SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 21-11-2020 03:42:49

lukys
Člen
Registrovaný: 21-11-2020
Příspěvky: 5

svareni 2xU220 po nekolika castech

zdravim, mam na stavbe rd hlavni nosnou konstrukci stropu resenou zel. konstrukci 2xU220 na tri casti v celkove delce cca 14m... chtel bych se tu poradit jak nejlepe a nejsetrneji vuci deformacim svarit kusy dohromady? profily si k sobe svarim na zemi a po osazeni jerabem na misto svarim jeste pripravene nosniky k sobe. poradili by jste mi prosim jakou techniku zvolit pri svarovani na zemi a jakou pak na miste k sobe v delce? podotknu ze budu varit trafem a elektrodou 2.5... nosniky nebudou nachylne k vyvraceni, jelikoz budou svarene ke svisle konstrukci v jedne  v druhe tretine delky celkoveho nosniku... snad se tu na me moc nevyradite

ps: jde mi o to, jestli je treba svarovat podelne 2xU housenkou v cele delce, nebo staci jen treba co metr 10cm housenka a jaky postup zvolit, aby se mi zbytecne nosniky nezdeformovaly... dekuji

Editoval lukys (21-11-2020 03:48:33)

Offline

 

#2 21-11-2020 10:17:25

vyrobca
Člen
Místo: Bratislava
Registrovaný: 05-05-2012
Příspěvky: 1277
Web

Re: svareni 2xU220 po nekolika castech

asi by som sa lepsie pozrel do vykresovej dokumentacie k uvedenej stavbe, a pokial tam tieto veci chybaju, tak sa popozerat po statikovi...  riesit v podstate statiku vlastneho baraku na fore mi pripada tak trochu  hmmmm...


Formica FOR mig 169, Kuhtreiber KIT in 1500 HF, ALFA in Pegas 40A Plazma,Welder Fantasy JET TIG III AC/DC 200, Dnipro M SAB 210,Speedglas 9100XX, Kowax KWX820 ARC+, Bomar STG 120, Bezolejový kompresor - HECHT 2089, Profi3Dmaker, Ender 3 PRO,Ender 5+,10x BIQU B1,Tronxy XY-2,Creality LD-006,pieskovaci box Lincos 110L,klima Whirlpool PACW12CO :-) https://lnk.sk/pE05 - vypocet rozostupov tyciek v rame

Offline

 

#3 21-11-2020 10:49:32

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: svareni 2xU220 po nekolika castech

To je docela past. Mám podobnou zkušenost ze stavby vlastního baráku, ale mé zkušenosti naštěstí zapracovaly.

1, Má-li být celá délka jako samostatný nosník je potřeba vědět, jestli při následném zdvojení mohou být U profily skutečně svařeny do "trubky", nebo jestli bude potřeba mezi nimi udržet nějakou vzdálenost kvůli  zatížení nad nimi.
2, Všechny spoje je nutné na stojině aspoň z "vniřní" strany přeplátovat plechem se stejnou tloušťkou, jako je stojina s přesahem 100 mm na každou stranu od spoje traverz a cca 20 mm od vnitřku pásnic.
3, Na souběžných traverzách musí být svařované spoje minimálně o 660 mm, lépe 1100 mm přesazené vůči sobě.
4, Je potřeba si neustále uvědomovat, že veškerou hmotnost zatížení nese jenom stojina. Horní a spodní pásnice jenom drží směr. Proto se po nastehování s patřičnou mezerou na kořen a krycí svár nejdříve svařuje stojina a pak pásnice od hrany ke stojině.
5, Pokud se ze svařených profilů následně dělá "trubka" je vhodné celou délku s mezerami pro kořen a svár napřed nastehovat a pak svařit postupně střídavě z obou stran sváry cca 100 mm s přerušením 200 až 300 mm.

Ten postup je extrémě zjednodušený, protože je ještě nutné respektovat úskalí spočívající ve svařování rutilovou, případně kyselou elektrodou trafosvářečkou. Ale jde to.

Offline

 

#4 21-11-2020 15:20:07

Kramlik
Člen
Registrovaný: 21-08-2010
Příspěvky: 713

Re: svareni 2xU220 po nekolika castech

vůbec bych se k tomu nevyjadřoval nechci-li být spoluviníkem při zhroucení domu a následném zavalení obyvatel a už vůbec takhle veřejně

Offline

 

#5 21-11-2020 19:04:30

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: svareni 2xU220 po nekolika castech

lukys napsal(a):

budou svarene ke svisle konstrukci v jedne  v druhe tretine delky celkoveho nosniku...

Co to znamená svislá konstrukce? Jsou to sloupy? Popiš je!
Ten nosník 14 metrů dlouhý je tedy podepřen na koncích a na dvou sloupech s roztečí cca 4.7m?
Na nosníku budou kolmo uložené další prvky? Jedním koncem na U220, druhým na zdi? Jak dlouhé? Ponesou jen prostý strop + krov, nebo nahoře bude další podlaží? 
Ta U220 budou svařená do krabice nebo do I?

Svařování se neboj, pokud jsi svařeč. Neboj se ani deformací způsobených chladnutím svárů.

Postup ti celkem dobře - i když předčasně big_smile popsal moderátor.
Předčasně protože jestli chceš poradit od lidí z praxe musíš upřesnit dotaz.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#6 22-11-2020 12:16:01

lukys
Člen
Registrovaný: 21-11-2020
Příspěvky: 5

Re: svareni 2xU220 po nekolika castech

bourač napsal(a):

lukys napsal(a):

budou svarene ke svisle konstrukci v jedne  v druhe tretine delky celkoveho nosniku...

Co to znamená svislá konstrukce? Jsou to sloupy? Popiš je!
Ten nosník 14 metrů dlouhý je tedy podepřen na koncích a na dvou sloupech s roztečí cca 4.7m?
Na nosníku budou kolmo uložené další prvky? Jedním koncem na U220, druhým na zdi? Jak dlouhé? Ponesou jen prostý strop + krov, nebo nahoře bude další podlaží? 
Ta U220 budou svařená do krabice nebo do I?

Svařování se neboj, pokud jsi svařeč. Neboj se ani deformací způsobených chladnutím svárů.

Postup ti celkem dobře - i když předčasně big_smile popsal moderátor.
Předčasně protože jestli chceš poradit od lidí z praxe musíš upřesnit dotaz.

mam zelezobetonove pilire, vrchni plocha je 35x35cm na ni budou spoje tech ucek, ucka budou svarena jako krabice, opacne konce nosniku jsou na nosnych obvodovych zdich 44cm, na nosnicich budou stropni tramy ktere ponesou i vahu strechy/vazby... statika je od projektanta ok, jen mi jde o to svarovani, jestli je to ok svarit v delce jen na tupo a ucka k sobe jak popisuje moderator vyse...

Offline

 

#7 22-11-2020 12:50:17

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: svareni 2xU220 po nekolika castech

pokud ty pilíře jsou dostatečně upevněné v zemi není co řešit. Na tu plochu pilířů bych položil plech  cca 35x35, tlustý 8mm a všechno svařil k sobě, na tupo.
Deformace (stropní trámy) bych neřešil vůbec. Vem dva základní kusy, na zemi je nastehuj na všech rozích a ve prostřed. Stahnutý svěrkama. Pak to zavař natvrdo cca max 5-8cm dlouhými sváry, určitě ne po celé délce. Sváry rozteč cca50cm.
2x U22 na tento rozpon unese vše co se v RD může vyskytnout.
Já mám podobné nosníky v baráku také - ovšem svařené d I. Nejsou podélně nadoraz k sobě. dal jsem mezi ně kostičky pásoviny 10mm. Takže mezi dvěmi U je mezera 10mm.
Ať už použiješ krabici nebo I nevař to po celé délce. Udělej jen sváry po cca 50cm, dlouhé cca 5-8cm. To je běžný postup na všech konstrukcích.
Položil bych všechny tři hotové kusy na pilíře, srovnal rovinu do provázku (laseru) nastehoval a vařil. Sváry na příčných spojích využít všechno - stoupáky 220mm
- ale né najednou jeden spoj komplet, jen cca 1/4 délky sváru a běhat kolem toho.
Vařit takto "najednou" po kouskách celou konstrukci. Pro stavební účely deformace vyhoví.
Bacha na bordel pod tebou (papíry dříví) je potřeba do toho valit pořádný ampery aby se to provařilo. smile
U220 muže mít z válcovny ruznou tloušťku stojiny a přírub ale nikdy to není žádná jeklovina.
čest práci - dej pak fotky - ať poserové vidí big_smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#8 22-11-2020 18:07:29

lukys
Člen
Registrovaný: 21-11-2020
Příspěvky: 5

Re: svareni 2xU220 po nekolika castech

bourač napsal(a):

pokud ty pilíře jsou dostatečně upevněné v zemi není co řešit. Na tu plochu pilířů bych položil plech  cca 35x35, tlustý 8mm a všechno svařil k sobě, na tupo.
Deformace (stropní trámy) bych neřešil vůbec. Vem dva základní kusy, na zemi je nastehuj na všech rozích a ve prostřed. Stahnutý svěrkama. Pak to zavař natvrdo cca max 5-8cm dlouhými sváry, určitě ne po celé délce. Sváry rozteč cca50cm.
2x U22 na tento rozpon unese vše co se v RD může vyskytnout.
Já mám podobné nosníky v baráku také - ovšem svařené d I. Nejsou podélně nadoraz k sobě. dal jsem mezi ně kostičky pásoviny 10mm. Takže mezi dvěmi U je mezera 10mm.
Ať už použiješ krabici nebo I nevař to po celé délce. Udělej jen sváry po cca 50cm, dlouhé cca 5-8cm. To je běžný postup na všech konstrukcích.
Položil bych všechny tři hotové kusy na pilíře, srovnal rovinu do provázku (laseru) nastehoval a vařil. Sváry na příčných spojích využít všechno - stoupáky 220mm
- ale né najednou jeden spoj komplet, jen cca 1/4 délky sváru a běhat kolem toho.
Vařit takto "najednou" po kouskách celou konstrukci. Pro stavební účely deformace vyhoví.
Bacha na bordel pod tebou (papíry dříví) je potřeba do toho valit pořádný ampery aby se to provařilo. smile
U220 muže mít z válcovny ruznou tloušťku stojiny a přírub ale nikdy to není žádná jeklovina.
čest práci - dej pak fotky - ať poserové vidí big_smile

diky za rady smile , pod ty spoje je ten plat nutny? nestaci natupo svarit?  asi mi to rozhodi vysku, nepovital jsem s tim sad

Offline

 

#9 22-11-2020 20:42:31

bn
Člen
Registrovaný: 07-05-2010
Příspěvky: 134

Re: svareni 2xU220 po nekolika castech

jestli chceš pořádný svár, tak to podlož a tu podložku nakonec dokola přivař. Mně se osvědčilo přivařit na pásnice z vnější strany obyčejné podložky tak, aby si účka do sebe zaklesly tedy na sebe přesně sedly, daly se stáhnou a pak bez problémů svařit. tedy 20 podložka přivařená tak, aby půlkou šla vně proější pásnice druhé traverzy krabice, totéž na druhé pásnici

Offline

 

#10 22-11-2020 22:25:55

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: svareni 2xU220 po nekolika castech

jj spoj U (tupej) je na podložkách a svár to celý zpevní. Ta podložka by měla bejt ještě přivařená k roxorům co jsou ve sloupech. Ale ty tam máš vyřazený telegrafní sloupy co? big_smile
Neznám situaci na stavbě, ani nevím jestli nebude zemětřesení, tak bych tu výšku kvůli podložkám nějak dořešil. 8mm se někam v baráku vejde.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#11 22-11-2020 23:02:16

Kramlik
Člen
Registrovaný: 21-08-2010
Příspěvky: 713

Re: svareni 2xU220 po nekolika castech

hlavně teda ty ampéry jak píše bourač, na 2,5 eldy tak těch 90 Ampér ale max 100 víc ani ne jinak se bude to trafo tavit bude to zapáchat a dokonce to může něco podpálit
..opravdu ideální svářečka na tudle práci.. a doporučuji svařovat to bez zkoušek ať to stojí zato 😂

Offline

 

#12 23-11-2020 00:19:37

lukys
Člen
Registrovaný: 21-11-2020
Příspěvky: 5

Re: svareni 2xU220 po nekolika castech

bourač napsal(a):

jj spoj U (tupej) je na podložkách a svár to celý zpevní. Ta podložka by měla bejt ještě přivařená k roxorům co jsou ve sloupech. Ale ty tam máš vyřazený telegrafní sloupy co? big_smile
Neznám situaci na stavbě, ani nevím jestli nebude zemětřesení, tak bych tu výšku kvůli podložkám nějak dořešil. 8mm se někam v baráku vejde.

ok, at je to echt tak to poresim tim podlozenim.. zelezobetonove sloupy maji 4x14 roxor v 25x25 provedeni s 6tkama trimnky po 25cm, mam je nahore naohybane na 16cm abych je pak z boku privaril k tem nosnikum

Offline

 

#13 23-11-2020 08:06:56

lukys
Člen
Registrovaný: 21-11-2020
Příspěvky: 5

Re: svareni 2xU220 po nekolika castech

Kramlik napsal(a):

hlavně teda ty ampéry jak píše bourač, na 2,5 eldy tak těch 90 Ampér ale max 100 víc ani ne jinak se bude to trafo tavit bude to zapáchat a dokonce to může něco podpálit
..opravdu ideální svářečka na tudle práci.. a doporučuji svařovat to bez zkoušek ať to stojí zato 😂

mam einhel 150tku, ma tepelnou pojistku a dodelaval jsem tam vetrak, takze myslim, ze to bude cajk, jinak se mi s tim svaruje pekne smile

Offline

 

#14 23-11-2020 09:54:30

AndyS
Člen
Registrovaný: 09-06-2020
Příspěvky: 401

Re: svareni 2xU220 po nekolika castech

bourač napsal(a):

Já mám podobné nosníky v baráku také - ovšem svařené d I. Nejsou podélně nadoraz k sobě. dal jsem mezi ně kostičky pásoviny 10mm. Takže mezi dvěmi U je mezera 10mm.

aký bol k tomu dovod?


Omicron Gama 1500
IDEAL Praktik TIG 200 AC/DC

Offline

 

#15 23-11-2020 10:15:57

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: svareni 2xU220 po nekolika castech

bourač napsal(a):

... cca max 5-8cm dlouhými sváry, určitě ne po celé délce. Sváry rozteč cca50cm ...

Otazka nesvarece, proc se tohle dela? Nejak se tim ridi pruznost konstrukce? Nebo ciste pro usetreni elektrod/casu ("staci to")? Laickym pohledem bych u takovehle konstrukce cekal "cim pevnejsi, tim lepsi".
Dik


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#16 23-11-2020 11:31:08

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: svareni 2xU220 po nekolika castech

Stehování podélných nosníků se dělá z důvodu pevnosti a pružnosti konstrukce. Svislé zatížení je zpravidla konstantní, ale vodorovné posuny díky "pracování" stavby jsou značné. Navíc se tím umožní i částečné vybočování traverz ukotvených ve zdivu, které jinak svou pevností v ose snadno roztrhají při tepelných změnách i hodně pevnou konstrukci. Možnost vybočení značně takové nebezpečí omezí.
Trocha zjednodušené informace: Ocelová tyč (profil) o délce 1 m se při ohřátí o 100 °C prodlouží o 1 mm. Prodloužení je s teplotou lineární, takže při ohřátí o 30 °C je to 0,3 mm. To je na desetimetrové tyči 3 mm. Proto se nosníky kotví zásadně jen na jednom konci a druhému se nechává prostor na dilataci.
Lidé od dráhy by mohli vyprávět sáhodlouhá story o vybočování kolejí jen při ohřevu sluncem.

Offline

 

#17 23-11-2020 14:22:16

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: svareni 2xU220 po nekolika castech

docela dobře je problém popsán a vysvětlen v dokumentu o stavbě mostu Millau.
https://www.youtube.com/watch?v=8XwvCPqWrLs
nevím jestli je to přesně v tomto videu.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#18 05-07-2021 19:36:25

ZnuGy
Člen
Registrovaný: 05-07-2021
Příspěvky: 5

Re: svareni 2xU220 po nekolika castech

Dobrý den pánové,
zaujala mne Vaše diskuze, ale ať pročítám jak pročítám, nemohu se dobrat k jasnému závěru. Pokud budu svařovat dvě U220 k sobě do krabice, budu mezi pásnicemi dělat mezeru (do 3mm), nebo je sesvorkuji k sobě a využiji "náběh" pásnice, která udělá jakési menší "V" ovšem bez mezery na kořen ? Z diskuze jsem vypozoroval, že každý to dělá jinak. Koukal jsem na konstrukce svařených profilů jak svislých tak vodorovných kterých jsem si všiml ve svém okolí, a u většiny se mi zdá, že se mezera nedělala. Ale barva to mohla zamaskovat. Povětšinou vařeno 8-10cm sváry po 30ti centimetrech.

Děkuji za Vaše názory.
Petr

Offline

 

#19 05-07-2021 20:25:08

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: svareni 2xU220 po nekolika castech

Vše závisí na praktickém použití takového svařence. Mnoho lidí si myslí, že krabicový svařenec z U profilů má nějaké zvlášť dobré vlastnosti. Nemá, je to úplně stejné, jako obdobný profil Jackel. Kupodivu lepší vlastnosti má trubka o stejném průměru a tloušce stěn. Hlavní problém je i v dlouhodobé korozní odolnosti. U krabice z U profilů jsou vždy netěsnosti, tedy vlhkost uvnitř a související koroze.  Na trubku stačí přivařit dna a žádná koroze uvnitř se nekoná. Rozumnější je dát U profily k sobě "zády" s mezerou, aby se mohlo vše pořádnou barvou natřít.
Často se zapomíná natřít kvalitní barvou vše, co je v dotyku s betonem. Beton vždy drží vodu, je navíc částečně kyselý, takže ocelové konstrukce na přechodu do betonu rády korodují.
Pokud je nezbytné použít krabici z U profilů je dobré ji udělat otevřenou a svařenec žárově pozinkovat.

Offline

 

#20 05-07-2021 20:59:12

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: svareni 2xU220 po nekolika castech

Jak tlusté jsou ty pásnice?(typnul bych cca 6,5-8mm).Kolik typnete ampér že dokáže penetrovat skrz takhle silný materiál? Tady můžete klacek cpát do lázně silou jakou chcete a skrz se bez mezery stejně nedostanete.Za mně sesvorkovat, shrknout povrch mezi pásnicema(tu jakoby mezeru a její nejbližší okolí brusným ve flexe,pak mezi nacpat několik kusů pásoviny(napříč  skrz obě pásnice té budoucí krabice),stehnout celek,vymlátit ty pásoviny ven a v krátkých usecích na střídačku zavařit.
Pak je varianta b-stáhnout ty dva kusy k sobě a jen v místech budoucích svárů vybrat materiál třeba karbidovou frézou ve fortunce,nebo tou už zmiňovanou flexou.


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#21 05-07-2021 22:21:01

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: svareni 2xU220 po nekolika castech

Beton  je zásaditý,  protože obvykle obsahuje volné  alkálie,  není  kyselý. Volné  alkálie se neutralizují  vzdušným  oxidem uhličitým na uhličitany,  konkrétně nejvíc uhličitan  vápenatý a ten  se dá považovat  za neutrální. To  se děje do  hloubky betonu  rychlostí  asi 1 cm  za 10 let.

Offline

 

#22 06-07-2021 00:19:19

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: svareni 2xU220 po nekolika castech

Radim -To je pravda. Beton je částečně zásaditý a sám nijak korozivně na ocel nepůsobí. Největší problém je tam, kde má přístup k betonu sůl, např. z posypu silnic. Ta dokáže zkorodovat vnitřní armaturu, kreá korozí navíc nabývá na objemu a beton rozruší, což je nebezpečné zejména u mostních konstrukcí.

jirkati - Pravda je, že záleží na účelu takové konstrukce. Korozní odolnost to je to, co se domnívám, že se tak trochu v Česku přehání. Já jsem kdysi v sedmdesátých vyrobil vrata a plot z výlisků. Vrata z jeklů a protože jsem chtěl, aby i sloupky byly čtvercového profilu a sehnat tehdy jekl 150x150 byl pro mě problém, svařil jsem pomoci stehů dvě Učka tak, že vytvořily žádaný profil. Ale o to nejde, to jsou vcelku běžné věci. Jde mi o to, že jsem v roce 2019 navštívil ČR a viděl můj původní domek s vraty a plotem z výlisků v naprosto perfektním stavu, bez známek koroze i po cca. 45 letech. Bez jakéhokoliv ošetření žárovým zinkem, jen nátěr. Asi několikrát opakovaný, protože původně jsem to měl natřené kombinací bílé a černé. Ani ty spodní výplně nejsou zkorodované a to byly vyrobeny z plechu 1,2mm. big_smile  Tady je foto...

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/213_dsc00767.jpg

Offline

 

#23 06-07-2021 00:51:48

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: svareni 2xU220 po nekolika castech

No, kde je beton  v zemi  a je v něm  třeba sloupek  nebo  zábradlí, tak  skutečně nejrychleji  koroduje místo  na okraji  betonu,  ať  už  tam  je sůl  nebo  není.To  je asi  tím,  že z betonu  jde po  sloupku  nahoru  vlhkost.  A nejdéle se po  dešti  atd udrží  hned nad betonem. Viděl jsem  to  na sloupcích, nebo na třeba žárově pozinkovaném  zábradlí  zalitém  do  betonu atd.
Jako  účinnou  ochranu  jsem  třeba viděl zábradlí,  složené z  2,3 metry dlouhých  kusů,  které  bylo důkladně lakováno asi  v nějaké  lakovací  lince v hale,  potom  bylo  z  těch  kusů  na místě složeno  a nalakované  spodky - sloupky zábradlí byly zality do  betonu. Nebo nové sloupy na místní  osvětlení chodníku,  z  betonu je na trubce sloupku  natavena asi  5 mm silná  vrstva plastu,  vypadá  to  jako  nějaký  polypropylen  nebo polyetylen,  do  výšky asi 5 cm  nad plochu  betonu.

Offline

 

#24 06-07-2021 02:12:46

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: svareni 2xU220 po nekolika castech

Radim - Souhlasím, že rozhraní, mezi zabetonovaným sloupkem a betonem je kritické místo pro korozi, ale rozhodně nesouhlasím, že není rozdíl, zda je přítomná sůl, či nikoli. I stopový roztok chloridů zvyšuje mnohonásobně korozi železa i mnoha dalších kovů oproti účinku samotného i jen vlhkého betonu. Na vlastní oči jsem viděl ty moje sloupky, které jsou přes 45 let zalité v betonu a rozhraní mezi betonem a sloupkem rozhodně zkorodované není. Samozřejmě, že vámi zmiňovaná ochrana zamezí korozi úplně, pokud nebude nějakým způsobem porušena, ale to už jdeme do extrémů... Chtěl jsem pouze poukázat, že v normálním  prostředí za 45 let se uchránily sloupky zalité v betonu a zjevně další desítky let mohou vydržet... pokud tedy nebudou vystaveny působení zejména soli(chloridům).

Offline

 

#25 06-07-2021 08:37:36

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: svareni 2xU220 po nekolika castech

Holt koroze je tu s námi musíme se s ní naučit žít wink big_smile


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče