SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Chtěl bych vyzkoušet ponechat pár jeklovych svařenců v přirozené barvě ocele, ale zároveň chráněné proti korozi (nemám rád rez ani když jde o úmyslnou povrchovou úpravu). První volba je tedy bezbarvý lak na kov. S tím ale nemám žádnou zkušenost. Zatím jsem bezbarvým lakoval jen dřevo a savé materiály. Do interieru mam super zkušenost s Polyuretanovým Balakrylem. Prosím mrkněte na moje úvahy jak to udělat a korigujte. Diky moc.
Zde na fóru jsem se dočetl že na podobné věci se používá včelí a karnaugský (píšu to dobře, co to je ?) vosk. Je to do interieru ale pořebuji, aby to bylo otěruvzdorné (rám postele/dveří), to asi vosk neni to pravé. Takže nějaký bezbarvý lak na kov. Jaký ? značka? (lesk nebo polomat ?) Jaké nanášení? Není pro mě problém to nastříkat, ale pakliže se dobře roztéká tak proč ne štětkou.
Co povrch pod lakem? Předpokládám odmastit toluenem/acetonem, ale okolo svárů to bude lesklé po kartáčování/broušení. Nebo to přejet karáčem celé, ale to zase budou moc psí kulky. Tak nějak začernit broušené části ? Nebo se na to vykašlat ? Nejednotný odstín přirozené barvy oceli je přece důvod proč to dělám.
Nebo to nejak jinak sjednotit ? Nějaké jiné nápady doporučení pro zvolenou povrchovou úpravu ?
Tady https://youtu.be/tnTLrpPzAWk?t=865 to nakonec vezme růčo brusným hadrem a pak stříká nějakým sprejem. Povrch je hodně sjednocený (možná až moc - alespon jak je to vidět na videu) Zároveň říká, že dříve používal polyuretanový lak a i když není určený na železo, tak že s tím má dobrou zkušenost. Tak nevím.
Editoval Fifa (29-09-2021 10:40:12)
Offline
Ten "přirozený" povrch je vrstva oxidů zeleza, které vznikly za různách nenormovaných podmínek. Tudíž budou různé kvality, různé přilnavosti na kov a různé korozivzdornosti. takže nic nemůže být zaručeno.
Bez záruky bych doporučil toto: Okartáčovat měkkým ocelovým kartáčem, aby nepřinavá vrstva šla pryč, odmastil a očistil od nečistot a nalakoval. Nějakým dobrým polyuretanovým nebo epoxidovým průhledným lakem , raději dvousložkovým než jednosložkovým.
Offline
Co použít 2K lak na auta?
Offline
https://sculptnouveau.com/products/clear-guard
Pozri aj na youtube, maju dosť videi ako patinovať železne materialy chemickou cestou (za studena alebo za tepla) a potom aj ako to ošetriť aby si to udžalo vzhlad
Editoval AndyS (30-09-2021 11:44:58)
Offline
No ja som zakaznikom lakoval kovove konstrukcie bezfarebnym nitrocelulozovym polomatnym lakom.. sami to chceli... Jokle som klasicky odmastil do sucha, a valcovane L profily som nechal tak ako boli.. Material chytil trosku tmavsiu farbu a zakaznik bol spokojny ako zelva. Natrete valcekom to bolo raz dva, uschnute este rychlejsie.. vsetko to boli konstrukcie ktore potom boli v interieri.
Editoval vyrobca (03-10-2021 16:54:52)
Online
vyrobca- jak jsi řešil zabroušené svary? Myslím, když svar zabrousíš, je okolí lesklé, ale zbytek konstrukce má původní vzhled - brousils to všechno, nebo je to přiznané? Uvažuju o něčem podobném, ale nevím ještě, jak to doladit
Offline
Někde jsem viděl že někteří používají barvu, která vypadá jako surová ocel bez opracování. A když už, já bych zkusil nějakou kovářskou barvu nebo něco podobného.
Offline
jees - vsetko som to prelakoval... Vraj industrial dizajn... vsetko bolo priznane.. niekde boli tigove zvary so sfarbenim od tepla, niekde magove, niekde som to brusil... vsetko sa im pacilo...
Editoval vyrobca (04-10-2021 09:50:48)
Online
vyrobca- díky za info
Offline
vyrobca napsal(a):
jees - vsetko som to prelakoval... Vraj industrial dizajn... vsetko bolo priznane.. niekde boli tigove zvary so sfarbenim od tepla, niekde magove, niekde som to brusil... vsetko sa im pacilo...
si pamatam, ze niekto tu uz pisal, ze stretol aj zakaznikov "masochistov", co chceli co najviac guliciek z co-cka.......
Offline
na "industrial dizajn" do vnitřního prostředí je podle mne nejlepší elektroforézní základování - kataforéza. V základním provedení je černá nebo téměř "technicky" černá, je přiměřeně lesklá, má všude v prohlubních, rýhách i na vrcholcích hrbolků a hran stejnou tloušťku kolem 20 mikronů, takže je na ní vidět povrch - charakter materiálů. Ve vnitřním prostředí, pokud tam není nějaká vyšší vlhkost, vydrží desítky let. A dá se přelakovat širokým rozsahem laků a barev.
Offline
Radim, zakaznik chcel vidiet po lakovani vsetky farby ake ten material mal.. nechcel to mat cele cierne... zakaznik by to v podstate bral aj nenalakovane, ale stacilo by, keby to niekto chytil mokrymi rukami a uz by to chytalo hrdzu.. a to zas nechcel.. tak som to len pretiahol valcekom s priesvitnym nitrocelulozovym lakom..
Online
vyrobca, tak to jo. Mně foréza z dřívějška připadá taková hodně technická a současně to ve vnitřním prostředí dlouho vydrží, pokud to nebudou polívat vodou s kyselinou . Dá se přes to i opatrně šroubovat a určitě i leccos dalšího.
Ale když chce zákazník vidět všechny barvy... Platí to, tak poroučí.
Offline