SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 01-05-2021 15:31:51

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

Varok> nie je podstatne, na "koho to bolo"
Ja osobne by som skor hladal chybu v obsluhe, ako v tom stroji - ak te teda nie je vyslovene pokazeny

Pafik to zhrnul krasne do jednej vety..... big_smilebig_smile

Offline

 

#27 01-05-2021 18:19:52

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8503

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

Takže když jede mašina skvěle tak budu svařovat a když bude svařovat pomalu jako Bimax co jsem kdysi měl tak půjdu domů.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#28 01-05-2021 19:14:55

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

presne tak

Offline

 

#29 02-05-2021 06:06:39

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

Famater napsal(a):

K tomu musím dodat, že problém s udržením kmitočtu je nyní větší, než dřív, protože je velký podíl t.zv. obnovitelných zdrojů, které dodávají do sítě podle počasí a ne podle potřeby.  To pak vyrovnávají klasické elektrárny, které nemohou tak rychle reagovat. Pokud nestačí reagovat, dochází ke snížení kmitočtu. Přetěžování turbín vede ke zvýšenému namáhání lopatek a může to vést až k destrukci.  Je to pro elektrizační soustavu velký problém. Dřív bylo jednoduché podle predikovaného příkonu soustavy mít připravené zdroje a pro rychlé změny také regulaci na straně spotřeby

Ono je to trochu složitější, než se zdá. Problémů je více, nejvíce se na problémech podílejí nepředvídatelné  situace a solární a větrná energetika, to je jistě pravda. Solární a větrná energetika má také vliv na kvalitu dodávané energie, protože vyráběný stejnosměrný proud se musí pomocí měničů upravit na střídavý. V tom je jeden z problémů, většina měničů neprodukuje dostatečně kvalitní sinusový průběh. S tou regulací je to dnes doopravdy složitější. Dříve jsme znali pouze snížení kmitočtu při přetížení sítě, dnes vlivem solární a někdy též větrné energetiky máme občas přebytek energie a ten způsobuje zvýšení kmitočtu. Ovšem zase možnosti regulace jsou větší a regulační systémy jsou rychlejší a přesnější.

Prapodivné chování svářečky může být způsobeno mnoha vlivy. Zlobit mohou i velice sofistikovaná zařízení. Setkal jsem se s problémy v síti, které neměly púvod v kmitočtu ani napětí, ale v upálené svorkovnici v distribuční síti v obci. Takový jiskřící spoj umí rozhodit elektroniku daleko lépe než staré stroje! A dokáže zlobit třeba půl roku, než se na něj přijde a zlobit může podle počasí nebo podle zátěže, občas dojde k tomu, že se spoj jiskřením "svaří" a pak se nějakou dobu neuplatňuje . Z vlastní zkušenosti můžu přidat také vadný regulační ventil a nekvalitní náplň ochranného plynu. Když se na tyto závady nakonec přijde, tak to bývá mnohdy na zasmání a hlavně na otázku "Proč jsem se na to nepodíval hned?"

Offline

 

#30 02-05-2021 07:16:00

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

Jo a už jsi vyloučil "Kanadu" na pracovišti?Člověk kolikrát žasne nad vynalézavostí "vtipálků",doporučuju sledovat složení sqadry se kterou děláš když se to děje a když se to neděje(potočit kolečkem na mašině na kterou se při svařování nekouká není zas až takový problém,to ani nemluvím o úpravě paramertů přes "podporu srtoje. wink


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#31 02-05-2021 08:14:28

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8503

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

Ládes: Kanadský žertík to není. Parametry co jsem si nastavil si hlídám a jsou sttejné.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#32 02-05-2021 16:01:58

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

Já  bych  v první  fázi  uvažoval  o  nějakém  studeňáků ve svářečce. Když  pominu špatné  kontakty na svařovacích  kabelech,  v elektronice svářečky je mnoho spojů  a bodů, které  když  se přeruší  nebo  budou  přerušovat nebo  naopak  probíjet v nějakém  rytmu,  třeba v síťovém  kmitočtu  50 hz nebo  občas s nějakými  otřesy,  tak  svářečka neklekne,  nesepnou  se pojistky,  ale "jenom" to  blbě funguje mimo  svařovací  optimum.
V druhé  fázi  bych  uvažoval  o  nějakém  přerušování  přívodu  napětí. Třeba takovém,  že se do  svářečky občas nedostane půlvlna nebo  celá  vlna síťového  napětí. Zase,  toto  se na ničem,  na žárovce,  zářivce,  ledce nebo  třeba na radiu či  audiu s větší kapacitou  vyhlazovacího elektrolytu nebo  i  na elektromotoru nepozná,  ale u  svářečky to  může znamenat,  že při  svařování  je při  té  vynechané půlvlně nebo  vlně elektronika svářečky mimo vstupní parametry a tím  logicky může být taky snadno  mimo  to  svařovací  optimum. Viz  ten  opálený  kontakt  v kterémsi  předchozím  příspěvku.
V třetí  fázi  bych zvažoval  rušení. Rušení  do  sítě v podstatě přináší  každý  elektronický  obvod,  protože prakticky každá  elektronika svým  odběrem v podstatě deformuje sinusoidu sítě a tím  auitomaticky "dělá" nějaké  rušení. Bohužel rušení nějakého elektronického "rušiče" není  v rámci  kmitočtů  rovnoměrné. Na některých  kmitočtech  nemusí  být téměř žádné, na jiných  kmitočtech  i  při použití  příslušných  odrušovacích  filtrů jsou  maxima. Stačí  když  maxima z  jedné  elektroniky proniknou  do  jiné  elektroniky a ta je zrovna na rušení  na tom  kmitočtu  citlivá. Třeba to  může být kmitočet,  na kterém  zrovna funguje PFC obvod toho  zařízení.  A už  je rozhozena regulace PFC obvodu,  buďto  PFC sám  snižuje výstupní výkon a tím  celkový  výkon  svářečky nebo  naopak  se v PFC periodicky aktivuje třeba přepěťová  ochrana ,  PFC se vypíná  a zase restartuje a zase je tady snížený  výkon a tím  špatná  funkce svářečky...

Offline

 

#33 02-05-2021 16:51:19

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8503

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

Já taky právě myslel něco jako píšete v drhém odstavci. Jak už jsem psal, tak elektroinstalace u nás na hale je v dost žalostném stavu, někde ještě ty keramické šroubovací pojistky atd. Tak jestli v tu dobu co mi svářečka zlobí nechybí v přívodu k moji svářečce jedna fáze nebo nemá plné napětí. V bývalé firmě co jsem dělal u plynařů se nám jednou urval jeden káblík fáze v zástrčce a chovalo se to podobně.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#34 02-05-2021 17:58:51

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

varok napsal(a):

Já taky právě myslel něco jako píšete v drhém odstavci. Jak už jsem psal, tak elektroinstalace u nás na hale je v dost žalostném stavu, někde ještě ty keramické šroubovací pojistky atd. Tak jestli v tu dobu co mi svářečka zlobí nechybí v přívodu k moji svářečce jedna fáze nebo nemá plné napětí. V bývalé firmě co jsem dělal u plynařů se nám jednou urval jeden káblík fáze v zástrčce a chovalo se to podobně.

Keramické  šroubovací pojistky ani  stáří  rozvodů  podle mne nevadí,  pokud se to  udržuje. U těch pojistek se dotahují,  kontakty udržují  čisté, sledují  se rozvodné  krabice a zase se v nich  dotahují  kontakty, hřející  či  dokonce opálené  zásuvky a zástrčky se mění  za nové atd.

Offline

 

#35 03-05-2021 16:24:16

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

VašekP. Ta o tom jak solární a větrný elektrárny rozhazujou síť je dobrá.Teď ještě tu o karkulce .

Dobrá svářečka 1. nahlásí problém 2. si sním poradí.
25 let starej Migatronic pozná vypálenou jednu fázi a hodí chybu i přes to mu stačí dvě a jede normálně. Hlídá si kde co ale vše stojí peníze. Proto u novějíších mašin to asi neřeší a mašina si stím poradí . Když ne máme tu přeci servis.

Pokud máte podezření na síť natáhněte si kabel od jinud . Pokud to chcete měřit doporučuju produkty firmy Janitza. Starší UMG503 postačí.Měří to věci o kterých tu nikdo nikdy neslyšel že v síti jsou . Pokud jste pobliž zapůjčím tuta diskuze mě unavuje.

Prakticky je to ale jedno protože bych čekal že si to poradí s uplným výpadkem faze bez problému. A jestli jede invertor na 40 nebo na 75 Hz by mělo bejt prakticky uplně jedno . Stejně tak rozhozený napětí ve fázich nebo kdejaký rušení z blizkého invertoru k motoru . Běžně se to provozuje třeba z diesel agregátu pokud je dobrej je to +- 1Hz podle záťěže.


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#36 03-05-2021 17:29:48

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8503

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

Juggernault: Občas mi to chyby na displeji vyhodí, ale je to na sobě jakoby nezávislé. Někdy to ale vyhodilo chybu když to zrovna špatně svařovalo. Ale stejně popis mi nic neříká. Nějaký časový limit pro FCGA nebo tak nějak. Svařuju a uprostřed sváru zhasne oblouk, drát je přilepený do sváru a vyhodí to chybu myslím E32. Svářečka však zlobí i když to žádnou chybu nevyhodí. A vaše vysvětlení vůbec nechápu. Jak může svářečka, která je navržena pro napájení 3x400V při výpadku jedné fáze normálně svařovat? V bývalé práci u plynařů jsme měli mašiny za nevím třeba 250 tisíc od LE a taky při výpadku jedné fáze špatně svařovaly. Nebo i tohle pořád nejsou opravdové kvalitní svářečky?


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#37 03-05-2021 17:49:05

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

Juggernault ty si to spravne nepochopil,tu nejde o riesenie konkretneho problemu v tomto vlakne ide len o debatu o rieseni problemu...ale jej dovodom neni vyriesenie problemu

je to podobne ako s motorkou,nejdo o to sa niekde odviest ale o cestu samotnu !!!

Offline

 

#38 03-05-2021 20:18:40

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

pavol.sk napsal(a):

.....je to podobne ako s motorkou,nejdo o to sa niekde odviest ale o cestu samotnu !!!

jeli jsme zkratkou - nebyla kratší, ale o to klikatější...........

big_smilebig_smilebig_smile

Offline

 

#39 04-05-2021 00:24:27

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

Těžká to otázka.Pokud je to invertor a jde mu o vstupní napětí 400V je i mezi 2ma fázema.  3 dělají točivé magnetické pole xD
To jestli mu vadí nebo nevadí chybějící jedna je už na více faktorech. Když to blbne tak servis až to nebude házet chyby třeba to půjde. Když chci mít opici musím mít na banány. xD
250 je takovej zakladní sociální model když se kouknu na ceníky některejch výrobců .Nějaký to příslušenství a trocha softwaru a je to za 400 xD

Český navod https://www.solik.sk/public/media/3010/ … lse-cz.pdf
píšou uvědomte servis xD Tak bych je skusil uvědomit ... deska za 70 .... lepší prodat nějakýmu troubovi a koupit šmoulu xD
Bude nějaký měření a ochrana to vypne. Nevim jak ty novějíší ale ty stary to maji přes CanBus a celkem složitost.
Někdo to umí udělat složitě a svařuje to ale oprava/diagnostika je děs ale pokud je servis tak co .
Někdo to děla jednoduše kvalitně a nesere se to xD

Nakonec to bude povytáhlej konektor xD


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#40 04-05-2021 04:37:02

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8503

Re: Rozhození profi svářečky elektrikou?

Mám verzi MicorMig 400 bez toho podavače nahoře. V tabulce závad mají ty chyby E-32 napsané 4, ale verze 2 je to co mi vypisuje moje mašina, ten časový limit FPGA. Tak se tedy domluvím s mistrem na servis. Děkuji

Editoval varok (04-05-2021 04:37:19)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče