SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 24-08-2021 15:24:57

Martin123
Člen
Registrovaný: 24-08-2021
Příspěvky: 5

bojler AISI 316Ti sváry

Zdravím, nechal jsem si svařit nerez bojler (AISI 316Ti) za nehorázné prachy, ale nezadají se mi sváry. Podle mne došlo z různých důvodů ke kontaminaci okolí sváru oxidy a bojler tam tak lehce prorezne.  Co si o tom podle fotek myslíte? Mám ho vůbec instalovat? Zachránil bych ještě něco namořením míst, kde dosáhnu? Bojler je fungl nový, 1 den napuštěn tlakovou vodou na zkoušku. Díky.

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/10414_bojler_svar_znecisteni.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/10414_bojler_svar_noha.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/10414_bojler_svar_t.jpg

Offline

 

#2 24-08-2021 22:27:38

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: bojler AISI 316Ti sváry

Určitě by to odmoření těch okují, co se týče zamezení postupu další koroze, by pomohlo. Každopádně je to provedení docela pod úroveň. To měla udělat firma, která to svařovala.

Offline

 

#3 24-08-2021 22:52:27

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: bojler AISI 316Ti sváry

hlavne pozor pri tom moreni - az tam niekde nevopchas hlavu a nenadychas sa toho - tie vypary urcite zdraviu neprospievaju.......
najlepsie to robit niekde vonku
a potom to treba riadne vyplachnut

odkial si? su firmy, ktore k tomu dokazu pripojit cerpadlo s nadrzou na moriaci roztok a ten cez to prehanat - napr. moria trubicky trubkovych vymennikov


tie pozdlzny a obvodove zvary vyzeraju, ako keby bolo slabo nafukane argonom (pripadne vobec), ked to zvarali - bolo treba dlhsie cakat
pozdlzny zvar ide zavarit este bez klenutych dien - da sa pouzit medena pasovina ako podlozka, pripadne sa da zvarat najskor zvnutra a potom po prebruseni zvonku, ......
kutovy zvar na nozicke je prepaleny durch cez klenute dno - tie "kvetaky" tam nemaju co robit

netusim, ake hygienicke parametre by mal splnat bojler, ale zvnutra to vyzera strasne

ako pise frank - takto by to nemalo vyzerat od firmy, ktora vie, co robi.........

Editoval rcp (24-08-2021 23:02:48)

Offline

 

#4 25-08-2021 18:29:39

Martin123
Člen
Registrovaný: 24-08-2021
Příspěvky: 5

Re: bojler AISI 316Ti sváry

Díky za odpověď. Říkal jsem si to, že to pěkně odflákli. To je smutné, že taková věhlasná firma a ještě se chlubí bezkonkurenční kvalitou a dlouhou dobou na trhu...

Pokusím se to odmořit, jak oba radíte. Souhlasím s RCP, že je to svinstvo, takže to budu dělat venku a pak dobře vypláchnu. 

pro RCP - Jsem z Č. Budějovic. Kdybys věděl o nějaké šikovné firmě, která by dokázala mořidlo dostat i do míst, kam nedosáhnu, nebo to rovnou opravit, bylo by to super.

Offline

 

#5 25-08-2021 19:38:25

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: bojler AISI 316Ti sváry

neviem, co si predstavujes pod slovom "opravit" big_smile

v Kladne je firma, ktora sa venuje vyrobe nerezovych tankov, kotlov, vymennikov, atd.
maju aj vlastnu mořírnu, kde to vedia vymorit roznym sposobom (ponorom, postrekom, pripadne tym cerpadlom) - oni vedia ako na to, venuju sa podobnym veciam  - sami navrhnu najlepsie riesenie

lacne to ale asi nebude - neviem, ci ma vobec pre teba vyznam ist do takej akcie

zvaral som pre nich nejaky ten piatok na dielni - viem ti poslat kontakt, zbytok by si si uz musel dohodnut sam

Offline

 

#6 25-08-2021 21:21:25

jees
Zablokovaný
Registrovaný: 14-01-2013
Příspěvky: 1709

Re: bojler AISI 316Ti sváry

Martin123 napsal(a):

Díky za odpověď. Říkal jsem si to, že to pěkně odflákli. To je smutné, že taková věhlasná firma a ještě se chlubí bezkonkurenční kvalitou a dlouhou dobou na trhu...

Pokusím se to odmořit, jak oba radíte. Souhlasím s RCP, že je to svinstvo, takže to budu dělat venku a pak dobře vypláchnu. 

pro RCP - Jsem z Č. Budějovic. Kdybys věděl o nějaké šikovné firmě, která by dokázala mořidlo dostat i do míst, kam nedosáhnu, nebo to rovnou opravit, bylo by to super.

Jestli chceš, zkus se zeptat u Průchy, tel. 604850595, ten by se na to mohl podívat, nebo by třeba věděl, kdo v ČB dělá kloudně nerez. Kde ti to vařili, jestli to není tajné?

Offline

 

#7 25-08-2021 22:09:05

davor
Člen
Místo: MSK
Registrovaný: 15-03-2017
Příspěvky: 565

Re: bojler AISI 316Ti sváry

Martin123 napsal(a):

... nechal jsem si svařit nerez bojler (AISI 316Ti) za nehorázné prachy...

Včera odpo jsem na ty fotky koukal a přemýšlel, proč to neštěstí chceš sám zachraňovat mořením (dal jsi to někomu za úplatu svařit) a také nechtěl na příspěvek reagovat.
Dnes ale vznáším laický dotaz (to: Frank, rcp ...): Jak dalece jde zachránit takto kontaminované svary mořením? Ať už výplachem, potíráním, mechanickým odbrošením květáku v bojleru asi těžko, elektrochemickou metodou...?


Telwin Tecnica 144, [url=http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?pid=110195#p110195]MacAllister MSMW200A[/url], Proteco P800E-C, ERS-50, Meva Pb :-)

Offline

 

#8 25-08-2021 22:47:50

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: bojler AISI 316Ti sváry

tazko povedat - zalezi aj co do toho pojde

v 2006 sme robili rozvody vody a vytlacnej kanalizacie v stanici Metro Strizkov - nerez AISI304/304L - rozkaz znel jasne - nefukat
stanica dodnes stoji big_smile

potrubia na cistickach odpadovych vod sa bezne zvaraju bez fukania - potom jedna bezi XXX rokov, v inej sa potrubie za 2 roky rozsype

Editoval rcp (25-08-2021 22:49:00)

Offline

 

#9 25-08-2021 23:11:51

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: bojler AISI 316Ti sváry

Pri mojich brigadach kde sa prerabali a vypratavali chaty,ci starsie domy alebo neake  prevadzky som tiez  vyhadzoval par nerezovych bojlerov co boli prehrdzavene + niektore uz aj xy krat opravovane  a spolocne mali jedno,ze tiekli.  Ze neviem ci sa oplati dat vyrobit nerezovy bojler ked zivotnost neako nie je vyrazne dlhsia oproti klasike  big_smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#10 25-08-2021 23:15:43

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: bojler AISI 316Ti sváry

rcp napsal(a):

tazko povedat - zalezi aj co do toho pojde

v 2006 sme robili rozvody vody a vytlacnej kanalizacie v stanici Metro Strizkov - nerez AISI304/304L - rozkaz znel jasne - nefukat
stanica dodnes stoji big_smile

potrubia na cistickach odpadovych vod sa bezne zvaraju bez fukania - potom jedna bezi XXX rokov, v inej sa potrubie za 2 roky rozsype

Přesně tak. Záleží hodně, co tam v tom boileru bude. Pokud jen teplá voda bez chloru, případně jeho sloučenin, co se používají k desinfekci pitné vody, tak to může sloužit sakra dlouho. Chce to také, zamezit případné el. bludné proudy, které mohou korozi i na nerezu značně urychlit. Ale ta 316Ti by měla být dost odolná i proti určitému obsahu chloru a jeho sloučenin. Každopádně je špatně, když to firma odvedla zákazníkovi za nehorázný peníz v tak mizerné kvalitě. Tomu šlo přece snadno zamezit foukáním argonu i dovnitř během svařování a mohlo vše jednak vypadat lépe, ale hlavně být korozivně odolnější.

Offline

 

#11 25-08-2021 23:25:11

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: bojler AISI 316Ti sváry

davor napsal(a):

Martin123 napsal(a):

... nechal jsem si svařit nerez bojler (AISI 316Ti) za nehorázné prachy...

Včera odpo jsem na ty fotky koukal a přemýšlel, proč to neštěstí chceš sám zachraňovat mořením (dal jsi to někomu za úplatu svařit) a také nechtěl na příspěvek reagovat.
Dnes ale vznáším laický dotaz (to: Frank, rcp ...): Jak dalece jde zachránit takto kontaminované svary mořením? Ať už výplachem, potíráním, mechanickým odbrošením květáku v bojleru asi těžko, elektrochemickou metodou...?

Tak v zájmu korozivní odolnosti by tam ty karfioly a okuje rozhodně být neměly... big_smile Pokud se to odmořením povede odstranit, rozhodně to bude plus pro zvýšení korozívní odolnosti. Jinak samozřejmě souhlas, že je to odbytá práce...

Offline

 

#12 25-08-2021 23:47:18

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: bojler AISI 316Ti sváry

Frank napsal(a):

......... Ale ta 316Ti by měla být dost odolná i proti určitému obsahu chloru a jeho sloučenin.......

ak si dobre pamatam, my sme autocisterny z 316Ti varili dratom BÖHLER SAS 4-IG (ER318), nie obyc. 316 alebo nedajboze 308
ked vidim, ako je to povarene, nie je vobec iste, ci vobec pouzili spravny drat

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2227_dsc_0055_10.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2227_dsc_0053_10.jpg

Offline

 

#13 26-08-2021 00:11:58

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: bojler AISI 316Ti sváry

Joe66 napsal(a):

Pri mojich brigadach kde sa prerabali a vypratavali chaty,ci starsie domy alebo neake  prevadzky som tiez  vyhadzoval par nerezovych bojlerov co boli prehrdzavene + niektore uz aj xy krat opravovane  a spolocne mali jedno,ze tiekli.  Ze neviem ci sa oplati dat vyrobit nerezovy bojler ked zivotnost neako nie je vyrazne dlhsia oproti klasike  big_smile

ono asi zalezi na sposobe opravy - niekedy v 2008 bratovi zacal stupat tlak vo vykurovacom system - zistili sme, ze ma asi prasknutu trubicku v nerezovom bojlery v plynovom kotli BAXI (asi 2 roky stary) a cez prasklinu mu tlaci pitnu vodu z bojlera do systemu

normalne sme rozobrali kotol, vybrali bojler, odrezal som z neho dno, natlakovali sme trubicku, nasli prasklinu, zavaril som ju a potom som zavaril naspat aj to nerezove dno
samozrejme, vsetko som fukal argonom
ten kotlik funguje dodnes, aj ked vtedy sme pocitali s alternativou, ze na druhy den aj tak pojde kupit novy kotol, alebo aspon novy bojler do toho kotla big_smile

Editoval rcp (26-08-2021 00:13:56)

Offline

 

#14 26-08-2021 01:34:12

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: bojler AISI 316Ti sváry

rcp napsal(a):

ak si dobre pamatam, my sme autocisterny z 316Ti varili dratom BÖHLER SAS 4-IG (ER318), nie obyc. 316 alebo nedajboze 308
ked vidim, ako je to povarene, nie je vobec iste, ci vobec pouzili spravny drat

Ano, samozřejmě, to je další point, který se zde nezmínil. Přídavný drát. Určitě ta 316Ti by měla být svařována drátem s obsahem cca 2,5%  Mo. V žádném případě, v zájmu korozní odolnosti spoje, by neměl být použit drát ER308, nebo pod. Ta ER318 je určitě OK. smile

Offline

 

#15 26-08-2021 14:22:06

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: bojler AISI 316Ti sváry

Řekl  bych,  že když  se to  svaří  jiným  drátem  než  se má, případně tam  zůstanou  ty okuje, tak  tam  vzniknou plochy s rozdílnou  elektronegativitou. A když  se překročí  určitá  hranice toho  rozdílu elektronegativity,  vzniknou díky tomu elektrochemické  články a  ve vodě elektrochemické  proudy. Takže místa,  která  se stanou  anodou, dost rychle prorezaví.

Editoval Radim (26-08-2021 14:22:38)

Offline

 

#16 26-08-2021 17:01:23

j.bill
Člen
Registrovaný: 23-03-2017
Příspěvky: 709

Re: bojler AISI 316Ti sváry

Hořčíkovou anodu do bojleru doporučuje deset z devíti instalatérů. wink


Lepič vlaštovčích hnízd.  smile
GÜDE GE145W + Proteco P550  ---> Berlan BWIG 180, Omicron OMI 246, LGK60 + Speedglas 9100XX, Predátor a další hračky... - všechno na takové to "domácí žvýkání"

Offline

 

#17 26-08-2021 19:31:44

Martin123
Člen
Registrovaný: 24-08-2021
Příspěvky: 5

Re: bojler AISI 316Ti sváry

Díky za kontakty, domluvím se, co by se dalo dělat a za kolik, aby se to ještě vyplatilo. Vidím to jako Frank, že by odmoření mělo dost zvýšit životnost. Hlavně nahoře, kde bude teplejší voda.

Právě, že používám dezinfekci vody ze studny chlorací. Tak jsem chtěl tu 316Ti, která by měla tomu být odolná. Teď se ale zdá, že to stejně prorezne u svárů. 

Svařovala to firma Rolf. Dnes jsem s nimi mluvil. Závěry jsou tyto:
a)    Opravovat nic nebudou - takto vaří všechny bojlery a mají minimum reklamací. Nabídli mi záruku na těsnost 10 let.
b)    Obvodové a podélné sváry vaří poloautomatem MIG/MAG a dovnitř nádoby plyn foukají. Pochopil jsem ale, že ho zase asi nebude tolik, aby ušetřili. Stejně se ten plyn prý může v nádrži dostat mimo svařovací místo. …
c)    Zbytek vaří Tigem prý taky v Argonu.
d)    Vnitřek nádoby nemoří, protože nemají lázeň a zatím jim nepřišlo nutný, si jí pořizovat.

Drát jsme neřešili, ale máte pravdu, že je zásadní. To by snad ale proboha měli znát. Ještě se zeptám.

Mg anodu budu používat. Nechápu, že nějací výrobci bojlerů tvrdí, že je u nerezu zbytečná.

Každopádně je hezké, že mám 10letou záruku, ale stejně bych ho nerad za pár let zase montoval pryč. To jsem si mohl dát za rovnou smalt. A kdo ví, jestli mi tu záruku pak uznají

to RCP – to je super práce, tak si představuju čisté sváry

Offline

 

#18 26-08-2021 20:15:11

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: bojler AISI 316Ti sváry

rolf je ale niekde tu hore - becva - nie ceske budejovice

predpokladam, ze firma ako rolf by snad neojebala este aj drat - myslim, ze bojlerov z 316Ti robia dost, aby o tom drate vedeli a pouzivali ho
to skor nejaka garazovka, ktora robi obcas nieco z tohto materialu a neoplati sa jej ten drat kupovat

tie moje fotky - to nie su ciste zvary, to je komplet vybrusene - ak ma nieco splnat hygienicke normy, nemoze to vyzerat, ako na tvojich fotkach - ale zakaznik si to musi zaplatit
vsetko je to o peniazoch - ked si to niekto zaplati, tak to ide urobit aj takto

najhorsie je, ked trafis na niekoho, komu aj dobre zaplatis, a on to takto ojebe.....

len pre porovnanie - ked to nie je vybrusene - slusne "zafukany" koren zvaru moze vyzerat aj takto
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2227_dsc_0015_47.jpg

a ked sa to podari, tak aj takto
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2227_dsc_0007_67.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2227_dsc_0014_55.jpg
su to pozdlne zvary na plasti nadob, po zavareni, pred ocistenim.....
varene "na prievar", s ochranou korena argonom

Editoval rcp (26-08-2021 20:24:43)

Offline

 

#19 26-08-2021 21:50:53

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: bojler AISI 316Ti sváry

Je dobré, že vám dali záruku 10 let, pokud to je myšleno poctivě. Pokud používáte chloridovou desinfekci, tak použijte minimum, nutnou pro účinnost. Pokud byl použit na svaření odpovídající příd mat., to jest ER316, nebo ER318, prostě legovaný molybdenem, mělo by být vše OK. Z těch fotek co jste sem dal, není úplně zřetelná míra oxidace. Jestli tam není takový ten "karfiol"(silná vrstva okují, která značí vyhoření legujících prvků) a je to pouze zabarvené kvůli nedostatečné ochraně uvnitř nádoby, není to snad tragedie, ale pro naprostou korozní odolnost by to být nemělo. To zabarvení je vlastně reakce kovů s kyslíkem a ochuzení slitiny zejména o chrom, jakožto antikorozní prvek, což je nežádoucí. Správně by to mělo vypadat tak jak sem dal foto rcp. To je skvělá práce. Tolik k tomu.

Offline

 

#20 27-08-2021 00:52:34

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: bojler AISI 316Ti sváry

10rokov vydrzi aj smaltovany bojler v ktorom anoda bude uz davno na pravde bozej  . Inak kolko  teraz vychadza taky nerezovy bojler -rozmer litraz a kolko vymenikov v nom ?  Nech si porovname kolko by za tie peniaze bolo obycajnych smaltovanych bojlerov big_smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#21 27-08-2021 14:28:14

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: bojler AISI 316Ti sváry

Smalt by teoreticky měl  vydržet  nekonečně dlouho,  protože smalt je pro  vodu absolutně neprostupný a inertní materiál. Holt ale asi  uvnitř uzavřené  nádrže bude mít ten  smalt třeba póry nebo  nedořešenou  přípravu povrchu,  takže na kovu  nedrží  nebo oteplováním a ochlazováním  třeba v něm  vznikají  prasklinky nebo  něco podobného. Ono  taky není  smalt jako  smalt, správný  smalt by měl  mít takové  složení,  aby jeho  tepelná  roztažnost byla stejná  jako  tepelná  roztažnost  podkladového  kovu.  A to  zas není  tak  jednoduché  namíchat takové přesné  složení smaltu.

Offline

 

#22 27-08-2021 17:34:37

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: bojler AISI 316Ti sváry

https://www.pragonord-praha.cz/nerezove-bojlery-oso/

Tak jsem se z čiré zvědavosti kouknul na výrobce boilerů v ČR a zaujalo mne jejich sdělení:

Kvalitní nerezový materiál

Bojler je vyroben z nerezového materiálu Everlast Titanum. Ten vám v kombinaci s novou metodou svařování zaručí vyšší odolnost vůči korozi a zvýší celkovou životnost bojleru.

Co to je za nerezový materiál Everlast Titanum? Když jsem se to pokusil nalézt, nikde zmínka. Ví někdo?

Offline

 

#23 27-08-2021 18:47:20

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: bojler AISI 316Ti sváry

Franku, už jsem kontaktoval danou firmu s dotazem oč se jedná.

Offline

 

#24 27-08-2021 20:36:21

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: bojler AISI 316Ti sváry

........ v tom lepsom pripade to bude 316Ti s "everlast" cenovkou
uz len tento gulas, co si nedali ani namahu normalne prelozit, ale prelozili google translatorom hovori za vsetko big_smile

"Svařování a technologické postupy výroby bojlerů OSO
Společnost OSO AS využívá k výrobě bojlerů kvalitní nerezovou ocel a moderní technické vybavení pro svařování materiálů, které splňuje mezinárodní normy EN ISO 9001 3834. Používá laserové dělení materiálu, CMT přepravu materiálů za studena a svařovací techniku TIG. Everlast titanum, speciální nerezový materiál na výrobu boilerů a zásobníků vody, ve spojení s moderní technologii svařování ULTRAWELD dává výrobku dlouhou životnost a vysokou odolnost proti prorezavění. Materiál Everlast titanum oproti jinde používaným materiálům je výrazně lehčí a navíc je díky němu výrobek ze 70% recyklovatelný. Důraz na výrobu šetrnou k životnímu prostředí a efektivní užívání zdrojů je jednou z priorit společnosti OSO. Využitím nových a kvalitnějších materiálů, jako je Everlast Titanum, se výrazně zredukovala hmotnost některých částí ohřívačů vody, a tím i celková hmotnost výrobku. Manipulace s bojlery a jejich instalace u zákazníka se tak výrazně usnadnila a zpříjemnila. "


CMT "Cold Metal Transfer" je uplne nieco ineho, svedi to pochopili, ako ze prenasaju asi studene plechy - co je v celku logicke, pri ich celorocnych teplotach.... big_smilebig_smilebig_smile

svedske zazracne "brojlery", skoro ako svedske zazracne postele od vagnera
https://www.dreambeds.cz/
este dobre, ze tam nedal cenu

ale na slovensku cena je, dokonca "vypredajova"
https://www.postele-vypredaj.sk/p/51/ha … 0t-210x210

za tie prachy by k tomu museli byt dozivotne aspon dve 20-rocne svedky...........

Editoval rcp (27-08-2021 20:48:21)

Offline

 

#25 27-08-2021 20:48:12

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: bojler AISI 316Ti sváry

jirkati napsal(a):

Franku, už jsem kontaktoval danou firmu s dotazem oč se jedná.

Děkuji! smile

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče