávno absolvované zaškolení (ne svářečský kurz) na svařování nerezu v nejbližší Svářečské škole.
Pár dotazů:
Jakou používáš hubici na hořáku?
Kolik argonu ti skutečně fouká z hubice?
Jak daleko máš vysunutou elektrodu z hubice?
Jak daleko od svařovaného materiálu držíš špičku správně po délce nabroušené elektrody?
Jaký úhel špičky elektrody používáš?
Jak čistý argon používáš?
Vidíš dobře do hořícího oblouku?
Jaký úhel hořáku od svislice používáš?
Máš správný přídavný materiál pro použitý základní materiál?
Proč vytahuješ přídavný materiál z pracně vytvořené lázně a z ochranné atmosféry?
Víš, že při svařování nerezů je potřeba chránit před kyslíkem i "druhou" stranu sváru, tedy kořen zespoda?

A ještě tak dvacet dalších dotazů.

Offline

 

#5 24-03-2021 11:55:09

JA83
Člen
Registrovaný: 24-03-2021
Příspěvky: 5

Re: Přepálený svar - nerez

Ano, neumim 🤷♂😀 učim se, zatim jsem toho nenavařil tolik, takže jsem moc peněz neprojebal 👍 hubici používám keramickou vel 6 tušim. Ventil mam nastavený na 10l/min, na hubici jsem to neměřil. Elektrodu vysunutou cca 5mm (ještě jsem si vzpomněl, že elektrodu mam vždycky taky dost spálenou). Úhel cca 60°, zkoušel jsem i víc do špičky, cca někam ke 30°. Nemam přímo brusku na elektrody, brousim ručně na pásové brusce. Argon 4.9, úhle hořáku se snažim držet cca kolem 70-80° od svařence. Svařuji obyč 304 a něco tam mam 316. Drát mi dali 347Si, že jiný na nerez nemaji. Drát se snažim držet v ochranné atmosféře, ale na lázeň vidim hůř, musim koupit ještě pořádnou kuklu, mam obyčejnou z Baumaxu 🤷♂

Offline

 

#6 24-03-2021 12:12:48

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Přepálený svar - nerez

Tak na úplného začátečníka je tam na tom plechu pár housenek ucházejících. Většinou je to přehřáté. Těžko na dálku vyučit svářečskému řemeslu. Chce to zkušeného svářeče, nebo školu a trénovat za dozoru a rad zkušeného.    Viz, jak doporučuje jirkati...

Jinak, přídavný drát je OK. Velikost hubice bych použil minimálně 7 a plynovou čočku! Zaráží mě, že máš spálenou elektrodu? Jaký je dofuk?

Editoval Frank (24-03-2021 12:20:01)

Offline

 

#7 24-03-2021 13:06:16

JA83
Člen
Registrovaný: 24-03-2021
Příspěvky: 5

Re: Přepálený svar - nerez

Je mi jasný, že z fóra se to nenaučim, spíš jen kdyby nědko věděl, co zlepšit, na co se zaměřit 😊 nad školou uvažuju, ale zatim se učim sám 😊 plynovou čočku používám, s klasickou keramickou. Zkusil jsem i pyrex, ale s nim se mi z lázně jiskřilo 🤷♂ Dofuk mam 2.5s, předfuk 0,5s.

Offline

 

#8 24-03-2021 15:10:14

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Přepálený svar - nerez

JA83 napsal(a):

Je mi jasný, že z fóra se to nenaučim, spíš jen kdyby nědko věděl, co zlepšit, na co se zaměřit 😊 nad školou uvažuju, ale zatim se učim sám 😊 plynovou čočku používám, s klasickou keramickou. Zkusil jsem i pyrex, ale s nim se mi z lázně jiskřilo 🤷♂ Dofuk mam 2.5s, předfuk 0,5s.

Na tenčím nerezu bez ochrany kořene, aby to nebylo totálně přepálené, je dobré spíš větší proud a větší postupovou rychlost.(prostě co nejméně vneseného tepla). Klasická keramika, nebo pyrex, by nemělo mít vliv na kvalitu svaru.  Z lázně se jiskřilo? To svědčí buď o špatné kvalitě Ar, nebo o přisávání vzduchu do ochranného plynu. Zkontrolovat průtok, nejlépe přímo na hubici a celkovou těsnost celého Argonového vedení od hodin až k hubici. Mimochodem na velikost hubice 6, jak uvádíš výše, 10 l průtok Ar může být moc. Při velké rychlosti vycházejícího plynu může dojít k mixaci se vzduchem. Nutno trochu laborovat. Jak říkám, takto na dálku nelze vše obsáhnout. Dofuk 2,5s se mi zdá též málo. Elektroda musí po ukončení svařování zůstat stříbřitě čistá.

Editoval Frank (24-03-2021 15:12:25)

Offline

 

#9 24-03-2021 16:50:42

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4785

Re: Přepálený svar - nerez

JA 83. Žádný učený z nebe nespadl. Jak napsal Frank, na slabé je dobré spíš větší proud. No to se zkušenému lehce řekne. Začátečník si musí nejprve vytvořit automatické reakce a pak ta vyšší postupová rychlost příjde sama. K průtoku Ar. Dobré pravidlo je hubice š.6-6l/min, č.8-8l/min. Dofuk přibližně 0,5-1sec na 10A svářecího proudu.
Počítej s tím, že nějaký argon atd spotřebuješ, než získáš jakous takous rutinu. S postupem času si budeš uvedomovat, že se před tebou otevírá stále větší prostor toho, co se dá ještě naučit. Cesta je skoro nekončící.
Držím palce.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#10 24-03-2021 19:32:10

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Přepálený svar - nerez

10 l Ar na hubici 6 je strašně moc. Vezmi si do každé ruky list papíru, nech je volně viset asi centimetr od sebe a foukni mezi ně. Kupodivu se budou přibližovat k sobě! To znamená, že na povrchu proudícího média je podtlak, a proto čím více plynu ven z hubice, tím více vzduchu smíchaného s Ar. Nejrozumnější je měřit skutečný průtok přímo na hubici jednoduchým skleničkovým průtokoměrem. Pokud náhodou máš redukčák na Ar s výstupním kruhovým manometrem, tak nikdy nevíš, kolik Ar z toho ve skutečnosti leze.
Taky si poslechni v tichém prostředí jestli neuslyšíš odněkud po cestě od redukčáku až po hubici lehké foukání bez odběru plynu (hubice se dá ucpat). Dofuk si nastav minimálně na 5 - 6 sec. Vzdálenost špičky elektrody od materiálu by nikdy neměla přesáhnout 5 mm. Pořád drž drát těsně před začínající lázní, nikdy ho nevytahuj z ochranné atmosféry ven.
Začni úplně znova a postupně doplňuj postup svařování podle dobře míněných rad. Základem je naučit se držet stále stejně dlouhý (krátký) oblouk od materiálu, zpočátku bez drátu. To se prostě musí v ruce a v hlavě zautomatizovat. Naklepej si na kus plechu třeba důlčíkem různé tvary - přímky, obloučky - a nauč se je sledovat s lehkým natavením, později s větším natavením povrchu. Až budeš zcela bezproblémově zapalovat a držet oblouk při jakékoli trajektorii postupu hořáku, pak teprve začni cvičit totéž s drátem. To všechno jen proto, abys dokázal očima sledovat postupující taveninu ve správném směru na správném místě. To budeš potřebovat jakmile dáš dva plechy k sobě a budeš je chtít svařit.
Ptej se i na drobnosti, ty jsou totiž nejdůležitější.

Offline

 

#11 25-03-2021 09:44:57

JA83
Člen
Registrovaný: 24-03-2021
Příspěvky: 5

Re: Přepálený svar - nerez

Super, díky moc za rady 😊 koupim teda průtokoměr a změřim průtok plynu přímo na hubici, popř. ho dyštak uberu a zvětšim dofuk 👍 jinak budu prostě dál trénovat. A kdyby někdo věděl o dobré svářečské škole nebo o někom ochotnym z Tábora a okolí, tak může napsat. Té škole se asi prostě nevyhnu a lepší než se s tim sám trápit.

Offline

 

#12 25-03-2021 12:58:13

j.bill
Člen
Registrovaný: 23-03-2017
Příspěvky: 707

Re: Přepálený svar - nerez

jirkati napsal(a):

..... Když uvážím kolik už jsi vyplácal drahého argonu a drahého přídavného materiálu, tak za ty peníze už jsi měl dávno absolvované zaškolení (ne svářečský kurz) na svařování nerezu v nejbližší Svářečské škole.
....

"Zaškolovací kurzy dle ČSN 050705"
to je ono?
Cca 5kkč?


Lepič vlaštovčích hnízd.  smile
GÜDE GE145W + Proteco P550  ---> Berlan BWIG 180, Omicron OMI 246, LGK60 + Speedglas 9100XX, Predátor a další hračky... - všechno na takové to "domácí žvýkání"

Offline

 

#13 25-03-2021 13:21:42

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: Přepálený svar - nerez

Kdyz uz se to tu resi.
A nauci me to "zaskoleni" opravdu neco? Nebo je to jen "mej pobliz hasicak" a "nezapojuj spotrebic s poskozenym krytem"?
Pokud by nekdo mel doporuceni na skolu, kde to zaskoleni skutecne ma prinos po svarecske strance nekde kolem Prahy (nebo v rozumne vzdalenosti), sem s ni.
Zivit se tim nejspis nikdy nebudu, takze "plnotucny kurz" pro me moc smysl nema.


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#14 25-03-2021 15:03:56

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4785

Re: Přepálený svar - nerez

JA83: Na školu se vykašli. Pokus se někoho najít, kdo by ti dokázal posoudit tvoje dílo a poradit jak lépe. Ve škole se stejně setkáš jen s úplným základem základovičem.  Pak už bude stejně jen na tobě jak budeš své dovednosti zdokonalovat. Také tě bude lákat využít další možnosti, které ti tvoje svářečka a vůbec metoda TIG nabízí.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#15 25-03-2021 20:25:19

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: Přepálený svar - nerez

E-Ryc napsal(a):

Kdyz uz se to tu resi.
A nauci me to "zaskoleni" opravdu neco? Nebo je to jen "mej pobliz hasicak" a "nezapojuj spotrebic s poskozenym krytem"?
Pokud by nekdo mel doporuceni na skolu, kde to zaskoleni skutecne ma prinos po svarecske strance nekde kolem Prahy (nebo v rozumne vzdalenosti), sem s ni.
Zivit se tim nejspis nikdy nebudu, takze "plnotucny kurz" pro me moc smysl nema.

Jo to zaškolení bych tak viděl... Naprosto k ničemu... Základní info o sváření... Které nikoho nic nenaučí... To je lepší těch 5k obětovat buď do samouky, nebo koupit nějakou flašku někomu kdo ukáže co a jak a naučí aspoň základy svařování (ne teorie)...


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#16 25-03-2021 20:25:44

kemppin
Člen
Registrovaný: 24-05-2011
Příspěvky: 940

Re: Přepálený svar - nerez

E-Ryc napsal(a):

Kdyz uz se to tu resi.
A nauci me to "zaskoleni" opravdu neco? Nebo je to jen "mej pobliz hasicak" a "nezapojuj spotrebic s poskozenym krytem"?
Pokud by nekdo mel doporuceni na skolu, kde to zaskoleni skutecne ma prinos po svarecske strance nekde kolem Prahy (nebo v rozumne vzdalenosti), sem s ni.
Zivit se tim nejspis nikdy nebudu, takze "plnotucny kurz" pro me moc smysl nema.

Zaškolení moc praxe nepřinese. Důležitá je bezpečnost,která se stále podceňuje. Potřeba je hlavně v případě
pojistné události,kdy pojistovna zkoumá způsobilost svařeče a oprávnění k použití. Zaškolení opravňuje k
použití zařízení. Česky: Bez papíru nedá pojišťovna ani halíř.
Pro jistotu si držím alespoň základy ode všech oprávnění- bezpečnost na 2roky. Jo ješťe prohlídka lékaře.


Už jenom doma.
KEMPOWELD 4000w , AFIN 280AC/DCw ,  KITIN 1700hf , KM 12c , BERLAN BPS 40 ,
autogen + řezací RS 12 , ARISTO tech , ARISTO air

Offline

 

#17 25-03-2021 22:35:26

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: Přepálený svar - nerez

To je mi jasne s tou bezpecnosti, pojistovnou....
Ale jirkati tazateli psal vpodstate "za prachy, co jsi vyplacal na materialu jsi mohl mit zaskoleni na nerez". Tak me zajima co tim basnik myslel, neboli ktere zaskoleni (ne plny kurz za desitky tisic) neni (jen) ta bezpecnost, ale i svarovani.


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#18 25-03-2021 23:06:26

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Přepálený svar - nerez

Inu, kdo chce hledat, informace si najde, i kdyby měl kontaktovat Svářečskou školu (dvě, tři, čtyři) a zeptat se na podrobnosti tam. A kdo nechce, snaží se hecovat. Zajímalo by mně, kolik každý z kritiků kontaktoval - třeba emailem - Svářečských škol a co mu ze škol odpověděli.
Kolik že stojí čtyřicetilitrová láhev Ar? A kolik třeba dvě. To se dá při neumělých pokusech vyplácat po odpolednách za týden. K tomu pár poničených elektrod, dvě, tři kila drátu, 100 kW spotřebovaného proudu nějaké topení v dílně, poničený dost drahý základní materiál a nasraný svářeč jsou za kolik?
Mám zapotřebí někomu odborně radit? Nemám.
Mám zapotřebí pořád od stejných lidí číst stejné blbosti k odbornosti svářeč? Nemám.
Tak proč sem vlastně píšu? Tak už radši nebudu, abych nenutil některé svářečské "odborníky" k neustálým plivancům na svářečské vzdělání.
Toto ode mně není uraženost, ale znechucenost.

Offline

 

#19 26-03-2021 08:04:42

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1508

Re: Přepálený svar - nerez

Jirkati vydrž. Vždy je přínosné si vyslechnout rady odborníka, i když s nimi praktici ne vždy souhlasí. Každá dobře míněná rada se má zvážit a jak se kdo rozhodne je na jeho zodpovědnosti.

Offline

 

#20 26-03-2021 08:06:51

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: Přepálený svar - nerez

OT
Tak pardon, ze jsem se dovolil zeptat, uz oci nejvyssiho zatezovat nebudu.
A ne, svarecske skoly jsem nekontaktoval, dokud jsme v situaci, ze musim drepet v konkretni vesnici a nejblizsi skola je (pokud vim) dva okresy daleko.
Jen jsem doufal, ze jsou tu lide, kteri necim takovym prosli a reknou "v xyz maji kurz pro hobiky a stoji za to", ne jen urazlive (pardon, znechucene) hysterky.
EDIT: pokud me dotazy na foru, ktere provozuji, otravuji nebo znechucuji, tak bud to forum vypnu, nebo predam nekomu, koho nebudou...
Jeste jednou se omlouvam a uz mlcim.

Editoval E-Ryc (26-03-2021 08:10:15)


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#21 26-03-2021 08:58:40

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Přepálený svar - nerez

Zdenál - já se stále považuju spíš za praktika, protože jsem se svařováním vlastníma rukama živil na mnoha tvrdých akcích jak na domácích elektrárnách, tak na řadě zahraničních montáží, hlavně v chemickém průmyslu asi 20 roků. A to bez ohledu na to, jaké jsem měl solidní vzdělání. Prostě svařování byl můj koníček od raného mládí a všechny prázdniny na SŠ i VŠ jsem strávil svařováním v montážní firmě. Dokonce mi v té době zaplatili hromadu tehdejších státních zkoušek. Proto praktik, asi mi to šlo a stále mně to i v důchodu baví. Ta teorie, to už byla nástavba v dalším vzdělávání se a práce v kurzech svářečů, přednášky v kurzech pro EWI, EWT, EWS bylo už jen využití většiny získaných zkušeností.
Vadí mi "české" očurávání pravidel v čemkoli. Ať je to při svařování nebo například na silnici.
Čím se liší "Proč bych nejel mezi obcemi 120 km/hod. když nic nejede" od "Proč bych si pořizoval nějaké papíry na svařování, když nesvařuju atomovou elektrárnu", nebo od ". Vždyť auto i svářečku mi přece prodají bez jakéhokoli dotazu na nějaké Oprávnění, tak na co řidičák či svářečák?" 
Že je to blbá konstrukce? Ano, je! Ale zde, na Svarfóru se to vyskytuje v nějaké formě ve stovkách příspěvků stále stejných "odborníků".

Offline

 

#22 26-03-2021 09:02:28

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2655

Re: Přepálený svar - nerez

jirkati napsal(a):

Zdenál - já se stále považuju spíš za praktika, protože jsem se svařováním vlastníma rukama živil na mnoha tvrdých akcích jak na domácích elektrárnách, tak na řadě zahraničních montáží, hlavně v chemickém průmyslu asi 20 roků. A to bez ohledu na to, jaké jsem měl solidní vzdělání. Prostě svařování byl můj koníček od raného mládí a všechny prázdniny na SŠ i VŠ jsem strávil svařováním v montážní firmě. Dokonce mi v té době zaplatili hromadu tehdejších státních zkoušek. Proto praktik, asi mi to šlo a stále mně to i v důchodu baví. Ta teorie, to už byla nástavba v dalším vzdělávání se a práce v kurzech svářečů, přednášky v kurzech pro EWI, EWT, EWS bylo už jen využití většiny získaných zkušeností.
Vadí mi "české" očurávání pravidel v čemkoli. Ať je to při svařování nebo například na silnici.
Čím se liší "Proč bych nejel mezi obcemi 120 km/hod. když nic nejede" od "Proč bych si pořizoval nějaké papíry na svařování, když nesvařuju atomovou elektrárnu", nebo od ". Vždyť auto i svářečku mi přece prodají bez jakéhokoli dotazu na nějaké Oprávnění, tak na co řidičák či svářečák?" 
Že je to blbá konstrukce? Ano, je! Ale zde, na Svarfóru se to vyskytuje v nějaké formě ve stovkách příspěvků stále stejných "odborníků".

Má pravdu, předsedo ! big_smile

Offline

 

#23 26-03-2021 09:30:52

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: Přepálený svar - nerez

Kdyz se pridrzim tve paralely s ridicakem, tak (pohledem laika do ceniku svarecskych skol) to vypada, ze ty nabizi ridicaky na kolo - zaklady pravidel (zaskoleni) a profesak na kamion (ENxyz). A kdyz se zeptam, kde absolvuju skolu smyku, ktera me nauci zvladat situace v osobaku (svarovat na hobby urovni, idealne s tim papirem co uspokoji pojistovnu), tak je ohen na strese.

Chapu, ze vas profiky serou "profici" bez papiru (nebudu resit, ze papir neni zarukou niceho) ktery vam "kradou" (resp. devalvuji jeji cenu) praci.

Editoval E-Ryc (26-03-2021 09:31:46)


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#24 26-03-2021 12:55:19

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Přepálený svar - nerez

E-Ryc - kdybys uměl číst tak by ses v mém příspěvku #21 dočetl, že jsem už důchodce, takže mi nikdo práci nekrade, naopak jsem velmi často zván ke konzultacím na složitějších svařencích v několika firmách a už se mi ani do toho nechce, zvlášť když mám někam daleko cestovat.
Je mi srdečně jedno, co si ty a lidé tvého ražení myslíte o tak důležité a na intelekt poměrně náročné činnosti jako je kvalitní svařování. Jenom vám nepřeju žádný průser, a že jich ve svařování je! Od mizerně svařených a následně miliónovými pokutami zatížených konstrukcí, přes firmy, které zkrachovaly po neodebrání mizerně či neodborně svařeného zboží zákazníkem až po neskonalé problémy s úrazy a požáry zaviněnými "tzv. svářeči" co to přece umí. Žijeme v kapitalistické společnosti, kde každý zodpovídáme za sebe. I svářeči.

Offline

 

#25 26-03-2021 15:42:04

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: Přepálený svar - nerez

Je to marny, je to marny, je to marny. O voze a o koze.
Pekny vikend


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče