SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 08-10-2021 10:47:32

Bublifuk
Člen
Registrovaný: 02-09-2021
Příspěvky: 46

Návar tvrdokovu na nože kultivátora

Zdravím páni. Mám malú prosbu, otázku. Zohnal som si prídavné zariadenie na starú kosačku Jičín MF 70 a teda rotavátor, kultivátor. No, len nože už majú najlepšie časy za sebou, Ten rotavátor je asi čiastočne domáca výroba a nože, ktoré sú na ňom už asi nikde nezoženiem, celá hviezdica zo 4 nožov je zvarená spolu. Keby som aj chcel vyrobiť nové kus stojí tak 4 e plus, je tam 40 nožov, defacto by som to musel vyrobiť nanovo. Takže mám k dispozícii MIG zváračku a plyn Ar82Co2 18, aj čistý argón. Je na to nejaký vhodný tvrdonávarový drôt? Ak áno aký? Na webe som našiel nejaké kilové  balenia za cca 20 e, ale neviem aký je najvhodneší. Snažil som sa niekde dopátrať aj tu, ako to najlepšie navariť, na tú hranu noža, ale veľmi som nepochodil. Treba to aj nahrievať? Oplatí sa s tým serinkať? Čo som sa dočítal, najlepšie je mať nôž položený na nejakej podložke (medenej) a húsenice ukladať vedľa seba na podložku. Lenže nôž na rotavátore je na konci zahnutý akoby do fajky, čiže len nejak skusmo to tam asi navárať. Mojou snahou je, za čo najmenšie peniaze dosiahnuť uspokojivý výsledok :-). To len tak, že keď by mi niekto odporučil kúpiť nový stroj ako sa drbať so starým :-). Ďakujem krásne, za všetky rady.

Offline

 

#2 08-10-2021 13:35:02

bn
Člen
Registrovaný: 07-05-2010
Příspěvky: 134

Re: Návar tvrdokovu na nože kultivátora

takhle, jak to popisuješ, je to asi fabrická výroba a nebo zkopírovaná, můj strýc snad právě na toto řešení měl zlepšovací návrh, podle kterého se to potom vyrábělo. Sám používám pro podobné účely EB 511, kterou mám k dispozici

Offline

 

#3 17-10-2021 22:31:23

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Návar tvrdokovu na nože kultivátora

Podtrženo sečteno pokud jsou 4éčka za nový kus moc,bude ještě míň ekonomické kupovat cívku tvrdonávarového drátu pro Mag a návar následně opracovávat.Je to 160+E oproti cca 250+E


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#4 18-10-2021 08:42:10

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: Návar tvrdokovu na nože kultivátora

Pak zalezi jak moc "sufankova ocel" ty nove noze budou (za jak dlouho budou treba znovu vymenit).

Kdyz uz je to tema nakousnute, jak by se to vlastne navarovalo, aby se to na prvnim sutru nevylomilo? Po bocich ostri a pak nad britem, aby navar udelal takovou "cepicku" a nedrzel jen na hrane?
Dik


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#5 18-10-2021 21:06:38

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Návar tvrdokovu na nože kultivátora

Jestli má výsledek za něco stát a nebýt jen zbůhdarma vynaloženými prostředky je potřeba postupovat pečlivě svědomitě a důkladně už od příprav,takže ideálně odstranit  větší defekty(záseky a zuby) a housenky klást nízkými parametry jednu vedle druhé na podložku a pokud bude potřeba ještě další "patro tak klást mezi housenky patra předchozího.Následně brusem srovnat.Za hranou  by se dala navařit ještě housenka jako hřbet,ale za podmínky že to celé bude hodně pevně přitažené k podložce,jinak to pozprohýbá celý nůž.Pokud se to udělá dobře jen tak neulítne(navařoval jsem několik polních lopatek který dávají betonový dlaždice jen s přijatelným otupením.


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#6 19-10-2021 08:31:40

zahajskej
Člen
Registrovaný: 07-01-2015
Příspěvky: 291

Re: Návar tvrdokovu na nože kultivátora

Vůbec bych návar neřešil. Rotavátor použijemš max 2x do roka a nože tě možná v tomto stavu, pokud s tím budeš rajtovat na zahradě za barákem a ne obdělávat několika hektarovou vinici, přežijí.

Offline

 

#7 19-10-2021 10:22:06

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: Návar tvrdokovu na nože kultivátora

Tak vis co, to je spis zduvodneni vyzkouset si neco noveho.
Taky mi to vrta v hlave, ale zatim jsem se nepresvedcil, ze chci znicit nejake zahradni naradi pri pokusu wink Takze to vidim na prvni pokus kus plochace


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#8 19-10-2021 16:20:23

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Návar tvrdokovu na nože kultivátora

A jak  by se osvědčil  návar  běžnou  elektrodou,  běžnou  rutlkou  nebo  bazickou? Svarový  kov těch  elektrod je přece  obvykle tvrdší  a houževnatější  než  běžná  ocel,  tudíž by pro  nepříliš náročné  účely mohl  taky slušně sloužit. A ještě ty elektrody nejsou  drahé a asi by se to  snadněji  navařilo  a návar  by se snadněji spojil  se základním  kovem.
Nebo  když  už,  použít "běžnou"  nerezovou  elektrodu? Svarový  kov by měl  být ještě tvrdší  než  z běžných elektrod na černý  materiál  a držet  na černém  materiálu by to snad mělo  taky.

Offline

 

#9 19-10-2021 21:41:40

jees
Zablokovaný
Registrovaný: 14-01-2013
Příspěvky: 1709

Re: Návar tvrdokovu na nože kultivátora

To už by si tam mohl našroubovat nějakou pásovinu a měl by rovnou výměnný břit na příště

Offline

 

#10 20-10-2021 11:22:59

Bublifuk
Člen
Registrovaný: 02-09-2021
Příspěvky: 46

Re: Návar tvrdokovu na nože kultivátora

No, dikes pani za všetky podnety. Asi to zatiaľ nechám tak, ako písal "Ládes", finančne by to nestálo za to + robota. Tak isto ako píše "Zahajskej", snáď ešte tie nože niečo vydržia, ide hlavne o to, že keď kúpim taktúto staršiu vec, mám tendenciu to vylepšiť opraviť, tak aby to bolo ako nové. A problém je vôbec to teda upnúť k nejakej podložke, niesom teraz doma, aby som to odfotil, ale ten nôž je vlastne zvarený dokopy čiže je to akoby štvorcípa hviezda, konce sú zahnuté, čiže musel by som to navárať iba nejak priamo na hranu. Možno vyskúšam tú možnosť s nerezovým drôtom a som zvedavý na výsledok. Bol som naivne v tom, že sa dá kúpiť aj 1 kg cievka tvrdonávarového drôtu, ale našiel som len 15 kg :-), čo je úplne nepoužiteľné pre mňa a nájsť niekoho, kto to robí bežne, žeby som od neho tak za kilo drôtu odkúpil, sa mi asi nepodarí. Dikes za všetky rady aj tak.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče