SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#51 22-09-2021 05:39:11

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

Ahoj Jardo! Vítej mezi námi.
Bývala to jiná doba, dnes to mladým nic neříká.Vyráběli jsme si zesilovače, měřáky, laboratorní zdroje a všechno možné, samozřejmě s určitým procentem neúspěchů, ale mnoho jsme se naučili, pochopili principy, rozvíjeli šikovnost a pečlivost. Pro některé to byl zároveň začátek odborné přípravy.

Jak jsem slíbil, vytáhl jsem staré katalogy TESLA a udělal průzkum, jak se objevily křemíkové tranzistory v nabídce.  V roce 1968 jsou v katalogu tranzistory KF 503, 504, 506, 507, 508, 520 a KU 601, 602, 605, 606, 607 - tedy 11 typů. V následujícím katalogu 1969/70 je jich už 53 typů a zde se již objevily jak KC 507, 508, 509 v kovovém pouzdře, tak zároveň i KC 147, 148, 149 v pouzdře plastovém.Ve výkonových se objevují KD 501, 502, 503 a další v řadě 60X, do řady KF přibývají KF 124, 125, 524 a 525, čili  také plastové i kovové provedení zároveň. Také se objevují p-n-p KF 517, průmyslové typy KFY a vyloženě vysokofrekvenční provedení KF 167, 173, 272 a také spínací KS a KSY. Katalog 1973 obsahuje 56 typů a v roce 1976 je už 62 typů. No a pro zajímavost dodám, že v roce 1977 se objevují v katalogu integrované koncové stupně MA 0403 a v přítisku jako horká novinka MBA 810 a 810A.

No co dodat, je to dávno, bylo to něco jiného než dnes. Všelicos nebylo, všelicos se shánělo, ani ty katalogy nebyly běžně dostupné, nevycházely také každý rok. Ty o kterých píši byly všechny ve "slovníkové" verzi ( velikost A6), byly ovšem podrobnější a přehlednější a obsahovaly ještě část s elektronkami. V 80 létech pak přišly verze velkého rozměru A4, ty už byly pouze s polovodiči a byly zejména u tranzistorů, diod, zenerek, tyristorů a triaků dělané letem-světem, většina součástek měla jeden řádek, maximálně dva. Celá stránka byla věnována již jen integrovaným obvodům. Dlouhou dobu chyběly křemíkové tranzistory  p-n-p  typu KC a výkonové KD, všude se tedy dávaly KF 517 a KFY 16 a 18 a do zesilovačů na konci germania 4 až 7NU74 - zesilovače Transiwatt ing Jandy.  KC p-n-p se začaly nejprve dovážet z Polska v provedení BC 157, 158, 159, a teprve v katalozích 1982 a 1984 se objevily KC307, 308, 309 a výkonové KD 615. 616 a 617. Ve stejné době se pak rozšířil sortiment KC o 1A modely řada 635 až 640 a středovýkonové tranzistory v plastových i malých kovových pouzdrech (TO-66) vše již v obou polaritách. Od roku 1984 se objevily mnohé další verze výkonových tranzistorů, české verze známých typů jako 2N3055-KD3055 a stejně tak u různých plastových typů. To už je ale jiná kapitola.

A nakonec dodám, že jsem ještě ve svých vzpomínkách na prodejny TESLA zapomněl na jednu v Lidické ul na Smíchově. Přitom jsem tam chodil často.  Ta bývala hned za Palackého mostem a po revoluci ji již její vedoucí jako soukromník přenesl na opačnou stranu ulice blíže k Andělu a jako EPA tam působil asi 20 let, Změna vlastníka budovy a její rekonstrukce ovšem vedla k jejímu zániku. Také jsem vzpomněl na další bazar se součástkami. V 80. létech byl malý bazar se součástkami na Sokolovské u Palmovky, tedy zhruba pod kulatým plynojemem. Tam mívali všelicos zajímavého, já tam nakupoval hodně germaniových tranzistorů na opravy starších přístrojů, které už jinde začínaly nebýt. Po změně režimu se vytratil někam do neznáma, jak lidé, tak věci se již nikde neobjevily. Dnes je v těch místech krámek s ochrannými pomůckami a plynovými maskami.

Editoval VašekP (22-09-2021 05:57:27)

Offline

 

#52 22-09-2021 12:49:09

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2659

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

VašekP: nojo, mladým to nic dnes neříká. Nám zase neříká nic třeba "youtuber, influencer, ...." . Já tyhle činnosti zahrnuju pod jedno krásné slovo, které se používalo za našich babiček: budižkničemu.
Stran bazarů elektrotechniky, vzpomínal tu někdo ty dva v Myslíkové ulici?

Online

 

#53 22-09-2021 13:44:01

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

Na Myslíkovou jsme také narazili, já původně řešil jen TESLY, pak se to teprve přehouplo na všechna místa, kde se daly sehnat součástky. Příspěvek #33 od Charona a pak jsem zareagoval v #35 je o Myslíkově ul. a dalších bazarech. Pokud jsi nečetl vše, projdi to znovu. Je to poněkud chaotické, to se přiznám, on člověk vzpomíná po částech, vše by se také snad ani nevešlo do jednoho příspěvku.

Jak Rusy a jejich literaturu nemám rád, tak oni v ní mají krásný termín pro budižkničemu: Líšnij čelavěk - Zbytečný člověk.

Když se takhle vzpomíná, tak si člověk teprve uvědomí, jak je už starý a co všechno pamatuje. Na druhou stranu je fajn, že si to ještě pamatuje.

Editoval VašekP (22-09-2021 14:15:09)

Offline

 

#54 22-09-2021 14:56:48

Jakobo
Člen
Registrovaný: 20-09-2010
Příspěvky: 314

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

Vasku, uz koncem 60. let se tiskly katalogy Tesla ve formatu A3. Mam dva, jeden s cervenymi deskami z roku 1969 a druhy s hnedymi myslim 1972. Tyto katalogy obsahovaly jen polovodice, elektronky a take tranzistory jak pises byly v knize formatu asi A5 nebo A6, byla tistena nalezato. Ty prvni katalogy A3 mely sesitovou vazbu a deska byla jen obyc tvrdy papir, kdezto pozdeji v 80. letech byla deska z nejakeho leskleho papiru.

MA0403 IO byl tragicky, MBA 810 naopak super, ani dnes bych se nebal pouziti, navic ma jednoduche napajeni + proti 0. Tranzistor KF520 byla take tragedie, ale KF507 jsem mel rad, stejne tak KU611. S plastovymi tranzistory KC 147 jsem ve vf obvodech dosahoval horsich vysledku, ale na ruzne nf aplikce byly dostatecne a dodnes jich mam nekde pixlu vypajenych ze starych televizoru. Ale zase u tech plastovych byvalo vyssi h21e, kdyz jsem meril bednu KCcek.

Jeste se divim, ze tady nikdo nevzpomnel prvni teslacke LEDky, ty v pouzdre KC 507 zalite cervenym epoxydem. 50 mA a ze neco sviti bylo videt jen pres lupu. Take mam nekde schovane tusim 2 nebo 3.

Potom z germaniovych byly legendarni 156NU70 a komplementarni dvojice GC511/521 do zesilovacu.

Jo, rad na tuto analogovou dobu vzpominam. Tehdy se navic jeste vyplatilo stavet a clovek dostal neco, co druzi nemeli. Dnes vyrabet zapalovani do auta nebo regulator otacek vrtacky je nesmysl, slozitejsi veci navic uz ani poradne udelat nejdou. Ona uz i blba nabijecka akumulatoru je postavena na mikroprocesoru. V lete jsem opravoval nabijecku Bosch a to bylo peklo, s odrenyma usima jsem ji rozchodil. Milion soucastek, smes vykonovych dilu, civek a SMD.

Jinak jsme zacinal Sraitovinami Od krystalky... asi jako spousta dalsich nekdy v 10? letech. Byla tam spousta chyb, ale nakonec jsme toho podle ni postavil celkem dost.


Edit: Velke katalogy Tesla byly A4 a ne A3. Dik Radimovi za upozorneni. A kniha od Sraita byla Od krystalky k modelum s tranzistory. Jeste byla jedns kniha, kterou ma smysl tady vzpomenout a to Solim, ja a tranzistory. To je dobry uvod do elektroniky s nekolika jednoduchymi zapojenimi a napr. vyrobou mikrofonu podany zabavnou formou pribehu.

Editoval Jakobo (22-09-2021 16:09:10)

Offline

 

#55 22-09-2021 15:08:31

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

No  já  jsem  se dostal  ke katalogům  Tesla až  v tom  formátu  A4,  ale co  se týká  formátu  A5,  tak  v tom  formátu  vydávaly jednotlivé  závody Tesla aplikační  zprávy či  jak  se  to  jmenovalo, ke svým  novým  součástkám. Byly k  dispozici  zdarma a asi  ve velkém  množství na stáncích  jednotlivých  Tesel třeba na brněnském  veletrhu či  na jných  veletrzích  a výstavách,  možná  třeba taky na výstavávjh  hifi  techniky a podobně nebo  v pardubiské  proejně Tesly.  To  byl  sešitek  se dvěma až  20 stranama věnovaný  jen  té  jedné  součástce,  kdebyly velmi  podrobně rozepsámy parametry.  Něco  jako  dnešní  datasheety.
Tuším nf tranzistory KC307 - 309  jsem  nejdřív viděl  v těch  zprávách než  jsem  je viděl  v katalogu. ty PNP tranzistory nejdřív  nebyly k  sehnání,  já  jsem  tehdy jako  náhradu  sehnal  jakési  PNP tranzistory v trochu  jiné  plastové  patici  z NDR.
Jinak  já  jsem  v kroužcích  nezačínal,  v tom  směru  jsem  úplně čistý  samouk. Moje první  kniha,  podle které  jsem  začal  stavět byla Bozděch :Stavba doplňků  pro  magnetofony" Podle něho  jsem  udělal  první  zesilovač,  s germaniovými  koncáky GC510/520. Ten  zesilovač měl  tu  zvláštnost,  že Bozděch  tam  dal  dva zdroje a koncový  stupeň  nebyl  v zapojení  SC,  ale SE. Pak  jsem  začal  shánět  další  knihy,  nejvíc informací  ale bylo  v Amatérském  radiu. Druhý  zesilovač  jsem postavil  s MBA 810. V té  době jsem  si kdesi  přečetl,  možná v Elektronice, že vojáci  nepoužívají  pájené,  ale ovíjené  spoje, tak  jsem  si  udělal  z  vypsané  mosazné  tuhy do  tříbarevné  průpisky -  trubička optimálního  vnitřního  průřezu a dobré  měkkosti  na zpracování,  ovíjecí  přípravek  a zesilovač  jsem  pospojovat těmi  spoji  pocínovanovaným  ocelovým  drátkem 0.25 - včelařský  drátek. Zkoušel  jsem  taky vyrábět  "hybridní  integrované  obvody"  . Inspirací  mě bylo  radio  Dolly 3,  kde byl plošňák rozměru  asi 5 x 15 cm úplně těsně zaplněn  součástkami  pájenými  na stojato. Drátové  vývody na součástkách  se zkrátí  na asi 1 cm  nastojato,  poté  se těsně vedle sebe napíchají do  hloubky cca půl centimetru do  včelího  vosku,  poté  se součástky na vosku  obeženou kroužkem  z  silnější  plastové  pásky - páska na roubování a zalejou  dentakrylem - jiný  vytvrditelný  plast  jsem  tehdy neměl  k  dispozici. Po  vytvrdnutí  se deska dentakrylu  se součástkami na straně spojů  zbaví  vosku a vývody součástek se propájí.  Křížené  vodiče se buďto  vedou  nad sebou  se vzduchovou  mezerou  nebo  se na drátek  navleče "bužírka"   získaná  svlečením  izolace ze zvonkového  drátku. Dentakryl  je částečně průhledný  a zapojení  není  příliš složité,  takže není problém  to  zapojit správně. Dentakrylová  deska se ještě může znova obehnat  plastovou  páskou  a strana spojů  zalít další  vrstvou  dentakrylu.  Jsem  tak  dělal  nějaké  nf předzesilovače. Nebo  jsem  provozoval  vlastní  způsob výroby plošných  spojů. Obrázek  plošného  spoje se kontaktně překreslí  na průklepový  papír,  ten je poloprůsvitný. Průklepový  papír se nalisuje na vrstvu  moduritu a plošky,  co  mají  zůstat, aby byla měď zakryta,  se podle toho papíru vyřežou  žiletkou. Maska se potom  vyvaří  ve vodě. Kuprextit se potom  stříká  přes moduritovou  masku  autosprejem  a vyleptá standartním  způsobem. Takhle jsem  udělal  třeba zesilovač s MDA2010,  který  jsem potom  měl  na ozvučení pokoje na kolejích.

Jakobo: No, A3 asi ne,  to  už  je  výkres nebo  menší  plakát.
jinak  Pavel  Šrait "Tisíc zapojení  pro kutily" nebo  tak  nějak? Už si  to  přesně nepamatuji. Používal  tam  hodně integrované  obvody tuším  MAA115 a 125,  to  byly tři  vzájemně propojené  tranzistory na velmi  nízké  napětí  a na poměrně vysoký  kmitočet... A měl  tam  zajímavé  nápady, třeba radio určené  pro  kazetové  magnetofony... radijko - krystalka zabudované  do  obalu  kazety a jako  výstup  cívka v místě magnetofonové  hlavy,  která  modulací  magnetického  pole přenášela bezkontaktně zvuk stanice  do  magnetofonové hlavy a tím  do  celého  magnetofonu. K té  knize jsem  se dostal  později,  kdy už  jsem  fázi všelijakých  krystalek  a podobně už  měl  za sebou.

Jinak  bastlení  mně připadá,  že dnes smysl má, ale musí  být na současné  úrovni. Jen  velmi  omezeně má  smysl  pracovat  podle 20 - 40 let starých  zapojení. Například to podle mne má  smysl v podobě NF kocových  zesilovačů pro  nějaké  běžné pokojové  ozvučení,  protože dnes jsou  velmi  kvalitní  tranzistory za pár šupů. A operační  zesilovače s nízkým  zkreslením  a vysokou  rychlostí  přeběhu. Dá  se tak  jednodušším  zapojením  dosáhnout slušné  kvality i výkonu. Případně kombinaci  málo výkonového  integrovaného  zesilovače nebo  dokoce jen  vhodného operáku a zesílení  toho  obvodu  výkonovým  stupněm. 
na současné úrovni  podle mne znamená  nebát se použít mikroprocesor.
A současně je dnešní  doba bastlení  hodně nakloněna, protože se rozvíjí  robotizace,  automatizace a internet věcí.  A bastlíř,  který  zkombinuje staré  znalosti  a dovednosti kolem  analogové  i  neanalogové  impulzní  techniky s všelijakými  programovatelnými  elektronickými  bazmeky může do  toho  vlaku  pořád ještě naskočit.
Ono  dnešní  začínající  mají  kolikrát ty staré  analogové  znalosti dost  katastrofální.

Editoval Radim (22-09-2021 15:34:20)

Offline

 

#56 22-09-2021 17:22:54

davor
Člen
Místo: MSK
Registrovaný: 15-03-2017
Příspěvky: 565

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

Jakobo napsal(a):

...Jeste se divim, ze tady nikdo nevzpomnel prvni teslacke LEDky, ty v pouzdre KC 507 zalite cervenym epoxydem. 50 mA a ze neco sviti bylo videt jen pres lupu. Take mam nekde schovane tusim 2 nebo 3...

Myslíš tyhle potvůrky LQ100?

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/7791_led_lq100.jpg

Taky jsem jich ještě pár našel.
V katalogu mají uvedeno: Vrcholový proud v propustném směru max. 5A!


Telwin Tecnica 144, [url=http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?pid=110195#p110195]MacAllister MSMW200A[/url], Proteco P800E-C, ERS-50, Meva Pb :-)

Offline

 

#57 22-09-2021 19:35:53

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

Si  matně vzpomínám. Ony měly velmi  úzký  vyzařovací  úhel.  Jestli  kvůli  tomu,  že ten  červený  epoxid působil  jako  lupa či  kvůli  geometrickému  uspořádání uvnitř ledky... Člověk  se na tu  diodu  musel  dívat téměř  přímo  kolmo,  aby viděll,  jestli  svítí  nebo  ne,  z boku  to  vidět  nebylo. A svítivost  byla taková,  že když byla jako  kontrolka, nesmělo  na panel  svítit slunce ani  přes okno,  protože v takovém  případě se nepoznalo, jestli svítí  nebo  ne. Svítivost byla dobrá až  v nějakém  šeru či  přítmí.

Offline

 

#58 22-09-2021 22:04:31

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

Kedy preboha stál MH7400 100 kč? Šak to normálny človek nemohol zaplatiť. Ja som toho svojho času mal stovky kusov zo sálového počítača, aj s inými strašnými TTL IO.

Offline

 

#59 23-09-2021 04:12:38

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

Radim napsal(a):

Tuším nf tranzistory KC307 - 309  jsem  nejdřív viděl  v těch  zprávách než  jsem  je viděl  v katalogu. ty PNP tranzistory nejdřív  nebyly k  sehnání,  já  jsem  tehdy jako  náhradu  sehnal  jakési  PNP tranzistory v trochu  jiné  plastové  patici  z NDR.
Moje první  kniha,  podle které  jsem  začal  stavět byla Bozděch :Stavba doplňků  pro  magnetofony" Podle něho  jsem  udělal  první  zesilovač,  s germaniovými  koncáky GC510/520.  Druhý  zesilovač  jsem postavil  s MBA 810.

Tranzistory KC 308 jsem prvně viděl asi rok před tím, než se objevily v katalogu na výstavce, která se jmenovala "Dny nové techniky" a konávala se v kulturním domě na Novodvorské každý rok na jaře (naproti byl tehdejší VÚ A.S. Popova - proto tam) Pak se objevily v katalogu, ale stále nebyly ke koupi, ovšem pro změnu byly vystavené ve výloze tehdejšího Federálního ministerstva elektrotechnického průmyslu na Karlově náměstí. Trvalo další rok, než se sporadicky daly koupit. Místo nich bývaly v prodejnách ekvivalenty z Polska BC 157-159, které měly vývody krátké, celková koncepce pouzdra byla podobná KC 148, jen plast tvořil zhruba stejně velký obdélníček, chyběla zkosená část pouzdra. Také tady byly, ovšem v menším množství, k mání SC 307-309 z produkce NDR. Ty měly pouzdro menší, podobné pro změnu těm novým KC 308 (TO - 92), ale nebylo půlkulaté, zadní strana byla plochá a měla pouze mírně zaoblené rohy. Vývody byly dělané tak, jak je zvykem dnes, tedy stříhané z plíšku a mající čtvercový průřez.

Knih bylo hodně, jedna z velice užitečných a vydaných v několika upravovaných vydáních byla Slabikář radioamatéra od Karla Nováka. Pavel Šrait měl také knihu Od krystalky k modelům s tranzistory. Bozděchovy knihy mám také, on se věnoval hlavně magnetofonům, proto i tato jeho výše zmiňovaná knížka je hlavně o příslušenství pro mgf. Jinak některé moduly popsané v této jeho knize se vyznačovaly velice dobrými parametry a byly snadno reprodukovatelné. Já jsem jich nadělal mnoho, pro sebe i některé kamarády a známé a přiznám se, že jsem je používal i jakémsi poloprofesionálním provozu, kde se osvědčily. Doma mám stále ještě něco v provozu.

Koncové stupně s GC 511/521 byla také spolehlivá klasika a bývala i v některých výrobcích, kde vystačil výkon kolem 2-3W -některé kufříkové gramofony, kazeťák B60 nebo B200.
Integrované obvody pro koncové stupně u nás začaly MA 0403, ty byly sice kopií anglického výrobce Plessey, ovšem nestály za nic a co jsem slyšel tak originály také. Zato MBA810 (původně SGS Thomson TBA810) byly a jsou dodnes známé svojí jednoduchostí použití a spolehlivostí při zachování dobrých parametrů. Musí mít dobré chlazení a napájení nesmí překročit 20V, v reálu je dobré dodržet 17 až 18V a maximální výkon 5W , byť se najdou prameny, kde se hovoří až o 7W. To se ovšem týká novějších provedení s typovým značením MBA810 DS, kde jsou již zabudovány ochrany proti přepětí a přetížení. Ovšem zase více zkreslují, právě při využití řežimu, kdy se již ochrany aktivují. Typy s písmenem A na konci jsou s odlišnými křidélky  ke kterým se chladič šroubuje pomocí šroubků M3, Základní provedení má chladící vývody určené pro zaletování do DPS, kde se pak dá využít k chlazení měděná plocha se zemním potenciálem napájení (0V). Tyto obvody se dělaly pod jiným značením také v Polsku  (UL1481) nebo  NDR jako A210K - ten byl zajímavý tím, že měl na chladící křidélka nalisovaný hliníkový chladič tvaru vějíře.

Integrované obvody TTL řady 7400 skutečně stály kolem 100Kčs za kus v 70. létech, v roce 1979 došlo k radikálnímu snížení cen. Cena byla obrovská, kupní síla tehdejších 100Kčs představovala slušný nákup pro 4 člennou rodinu na víkend! V počátku výroby měly tyto IO i jiné značení, např. MH7400 byl MHA111. Od tohoto označování se záhy upustilo a převzal se mezinárodně uznávaný systém značení od Texas Instr.

LQ 100 byly velice slabé, také se záhy nahrazovaly novějšími typy, které už měly celoplastové pouzdro a byly dokonce vidět.

Ještě ke katalogům: Katalogy TESLA rozměru A6 byly vždy postavené na stojato. V tomto formátu existovaly i katalogy pasivních součástek a bývaly k němu připojené také konstrukční prvky a odrušovací zařízení.

Katalog elektronek, který měl formát o něco málo větší než A6 (13x17cm) a byl postaven na ležato nebyl TESLA. Autorem byl Vítězslav Stříž, který v něm uspořádal parametry asi 13000 elektronek všech možných výrobců od prvopočátku výroby až asi do r. 1965, pak ještě vycházela různá další vydání s doplněnými novými typy. Později se tento autor podílel i na tvorbě katalogů polovodičů, zejména tranzistorů. Katalogy TESLA ve formátu  A4 pamatuji a vlastním od r. 1979, jestli byly před tím, tak jsem na ně nikdy nenarazil.

Offline

 

#60 23-09-2021 06:02:29

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

Já  mám pocit, že ze začátku  Tesla naceňovala integrované  obvody,  snad jsem  to  dokonce i  někde viděl  oficiálně  napsané  černé  na bílém,  podle počtu integrovaných  tranzistorů  a dalších  aktivních  prvků na chipu. respektive podle nějaké vnitřní  Tesla  normy,  kolik  tranzistorů funkčních  integrovaných  obvodů  se má  vytěžit z jednoho vaferu,  aby ta kvalita výroby byla považována za dostatečnou. Proto ta vysoká  cena TTL obvodů. Výkonové  tranzistory snad taky podobně podle nějakého  ekvivalentu jejich křemíkového  čipu. Já  jsem  naštěstí  ty takhle vysoké  ceny jako  bastlíř už nezažil.
Jinak zesilovače s tranzistory GC510/520 nebo 511/521 byly používány ještě v řadě kotoučových  magnetofonů B5. Aspoň  ve většině té  řady,  kde dostačoval výkon. Nevím  z hlavy,  jak  to  bylo  v B57,  což  byl  magnetofon  pro  ozvučování třeba diapoziivů  a jiné  speciální  práce. Možná  byly i v běžných magnetofonech  B4,  to  ale nevím  z  hlavy jistě. V některých  B4 bylo myslím  úsporné  schéma,  kdy při  nahrávání byl tranzistor GC z  koncového zesilovače systémem  spínačů  odepnut a použit jako  tranzistor pro  mazací  oscilátor,  takže koncový  zesilovač při  nahrávání  nešel používat.
Co  se týká  Bozděcha a jeho  knize Stavba doplňků  k  magnetofonům,  tak  tam  Bozděch  věnoval  nadprůměrné  množství  času jednak  popisu  funkcí  těch  součástek,  jednak seřízení  či  nastavení  pracovních  bodů tranzistorů  a dalších  součástek. Na rozdíl  od jiných  bastlířských  knih,  kde se kolikrát na stránku  "prásklo"  schéma,  k  tomu  stručný  popis funkce, obrázek  rozložení  součástek  a jinak  nic. Jelikož jsem  tu  Bozděchovu  knihu  měl  jako  první,  tak  jsem  se tím  nastavil  a dodnes to podobně dělám.
Jinak  100 Kčs bylo  tehdy 50 piv nebo  tuším 50 litrů  benzínu  Normal nebo 25  krabiček  cigaret  Start nebo  6  krabiček  cigaret  Sparta.

Editoval Radim (23-09-2021 06:15:18)

Offline

 

#61 23-09-2021 08:47:52

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2659

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

VašekP: Dny nové techniky A.S.Popova, to moc dobře pamatuju. Já jsem tam dělal, a na tuhle akci jsme se těšili celej rok. Kromě jiného jsme zajišťovali telefonické spojení mezi tím kulturákem a ústavem. Dělalo se to přes radiostanice, které uměly telefon a připojovaly se do tlf. sítě. Vyvíjely se u nás (to jsem tam ještě nebyl). A těšili jsme se proto, protože se muselo vlézt na plochou střechu kulturáku, kde se to konalo, natáhnout koax a postavit anténu. Při té příležitosti (protože to bývalo v květnu) jsme vypouštěli obrovský louže, který tam zůstaly po zimě, protože výpustě byly vždycky ucpaný. Tak jsme je uvolnili a to byl vždycky takovej hukot, že často vybíhali místní z kanceláří big_smile.

Editoval pafik1605 (23-09-2021 08:49:04)

Online

 

#62 23-09-2021 10:51:29

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

Jak je ten svět malej, já jsem zase dělal jako externista v tom kulturáku několik let kolem r. 1980.
to Radim:
Na ty GC čka v řadě B5 jsem nevzpomněl, ale řada B4 celá měla koncové stupně s OC30 nebo 2NU72 a v budiči bylo 104NU71 a GC508 nebo podobné typy. B4 a B43 Stereo měly stabilizovaný zdroj a tam bývala také OC30 nebo OC26. Také B 46 bylo sice stereo, ale nemělo dva koncové stupně, na stereo reprodukci byl třeba zesilovač, vestavěný byl určen jenom jako kontrolní odposlech. Ještě v B70 a B90 byly koncové stupně řešeny pomocí germaniových párů GD 607/617.

K těm cenám, pivo 10°stálo v hospodě 1,70 Kčs za půllitr, a s těmi benzíny to bylo trochu složitější, Na začátku 70. let se zrušila silniční daň a všechny benzíny podražily o 2 Kčs, Normal byl za 4Kčs, Special za 4,30Kčs a nově dodávaný Super byl za 5Kčs. V roce 1979 přišlo zdražení o 50%, Normal se už nedodával a Speciál byl za 6,50Kčs a Super za 7,50Kčs.

Offline

 

#63 23-09-2021 11:14:49

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

Tak to já pamatuji ještě benzin za 2,40Kčs


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#64 23-09-2021 11:18:47

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

V době, kdy byla ještě silniční daň, tak jsem Speciál kupoval za 2,30, ale 2,40 nepamatuji, ovšem můžu se plést, vždyť je to 50 let.

Offline

 

#65 23-09-2021 13:05:32

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2659

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

Já jsem kupoval benzín do Pionýra Jawa 05 ještě za 2,- Kč smile

Editoval pafik1605 (23-09-2021 13:05:52)

Online

 

#66 23-09-2021 13:52:02

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

pafik1605 napsal(a):

Já jsem kupoval benzín do Pionýra Jawa 05 ještě za 2,- Kčs smile

To byl Normal před zrušením silniční daně, pak byl ještě nějakou dobu za 4,-Kčs, pak se již přestal dodávat, protože auta z války a těsně po válce, pro které byl určen už přestávala jezdit. Ono 78 až 80 oktanů nebylo nic moc.

Editoval VašekP (23-09-2021 13:57:08)

Offline

 

#67 23-09-2021 21:09:07

davor
Člen
Místo: MSK
Registrovaný: 15-03-2017
Příspěvky: 565

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

Normal u Benziny za 2,40-Kčs jsem tankoval do Jawa 50 typ 23 i dalších ještě před 33mi léty. Pak byl jen bezolovnatý, asi kvůli Favoritům? big_smile


Telwin Tecnica 144, [url=http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?pid=110195#p110195]MacAllister MSMW200A[/url], Proteco P800E-C, ERS-50, Meva Pb :-)

Offline

 

#68 24-09-2021 06:05:19

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

davor napsal(a):

Normal u Benziny za 2,40-Kčs jsem tankoval do Jawa 50 typ 23 i dalších ještě před 33mi léty. Pak byl jen bezolovnatý, asi kvůli Favoritům?

V roce 1988 se prodával Speciál 91 již za 7,50 a Super 96 za 8,50.

Normál se přestal dodávat v 70. létech, Pro vozy Škoda byl doporučený Speciál už od staré Octavie. Dále pro Š1000MB,  Š100/110,  Š105/120 a Favority/Formany s karburátorem. V 80. létech se začal obsah olova v benzinu snižovat, Sloučeniny olova byly nahrazeny antidetonátory na organické bázi bez obsahu olova a dalších kovů. Bezolovnatý benzin začal být nutný až u posledních vozů s karburátory, které měly již neřízený katalyzátor a u vozidel se vstřikováním a řízeným katalyzátorem.

Do vozidel s dvoutaktními motory se po zdražení automobilových benzínů hojně používal benzín technický, který se dal získat v různých zaměstnáních a také se kupoval nalévaný v drogeriích, kde se prodávala nalévaná ředidla mívali též nalévaný tech. benzín. Technický benzín není ovšem Normal, proto ho lidé v různém poměru míchali se Speciálem, aby získali mimo jiné vyšší oktanové číslo, v této směsi se dal používat také pro čtyřtaktní motory.

Na začátku 90. let se vrátil na krátký čas název benzínu Normal pro bezolovnatý benzín 91 oktanů, kdežto Natural byl 95 oktanů. Dnes se dodává Natural 95 a Natural 98

Editoval VašekP (24-09-2021 06:12:01)

Offline

 

#69 24-09-2021 15:24:16

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

Však  taky ten  normal  byl pro  osobní  tatrovku  57. Ne pro  současné  auto. Normal  jinak  byl na benzínkách minimálně  až  nějak  do roku 1990 nebo  snad až 2000. Co  se týká  olovnatých  příměsí, u  speciálu  a supru  byla přechodná  doba,  kdy se na benzínkách  rozlišoval  olovnatý  a neolovnatý  special a super. Pak  už  byl  jen  bezolovnatý. Normal  byl  olovnatý  pořád, protože byl pro  stará  auta,  kde by bezolovnatý  benzín mohl  zadírat  ventily. Pro  auta,  která  potřebovala víceoktanový  a současně olovnatý se doporučovalo buď mixovat  normal  a bezolovnatý v poměru  cca 1:2 nebo  byla tuším  na pumpách v prodeji  aditiva,  která  to  olovi  v benzínu  nahradila. Nebo  přidala. Dnes už  to  nikdo pomalu  ani  nezná  a polovina lidí  by dnes , pokud by získala veterána,  jen  uvažovala,  jestli  kupovat  benzín levnější  nebo  dražší. A maximálně ten  bezlihový.
Co  se týká  technických  benzínů  a podobně,  tak  ráj  pro  takové  spotřebitele vznikl  až  po  sametu,  kdy se tyto  kapaliny daly kupovat  po  sudech. a kdyby někdo  chtěl,  klidně i po  cisternách. Kolega z  tehdejší  práce měl  dvoutaktního  wartburga a ten  se poradil  s odborníky motoráři ve firmě a do  auta tak  mixoval technický  benzín,  toluen  a k tomu ještě něco a jezdil  mnohem  levněji  a bez  jakéhokoliv úbytku  výkonu.

Offline

 

#70 24-09-2021 18:12:54

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

Normal 78-80 pro stařičká auta skutečně skončil v těch 70. létech. Normal 91 po roce 90 byl bezolovnatý Special. Kolem r. 2000 přestala většina pump prodávat Special 91, nikoliv kvůli legislativě (olovo v něm už nebylo), ale pro příliš malý zájem zákazníků. Do veteránů se naopak dává co nejkvalitnější benzín, veterán s poškozeným motorem je bezcenný a oprava originálními díly extrémně složitá a drahá. Aditiva (bezolovnatá, vhodná pro auta, kde jinak hrozí poškození ventilů a hlavy) jsou ke koupi na pumpách dodnes, obvykle se míchá 1ml na litr paliva. Pokud se Ti moje informace zdají mylné, poohlédni se po internetu, například jsou k dispozici různé materiály z historie výroby a prodeje benzínu od I. rep. až dodnes. Všechno, co tady píšu jsem zažil a pamatuji i poslední benzinky, kde měli dlouho Normál. Většinou to byly staré malé stanice před zrušením nebo rekonstrukcí , kde se nevyplatilo čistit staré nádrže po Normálu, aby se mohly použít na Super. To byl totiž velice častý případ u novějších stanic, že se stojany na Normál upravily na Super. Tehdá snad ani nebyla pumpa, kde by měli najednou všechny tři druhy benzínu.

Offline

 

#71 24-09-2021 21:30:22

spectrista
Člen
Registrovaný: 28-10-2012
Příspěvky: 61

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

Zajímavá diskuze.
Z míst v Praze, kde šly koupit součástky, nikdo nezmínil zámeček v Bráníku (Vlnitá 33). Ale šlo tam koupit jen něco málo součástek, spíš ale speciálních pro stavbu vysílacího zařízení.
Zmíněné diody LQ100 používám jako nízkonapěťovou zenerku s neoslňující indikací funkce :-) Na nic jiného se asi nehodí a zase aby jen ležely v šuplíku...
Bratři v PLR šli v produkci LEDek s obskurními futrály ještě dále a v pouzdře jako je LQ100 dělali i žlutou a zelenou LEDku. K prohlédnutí zde: http://cemi.cba.pl/cemi-diody-led.html
Ty zmíněné MBA810 kupodivu obstojí i dnes a vlastně ono nic moc jiného nezbývá než je zase začít používat - už je problém sehnat integrovaný NF zesilovač v klasickém nohatém futrálu (THT) s malou klidovou spotřebou (když nepočítám notoricky známou šuměnku LM386). Zkoumal jsem dva kusy MBA810 a pokud se jim napájení blokuje pořádným kondíkem s malým ESR a pokud se jim utáhne záporná zpětná vazba zvětšením odporu v noze číslo 6 z katalogových 56 ohmů na cca 120 ohmů, tak mi spadlo zkreslení pod 0,05% (na širokém rozsahu výkonů) a to je snad hezká hodnota. Při buzení ze zdroje nf signálu s malou impedancí se jim zmenšil šum na neslyšitelnou úroveň.
Ze starých Tesláckých katalogů mám nejraději "Konstrukční katalog křemíkových tranzistorů", červené desky, formát A5. Jsou tam ke každému tranzistoru na několika stránkách charakteristiky. Vcelku nepostradatelná věc pro retrovývoj, přitom asi málo známý katalog...

Offline

 

#72 25-09-2021 05:56:56

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

No jo, Vlnitá 33, o zámečku jsem věděl, ale teď jsem na to zapomněl. Tam jsem vůbec nechodil a nevím, zda se tam dalo něco získat, když jsem nebyl členem Svazarmu a radioklubu.

Pěkný odkaz na Unitru. Co jsem se díval na ta 100 ks balení, tak tam byla zajímavá data výroby 1986 až 1990, v té době už TESLA dělala přece jen něco modernějšího. Ovšem pravdou je, abychom jen nekritizovali, neviděli jsme, jak ty diody svítí. Možná výrazně lépe než naše LQ 100. Měli v tom pouzdru tři barvy a také rozptylné a IR. Čili zastaralé pouzdro nemusí nutně znamenat špatnou funkci. Detailně jsem si prohlížel ty fotografie a diody v modernějších pouzdrech měly docela nepěkný vzhled, možná špatný materiál nebo i formy a pracovní postup, kdežto ty kovové mně, co se týká kvality čočky, připadly v pořádku. Také jsem si přečetl část následující diskuse a je to obdobně smutné jako u nás. Jinak jsem diody se stejným kovovým soklem potkal i v západním zařízení ze 70. let. Ona to byla vývojová fáze, kterou si prošly asi všechny firmy na počátku výroby LED té doby. Polské LED se k nám na rozdíl od NDR produkce nedovážely, nevíme také od kdy je vyráběli, oni mohli mít také před Teslou náskok, v některých věcech byli výrazně pružnější a také měli velkou výhodu většího odbytu. Zejména tenkrát, kdy svět byl v rámci RVHP redukován jen na RVHP, které ještě v dělbě práce nefungovalo dobře a spolehlivě,  hrálo roli i to, že byli daleko větší stát s větším počtem obyvatel a širšími možnostmi průmyslu i odbytu.

Katalogy ve formátu A5 byly konstrukční, proto podrobný popis s grafy a mnoha dalšími parametry. Také jich pár mám, dlouhá léta nebyly k sehnání, až ke konci 80. let se objevily dokonce v prodeji, před tím je bylo problém sehnat i do firmy. Ono také na začátku 80. let vyšly takové ty velké vázané katalogové bichle, nejprve ty větší, pak byla nová edice, ty měly  anglický knižní rozměr a pět dílů. Tam bylo také daleko více informací, byly tam také díly z dovozu a přehled toho, co se kde vyrábí v RVHP. Také jsme si dělávali legraci, že katalog TESLA je Katalog snů, neboli Katalog toho, co bychom chtěli prodávat.

Offline

 

#73 25-09-2021 08:21:13

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

To si dúfam robíte sranda s tým MBA810, šak to je strašný krám s veľkým šumom a maličkým výkonom. A krám to bol už v čase vydania. Ak už neviem z akého dôvodu ostať pri nízkom výkone pri analogovom zosíku, tak aspoň to TDA2005, čo je šváb úplne inde. Alebo autozosy rady TDA7xxx, to nepotrebuje žiadne súčiatky okolo a dáva to z 12V okolo 12W pri rozumnom skreslení. Ale používať dnes analogove zosíky na tieto výkony je slušný nezmyselm, ked je v ponuke kopa digitálnych švábov s lepším odstupom signál šum a hlavne účinnosť úplne inde.

Offline

 

#74 25-09-2021 21:27:04

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

VašekP: Je to  možné,  já  jsem  se tomu  zas tolik  nevěnoval, jaksi  jsem  to  jen  poznával mimochodem.

Offline

 

#75 25-09-2021 21:37:57

spectrista
Člen
Registrovaný: 28-10-2012
Příspěvky: 61

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

jean napsal(a):

To si dúfam robíte sranda s tým MBA810, šak to je strašný krám s veľkým šumom a maličkým výkonom. A krám to bol už v čase vydania. Ak už neviem z akého dôvodu ostať pri nízkom výkone pri analogovom zosíku, tak aspoň to TDA2005, čo je šváb úplne inde. Alebo autozosy rady TDA7xxx, to nepotrebuje žiadne súčiatky okolo a dáva to z 12V okolo 12W pri rozumnom skreslení. Ale používať dnes analogove zosíky na tieto výkony je slušný nezmyselm, ked je v ponuke kopa digitálnych švábov s lepším odstupom signál šum a hlavne účinnosť úplne inde.

Výkon 4-5W co dodá MBA810 mi nepřijde "maličký". Kapesní tranzistorák TESLA Doris měl výkon 70mW a co to nadělalo kraválu, HI! Buď na to koukáte z pohledu zvukaře co ozvučuje sály a nebo jste hluchej jak pařez :-)
Jednou jsem ze zvědavosti změřil jaký výkon používám pro "pokojový poslech" a vyšlo mi něco okolo malých desítek miliwattů.
Šum viz výše, při buzení ze zdroje nf signálu s malou vnitřní impedancí a při stažení zisku naprosto neuvěřitelně spadne šum. Vyžaduje to dát i malý odpor potenciometru pro řízení hlasitosti (5-10kOhm, nikoliv obvyklých 100kOhm). Šum je tak pak malý, že musím strčit ucho do koše reproduktoru abych šum zaregistroval. Pro rýpaly - já mám sluch zcela v pořádku.
Klidová spotřeba MBA810 je cca 8mA, což je pro bateriové zařízení únosné. Vámi doporučený TDA2005 má klidový proud cca 10x větší.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče