SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 16-09-2021 21:44:18

Juraj.A
Člen
Místo: Tekovská Breznica
Registrovaný: 30-09-2013
Příspěvky: 494

Nová hračka do dielne

Už dlho som sa tu neobjavil s nejakou "novinkou" tak sa idem pochváliť, čo som zase spravil... Okrem viacerých iných zváračiek mám na vozíku postavenú invertorovú zváračku Flinke 270A. Zvára... lenže v poslednom čase som zistil, že červený display ako keby stratil jas a je dosť zle čitateľný, ale čo je väčší problém, zvárací prúd sa nastavuje potenciometrom a ten sa správa od určitého času, ako potenciometer na starom rádiu. Nie, že by chrastil pri otáčaní, ale pri nastavovaní hodnoty zváracieho prúdu  sa hodnota pri plynulom otáčani mení asi takto - 50A - 78A - 30A - 110A - 220A- 45A Proste nastaviť nejakú hodnotu je viac menej lotéria. Úplnou náhodou som na Bazoši v inzercii našiel zváračku  POWERMAT 300L za cenu 79.-€ Nedalo mi a pozrel som sa cez Google, že čo je to za zváračku a za koľko sa predáva u oficiálneho predajcu. Zistil som, že v Bardejove v e-shope prevadzkaren.sk stojí 73.-€ Tak som napísal predávajúcemu na Bazoši, že o čo je jeho zváračka lepšia, keď ju predáva o 6.-€ drahšie, ako ofiviálny predajca. No nechcite počuť, čo mi napísal... Proste e-shop prevadzkaren.sk okydal pod čiernu zem, sú to podvodníci špekulanti, okrádajú štát na DpH atď...

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/5104_powermat_300l.jpg


Nevadí, povedal som si a zváračku som si zo spomínaného e-shopu objednal Došla za dva dni. Dôvod, prečo som ju kupoval je vlastne ten, že oproti už spomínanému invertoru FLINKE má pre mňa niekoľko výhod. Je malá, ľahká váži púhych 2,2 kg. Perfektne čitateľný display, ktorý okrem nastaveného prúdu (nenastavuje sa potenciometrom, ale tlačidlom v menu) ukazuje aj patričný priemer elektródy a hrúbku zváraného materiálu. Pre mňa, ako nie moc zdatného zvárača metódou MMA je to pomoc, ktorú som celkom privítal. Ďalšou výhodou je možnosť prepnutia do režimu TIG/lift a teda zváranie metódou Tig.
V dohľadnej dobe sa pokúsim nájsť si chvíľu času (finišujem so stavbou dielne, ktorú by som chcel mať do zimy hotovú) a potom by som spravil niekoľko pokusných zvarov a sám som zvedavý na výsledky. No a čo ma ešte zaujalo (ak je údaj výrobcu pravdivý) tak zvárací prúd 232A pri 100% zaťažiteľnosti.
No a teraz už len čakám na spŕšku negatívnych konmentárov. yikes

https://prevadzkaren.sk/obchod/invertor … 4MEALw_wcB

Editoval Juraj.A (17-09-2021 20:58:08)

Offline

 

#2 16-09-2021 22:39:28

harley1
Člen
Registrovaný: 24-05-2008
Příspěvky: 107

Re: Nová hračka do dielne

Sorry, ale to si si kúpil riadný šunt! 300A to určite na jednu fázu nedá, ani nemôže dať! Killeroz, by Ti to vysvetlil, prečo?!


Gamastar 196LS PFC Synergii

Offline

 

#3 16-09-2021 23:08:40

Juraj.A
Člen
Místo: Tekovská Breznica
Registrovaný: 30-09-2013
Příspěvky: 494

Re: Nová hračka do dielne

harleu1 - kilerozove kecy som pozeral, mal tam 330A zváračku od Powermat. On niekedy viac rozpráva, ako by mal. Už len to, že povie že zasuvkove rozvody sú istené  16A  ističom  a preto zváračka nemôže dať na výstupe udávaný zvárací prúd  je blud, lebo napríklad ja mám zasuvkový obvod v dielni istený 20A ističom.
Ale odhliadnúc od toho, ak by aj nedala 300A (vôbec i ch nepotrebujem) tak joklovinu s 3mm stenou zavarím aj podstatne menším prúdom a viac nepotrebujem.

Offline

 

#4 17-09-2021 01:03:29

Hades20
Člen
Registrovaný: 13-11-2019
Příspěvky: 77

Re: Nová hračka do dielne

Sam mam zvaracku typu ZX7 za par € s aliex., funguje to zvara to ale,   bazicke elektrody na nervy..  kable co boli k tomu.. ani som ich nepoužil myslím, tento powermat je presne to iste len pekný displej, kúpiť nejaké rutilky elektrody a na doma prečo nie, je to malé ľahké na občasné zvaranie, ale tých 300A urcite nie, mozno 150 a menej. Istic 20A mam aj ja C20.. a tig AC/DC pri režime MMA na 180A 4mm elektroda ho do 10s vyhodil, nieje možné s jednofazovej domovej siete získať 300A. Istic 20A *230V účinnosť 90% = 4.1kw ÷ napetie na oblúku nech 28V tj. 147A cca niekto ma môže kľudne opraviť rátam od oka. Ale keď ste s ňou spokojný tak prečo nie...

Editoval Hades20 (17-09-2021 01:05:09)


Sherman Tig AC/DC 200 GD
Alie... mala Cervena krabicka ZX7-200 + tlmivka
MiG-MAG vlastnej výroby - 180A
Plazma Cut50 50A dorobeny pilotný oblúk, MIG 250 (160A Bangood)

Offline

 

#5 17-09-2021 07:53:59

davidma
Člen
Registrovaný: 12-05-2021
Příspěvky: 537

Re: Nová hračka do dielne

Pokud jsi byl se svařovacími vlastnostmi Flinke spokojený, tak by se mohlo vyplatit ho opravit.

K tomu problému s potenciometrem - často ho lze řešit kapkou oleje. V tuhle chvíli nedokážu říct, který by byl nejvhodnější - možná do šicího stroje? Pokud by toto nepomohlo, tak výměna potenciometru bývá bezproblémová záležitost. To samé platí pro displej (pokud to bude nějaký běžný). Otázka je, zda je skutečně vysvícený nebo se pouze "hnulo" nastavení jasu (pokud je na desce řešeno formou trimru).

Nacházel jsem se letos v podobné situaci. Měl jsem levnější inventor a přemýšlel, čím bych si udělal radost. Nakonec jsem rád, že jsem počkal, peníze došetřil a koupil kvalitní stroj. Je to opravdu o něčem jiném.

Co se týče vztahu parametrů procesu průměr vs. proud vs. síla materiálů vs. poloha - považuji za nutnost i pro amatéra, kterého svařování baví, ve vlastním zájmu získat co nejvíce zkušeností (např. na odřezcích) s ovládáním svarové lázně a znalosti co se v daném okamžiku děje. Na pochybnou tabulku implementovanou v čínském bazmeku nelze absolutně spoléhat a ani to není principiálně možné. Neber to jako útok, ale motivaci ke zlepšení se. Každá minuta hraní si s obloukem se počítá a je to investice do vlastních dovedností.

Když jsem byl v tomto úplně nový, tak jsem po večerech seděl a dělal rovné housenky na kus plechu. Po vyvaření balíku rutilek v PA jsem už začal trošku "vidět".


Dříve Kühtreiber Kitin 150, nyní Fronius Transpocket 150TIG a Dnipro-M SAB-258N.
Programování PC/PLC/MCU (převáženě v jazyce C), návrhy a realizace elektroniky.

Offline

 

#6 17-09-2021 07:57:40

Juraj.A
Člen
Místo: Tekovská Breznica
Registrovaný: 30-09-2013
Příspěvky: 494

Re: Nová hračka do dielne

Hades20 - čo sa týka zvárania elektródami, tak moc praxe s tým nemám, ani mi to moc nejde a hoci mám k dispozícii bázické elektródy, tak ich vlastne ani nepoužívam. Pre mňa je zváranie rutilovou elektródou jednoduchšie a na moje účely absolútne postačujúce. V poslednom čase som pozváral niekoľko ponkov do dielne, nejaké regále, spravil som si lešenárske stojky a povymieňal plechy na bráne. Vlastne tie plechy som začal zvárať elektródou, ale po prvých pokusoch som zistil, že to nevyzerá dobre, tak som pokračoval v zváraní s trubičkovým drôtom.

Offline

 

#7 17-09-2021 08:03:17

Juraj.A
Člen
Místo: Tekovská Breznica
Registrovaný: 30-09-2013
Příspěvky: 494

Re: Nová hračka do dielne

davidma - potenciometre na rádiách sme opravovali voľakedy kvapkou červenej Diavy (leštenka na nábytok, ak by niekto nepoznal tento komunistický zázrak) Vyskúšal som to aj tu, ale pomohlo to na dve zvárania a potom sa problém vyskytol znovu. Tá zváračka stála voľakedy nejakých 70.-€ ???? Už sa mi necche sa s ňou zbytočne babrať a tak ju niekomu posuniem, kto bude mať chuť sa s ňou hrať. Ale stále u nej ostáva problém slabo čitateľného displeja.
Ale v každom prípade ďakujem za radu. Čo sa týka toho zvárania húseniek na skúšobnom kuse materiálu, o to sa snažím pokaždé, kedy mám trochu čas, lebo som si vedomý toho, že to stále nemám a ešte dlho nebudem mať v ruke, ako sa hovorí.

Offline

 

#8 17-09-2021 09:19:40

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: Nová hračka do dielne

Juraj.A napsal(a):

harleu1 - kilerozove kecy som pozeral, mal tam 330A zváračku od Powermat. On niekedy viac rozpráva, ako by mal. Už len to, že povie že zasuvkove rozvody sú istené  16A  ističom  a preto zváračka nemôže dať na výstupe udávaný zvárací prúd  je blud, lebo napríklad ja mám zasuvkový obvod v dielni istený 20A ističom.
Ale odhliadnúc od toho, ak by aj nedala 300A (vôbec i ch nepotrebujem) tak joklovinu s 3mm stenou zavarím aj podstatne menším prúdom a viac nepotrebujem.

Netuším, co pindá killeroz, ale harley má pravdu. To, že na 16A jističi tu svářečku zapneš a budeš svařovat 2,5 elektrodou, to je pravda. Ale 300A ti to na jednofázovém napájení nedá a nedá, kdyby ses po....
Jen takový orientační výpočet (určitě se toho někdo chytne a bude tu pindat, jak jsem se o nějakej volt nebo ampér spletl; ale nechce se mi hledat vzoreček pro napětí na oblouku): při 300A bude na stabilním oblouku nějakejch 27V. 27x300=8,1 kW. 8,1kW / 230V = 35A. To je proud, kterej tam poteče z jedný fáze. A to jsem nepočítal s účinností stroje a podobnými drobnostmi. Kromě toho už samotná váha toho stroje je pro 300A / 60% zatěžovatel nesmyslná.
Člověče, tys koupil perpeetum mobile! big_smile

Editoval pafik1605 (17-09-2021 09:21:52)

Offline

 

#9 17-09-2021 10:39:27

sttefo86
Člen
Registrovaný: 25-08-2021
Příspěvky: 197

Re: Nová hračka do dielne

že vraj 7,8kVA však to je 35A istič a 63A zásuvka a prívodný kábel tak CGSG 3x6 , hlavne že hlavný vypínač stroja je tak 10A  smile

Offline

 

#10 17-09-2021 10:59:04

Jakobo
Člen
Registrovaný: 20-09-2010
Příspěvky: 314

Re: Nová hračka do dielne

K puvodnimu dotazu!

Ten potenciometr bude nejspis nekonecny koder (pokud se da tocit porad dokola) a je bud vybehany nebo se do nej dostal prach. Je to bezna zavada a mel by to umet opravit kazdy servis elektroniky. Nebo nejaky znamy radioamater.

Displej je divny, bude to LED displej a tam by v tak kratke dobe k poskozeni dojit nemelo. Dalo by se displej prelepit pruhlednyma paskama ruzne barvy, jestli to trochu pomuze citelnosti. Na displej se stejnak podivas jen pri nastaveni proudu pred svarovanim na hrubo a pak te uz nezajima, jen pridas nebo uberes koleckem, k tomu uz displej nepotrebujes.

Ja jsem si do levne svarecky pridla tlumivku a ted svaruje pomerne dobre. Kupoval jsem malou tlumivku 10 uH z TME, ale priste bych spis koupil tlumivku Omicron dostupnou jako ND za asi 500 Kc. Tlumivku velce doporucuju. Uplne v nejhorsim ani nemusi byt uvnitr, staci do krabicky zapojene v serii s jednim kabelem. Na jedne strane konektor pro pripojeni svareciho kabelu, na druhe kabel ke svarecce.

Offline

 

#11 17-09-2021 13:12:03

Juraj.A
Člen
Místo: Tekovská Breznica
Registrovaný: 30-09-2013
Příspěvky: 494

Re: Nová hračka do dielne

Jakobo - Potenciometer je klasický s dráhou 270°, čiže má doraz na obidvoch stranách.
Pravdu povediac neviem čo je to za displej. Je červený, bez podsvietenia. Myslím, že nejaká fólia by mu aj tak nepomohla, skôr by všetko ešte zhoršila.
O tej tlmivke som už počul aj ja.  Nájdem si niekedy chvíľu čas, vyskúšam, pokiaľ bude zvárať aspoň tak, ako starý Flinke invertor, tak do toho nebudem vŕtať. Pokiaľ to bude znateľne horšie, budem o tom uvažovať.
Vďaka za rady. yikes

Offline

 

#12 17-09-2021 13:16:52

Juraj.A
Člen
Místo: Tekovská Breznica
Registrovaný: 30-09-2013
Příspěvky: 494

Re: Nová hračka do dielne

sttefo86 - nemusíš zase za každú cenu všetko ofrflať. Hlavne nekritizuj niečo o čom nemáš ani páru. Aj keď je ten hlavný vypínač LEN NA 10A, tak je to asi ten najmenší problém, lebo ten spínač nespína priamo samotný silový obvod, ale nejakú elektroniku, ktorá zapína a vypína zváračku. Je to zreteľné aj pri zapnutí a aj pri vypnutí zváračky. Hlavne pri vypnutí vypneš hlavný vypínač na zadnej strane a samotná elektronika má oneskorovací obvod, ktorý vypne zváračku asi po 5-tich sekundách, čo je určite spravené kvôli vychladeniu po skončení zvárania.

Offline

 

#13 17-09-2021 13:31:03

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: Nová hračka do dielne

Hrozně rád bych viděl vnitřek toho zázraku. Kromě pidichladičů, větráku, trafa, tlumivky a desky se součástkama je tam ještě stykač na 32A, nebo SSR spínací prvek na stejný proud. To vše v celkové váze 2,5 kila včetně krabice a silových zdířek.
Juraj: když to pojmeš tak, že sis koupil velmi přenosnou mašinku na elektrody 2,5, abys jí mohl tahat v kapse, tak OK. Ale jestli si myslíš, žes koupil něco extra (v dobrém slova smyslu), tak jsi mimoň.
Tady se prodává za necelý 2 tisíce .....   https://2energy.cz/produkt/invertorova- … gKPffD_BwE

Offline

 

#14 17-09-2021 14:11:36

Juraj.A
Člen
Místo: Tekovská Breznica
Registrovaný: 30-09-2013
Příspěvky: 494

Re: Nová hračka do dielne

pafik1605 - prvá verzia je správna. Bolo to kupované zo zaujímavosti a hlavne ako ľahká a,prenosná zváračka. Flinke tiež nieje ťažký, ale predsa má 5kg a je trikrát tak veľký.
Kryt nie je nijako plombovaný a,má 4 skrutky, tak ho otvorím a nafotím.

Offline

 

#15 17-09-2021 14:35:12

sttefo86
Člen
Registrovaný: 25-08-2021
Příspěvky: 197

Re: Nová hračka do dielne

Juraj.A nejde mi o frflanie za každú cenu, ale o uvedenie hodnôt ktoré sú pre ten stroj vydržateľné koľko sekúnd? Kľudne tam mohli napísať zaťažovateľ napr. 100% 80A, 60% 100A a bral by som to ako super 2,5kg prenosné riešenie ale uviesť 60% 7,8kVA - ten stroj by uhorel. Môžem sa mýliť, neuvažoval som pri takejto cenovke že tam bude relé , resp. ešte drahšie polovodičové relé na vstupe. Daj potom vedieť ako to zvára, som zvedavý.

Offline

 

#16 17-09-2021 15:39:24

Juraj.A
Člen
Místo: Tekovská Breznica
Registrovaný: 30-09-2013
Příspěvky: 494

Re: Nová hračka do dielne

sttefo86-určite dám vedieť.  Rád by dom natočil aj nejaké video, len držať v jednej ruke kameru a druhou rukou zvárať je nereálne.

Offline

 

#17 17-09-2021 17:02:55

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: Nová hračka do dielne

Juraj.A napsal(a):

pafik1605 - prvá verzia je správna. Bolo to kupované zo zaujímavosti a hlavne ako ľahká a,prenosná zváračka. Flinke tiež nieje ťažký, ale predsa má 5kg a je trikrát tak veľký.
Kryt nie je nijako plombovaný a,má 4 skrutky, tak ho otvorím a nafotím.

Já jsem viděl onehdá u Sadílka malinkatou Gorillu. Něco podbného, jako jsi koupil ty. Taky se mi líbila, říkal jsem si, strčíš to do kapsy, dojdeš do bytu v paneláku, něco povaříš....
No, nakonec jsem odolal smile. Ale vypadalo to pěkně, dokonce Sadílek říkal, že s tím vařil a byl příjemně překvapenej.

Offline

 

#18 17-09-2021 17:54:44

Juraj.A
Člen
Místo: Tekovská Breznica
Registrovaný: 30-09-2013
Příspěvky: 494

Re: Nová hračka do dielne

Nedalo mi, našiel som si chvíľu času a zbehol som do bojových podmienok pred garážou a otvoril som krabicu invertora. Čo tam je, prípadne čo tam nie je a malo by tam byť, posúďte sami.

https://photos.app.goo.gl/1edaZgPUGy3nWVcw9

Display

https://photos.app.goo.gl/cX3yvj1ZPHvHu9uj6

Prvý pokus o zváranie (lepenie)

https://photos.app.goo.gl/emgVMiMQyb6NL6q36

https://photos.app.goo.gl/fdyyTBqBXLeXo8uv5

Offline

 

#19 17-09-2021 19:16:56

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Nová hračka do dielne

Podla videa to pekne skresluje ked na jaklovinu mas nastavenych 90 ampreov na 2 elektrode co by uz ukapavalo zelezo pri takom tenkom materialy a k tomu na displeji este ukazuje,ze by mala byt 1,6 elektroda big_smile Kuva to bulharska konstanta ? big_smile   Inak nepisal si ti casto na modru strechu a obhajoval tam parkside ?  ?D


Kutil s.r.o.

Offline

 

#20 17-09-2021 19:19:46

Juraj.A
Člen
Místo: Tekovská Breznica
Registrovaný: 30-09-2013
Příspěvky: 494

Re: Nová hračka do dielne

Joe66 - áno, bol som veľmi dlho na MS a obhajoval som a aj obhajujem Parkside. Len žiaľ, dostal som od administrátorky dištanc. Tak už som na MS len "pozorovateľ" Len mi je ľúto mojich tipujem aj tisíc fotiek v albumoch z mojej stavby.

Offline

 

#21 17-09-2021 19:22:20

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: Nová hračka do dielne

Podle tvaru housenky to vypadá, že svářečka neumí držet nastavený proud, jako kdyby tak nějak nahodile kolísal třeba mezi 40 až 90A. No housenka, ona to v podstatě ani housenka není, spíš takový nalepenec. Ale displej má svářečka pěkný.

Offline

 

#22 17-09-2021 19:23:56

Juraj.A
Člen
Místo: Tekovská Breznica
Registrovaný: 30-09-2013
Příspěvky: 494

Re: Nová hračka do dielne

Zdenek11 - neobviňuj zváračku, ale zvárača. Ak by som mal v blízkosti niekoho, kto naozaj vie zvárať, tak by to určite vyzeralo inakšie. yikes

Offline

 

#23 17-09-2021 19:39:19

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Nová hračka do dielne

Já  bych  se hmotností  svářečky moc neřídil. Lehčí  svářečka může být proto,  že byla vykostována a ošizená,  ale stejně tak  mohly být použity novější  součástky. Pracující  na vyšších  kmitočtech,  což  zmenšilo  halvní  trafo,  tlumivky a podobně a s menšími  ztrátami,  což  zmenšilo  chladiče. Pravda,  za dva tisíce bude mnohem  pravděpodobnější  ta první  možnost,  ale nemusí  to  být pravidlem.
Co  se týká  toho potenciometru, v radiu  je běžné, že potenciometr prakticky není  zatěžován. Proto  tam  je běžná  taková  porucha,  že vodivá  drážka se zanese špínou  a na to  je ten  olej  nebo  jiná  kapalina ideální. U svářečky může být potenciometr výkonově zatěžován. Větší  nějaký  lakosazový  potenciometr mívá  běžně 0,25 watt,  menší  dokonce jen 0,125 maximálního povoleného  výkonu. To  je při  vyšších  hodnotách  odporu  dost  nízká  hodnota průchozího mezního proudu. Při  mezních  nebo  vyšších  proudech potom,  jak  běžecpotenciometru  pojíždí,  tak  časem  na těch  místech odporovou  vrstvu  vypálí.  A tím se potenciometr začíná  projevovat tak,  jak  je popsáno.  Je to  neopravitelná porucha a potenciometr se musí  vyměnit. Jinak  co  jsem  viděl, staří  praktici  na takové  zapečené potenciometry používali  olej  naředěný benzínem - ředidlem.

Offline

 

#24 17-09-2021 19:44:53

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: Nová hračka do dielne

Aha! Já se podle předchozích příspěvků domníval, že už něco nasvářeno máš.

Editoval Zdenek11 (17-09-2021 19:47:30)

Offline

 

#25 17-09-2021 19:45:21

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Nová hračka do dielne

Zdenek11 napsal(a):

............ jako kdyby tak nějak nahodile kolísal třeba mezi 40 až 90A. No housenka, ona to v podstatě ani housenka není, spíš takový nalepenec...............

nema zapnuty pulz?...........................................

Editoval rcp (17-09-2021 22:25:05)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče