SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 18-05-2021 22:18:27

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: Drôt sa zasekáva v špičke horáka

Tak mě Ivko předběhl, ale chtěl jsem napsat skoro to samé. Na to jak u všeho chci logické zdůvodnění, tak se prostě čas od času musím smířit s tím, že to tak funguje.

Ale když jsme u té teorie, tak se rád něco nového dozvím a přivítám, kde jsem něco důležitého zanedbal? Proč by se měl svařovací proud nabírat po celé délce průvlaku? El proud teče tam, co je největší vodivost neboli nejmenší odpor. Pokud bych to vyjádřil elektrotechnicky, tak se jedná o odpor měděné špičky k němu v sérii přechodový odpor a v sérii odpor  železného drátu. Každé místo kde se drát dotýká špičky je třeba nahradit sérií těchto 3 odporů, samozřejmě různých hodnot podle toho zda se dotýká na začátku nebo na konci špičky. Je třeba zakalkulovat:
a) mnohem horší vodivost železa než mědi
b) zhoršující se vodivost ohřátím kovu
c) špatný přechodový odpor mezi špičkou a drátem

Faktor za a) a b) přispívá k maximálnímu proudu tekoucímu špičkou špičky (to je slovní spojení, češtináři by měli radost), zmáčknutí špičky zlepší c) což je pozitivní a opět nejvíce žádoucí v konci špičky.

V případě že je průvlak správné velikosti, tak ani nepůjde zmáčknout a zmáčknutí nic nevyřeší, spíše situaci zhorší neúměrným třením. Jak správně píše Jirkati, není nad novou kvalitní špičku kde parametry jsou správné a pro to funguje tak jak má.

Editoval Charon (19-05-2021 06:54:24)

Offline

 

#27 19-05-2021 07:07:18

Juraj.A
Člen
Místo: Tekovská Breznica
Registrovaný: 30-09-2013
Příspěvky: 494

Re: Drôt sa zasekáva v špičke horáka

Charon - Si napísal: " Pokud bych to vyjádřil elektrotechnicky, tak se jedná o odpor měděné špičky k němu v sérii přechodový odpor a v sérii odpor  železného drátu. Každé místo kde se drát dotýká špičky je třeba nahradit sérií těchto 3 odporů, samozřejmě různých hodnot podle toho zda se dotýká na začátku nebo na konci špičky. Je třeba zakalkulovat"
Ja by som Tvoje tvrdenie poopravil v tom smere, že ak už chceš hovoriť o odporoch, tak tak ako si ich vymenoval určite nie v sérii, ale PARALELNE. To znamená, že ak zapojím tri odpory rôznach hodnôt PARALELNE, tak ich výsledný odpor bude menší, ako odpor najmenšieho zo všetkých paralelne zapojených odporov.

K priemeru špičiek by som pripojil môj postreh a zároveň otázku. Už roky kupujem medené špičky, na ktorých bol vždy vyznačený priemer buď 0,8, alebo 0,6. Až teraz poslednýkrát som kúpil špičky a na nich bolo na moje prekvapenie označenie 0,8-0,003 a na druhej 0,6-0,03. Je to bežné, alebo nejaký nový spôsob označovania?

Offline

 

#28 19-05-2021 07:20:09

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4788

Re: Drôt sa zasekáva v špičke horáka

Juraj A Uvědom si, jak teče svyřovací proud a při té cestě musí překonávat.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#29 19-05-2021 08:49:01

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2665

Re: Drôt sa zasekáva v špičke horáka

Charon:
Mám takovou kacířskou myšlénku. Proč se ten svařovací drát 0,8 nepřepálí už v bovdenu, když jím teče třeba 100A: Jak on ví, že má uhořet až na konci, když vyleze z hořáku?

Offline

 

#30 19-05-2021 11:09:51

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: Drôt sa zasekáva v špičke horáka

Juraj.A napsal(a):

Charon - Si napísal: " Pokud bych to vyjádřil elektrotechnicky, tak se jedná o odpor měděné špičky k němu v sérii přechodový odpor a v sérii odpor  železného drátu. Každé místo kde se drát dotýká špičky je třeba nahradit sérií těchto 3 odporů, samozřejmě různých hodnot podle toho zda se dotýká na začátku nebo na konci špičky. Je třeba zakalkulovat"
Ja by som Tvoje tvrdenie poopravil v tom smere, že ak už chceš hovoriť o odporoch, tak tak ako si ich vymenoval určite nie v sérii, ale PARALELNE. To znamená, že ak zapojím tri odpory rôznach hodnôt PARALELNE, tak ich výsledný odpor bude menší, ako odpor najmenšieho zo všetkých paralelne zapojených odporov.
....

Ty tři odpory jsou skutečně řazený sériově. Paralelně jsou až ty skupiny sestávající se ze 3 odporů.

pafik1605 napsal(a):

Charon:
Mám takovou kacířskou myšlénku. Proč se ten svařovací drát 0,8 nepřepálí už v bovdenu, když jím teče třeba 100A: Jak on ví, že má uhořet až na konci, když vyleze z hořáku?

A kde by se vzal svářecí proud (napětí tam bude, ale proud ne) v bowdenu za předpokladu že je kontakt mezi špičkou a drátem?

Editoval Charon (19-05-2021 11:17:51)

Offline

 

#31 19-05-2021 14:17:44

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2665

Re: Drôt sa zasekáva v špičke horáka

Tak nějak z tvé úvahy to vypadalo, jakoby proud tekl celým drátem v bovdenu.
Pokud jsi myslel jen ten kousek 8 mm z průvlaku ven, tak to bych vůbec neuvažoval. Kus z těch osmi milimetrů stejně bude oblouk. A přechoďák musí být co nejmenší, jinak se to začne tavit v té špičce. Proto se dělaj ty vnitřní díry se speciálním tvarem, aby se drít dotýkal v co největší ploše.

Offline

 

#32 19-05-2021 18:47:21

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: Drôt sa zasekáva v špičke horáka

Jem rád, že si rozumíme. Těch 8 mm z průvlaku ven je neduležitých, tam už na to tvar a kvalita průvlaku nemají vliv. Jde o průvlak v jeho délce a rozložení proudu.

Offline

 

#33 22-05-2021 13:19:25

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Drôt sa zasekáva v špičke horáka

pafik1605 napsal(a):

Charon:
Mám takovou kacířskou myšlénku. Proč se ten svařovací drát 0,8 nepřepálí už v bovdenu, když jím teče třeba 100A: Jak on ví, že má uhořet až na konci, když vyleze z hořáku?

Hořákovou hadicí prochází mimo bowdenu a ovládacích vodičů k tlačítku také silný vodič přivádějící svářecí proud přímo na špičku s průvlakem. Proto také je vždy celý podavač spolu s odvíjecím mechanismem ve svářečce dobře odizolován. Na svářecím drátu včetně toho, co je ještě na cívce je pouze svářecí napětí (jen v době sváření), ale proud prochází přímo do místa sváření. Je třeba rozlišovat proud a napětí a neplést si tyto termíny.

Offline

 

#34 26-05-2021 11:58:33

keros
Člen
Místo: Blansko
Registrovaný: 25-05-2021
Příspěvky: 7

Re: Drôt sa zasekáva v špičke horáka

Jelikož se s nepravidelností posuvu drátu občas trápím i já na své KIT 175 a i syn na jeho KIT 305, mě toto téma zaujalo.
V krabici mám zbytky drátu z vyvařených cívek 0,8 (Kowax) a drát 1,0 Huatong.
Změřeno mikrometrem: všechny dráty 0,8 mají skutečný rozměr 0,78 - 0,785. Drát 1,0 má 0,98.
Našel jsem průvlaky 0,8 jak nové, tak použité cca 12 kusů.
Průměr otvoru v průvlaku a opotřebení kontroluji drátem 1,0 o průměru 0,98 a  pružinovým drátem 0.99.
Drát 0,98 novým průvlakem většinou projde s vyšším třením, opotřebovaným projde u některých s třením, u některých lehce.
Podobně je to s drátem 0,99 u opotřebovaných průvlaků.
Výrobní rozměr průvlaku 0,8 je tedy cca 0,98 a střední část se opotřebovává za provozu minimálně - cca o jednu setinu.
Hlavní opotřebení nastává na špičce a to kuželovitě v délce cca 5-8 mm (podle zasunutí drátu 0,99) v řádu desetin mm.
Podobné opotřebení jsem naměřil i u závitu průvlaku, ale podstatně menší - asi třetinové.

Z toho plyne, že u mého hořáku dochází k přenosu proudu z průvlaku do drátu hlavně na špičce průvlaku, částečně i u závitu.
Dále: vůle drátu v novém průvlaku je 0,2 mm! Vemte si kružítko a narýsujte pr. 100 a do toho uvnitř tečně pr. 80 - styková plocha pro přenos proudu je malá.

Jelikož už jsem v důchodu a mám na to čas, vyzkoušel jsem popisovanou metodu u vyřazeného průvlaku pomačkáním špičky ve svěráku v délce cca 8 mm.
Použil jsem ochranné čelisti z AL plechu, na rozchození po drátu bylo nutné drát v jednom místě zdrsnit poškrábáním pilníkem,
toto místo přejíždět do uvolnění a poté vyleštit na hladké části drátu do stavu, kdy není cítit žádný odpor.
Svařovací test proběhl bez problému od min do max zatížení + bodování pocitově na úrovni nového průvlaku, životnost úpravy zatím neověřena.

Tímto děkuji ivkovi za inspiraci a nakopnutí správným směrem.

Offline

 

#35 26-05-2021 15:18:01

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8510

Re: Drôt sa zasekáva v špičke horáka

Tohle je ovšem posledních pár let a co je nejvíce smutné, tak i Binzel prodávvá takový šmejd(zkušenost z práce). Předtím jste koupili průvlak pro drát třeba 0,8mm a ten šel těsně. Vůle odhaduji max. 0,1mm a možná ani to ne. Dnes? Jak už bylo psáno, vůle nového průvlaku i několik desetin. ANO, NĚKOLIK DESETIN! Něco málo udělá i ten menší průměr drátů, ale to bývají jen setiny.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#36 26-05-2021 20:04:20

spikelet
Člen
Registrovaný: 08-06-2014
Příspěvky: 110

Re: Drôt sa zasekáva v špičke horáka

V predeslem zamestnani jsem pouzival na drat 1,0 mm Huatong, Spark i Kowax zasadne pruvlak 0,8 mm! Jen tahle kombinace pruvlaku a dratu fungovala. Jak se dala kombinace 1,0 mm drat a 1,0 mm pruvlak, tak se s tim nedalo svarovat.
Kdyz jsem pouzival drat 0,8 mm, tak jsem musel uz nove pruvlaky 0,8 mm naklepavat na kovadline tak, aby drat sel na tesno pruvlakem. To me nabavilo, tak jsem prestal pouzivat 0,8 mm drat a presel na 1,0 mm drat.


Prace - Fronius Trans Steel 2700 (je to mrdka). Esab Sentinel A60
Doma - Omicron Gama 141, WTL MAGIC AC/DC GMIG 220 C. Kowax KWX 730.

Offline

 

#37 26-05-2021 20:45:48

momák
Člen
Registrovaný: 08-10-2011
Příspěvky: 427

Re: Drôt sa zasekáva v špičke horáka

Ahoj,tak přidám taky zkušenost.Léta svařuji s drátem pr. 0,8mm a špičkami k němu od Esabu.Byl jsem smířenej s tím,že ať kroutím kolečkama jak chci,pořád to nebude ono.Dodavateli chvilkově došly dráty Esab,tak dodal Oerlikon.
Změna k lepšímuk o 50%.Neměl jsem problémy s podáváním,neprskalo to,špičku jsem měnil co 15 kg špůlka drátu.Bez kroucení kolečky a neustálého nadávání,byl klid a mě se vám,tak krásně dělalo:).Už tam mám zase Esab,ale šéf mi slíbil,že mi bude kupovat Oerlikon.Jak se sejdou dvě blbý tolerance,tak mašinu člověk pořádně neseřídí.Tímto zdravím Spikeleta smile.


MIG/MAG Delta DTD 210+hořák Binzel MB 15 AK 4m,Fronius TP 1500+kabely 3a4m,Speedglas 9002X..

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče